معرفی دوجی پادراز (Long-legged Doji)

دوجی پادراز (Long-legged Doji) یکی از نمودارهای شمعی دوجی است که در آن قیمت‌‌های بازگشایی و بسته شدن سهام مساوی هستند. برای استفاده‌‌ی مفید از این دوجی بهتر است از دیگر نشان‌‌گرهای بازار نیز استفاده کنید.

0 719

دوجی پادراز یک نمودار شمعی است که از سایه‌‌ی دراز بالاترین و پایین‌‌ترین تشکیل شده و به طور مجازی، قیمت‌‌های بازگشایی و بسته شدن آن مساوی هستند. این نمودار عدم اطمینان از جهت آینده‌‌ی اوراق بهادار را نشان می‌‌دهد.

مثالی از دوجی پادراز

دوجی پادراز

دوجی‌‌های پادراز وقتی مهم می‌‌شوند که در طول یک روند رو به بالا یا روند رو به پایین قوی اتفاق بیفتند. این دوجی‌‌ها می‌‌گویند فشار عرضه و تقاضا تقریبا در تعادل هستند و ممکن است یک بازگشت در روند اتفاق بیفتد. این الگو ممکن است در هر بازه‌‌ی زمانی‌‌ رخ دهد ولی در نمودارهای طولانی‌‌مدت‌‌تر، اثر چشم‌‌گیرتری دارد. دوجی پادراز اگر همراه با نشان‌‌گرهای فنی دیگر به کار رود، شانس تجارت موفق افزایش می‌‌یابد. این دوجی جزئی از خانواده‌‌ی بزرگ‌‌تر دوجی‌‌هاست و از دوجی‌‌های استاندارد یا خنثی، دوجی سنجاقک و دوجی سنگ قبر تشکیل شده است.

روانشناسی دوجی پادراز

معامله‌‌گران از دوجی پادراز برای شناسایی تغییر در وضعیت بازار استفاده می‌‌کنند. بعد از این که روند خرسی (رو به پایین) قیمت بسته شدن را پایین‌‌تر از قیمت بازگشایی نمی‌‌برد، روند ادامه نمی‌‌یابد و عدم اطمینان وارد بازار می‌‌شود. خریداران می‌‌خواهند خرید کنند ولی به بالاتر رفتن قیمت بسته شدن اطمینانی ندارند. این عدم اطمینان بازگشت قیمت را هشدار می‌‌دهد.

ملاحظات در معامله‌‌ دوجی پادراز

این فرضیات در دوجی‌‌های پادراز در روند رو به پایین ظاهر می‌‌شود:

  • ورود: معامله‌‌گران بلافاصله پس از بسته شدن دوجی پادراز وارد بازار می‌‌شوند یا منتظر فعالیت قیمتی بعدی می‌‌شوند تا الگو تایید شود. قیمت، الگو را تایید می‌‌کند و قیمت بسته شدن بالاتر از سایه‌‌ی بالاتر نمودار شمعی قرار می‌‌گیرد. برای این که بدون صبر کردن برای فعالیت قیمتی بعدی، این نشانه را تایید کنید، باید یک دستور توقف‌‌محدود دقیقا بالای قیمت بالاترِ دوجی پادراز خریداری کنید.
  • مدیریت خطر: طبیعتا قیمت پایین دوجی پادراز، پایین‌‌ترین قیمتی است که در روند بازار وجود دارد. تاجران می‌‌توانند یک دستور توقف زیان را در زیر الگو یا پایین‌‌ترین قیمت قرار دهند. در این بازه، اگر قیمت از نقطه‌‌ی ورود (به مقدار مشخص) تکان نخورد، دستور توقف‌‌زمان نیز می‌‌تواند برای زمان بسته شدن معامله استفاده شود. برای مثال، معامله ۵% در هفته جابه‌‌جا نشود، آن معامله بسته می‌‌شود.
  • دستورالعمل بازار: اگر نزدیک به سطح حمایتی بزرگی برسد، دوجی پادراز یک نشانه‌‌ی معتبر خواهد بود. حمایت می‌‌تواند از پایین‌‌ترین قیمت قبلی، یک کانال پایین‌‌تر و یا حمایت قیمتی در زمان‌‌های مختلف ناشی شود. برای مثال، این الگو حمایت کمی در نمودار روزانه دارد ولی ممکن است در بازه‌‌های هفتگی، سطح حمایت بسیار زیاد شود. معامله‌‌گران همچنین می‌‌توانند از نشان‌‌گرهای فنی مثل نوسان‌‌گر آماری استفاده کنند تا از ورود به بازار در وضعیت فروش بیش‌‌ازحد مطمئن شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.