معامله‌‌ ( Trade ) رمز ارز : چطور شروع کنیم؟

جای هیچ شکی نیست که بازار ارزهای رمزنگاری شده برای سرمایه ‌‌گذاران یک بازار هیجان‌‌انگیز است، اما متاسفانه باید به یاد داشت که موفقیت به این سادگی اتفاق نمی‌‌افتد. باید گفت که معامله‌‌ی رمز ارز ها می‌‌تواند کار پر از ریسکی باشد. کاری که بسیاری از افراد پول‌‌های کلانی در آن از دست می‌‌دهند. با این حال بعضی افراد هم پول‌‌های زیادی از آن در می‌‌آوردند. در این مقاله برای کسانی که به یادگیری معامله یا trade ارز های هرآنچه نیاز دارید بدانید، به زبان ساده برای شما توضیح داده شده و نحوه معامله در یک صرافی ارز رمزی نیز به صورت گام به گام آموزش داده شده است.

0 1,637

 

معامله ارز رمزنگاری شده
معامله ارز رمزنگاری شده

ابتدا یک سری اطلاعات پایه ای درباره‌‌ی سابقه و زمان شروع معاملات رمز ارز ها برایتان می‌‌گویبم. سپس کمک‌‌تان می‌‌کنیم تفاوت بین معامله‌‌ بلند مدت و کوتاه ‌‌مدت رمز ارز ها و مزایا و معایب هرکدام را یاد بگیرید.

پس از آن هم نکات مهمی که قبل از شروع معامله باید بدانید، به شما خواهیم گفت.

در پایان هم روش معامله را برایتان می‌‌گوییم که این خود شامل یک راهنمای گام به گام و چند تصویر کاربردی است.

در پایان این راهنمای مقدماتی تمام اطلاعاتی که برای معامله ارزهای دیجیتال به آن نیاز دارید، در اختیار خواهید داشت.

فهرست مطالب

۱. معامله رمز ارز

۲. معامله کوتاه ‌‌مدت

  •  مزایا
  •  معایب

۳. معامله بلند مدت

  • مزایا
  • معایب

۴. باید مراقب چه چیزی بود؟

  •  FUD ( ترس، عدم اطمینان و شک )

۵. چطور معامله را شروع کنیم

  • در سایت کوین ‌‌بیس (Coinbase) یک حساب باز کنید

۶. نتیجه

معامله ارزهای رمزنگاری شده

همانطور که احتمالا می‌‌دانید، بیت‌‌کوین اولین رمز ارز است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. چون در آن هنگام بیت کوین تنها کوین موجود در جهان بود، امکان معامله‌‌ی آن با کوین های دیگر وجود نداشت.

این وضعیت تا همین چند سال پیش که رمز ارز های دیگری ایجاد شدند و مردم شروع به معامله با آنان کردند ادامه داشت. ایده‌‌ی این کار بسیار ساده است. شما ارز دیجیتالی را با ارز دیجیتال دیگر معامله می‌‌کنید و امیدوارید ارزش سکه‌‌ای که می‌‌خرید افزایش پیدا کند.

این مفهوم به معاملات بورس در دنیای واقعی شباهت دارد.

وقتی مردم معامله می‌‌کنند، باید از یک صرافی ارزهای رمزنگاری ‌‌شده استفاده کنند. در اینجاست که خریداران و فروشندگان گرد هم می‌‌آیند. مثلا اگر شما بیت کوین دارید و می‌‌خواهید آن در ازای اتریوم بفروشید، صرافی به شما کمک می‌‌کند فروشنده‌‌ی اتریومی را پیدا کنید و با او معامله کنید.

صرافی‌‌ به ازای این کار از شما کارمزد دریافت می‌‌کند که معمولا برای هر معامله ۰.۱ درصد است. در حال حاضر معامله‌‌ی رمز ارز بسیار محبوب است و هر روزه میلیاردها دلار کوین خرید و فروش می‌‌شوند.

معامله‌‌ گران یا به اصطلاح Trader های “خوش‌‌شانس” از انجام این کار پول‌‌های خوبی درآورده‌‌اند و بعضی‌‌ها هستند که معاملات ارزهای رمزنگاری شده کار تمام وقت‌‌شان است.

