مطالبات معوق دارایی‌‌های بلندمدت

در ادامه مبحث تحلیل ترازنامه مالی، در این مقاله با مفهوم مطالبات معوق دارایی‌‌های بلند‌‌مدت، میزان اهمیت آن‌‌ها در تحلیل ترازنامه و همچنین مفهوم “دارایی‌‌های دیگر” که معمولا دارایی‌‌های غیرنقدی را نشان می‌‌دهند که دیگران برای مدت بیش از یک سال به شرکت بدهکار هستند، آشنا خواهید شد.

0 117

درس 3 در سرمایه‌‌ گذاری – تجزیه و تحلیل ترازنامه‌‌ مالی

بخش بعدی از ترازنامه‌‌ مالی معمولا تحت عنوان دارایی‌‌های دیگر (Other Assets) قرار می‌‌گیرد. دارایی‌‌های دیگر معمولا دارایی‌‌های غیرنقدی را نشان می‌‌دهند که دیگران برای مدت بیش از یک سال به شرکت بدهکار هستند. یکی از رایج‌‌ترین دارایی‌‌های دیگر یک ورودی با نام مطالبات معوق دارایی‌‌های بلندمدت (Deferred Long-Term Asset Charges) است. بسته به کسب‌‌وکاری که با آن سروکار دارید، این دارایی‌‌ها ممکن است بزرگ یا کوچک باشند.

یک راه برای فهمیدنِ عادی بودن این مسئله این است که دارایی‌‌های دیگر یک شرکت را به عنوان درصدی از مجموع دارایی‌‌ها در ترازنامه‌‌ مالی با همان معیارهای محاسبه‌‌شده‌‌ی یک شرکت دیگر در همان بخش یا صنعت (Sector or Industry) مقایسه کنید. با این وجود، حتی این کار هم ممکن است به خاطر متفاوت بودن ماهیت “دارایی‌‌های دیگر” و “مطالبات معوق دارایی‌‌های بلندمدت” دو شرکت چندان سودمند نباشد. این اتفاق ممکن است به خاطر انجام کاری هوشمندانه از طرف مدیریت بوده باشد و یا اینکه پروژه‌‌ای در دست داشته‌‌اند که آن‌‌ها را ملزم به پیش‌‌پرداخت مبلغی کرده است که احتمال اتفاق افتادن یا نیافتادن دوباره‌‌ی آن در آینده وجود دارد. این یکی از زمینه‌‌هایی می‌‌باشد که باید از خودتان بپرسید، “آیا چنین چیزی منطقی است؟”

آشنا شدن با مطالبات معوق دارایی‌‌های بلند مدت از دیدگاه یک سرمایه‌‌ گذار یا مدیر تجاری

مطالبات معوق دارایی‌‌های بلندمدت هزینه‌‌هایی هستند که یک شرکت پیش از این پرداخت کرده اما هنوز از دارایی‌‌ها کسر نشده است. آن‌‌ها بسیار شبیه به هزینه‌‌های ازپیش‌‌پرداخت‌‌شده (Prepaid Expenses) هستند (جایی که اجاره تا زمان پرداخت به‌‌موقع ماهیانه‌‌ آن به عنوان دارایی حساب می‌‌شود، سپس از ترازنامه‌‌ مالی (Balance Sheet) کسر می‌‌شود).

در واقع، هزینه‌‌های از پیش‌‌پرداخت‌‌شده یک نوع مطالبه‌‌ی معوقه هستند. تفاوت آن‌‌ها چیست؟ زمانی که شرکت‌‌ها اجاره‌‌ها یا هزینه‌‌های دیگر خود را از پیش پرداخت می‌‌کنند، حق قانونی جمع‌‌آوری خدمات را به دست می‌‌آورند. مطالبات معوق دارایی‌‌های بلندمدت هیچ حق قانونی با خود ندارند.

برای مثال، اگر یک شرکت اجاره‌‌ی یک ساختمان انباری را از پیش بپردازد و سپس $30,000 را برای جابجایی تمامی تجهیزات خود به داخلِ آن خرج کند، آن‌‌ها می‌‌توانند $30,000 را در ترازنامه‌‌ مالی به عنوان مطالبه‌‌ی معوق ثبت کنند.

به این صورت، آن‌‌ها مجبور نخواهند بود که متحمل $30,000 ضرر در همان ماه پرداخت هزینه‌‌های جابجایی شوند. آن‌‌ها می‌‌توانند این هزینه را با گذشت زمان و بر اساس شرایط خاص جابجایی و متغیرهای دیگر، با استفاده از قوانین حسابداری ثبت کرده و بدین ترتیب هزینه‌‌ی آن را با زمان اتفاق افتادن آن یکی کنند. در این مورد با توجه به موعد پرداخت اجاره به مالک ساختمان به صورت ماهیانه خواهد بود.

در بیشتر موارد، مطالبات معوقه‌‌ی دارایی‌‌های بلندمدت در زمان تجزیه و تحلیل ترازنامه مالی حائز اهمیت نیستند

مطالبات معوقه‌‌ی دارایی‌‌های بلندمدت ناملموس هستند و در بیشتر موارد، باید هنگام تجزیه و تحلیل ترازنامه مالی به آن‌‌ها توجه کمی شود. اگرچه استثناهای نادری هم وجود دارند، با این حال امکان اینکه آن‌‌ها دارای نکته‌‌ای اساسی یا شایسته‌‌ی توجه باشند، بسیار کم است. این مطالبات به دلایل زیادی ایجاد می‌‌شوند، مانند زمانی که مدیریت در حال مذاکره برای مبلغ قابل‌‌توجهی تخفیف در پیش‌‌پرداخت اجاره‌‌ها به صورت کلی در ابتدای سال است، یا زمانی که بیمه‌‌ی اموال و حوادث بزرگی را خریداری کرده‌‌اند که در زمان رخ دادن اتفاقاتی خاص در آینده از برخی دارایی‌‌های شرکت محافظت می‌‌کند.

با در نظر گرفتن اصول پذیرفته‌‌شده‌‌ی حسابداری در ایالات متحده (U.S.-based GAAP Rules)، یک استثناء که منجر به مطالبات معوقه‌‌ی دارایی‌‌های بلندمدت می‌‌شود با حساب کردن هزینه‌‌های توسعه‌‌ی یک کمپین تبلیغاتی به عنوان سرمایه به دست می‌‌آید. این مسئله تا زمانِ روی آنتن رفتن و دیده شدنِ تبلیغات یا برنامه‌‌ی مربوطه توسط عموم، در اسناد باقی می‌‌ماند و پس از آن به صورت یک هزینه نوشته شده و از ترازنامه‌‌ مالی به صورت درآمد (Income Statement) منتقل می‌‌شود.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.