معرفی اثبات کار برنامه‌‌ای اتریوم (ProgPoW): یک پروژه گران‌‌قیمت

اتریوم تصمیم دارد الگوریتم اجماع خود را از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام تغییر دهد. اما اثبات کار برنامه‌‌ای (ProgPoW)، الگوریتم جدیدی که فقط بر روی GPUهای خاصی عمل می‌‌کند، می‌‌خواهد جای خود را در الگوریتم‌‌های اجماع محکم کند. مخالفان این الگوریتم می‌‌گویند ProgPoW غیر متمرکزسازی را زیر سوال می‌‌برد.

0 95

اخیرا بحث‌‌هایی در مورد جدایی اتریوم از اثبات کار برنامه‌‌ای خود (ProgPoW) به گوش می‌‌رسد. طرفداران ProgPoW می‌‌خواهند هرم صنعت استخراج رمز ارز‌‌ را معکوس کنند. نظر آن‌‌ها این است: به جای ساخت سخت‌‌افزاری برای الگوریتم‌‌های استخراج (که کار بیهوده‌‌ای است)، باید از الگوریتم‌‌هایی استفاده کنیم که مخصوص GPUها هستند تا صنعت استخراج را غیر متمرکزتر از قبل کنیم.

در نگاه اول، این طور به نظر می‌‌رسد که قطع ارتباط با ASIC‌‌ها برای ساخت سخت‌‌افزارها، صنعت استخراج را در دسترس‌‌تر و غیر متمرکز‌‌تر کرده است. ولی کم کم کاشف به عمل آمد که ProgPoW بر خلاف آن چه ادعا می‌‌کرد، در ماینینگ دموکراسی برقرار نکرده است!

پیاده‌‌سازی ProgPoW، فاصله‌‌ی بین مدل‌‌های مختلف GPU را زیاد کرده و تمایل به GPUهای جدیدتر و گران‌‌تر (مثل NVIDIA و AMD) بیشتر شده است. گروه سازنده‌‌ ProgPoW می‌‌گوید این الگوریتم تنها برای GPUهای مشخصی ساخته شده و آن‌‌ها در حال ساخت نسخه‌‌ای جدیدتر و سازگار با مدل‌‌های بیشتری هستند.

جدول زیر کاهش هش ریت بین الگوریتم فعلی اتریوم (Ethash) و ProgPoW در GPUهای مختلف را بررسی کرده است. مدل‌‌های قرمزرنگ مدل‌‌هایی هستند که کاهش هش ریت کمتری دارند و با ProgPoW سازگارند. همچنین با کمک ProgPoW استفاده از این مدل‌‌ها بیشتر هم شده است.

پیاده‌‌سازی ProgPoW در اتریوم منجر به ماینینگِ متمرکز می‌‌شود، زیرا قدرت استخراج در دست مزارعی می‌‌افتد که از این GPUهای high-end استفاده می‌‌کنند و مزارع را به تجهیز با این GPUها تشویق می‌‌کند.

ProgPoW

مشکلی که وجود ندارد

اگر این حقیقت را کنار بگذاریم، این خطری که ProgPoW برای رفع آن مطرح شد، اصلا وجود ندارد. ProgPoW برای رفع “خطر ASIC‌‌ها” به میدان آمد ولی خود سازندگانش هم قبول دارند که الگوریتم فعلی اتریوم به اندازه‌‌ی کافی “ضد ASIC” هست. ASIC‌‌های اتریوم 2 تا 4 برابر کمتر از ASIC‌‌های بیت کوین فعالیت می‌‌کنند.

ویتالیک بوترین، موسس اتریوم، از خطر ASIC‌‌ها نمی‌‌هراسد: “اگر به E3 که چند روز پیش منتشر شد نگاهی بیندازید، می‌‌بینید که کارایی نسبی در مقایسه با GPUهای موجود کوچک است. منابع چینی من نشان می‌‌دهند که یک ماینر 220 مگا هش بر ثانیه‌‌ای، 2500 دلار خرج برمی‌‌دارد در حالی که بیت مین ماینرهایی با سرعت 180 مگاهش بر ثانیه را با قیمت 800 دلار به ما پیشنهاد می‌‌دهد. و این دو و نیم برابر پیشرفت است.”