با این حال، معامله ‌‌کنندگان باتجربه از ابزارهای مختلفی برای انتخاب کوین درست در زمان درست استفاده می‌‌کنند. این ابزار می‌‌تواند نرم ‌‌افزاری باشد که به سرمایه ‌‌گذار در تحلیل روندهای قیمتی پیشین و … کمک کند.

اما خب هرکس باید از جایی شروع کند. به شرطی که کل دارایی‌‌تان را سرمایه ‌‌گذاری نکنید، امتحان کردنش ضرری ندارد.

حالا سرمایه گذاری بلند مدت را به همراه مزایا و معایب آن برایتان توضیح می‌‌دهیم.

معامله‌‌ کوتاه ‌‌مدت

معامله‌‌ کوتاه مدت‌‌ یعنی زمانی که رمزارزی را می‌‌خرید اما هدفتان این است که برای‌‌ مدت کوتاهی نگه‌‌اش دارید. این مدت کوتاه می‌‌تواند چند دقیقه، چند ساعت، چند روز، چند هفته یا حتی چند ماه باشد.

شاید رمز ارزی را خریداری کنید چون فکر می‌‌کنید که قرار است طی مدت کوتاهی قیمتش بالاتر برود. در این مورد، اگر تصور کنید که قرار است قیمت آن دوباره افت کند، سریع آن را می‌‌فروشید.

بیایید به مزایای معامله کوتاه مدت‌‌ نگاهی بیاندازیم.

مزایا

مزیت اصلی معامله‌‌ کوتاه مدت‌‌ این است که فرصت خوبی برای به دست آوردن سود با درصد بالا را برایتان فراهم می‌‌کند. قیمت رمز ارز برخلاف بازار پول فیات که معمولا در روز بیشتر از ۱ درصد تغییر نمی‌‌کند، گاهی یک‌‌شبه دوبرابر می‌‌شود.

حالا که ارزهای دیجیتال محبوبیت پیدا کرده‌‌اند، بیش از ۱۵۰۰ ارز مختلف برای معامله وجود دارند. معنای آن هم تنها یک چیز است: فرصت بیشتر برای سودهای بیشتر. اگرچه در کنار این، بعضی کوین ها حجم‌‌ معاملاتی بسیار زیادی دارند.

حجم بالای معامله برای یک سکه اهمیت زیادی دارد، چون در این صورت یعنی همیشه می‌‌توانید خریدار و فروشنده آن را به راحتی پیدا کنید. این یعنی پول بسیار زیادی دائما به این رمز ارز رفت و آمد می‌‌کند.

معایب

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است، قیمت‌‌ها به سرعت تغییر می‌‌کنند. این یعنی اگر قصد معامله‌‌ی کوتاه مدت‌‌ دارید باید زمان زیادی را صرف تجزیه و تحلیل بازار کنید.

کنترل احساسات‌‌تان از همه چیز مهم‌‌تر است. چیزی که در معامله کوتاه مدت‌‌ یاد می‌‌گیرید این است که همیشه برنده نیستید. وقتی قیمت‌‌ها بر خلاف انتظارتان حرکت می‌‌کنند بسیار استرس‌‌زا است.

پس پذیرفتن ضرر بخش مهمی از معامله رمز ارز است. هیچ‌‌کس همیشه سود نمی‌‌کند.

معامله کوتاه مدت‌‌ ارزهای رمزنگاری شده به دنبال کسب سود در حرکت‌‌های کوچک قیمت است، پس باید توانایی تحلیل خوبی داشته باشید. این یعنی باید بتوانید نمودارها و جداول را به خوبی بخوانید که البته یاد گرفتن آن در صورتی که مبتدی باشید اندکی زمان می‌‌برد.

عیب دیگر معامله کوتاه مدت‌‌ این است که برای سود کردن باید مقدار زیادی سرمایه گذاری کنید که شاید بسیاری از مبتدیان با آن احساس راحتی نکنند.

معامله بلند مدت

تا به حال کلمه ” HODL ” به گوشتان خورده است؟ اگر نشنیده‌‌اید فرضمان بر این خواهید بود که در فضای کریپتو کاملا تازه‌‌ وارد هستید. این کلمه‌‌ای نیست که بتوانید در فرهنگ لغت پیدا کنید، اما حتما در انجمن‌‌های کریپتو آن را خواهید دید.

