مضرب مایر (Mayer): شاخصی که به تعیین حباب و کف قیمت بیت کوین کمک می‌کند

در هنگام عدم ثبات بازارهای رمز ارز، تعیین سقف و کف قیمت تقریبا ناممکن است. با این وجود، برخی از معامله‌گران باور دارند که شناسایی حباب‌های احتکاری و دوران‌های فرسودگی خرسی از طریق استفاده از یک شاخص جدید به عنوان مضرب مایر ممکن است. این شاخص که توسط سرمایه‌گذار و مجری پادکست تریس مایر (Trace Mayer) ایجاد شده است، به عنوان «مضرب قیمت فعلی بیت کوین طی میانگین متحرک ۲۰۰ روزه» تعریف می‌شود.

0 337

فرمول مضرب مایر:

قیمت بازاری بیت کوین/ میزان MA دویست روزه = مضرب مایر

در تجزیه و تحلیل فنی، به طور کلی زمانی که قیمت‌ها بالای میانگین متحرک (MA) قرار داشته باشند گاوی (یا مثبت)، و زمانی که زیر میانگین متحرک قرار داشته باشند خرسی (یا منفی) تلقی می‌گردند.

اما، تفسیر تحرکات قیمتی همیشه به این سادگی نیست. به عنوان مثال، اگر قیمت به شکلی قابل توجه بالاتر از میانگین متحرک باشد، اغلب نشانه‌ای از ارزشگذاری بیش از حد دارایی زیربنایی یا چیزی است که معمولا «افراط در خرید» نامیده می‌شود؛ و در مقابل در برخی مواقع قیمت‌ها به شدت به زیر میانگین متحرک سقوط می‌کنند.

مضرب مایر اساسا شکاف بین قیمت و MA دویست روزه را اندازه‌گیری کرده و به این وسیله مقادیری تاریخی را شناسایی می‌کند که در آن‌ها بیت کوین وارد یک حباب احتکاری شده است. به عبارت دیگر: زمانی که قیمت به طور قابل توجهی بیش از ارزش ذاتی یا نقاط فرسودگی فروشنده باشد.

مضرب مایر: بیت کوین

Mayer Multiple

در هنگام استفاده از مضرب مایر، دو مقدار خاصی که باید بسیار به آن‌ها توجه شود ۱ و ۲٫۴ هستند. دلیل اهمیت مضرب ۱ ساده است: هر مقدار بالای ۱ نشان‌دهنده این است که قیمت بیت کوین از MA دویست روزه فراتر رفته و هر مقدار زیر ۱ نشان‌دهنده کاهش به زیر این مقدار است.

با مقایسه مضرب زیر ۱ با قیمت متناظر با آن، واضح خواهد بود که بازارهای خرسی فراگیر زمانی رخ می‌دهند که قیمت‌ها زیر MA دویست روزه پذیرفته می‌شوند. از سوی دیگر، بازار بیت کوین زمانی گاوی می‌شود که مضرب مایر بالای ۱ باشد؛ اما یک استثنا وجود دارد.

هر مضرب بالاتر از آستانه ۲٫۴ به طور تاریخی نشان‌دهنده آغاز یک حباب احتکاری است، و از این جهت اهمیت دارد که تمام حباب‌ها در نهایت ترکیده و موجب تنزل سریع قیمت می‌شوند. با انجام شبیه‌سازی براساس داده‌های تاریخی، مایر دریافت که بهترین نتایج بلندمدت با جمع‌آوری بیت کوین در زمانی به دست می‌آید که مضرب مایر زیر ۲٫۴ باشد.

همانطور که در بالا نیز دیده می‌شود، مضرب مایر هرگز به زیر ۰٫۲۳۷ کاهش نیافته است: مقداری که نشان‌دهنده کف اولین بازار خرسی قابل توجه بیت کوین در سال ۲۰۱۱ بود.

برای مقایسه، بازار خرسی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ زمانی به کف خود رسید که مضرب ۰٫۴۰۶ بود و کمترین مضرب نیز از آن زمان ۰٫۵۰۹ و متعلق به زمانی بوده است که بر اساس داده‌های CoinDesk قیمت در ۱۵ دسامبر به ۳٫۱۲۲ دلار سقوط کرد.

آنطور که داده‌ها نشان می‌دهند، قیمت بیت کوین در حال حاضر به سطوح بی‌سابقه فروش افراطی نزدیک شده و بنابراین پیش‌بینی می‌شود که کف دیگری در پیش باشد و هنوز هم می‌تواند فاصله خود را از MA دویست روزه افزایش دهد که در حال حاضر در ۵٫۳۴۳ دلار قرار دارد. علاوه بر این، شواهد نشان می‌دهد که احتمال پذیرش قیمت در بالای MA دویست روزه وجود دارد که مضرب مایری بالای ۱ ایجاد کرده و شروع یک بازار گاوی را تایید می‌کند.

و در نهایت

یک مضرب مایر بالای ۱ را می‌توان به عنوان نشانه‌ای از بازار گاوی در نظر گرفت.

یک عدد بسیار بالا نشان‌دهنده شرایط خرید افراطی یا یک حباب است. بنابراین، BTC می‌تواند شاهد یک عقب‌نشینی اصلاحی یا حتی به عبارتی یک ارزان‌فروشی باشد، که در آن صورت قیمت‌ها به زیر MA دویست روزه سقوط کرده و مضرب مایر را به زیر ۱ خواهند برد.

با این حال، این اتفاق ممکن است یک تله خرسی باشد، زیرا کاهش شدید ناشی از شرایط خرید افراطی به سطوح کمتر MA دویست روزه عموما با شرایط خرید افراطی کوتاه مدت همراه خواهد شد.

مقدار پایین غیر معمول را می‌توان به عنوان نشانه‌ای از نزدیک شدن بیت کوین به یک کف مهم تلقی شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.