مصاحبه: جما گرین، مدیر power ledger از بلاکچین برای “روشن کردن دنیا” استفاده می‌‌کند

power ledger‌‌ که ماموریتش برق رسانی عمومی (peer-to-peer) به مردم از طریق بلاکچین است، امسال این کار را به طور استثنایی انقدر خوب انجام می‌‌دهد که از تایید جهانی برخودار شده است. این شرکت که در استرالیا واقع شده است، بلاکچین را مرکز توجه قرار داده است و پیروزی جدیدی در چالش تکنولوژی نهاییِ (Extreme Tech Challenge) (XTC) سِر ریچارد برنسون (Sir Richard Branson) در جزیره Necker از آن خود کرده است. بعلاوه، این شرکت از یک توکن سهامی تنظیم شده جدید رونمایی کرده است که پروژه‌ها و سودهای سهام پاور را در دسترس سرمایه گذاران خُرد قرار می دهد

0 78

دکتر جما گرین، یکی از بنیانگذاران و مدیر power ledger‌‌، درمورد موفقیت‌های زیاد شرکت صحبت کرد. وی عنوان کرد که، “موفقیت تلفیقی از سختکوشی و فرصت است”، او گفت، “برنده شدن در چالش تکنولوژی (tech challenge) “افتخاری بزرگ” و “کاملا رویایی” است، کسی که در این چالش برنده می‌‌شود مسئولیتی خطیر خواهد داشت”. درواقع، هنگامی که بسیاری از رقبا در جکوزی منزلشان راحت لمیده بودند، دکتر گرین در حال تنظیم واژه به واژه سخنرانی‌‌اش بود، او می گفت، “نمی خواهم با چیزی نگفتن، ریسک کنم”. این طرح به نتیجه رسیده است.

وی گفت:

“برنسون ایستاد و اعلام کرد، او و سایر داوران، power ledger‌‌ را یک سربالایی دشوار و نیز یک مسئولیت در نظر گرفته‌‌اند. برنسون با ما همکاری خواهد کرد و ما اکنون بیش از هر زمان دیگری برای اجرای ماموریت‌‌مان انگیزه داریم”.

power ledger‌‌ دو سخنرانی ارائه می‌‌دهد که برنسون در آن شرکت می‌‌کند، یعنی بلاکچین و تغییر اقلیم (climate change). برنسون میزبان مراسم سالانه بلاکچین سامیت (Blockchain Summit) است و در جریان گفتگوهای اقلیم پاریس برگزار شد.

این فرصت شبکه‌‌سازی که power ledger‌‌ متعاقب برنده شدن در چالش بدست آورد انچنان بی‌‌نظیر است که اثرش از هم اکنون احساس می‌‌شود.

دکتر گرین گفت، “تاثیر این پیروزی از حالا مشخص است، قبلا که با مشتریان صحبت می‌‌کردیم، آن‌‌ها در خصوص ما کنجکاو می‌‌شدند اما حرکتی نمی‌‌کردند. اما اکنون مشتریان با این جمله که “بیایید یک پروژه آغاز کنیم” به سوی ما بازگشتند. گرین افزود، “برنسون ما را به چند شرکت و سازمان معرفی کرد که در کارائیب و از جمله شبکه‌های انرژی انجا کار می‌‌کردند. ما اکنون در پی اقدامات بعدی هستیم”.

برنسون همچنین یک کپی از کتابش را به دکتر گرین هدیه کرد که در آن نوشته شده بود: “جمای عزیز، تبریک! به امید خدا دنیا را روشن کنی”.

بعد از اینکه یکی از سفرای شرکت و بنیانگذار چالش تکنولوژی (tech challenge) (که در داوری دخیل نبود) پیشنهاد همکاری دادند، power ledger‌‌ به اتکای ICO 34 میلیون دلاری‌‌اش وارد میدان رقابت شد. به عبارت دیگر، این پروسه یک ساله با گروهی از داوطلبانی که سرانجام، قبل از اینکه power ledger‌‌ پیروز نهایی شود، به ۲۵ رقیب کاهش یافت، بسیار نفس‌‌گیر بود.