” HODL ” کلمه‌‌ای عامیانه به معنای نگه‌‌ داشتن ( Hold ) بلندمدت یک ارز دیجیتال است. معنای اصلی آن ” نگه داشتن برای تمام عمر” است. معامله‌‌ی بلند مدت کریپتو به معنای نگه‌‌داری یک ارز به مدت یک سال یا بیشتر است.

تفکر این نوع معامله این است که اگرچه همیشه نوسان قیمت وجود دارد اما قیمت باید در بلند مدت افزایش زیادی پیدا کند.

نمونه‌‌ خیلی خوبی از این نوع معامله، سرمایه گذاران خوش‌‌شانس بیت کوین هستند که بیت‌‌کوین را در سال ۲۰۱۱ با قیمت ۰.۳۵ دلار خریداری کردند. اگر آنان بیت‌‌کوین‌‌های خود را تا سال ۲۰۱۷ نگه می‌‌داشتند می‌‌توانستند هر کدام از آن‌‌ها را به قیمت ۲۰ هزار دلار بفروشند، یعنی بیش از ۵۷ هزار برابر سرمایه‌‌ی اصلی‌‌شان سود کنند.

مزایا

یکی از مزایای اصلی معامله بلندمدت رمز ارز این است که آسان است و نیازی به صرف زمان زیادی ندارد. نیازی نیست که نمودارها و جداول پیچیده را بفهمید چون فقط می‌‌خواهید سکه‌‌تان را به مدت طولانی نگه دارید.

بر خلاف معامله کوتاه مدت‌‌ که باید دائما برای بررسی قیمت ارز رمزها زمان صرف کنید، در معامله بلند مدت می‌‌توانید این کار را در اواقات فراغت‌‌تان انجام دهید. این کار ساده‌‌ایست، به محض اینکه توکن هایتان را خریدید، کاری جز نشستن و صبر کردن نخواهید داشت.

مزیت دیگر معامله‌‌ بلند مدت این است که برای شروع نیازی به سرمایه هنگفتی ندارید. می‌‌توانید هروقت مقداری پول مازاد نیاز خود داشتید مقداری کوین بخرید و بگذارید با گذر زمان رشد کند و بیشتر شود.

این به شما اجازه می‌‌دهد تا از استرس نوسان بازار دور باشید چون نیازی به نگران بودن درباره تغییرات قیمت ندارید.

معایب

یکی از معایب معامله بلند مدت رمز ارز این است که احتمال از دست دادن فرصت‌‌های خوب برای کسب سود کوتاه مدت‌‌ را خواهید داشت.

گاهی ارزش کوین ها خیلی سریع بالا می‌‌رود و دوباره پایین می‌‌آید. معامله‌‌گران کوتاه مدت‌‌ متوجه این شده و سریع به سود می‌‌رسند.

عیب دیگر معامله بلند مدت آن است که چون زمان زیادی را صرف مطالعه بازار نمی‌‌کنید، احتمالا خبرهای بد زیادی را هم از دست می‌‌دهید. اگر خبر بدی منتشر شود که بتواند بر قیمت رمزارز شما تاثیر بگذارد، قیمت آن افت می‌‌کند و هیچوقت دیگر بالا نمی‌‌آید.

برای پرهیز از اتفاقات بد حتما همیشه صدر اخبار را دنبال کنید.

حالا که مزایا و معایب هر دو نوع معامله بلند مدت و کوتاه مدت‌‌ را فهمیدید، بیایید به چیزهایی که باید پیش از شروع مراقب آنان باشید نگاهی بیاندازیم.

مراقب چه چیزی باشیم؟

مهم‌‌ترین چیزی که باید قبل از شروع مراقب آن باشید این است که احتمال از دست دادن کل سرمایه‌‌تان را دارید.

بازارهای رمزارزها بسیار پرنوسان هستند و اگرچه بسیاری از افراد سودهای زیادی به دست آورده‌‌اند اما بسیاری هم در آن ضرر کرده‌‌اند. هیچوقت نباید آنقدر پول سرمایه گذاری کنید که قدرت از دست دادن همه‌‌‌‌ی آن را نداشته باشید.