ProgPoW

در واقع، نمی‌‌توان گفت چه درصدی از استخراج اتریوم در دست ASIC‌‌هاست ولی بسیاری از منابع می‌‌گویند این درصد بسیار پایین است.

خطر ASIC‌‌ها برای اتریوم تقریبا رفع شده است. زیرا یک ASIC باید پتانسیل بلندمدتی داشته باشد تا به ماینرها پاداش بیشتر بدهد. بر خلاف GPUها، ASIC‌‌ها ماشین‌‌هایی مخصوص الگوریتم ماینینگ طراحی کرده اند و این ماشین‌‌ها هیچ کاربرد دیگری ندارند.

اگر اتریوم در آینده‌‌ی نزدیک به اثبات سهام رو بیاورد، بیشتر ماینرها از ASIC‌‌های اتریوم خارجی می‌‌شوند زیرا دیگر برایشان نمی‌‌صرفد.

استخراج با GPU در تضاد با غیر متمرکزسازی است

دلیل این که می‌‌گوییم GPUها بیش از چیزی که به نظر می‌‌رسد امن هستند، این است که در تئوری، آن‌‌ها ماینینگ را در دسترس اشخاص غیر حرفه‌‌ای قرار می‌‌دهند و در نتیجه شبکه را غیرمتمرکز و خطر حمله‌‌ی 51 درصدی را حذف می‌‌کنند. ماینرهای خانگی نمی‌‌توانند ASIC‌‌های گران‌‌قیمت تهیه کنند در نتیجه، اگر بخواهیم غیر متمرکزسازی را توسعه دهیم، GPUها بهترین گزینه هستند.

ولی در واقعیت، بیشتر GPUها در استخرهای ماینینگ متمرکز شده‌اند و در دسترس اشخاص معمولی نیستند. این دیگر به دلیل خطر ASIC‌‌ها و در دسترس نبودن استخرهایش نیست بلکه به این دلیل است که در مزارع، انرژی کمتری مصرف می‌‌شود و برای محیط زیست مفیدتر است.

MINING POOLS BY % OF MINED BLOCKS

مایننگ به این روش، ماینرهای خانگی را تشویق نمی‌‌کند و مشکلات استخراج در استخرها را نیز حل نمی‌‌کند. به جای بها دادن به ماینرهای خانگی که تعدادشان مثل قطره در برابر اقیانوس است، بلکه باید این استخرها را از دسترس دور کنیم.

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2019/03/Screen-Shot-2019-03-10-at-9.15.37-PM-768x403.png

اینجاست که ASIC‌‌ها به میدان می‌‌آیند.

نگاهی متفاوت به ASIC‌‌ها

این فرض که ASIC‌‌ها شبکه‌‌ای ناامن درست می‌‌کنند صحیح نیست. این طرز فکر ناشی از عدم توانایی در نگه داشتن همه‌‌ی محرک‌‌ها، یا بهتر بگوییم، ویژگی عدم اشتراک ASIC‌‌ها است.

ASIC بر خلاف GPU، ماشینی است که برای یک الگوریتم هشینگ خاص طراحی شده و هیچ کاربرد دیگری ندارد. GPUها ولی چندمنظوره هستند و برای استخراج زنجیره‌‌های مختلف استفاده می‌‌شوند. هزینه‌‌ی ASIC و توابع سرمایه‌‌گذاری، هر دو یک ورودی برای شبکه هستند.

