مطالعات نشان می‌دهد نرخ تعطیلی استخرهای عمده استخراج بالا است

در روز دوشنبه، Coinmetrics.io مطالعه‌ای را منتشر کرد که نگاهی به تاریخ نرخ هش رقابتی‌ترین استخرهای استخراج BTC داشت. تحقیق این سایت تحلیل‌گر رمز ارز متن باز نمایان‌گر اطلاعات جالبی در مورد چگونگی تکامل اکوسیستم استخراج در طول زمان است. این تحقیق نشان می‌دهد که بسیاری از استخرهای عمده سالیان گذشته یا به طور کلی تعطیل شده و یا بخش قابل توجهی از توان خود را از دست داده‌اند. همچنین، تعداد ماینرهایی که از افشای هویت خود امتناع می‌کنند نیز بسیار افزایش یافته است.

0 86

استخرهای استخراج عمده آسیب‌پذیر هستند

استخراج ارز رمزنگاری شده، صنعتی بسیار رقابتی است که در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی رشد کرده است. توان پردازشی تمام سکه‌های مبتنی بر الگوریتم SHA-256 از مجموع ابرکامپوترهای جهان بیشتر است و افراد و شرکت‌ها میلیاردها دلار به صنعت استخراج تزریق کرده‌اند. در ۷ ژانویه Coinmetrics.io تحقیقی (https://coinmetrics.io) جالب در مورد استخرهای استخراجی منتشر کرد که در طول این سال‌ها هزاران بلاک BTC پردازش کرده‌اند. تیم تحقیقاتی Coinmetrics توضیح داد که این تجزیه و تحلیل پاسخی به یک شماره از Ark Invest بود که در سال گذشته انتشار یافت و در آن اشاره مختصری به صنعت استخراج و توزیع نرخ هش شده بود.

 بر اساس مطالعات، نرخ تعطیلی استخرهای عمده استخراج بالا است

توییت نیک کارتر (Nic Carter)، یکی از مؤسسین CoinMetrics.io، در مورد این مطالعه

نویسندگان اظهار داشتند که داده‌های مورد استفاده در گزارش Coinmetrics از منابع شناخته‌شده مانند BTC.com و Bitcoinity اخذ شده است، اما این تیم همچنین خروجی‌های coinbase تعداد ۴۵۰٬۰۰۰ بلاک آخر BTC را تجزیه و تحلیل کرده است. امروزه، اکثر استخرهای استخراج برای معرفی خود زمانی که یک بلاک در بلاک‌چین استخراج می‌شود، از پارامترهای coinbase استفاده می‌کنند. Coinmetrics توضیح می‌دهد که این عادت کاملا داوطلبانه است و در روزهای اولیه، ماینرها خود را به این شکل معرفی نمی‌کردند. به همین دلیل، Coinmetrics تعداد ۱۰۰٬۰۰۰ بلاک اول را در هنگام تجزیه چین نادیده گرفت. محققان پس از بررسی جزئیات، توانستند ۳۷ استخر استخراج یا ماینر انفرادی عمده را شناسایی کنند. آمار نشان می‌دهد که این ماینرهای بیت کوین در این دوره حداقل ۰٫۱٪ بلاک‌ها را استخراج کرده‌اند.

در این تحقیق تاکید شده است که: «نتیجه قابل توجهی از این نمودار به دست می‌آید این است که بسیاری از استخرهای عمده استخراج بسیار آسیب‌پذیر هستند: چند استخر تاثیرگذار که زمانی بخش قابل توجهی از قدرت هش بیت کوین را در اختیار داشتند (BTC Guild، GHash، BTCC) در حال حاضر کاملا از بین‌رفته‌اند.»

Coinmetrics ادامه می‌دهد:

در واقع، به نظر می‌رسد که تنها چند استخر واقعا پایدار باشند؛ به عنوان مثال F2Pool و Slushpool استثنا هستند.

 مطالعات نشان می‌دهند، نرخ تعطیلی استخرهای عمده استخراج بالا است نمودار برچسب‌دار استخرهای عمده استخراج. «۳۷ استخر استخراج مجزا/ماینرهای انفرادی عمده که حداقل ۰٫۱٪ از بلاک‌ها را در این دوره استخراج کرده‌اند و ۱۱ نهاد قابل شناسایی دیگر که ما آن‌ها را به دلیل پایین‌تر بودن از حد آستانه لحاظ نکردیم (آن‌ها در بخش «سایر شناخته‌شده‌ها» تجمیع شده‌اند).