اینکه چطور با زیان مواجه می‌‌شوید، نشان می‌‌دهد که چقدر معامله ‌‌گر موفقی هستید. بگذارید توصیه‌‌ مهمی به شما بکنم؛ هیچ‌‌وقت سعی نکنید ضرری که کرده‌‌اید را با سرمایه گذاری مبالغ زیاد جبران کنید. این یعنی سرمایه گذاری احساسی و در اکثریت موارد باعث می‌‌شود پول خیلی زیادی از دست بدهید.

FUD ( ترس، عدم اطمینان و شک )

اصطلاح محبوبی که هم در دنیای واقعی و هم در دنیای کریپتو به کار گرفته می‌‌شود FUD است که مخفف عبارت ترس، عدم اطمینان و شک است.

FUD زمانی است که افراد یا سازمان‌‌ها سعی می‌‌کنند مردم را با گفتن اینکه پول‌‌شان را از دست می‌‌دهند ( یا چیزی شبیه آن )، از سرمایه گذاری در یک درایی منصرف کنند. در این اوقات معمولا می‌‌گویند که “ا ین کلاه‌‌‌‌برداری است ” یا ” به بن‌‌بست می‌‌خورد. ”

همیشه باید قبل از رسیدن به هر نتیجه‌‌ای، تحقیقات خودتان را انجام دهید. برای اینکه بفهمید اطلاعاتتان تا چه حد صحت دارد از گوگل استفاده کنید.

اقناع

چیز دیگری که باید قبل از شروع معامله در نظر داشته باشید این است که نباید هیچوقت تحت تاثیر نظر دیگران قرار بگیرید. یادتان باشد که شما تنها کسی هستید که قرار است از معامله رمز ارز سود کنید.

مراقب کاربران یوتیوب که فیلم‌‌هایشان را تماشا می‌‌کنید باشید. آنان اغلب از پروژه‌‌ها پول می‌‌گیرند تا توکن‌ های آن‌ها را تبلیغ کنند. این می‌‌تواند در کوتاه مدت‌‌ قیمت را بالا ببرد اما در بلندمدت کاهش پیدا خواهد کرد. پس همیشه قبل از همه چیز خودتان تحقیق کنید.

اگر تا حالا به خواندن این راهنما ادامه داده‌‌اید باید شناخت خوبی از معامله‌‌ی ارزهای رمزنگاری شده، تفاوت بین معامله کوتاه مدت‌‌ و بلندمدت و چیزهایی که باید مراقب‌‌شان باشید پیدا کرد باشید.

حدس بزنید چی؟ حالا وقت یاد گرفتن معامله کریپتو است.

چطور معامله را شروع کنیم؟

همانطور که به دنبال معامله ارز دیجیتال هستید، اولین کاری که باید بکنید این است که مقداری سکه بخرید. ساده‌‌ترین راه برای این کار خرید بیت کوین است که بیشتر صرافی‌‌ها هم آن را می‌‌پذیرند.

سریع‌‌ترین راه برای خرید اتریوم استفاده از کارت اعتباری در سایت کوین ‌‌بیس است. کوین‌‌ بیس یک صرافی است که بیت کوین را با مبلغ خوبی می‌‌فروشد. اگرچه استفاده از کارت ۴ درصد کارمزد دارد اما سهولت خرید و گرفتن بیت‌‌کوین‌‌هایتان ارزشش را دارد.

یک حساب در کوین ‌‌بیس باز کنید

به وب‌‌سایت کوین ‌‌بیس بروید. باید یک نام کاربری و رمز عبور قوی درست کنید. به تایید ایمیل و شماره تلفن‌‌تان هم نیاز دارید.

حسابتان در کوین ‌بیس را تایید کنید.

قبل از اینکه بتوانید در کوین بیس بیت‌‌کوین بخرید باید هویتتان را تایید کنید. این کار را با استفاده از راهنمای گام به گام زیر انجام دهید.

۱. در بالای صفحه روی گزینه‌‌ی Buy/Sell کلیک کنید.

cryptocurrency trading

۲. حالا باید یک روش پرداخت اضافه کنید. روی Add Payment Method کلیک کنید.

Cryptocurrency Trading

۳. سپس از شما سوال می‌‌شود که آیا می‌‌خواهید یک حساب بانکی یا کارت اعتباری اضافه کنید یا نه. در این مثال از کارت نقدی استفاده می‌‌کنیم چون سریع‌‌‌‌ترین روش است.

