معرفی الگوی بچه‌‌ رهاشده‌‌ بولیش (Bullish Abandoned Baby)

الگوی بچه‌‌ی رهاشده (Abandoned Baby) یکی از الگوهایی است که با نمودارهای شمعی ساخته می‌‌شود. به دلیل ظاهر آن، که یک دوجی کوچک دور از دو شمع بلند قرار گرفته، به این الگو بچه‌‌ رهاشده می‌‌گویند. در ادامه، این الگو به طور کامل معرفی شده است.

0 465

الگوی گاوی بچه‌‌ رهاشده‌‌ یک نوع از نمودارهای شمعی است که از آن‌‌ها برای تشخیص بازگشت در روند فعلی استفاده می‌‌شود. این الگو سه شمع مجزا با ویژگی‌‌های زیر دارد:

1- اولین شمع یک شمع بلند قرمز است که در یک روند رو به پایین قرار دارد.

2- شمع دوم یک دوجی است (قیمت بازگشایی و بسته شدن مساوی اند) که با فاصله، پایینِ اولین شمع قرار دارد.

3- شمع سوم یک شمع بزرگ سفید است.

همان طور که از نمودار زیر پیداست، روند رو به بالا بازگشت می‌‌کند.

معرفی الگوی بچه‌‌ رهاشده‌‌ بولیش (Bullish Abandoned Baby)

این الگو زیاد اتفاق نمی‌‌افتد ولی بسیار قابل اعتماد است و صعودی شدنِ بازار را نشان می‌‌دهد. اگر الگوی بچه‌‌ی رهاشده را به همراه دیگر نشان‌‌گرها مانند MACD یا RSI به کار ببریم، دقت نشانه‌‌ی بازگشت با این الگو، به شکل چشم‌‌گیری افزایش می‌‌یابد.

این الگو شبیه الگوی ستاره‌‌ صبحگاهی است، ولی بدنه و سایه‌‌ دو شمع آن با هیچ شمع دیگری هم‌‌پوشانی ندارد. در نقطه مقابل این الگو، الگوی بچه‌‌ی رهاشده‌‌ خرسی قرار دارد. الگوی بچه‌‌ی رهاشده‌‌ی گاوی را می‌‌توان به صورت بصری یا با استفاده از نرم‌‌افزارهای تجاری مورد استفاده قرار داد.

معامله با الگوی بچه‌‌ رهاشده‌‌ گاوی

  • ورود: معامله‌‌گران در وقفه‌‌ای که بالای شمع سوم ایجاد شده، سفارش‌‌ توقف محدود (stop-limit) را اعلام می‌‌کنند. یک راه محافظه‌‌کارانه‌‌تر این است که این سفارش‌‌ را در میانه‌‌ی شمع سوم قرار دهیم و منتظر بمانیم تا بازگشت رخ دهد.
  • سفارش‌‌ توقف زیان (Stop-Loss Order): برای جلوگیری از توقف زودهنگام، معامله‌‌گران باید سفارش‌‌ توقف زیان را پایین سایه‌‌ی پایینِ بچه‌‌ی رهاشده‌‌ی گاوی قرار دهند. معامله‌‌گرانی که توقف پرحجم‌‌تری می‌‌خواهند، می‌‌توانند این سفارش‌‌ را پایینِ شمع سوم قرار دهند. افزایش ثبات معمولا همراه با بازگشت روند است. به همین دلیل باید از توقف‌‌های نسبتا وسیع‌‌تر استفاده کرد تا نتایج بهتری به دست آورد.
  • هدف سوددهی: در یک دنباله‌‌ فیبوناچی، می‌‌توان از هدف سوددهی استفاده کرد. مثلا معامله‌‌گران می‌‌توانند هدف سوددهی را در 50 درصدی روند نزولی قرار دهند. دیگر گزینه‌‌ها، استفاده از درصد سود، شکست زیر خط روند یا میانگین شناور است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.