این هزینه‌‌ها که برای امنیت ASIC انجام می‌‌شود، ماینرهای ASIC را به حفاظت بیشتر از زنجیره تشویق می‌‌کند. اما ماینرهای GPU هیچ وفاداری‌‌ به هیچ الگوریتمی احساس نمی‌‌کنند و به هر زنجیره‌‌ای که سودی برایشان داشته باشد، مهاجرت می‌‌کنند. آن‌‌ها حتی می‌‌توانند از نرم‌‌افزار خود برای اهداف دیگرشان هم استفاده کنند.

GPUهای کارکرده با 50% قیمت قبلی‌‌شان به فروش می‌‌رسند در حالی که خرید مجدد ASIC‌‌ها تنها 5% از ارزش واقعیشان هزینه دارد. ارزش واقعی ASIC‌‌ها وابسته به ارزش توکن‌‌هایی است که به آن‌‌ها اختصاص یافته است.

یک نکته‌‌ی کلیدی در مورد امنیت زنجیره در برابر حمله‌‌ی 51 درصدی این است که اگر یک مهاجم سخت‌‌افزار اضافی نداشته باشد نمی‌‌تواند هش پاور را پر کند و حمله صورت نمی‌‌گیرد؛ و این سخت‌‌افزار اضافی در زنجیره‌‌ی استخراج‌‌شده توسط ASIC نزدیک به صفر است. ولی در مورد زنجیره‌‌های استخراج‌‌شده توسط GPU، چنین نیست.

یک مهاجم برای حمله، باید به تعداد کافی ASIC شناسایی کند تا حمله صورت بدهد و این کار راحتی نیست. اما هش ریت و AWS GPUها به راحتی در دسترس اند. هر چه یک سخت‌‌افزار چندمنظوره‌‌تر باشد، امنیت کمتری در مقابل حمله‌‌های مختلف دارد.

این نظرات واقعی است زیرا حمله‌‌های 51 درصدی متعددی درGPUها دیده شده است. تازه‌‌ترین آن‌‌ها نیز در ورت کوین و اتریوم کلASIC بوده است. دیوید وریک (ASIC (David Vorick را به عنوان یک ویژگی امنیت‌‌دهنده می‌‌شناسد و دووی وان (Dovey Wan) حمله‌‌های 51 درصدی را باگ نمی‌‌داند.

متمرکزسازی در مرحله‌‌ کارخانه

متمرکزسازی در کارخانه‌‌ی سخت‌‌افزار، یکی از معضلات شبکه است و GPUها در این مرحله، از ASIC‌‌ها متمرکزترند. در 2 دهه‌‌ی گذشته، ساخت GPUها در اختیار 3 سازنده بوده در حالی که سازندگان متعدد ASIC‌‌ها با یکدیگر در حال رقابت هستند.

در گذشته، یک سازنده‌‌ی ASIC در یک الگوریتم هشینگ قدرتمند می‌‌شد ولی اکنون با توجه به ازدیاد الگوریتم‌‌ها، در هیچ الگوریتمی قدرت دست کارخانه‌‌ی خاصی نیست. اگر هم سازنده‌‌ای قدرت را به دست بگیرد، به زودی آن را از دست می‌‌دهد ولی فکرش را بکنید که چطور ممکن است NVIDIA، AMD و Intel قدرتشان را از دست بدهند!

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2019/03/Screen-Shot-2019-03-10-at-9.15.45-PM-768x538.png

هر به‌‌روزرسانی در الگوریتم‌‌های ماینینگ با ریسک‌‌های امنیتی همراه است. مقدار ریسکی که ProgPoW برای اتریوم دارد بسیار بالا است ولی ASIC‌‌ها آسیب چندانی برای شبکه ندارند.

البته لازم به ذکر است که اتریوم به زودی به الگوریتم اثبات سهام روی می‌‌آورد و کوین‌‌هایی که با اثبات کار ساخته شده اند هنوز هم می‌‌توانند از ASIC‌‌ها استفاده کنند. سوالی که برای این زنجیره‌‌ها وجود دارد این است که آیا استخراج با GPUها امنیت شبکه را به خطر می‌‌اندازند یا خیر؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.