Cryptocurrency Trading

از آنجایی که کوین ‌‌بیس امنیت را خیلی جدی می‌‌‌‌گیرد باید هویت خود را هم در اینجا تایید کنید. بر روی Upload ID کلیک کنید.

۵. می‌‌توانید پاسپورت، گواهینامه رانندگی یا کارت ملی خود را آپلود کنید و بروی آن گزینه‌‌ای که می‌‌خواهید کلیک کنید.

Cryptocurrency Trading

۶. سپس از شما خواسته می‌‌شود کارت شناسایی را آپلود کنید. می‌‌توانید آن را از طریق وب‌‌کم، دوربین موبایل یا آپلود فایل اسکن‌‌شده انجام دهید.

۷. به محض اینکه کارت شناسایی‌‌تان را آپلود کردید، تاییدیه‌‌ای را طبق عکس زیر دریافت می‌‌کنید.

Cryptocurrency Trading

اگر کیفیت عکس شفاف و مناسب نباشد، از شما خواسته می‌‌شود آن را دوباره آپلود کنید.

روش پرداختتان در کوین ‌‌بیس را انتخاب کنید

۱. باید آدرس قبض خود را برای کارت اعتباری خود اضافه کنید.

Cryptocurrency Trading

۲. حالا باید جزییات کارت اعتباری‌‌تان را وارد کنید. نگران نباشید، کوین‌‌بیس هرگز جزییات کارتتان را نخواهد دید چون اعداد آن رمزنگاری می‌‌شوند.

Cryptocurrency Trading

۳. تبریک! حالا شما هویتتان را تایید و یک روش پرداخت اضافه کرده‌‌اید! حالا بیایید کمی بیت‌‌کوین بخریم.

خرید بیت‌‌کوین در کوین‌‌بیس

۱. دوباره روی گزینه Buy/Sell در بالای صفحه کلیک کنید. این دفعه چهار سکه‌‌ای که می‌‌توانید در کوین‌‌بیس بخرید را ببینید. روی Bitcoin کلیک کنید.

Cryptocurrency Trading

۲. به پایین صفحه بیایید و مبلغی که می‌‌خواهید برای بیت کوین بپردازید را ( به پول فیات ) وارد کنید. ما در این مثال از ۱۵۰ یورو استفاده می‌‌کنیم. وقتی مبلغ را وارد کنید، مقدار بیت‌‌کوین معادل آن مبلغ هم نمایش داده می‌‌شود.

Cryptocurrency Trading

۳. در پایان بر Buy Bitcoin Instantly کلیک کنید و کارت پرداختی که اضافه کرده بودید را با کلیک روی Confirm تایید کنید. به همین سادگی، حالا شما بیت‌‌کوین دارید.

حالا که مقداری بیت‌‌کوین دارید می‌‌‌‌توانید در سایت بایننس ( Binance ) یک حساب باز کنید. این سایت یکی از محبوب‌‌ترین صرافی‌‌های کریپتو است و بیشتر از ۱۰۰ رمز ارز دارد.

باز کردن حساب در بایننس

۱. با کلیک روی این لینک به سایت بایننس بروید.

۲. روی گزینه Register کلیک کنید و راهنما را دنبال کنید. بایننس هم مثل کوین ‌‌بیس ساده است. باید ایمیل شماره تلفن خودتان را وارد کنید و یک نام کاربری و رمزعبور انتخاب کنید.

۳. حالا که یک حساب بایننس دارید باید بیت کوینی که از سایت کوین‌‌بیس خریده بودید را در اینجا واریز کنید.

واریز سرمایه به بایننس

۱. به سایت کوین بیس برگردید و در بالای صفحه روی Accounts کلیک کنید. بعد روی Send کلیک کنید.

Cryptocurrency Trading

۲. سپس از شما خواسته می‌‌شود تا آدرسی که می‌‌خواهید برای آن بیت کوین بفرستید را وارد کنید. از آنجایی که می‌‌‌‌خواهید بیت‌‌کوینتان را به کیف پول بایننس خود ارسال کنید، به سایت بایننس برگردید و آدرس کیف پولتان را بگیرید.

