معامله شویی (Wash Trading) چیست؟

معامله شویی‌‌، فرآیندی است که به موجب آن، یک تاجر، اوراق بهادار را برای هدف سریع رساندن اطلاعات گمراه‌‌کننده به بازار، خرید و فروش می‌‌کند. در برخی شرایط، معامله شویی، توسط یک تاجر و یک دلال که در حال همدستی با یکدیگر هستند، انجام داده می‌‌شود و در مواقع دیگر، توسط سرمایه‌‌گذارانی که به عنوان خریدار و فروشنده‌‌ی اوراق بهادار عمل می‌‌کنند، اجرا می‌‌شود. طبق قانون ایالات متحده، معامله شویی‌‌، غیرقانونی است و IRS (اداره‌‌ی کل مالیات‌‌های درون‌‌مرزی)، مالیات‌‌دهندگان را از کسر زیان حاصل از معاملات شستشو از درآمد مشمول مالیات خود منع می‌‌کند.

0 110

معرفی معامله شویی‌‌

معامله شویی‌‌، اولین بار، توسط دولت فدرال و پس از تصویب قانون بورس کالا (Commodity Exchange Act) در سال 1936، ممنوع شد. این قانون، قانونی است که قانون معاملات سلف غله (Grain Futures Act) را اصلاح نمود و همچنین، مستلزم رخ دادن تمام معاملات کالا در بورس‌‌های قانونی بود. معامله شویی‌‌، پیش از ممنوعیت خود در دهه‌‌ 1930، یک شیوه‌‌ محبوب برای شیادان سهام برای این منظور بود که در اقدامی برای افزایش ارزش، به طور دروغی به سود در یک سهام اشاره نمایند. بنابراین، این شیادان می‌‌توانستند پول را برای سلف فروشی سهام، مقرر نمایند.

مقررات کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالا (CFTC)، دلالان را از سود بردن از معامله شویی نیز منع می‌‌کنند، حتی اگر آن‌ها ادعا کنند که از مقاصد تجار آگاه نبودند. بنابراین، دلالان باید به منظور حصول اطمینان از این که در حال خرید سهام یک شرکت برای هدف مالکیت منافع رایج هستند، در جهت مراقبت از مشتریان خود عمل نمایند.

همچنین، IRS، قوانین سختگیرانه‌‌ای در برابر معامله شویی‌‌ دارد و مستلزم این امر است که مالیات‌‌دهندگان، از کسر زیان‌‌هایی که از خرید و فروش‌‌های همزمان ناشی می‌‌شوند، خودداری نمایند. IRS، یک خرید و فروش همزمان را به عنوان خرید و فروشی تعریف می‌‌کند که ظرف 30 روز از خرید اوراق بهادار رخ می‌‌دهد و منجر به یک زیان می‌‌شود.

معامله شویی‌‌ و معاملات بسامد بالا (High Frequency Trading)

در سال 2013 و درست زمانیکه پدیده‌‌ی معاملات بسامد بالا در حال متداول شدن بود، معامله شویی‌‌، به تیترها بازگشت. معاملات بسامد بالا، عمل استفاده از رایانه‌‌های بسیار سریع و ارتباطات اینترنتی سرعت بالا برای انجام بیش از ده‌‌ها هزار معامله در هر ثانیه است. از سال 2012، رئیس وقت کمیسیون معاملات آتی کالا، بارت چیلتون، با توجه به این که برای شرکت‌‌های دارای این فناوری، اجرای بدون جلب توجه معامله شویی‌‌، بسیار آسان خواهد بود، آغاز به اعلام قصد خود برای بررسی صنعت معاملات بسامد بالا برای نقض قوانین معامله شویی‌‌ نمود.

در سال 2013، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، ودباش سکیوریتیز (Wedbush Securities) را برای کوتاهی “در برقراری کنترل مستقیم و انحصاری بر اوضاع در پلتفرم‌‌های تجارت استفاده‌‌شده توسط مشتریان خود” متهم نمود. این کوتاهی، برخی از تجار معاملات بسامد بالای آن را قادر به مشارکت در معامله شویی و سایر اعمال ممنوع و فریب‌‌کارانه نمود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.