ظهور ماینرهای ناشناخته در سال ۲۰۱۸ و توزیع محدود پاداش

یکی از بخش‌های قابل توجه این گزارش این است که تعداد «ماینرهای ناشناخته» یا کاربرانی که تمایلی به افشای هویت خود ندارند، در سال ۲۰۱۸ بسیار افزایش یافته است. دلایل مختلفی از قبیل حریم خصوصی و دلایل سیاسی را می‌توان علت افزایش شمار ماینرهای ناشناخته دانست. تحقیقات Coinmetrics همچنین نشان می‌دهد که عملیاتی مانند F2pool کاهش قابل توجهی در نرخ هش داشته‌اند و سهم Antpool نیز تا حدی کاهش یافته است. BTCC و BW.com تعطیل شده‌اند و همچنین نرخ هش Bitfury نیز کاهش یافته است. F2pool و Antpool با مجموع تقریبا ۸۳٬۰۰۰ بلاک در صدر هستند، اما تا به امروزBTC Guild هنوز بیشترین میزان BTC استخراج شده را در میان استخرها دارد. دلیل این امر عامل کاهش پاداش‌های بلاکی است، چرا که اگر استخرها در آن زمان نرخ هش بالایی داشتند، می‌توانستند سکه‌های زیادی جمع‌آوری کنند.

مطالعات نشان می‌دهد نرخ تعطیلی استخرهای عمده استخراج بالا است BTC Guildقادر به جمع آوری بیشترین BTC در طول مدت فعالیت خود بوده است،‌ چرا که در آن زمان پاداش‌های بلاکی بسیار بیشتر بوده‌اند.

اکثر بیت‌کوینرهای مجرب، استخرهای قدیمی عمده را که در گزارش Coinmetrics ذکر شده‌اند به یاد دارند. در آن زمان نکات جالب زیادی در مورد BTC Guild وجود داشت و زمانی که در ۵ سال پیش توان هش این استخر به ۴۸٪ رسید، کاربران به ماینرهای انفرادی التماس می‌کردند که از این استخر استفاده نکنند. یک سال بعد از آن همین اتفاق برای Ghash افتاد و زمانی که توان هش این استخر در ژوئن ۲۰۱۴ بارها از مرز ۵۱٪ شبکه گذشت، به شدت جامعه را برآشفت. محققان ایتای ایال (Ittay Eyal) و امین گون سیرر از انتشارات Hacking,Distributed در آن زمان وضعیت با جزئیات بسیار شرح داده و گفتند:

در واقع، تقریبا برای یک روز توان آن‌ها ۵۵٪ بود. قبل از آن، به نظر می‌رسد به مدت ۱۰ روز یا بیشتر، این استخر شرایط و شاید واکنش عمومی را می‌سنجید.

مطالعات نشان می‌دهد نرخ تعطیلی استخرهای عمده استخراج بالا است

BTC Guild در سال ۲۰۱۳، در آن زمان استخرهای استخراج بحث و جدل زیادی به پا کردند.

یکی از عواملی که در گزارش Coinmetrics ذکر نشده است، تغییرات بسیار متنوعی است که از فورک‌های بیت کوین ناشی شده است. تغییرات زیادی در دو سال گذشته به وجود آمده است و از اوت ۲۰۱۷ نیز برخی ماینرها میان نرخ هش BTC و BCH جابجا شده‌اند.

مطالعات نشان می‌دهد نرخ تعطیلی استخرهای عمده استخراج بالا است خطوط قرمز نشان‌دهنده تفاوت‌های عمیق بین BTC و BCH از ۱ اوت ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۱۷ و سپس هارد فورک ۲۰۱۸ BCH هستند. این اطلاعات از وب سایت تحلیلی Coin Dance اخذ شده است.

از آنجایی که بسیاری از استخرهای استخراج مثل Antpool، Viabtc، F2pool و BTC.com هر دو چین را استخراج کرده‌اند، تا دسامبر ۲۰۱۷ واگرایی معناداری بین سودآوری‌های دو چین وجود داشت. ناظران همچنین اشاره می‌کنند که از ۱۵ نوامبر سال گذشته و آغاز جنگ BCH، برخی از استخرها هش خود را تغییر داده‌اند. تجزیه و تحلیل Coinmetrics نتیجه می‌گیرد که اطلاعات بسیار بیشتری در داده‌هایی وجود دارد که آن‌ها به دست آورده‌اند و آن‌ها تنها به طور سطحی به موضوع پرداخته‌اند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.