۳. به بایننس بروید و موس را روی گزینه Funds نگه دارید و بعد از آن روی Deposits کلیک کنید.

Cryptocurrency Trading

۴. روی Select Deposit Coin کلیک کنید، کلمه BTC را تایپ کنید و سپس روی Bitcoin کلیک کنید.

Cryptocurrency Trading

۵. حالا آدرس کیف پول بایننس برای بیت کوین را مشاهده می‌‌کنید. با کلیک روی Copy Address آن را کپی کنید.

Crytpocurrency Trading

۶. حالا به حساب کوین بیس‌‌تان برگردید. مبلغ بیت‌‌کوینی که می‌‌خواهید ارسال کنید را وارد کرده و آدرس کیف پول باینانس که کپی کرده بودید در آن وارد کنید. در پایان روی Send کلیک کنید. باید طی ۱۵ دقیقه مبلغ به حساب بایننس‌‌تان واریز شود.

چگونه در بایننس رمزارز معامله کنیم

حالا که در حساب بایننس‌‌تان بیت‌‌کوین دارید، می‌‌خواهیم به شما نشان دهیم که معامله رمزارز چطور است. در مثال ما، می‌‌خواهیم بیت‌‌کوین را با NEO معامله کنیم، اما شما می‌‌توانید به جای NEO از هر کوین دیگری که دوست دارید استفاده کنید.

۱. موس را روی قسمت Exchange نگه دارید و روی Basic کلیک کنید.

Cryptocurrency Trading

۲. در سمت راست صفحه روی BTC کلیک کنید و NEO (یا سکه دلخواه‌‌تان) را وارد کنید. سپس روی NEO/BTC کلیک کنید. اگر سکه‌‌ی که با آن معامله می‌‌کنید NEO نیست و مثلا ABC است، پس چیزی مثل ABC/BTC خواهید داشت.

Cryptocurrency Trading

۳. حالا شما در صفحه اصلی معامله‌‌ی کوینی هستید که قصد معامله آن را دارید. قسمت جالب قضیه همینجاست.

Cryptocurrency Trading

۴. برای انجام معامله باید روی صفحه به دنبال Buy NEO بگردید.

۵. قبل از انتخاب تعداد سکه‌‌هایی که می‌‌خواهید معامله کنید، باید تصمیم بگیرید که آیا می‌‌خواهید یک Limit Order انجام دهید یا Market Order. در Limit Order شما مبلغی که قصد دارید با آن معامله انجام دهید را وارد می‌‌کنید، اما تضمینی وجود ندارد که با قیمت پیشنهادی شما فروشنده یا خریداری پیدا شود. در Market Order شما مبلغ کنونی که در بایننس موجود است را وارد می‌‌کنید. اگر اولین بارتان است بهتر است گزینه Market Order را انتخاب کنید.

Cryptocurrency Trading

۶. حالا باید مقدار NEO ( یا سکه دلخواهتان ) که قصد خرید آن را دارید وارد کنید. ما در این مثال ۱۰ NEO می‌‌خریم. همانطور که می‌‌بینید با انتخاب گزینه Market ما قیمت بازاری آن را دریافت می‌‌کنیم. در نهایت برای تکمیل معامله روی گزینه‌‌ی Byu NEO کلیک کنید. تمام شد! شما اولین معامله رمز ارزی خود را انجام دادید.

Cryptocurrency Trading

یادتان باشد می‌‌توانید راهنمای بالا را برای هر سکه‌‌ای که می‌‌خواهید تغییر دهید.

نتیجه

و این پایان راهنمای مقدماتی معامله‌‌ی رمزارز ما است. امیدوارم از آن لذت برده باشید.

اگر این مقاله را از اول تا آخر خوانده‌‌اید، پس شناخت خوبی از معامله ارزهای رمزنگاری شده و تفاوت بین معامله کوتاه مدت‌‌ و بلند مدت و نکاتی که قبل از شروع معامله باید در نظر داشت پیدا کرده‌‌اید.

نه تنها بر نکات بالا را دانستید، بلکه حالا می‌‌دانید که چطور اولین خرید کریپتویتان را انجام دهید و چطور بین رمزارزهای مختلف معامله کنید. تنها یادتان باشد که قبل از سرمایه گذاری همیشه با یک مشاور مالی صحبت کنید و خودتان تحقیق کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.