دکتر گرین که مدرک دکترایش را در انرژی خورشیدی به عنوان یک ابتکار جنجال انگیز گرفته بود، گفت: “ماموریت اصلی مان دموکراسی سازی برق است”. گروه تلگرام power ledger‌‌ در یک لحظه ۱۵۰۰۰ عضو بدست اورد و به این توجه افتخار می‌‌کند. گرین ادامه داد، “افراد در خصوص کاری که ما انجام می‌‌دهیم برانگیخته می‌‌شوند و خواهان مشارکت هستند. ما خودمان را به عنوان یک جنبش در نظر می‌‌گیریم و تکنولوژی ما می‌تواند بازارهای انرژی توزیع شده کم‌‌هزینه و کم‌‌کربن را امکا‌‌ن‌‌پذیر سازد”.

قبل از اینکه در میان سه نفر اول قرار بگیرید، که در آن زمان power ledger‌‌ در مقابل یک مجموعه کاملا متفاوت از داوران، یعنی سر ریچارد برنسون، کوئیچی ناراساکی (koichi Narasaki) مدیر دیجیتال sompo و والری واویلوف (valery vavilov) مدیرعامل Bitfury، رقابت کرد، باید وارد هیئت داوران در کنفرانس الکترونیک مصرف کننده (Cocsumer Electronic Conference) در لاس وگاس شوید. در این رقابت سرانجام سه نفر به فینال رسیدند، یعنی power ledger‌‌، استارتاپ دوربین هوشمند نیروگرفته از AI بنام Revl، و پلتفرم سلامت Owlet. درنهایت، اطمینان برنسون به power ledger‌‌ برای “تغییر دنیا”، برنده را مشخص کرد.

ما از دکتر گرین سوال کردیم که آیا ابتکار عمل خاصی وجود داشت که power ledger‌‌ بر اساس آن توانست برنده شود، که او در پاسخ به چند پروژه کلیدی در سه گروه اشاره کرد که در شرکت گنجانده شده بود: تجارت انرژی، تامین وجه سرمایه انرژی و بازارهای کربن.

Osaka، پروژه ژاپنی که در آن power ledger‌‌ با بزرگترین خدمات رفاهی خصوصی منطقه همکاری می‌‌کند تا از احداث یک واحد صنعتی برق مجازی پشتیبانی کند.

پروژه کالیفرنیا با کربن رگولاتور (carbon regulator) و سیلیکون ولی (silicon valley) پیرامون ایجاد اعتبارات کربن و کاربرد بلاکچین به عنوان یک رجیستری و به عنوان یک بازار ثانویه برای اعتبارات کربن همکاری می‌‌کند.

پروژه شهر هوشمند استرالیا شامل تجارت همتا به همتا (peer-to-peer) در این ماه راه‌‌اندازی می شود که این فرصتی برای ارزیابی و تجاری‌‌سازی است.

power ledger

منبع: کوین‌‌مارکت‌‌کپ

power ledger‌‌ از توکن POWR پشتیبانی می کند، که به سرمایه بازاری ۶۲.۷ میلیون دلاری‌‌اش می بالد. اکنون این شرکت، توکن امنیتی رویدادهای رویش سرمایه (Asset Germination Events) (AGE) را راه‌‌اندازی کرده است، که از “پروژه های بلاکچین و رمز ارز برای ارائه منابع جدید سرمایه برای تامین وجه پروژه های انرژی استفاده می‌‌کند”. رمز ارز جدید، که پیش بینی می شود سال اینده شروع به کار کند، فرصتی منحصربفرد برای سرمایه گذاران خُرد فراهم می‌‌کند تا سرمایه‌‌های انرژی را به اشتراک بگذارند و سودهای سهام ایجاد شده توسط پروژه ها را بدست اورند. AGE از مقررات اوراق بهادار مربوطه در کشورهایی که در آنجا این توکن به فروش می‌‌رسد، تبعیت خواهد کرد.

دکتر گرین گفت، “اگر قرار باشد ارزهای دیجیتال و بلاکچین، جایگزین‌‌هایی برای بازارهای مالی فعلی ارائه دهند، انها باید محصولات و خدمات‌‌شان را همتاسازی کنند. بنابراین، یک تکامل طبیعی باید رخ دهد و من تصور می‌‌کنم مبادلات مالی سنتی، و نیز مبادلات کریپتو، آماده همکاری با توکن‌‌های تجاری هستند.

دکتر گرین در یک پیروزی دیگر در مقام بانکدار سرمایه‌‌گذاری سابق نیز جایزه کارافرین ملی سال EY استرالیا را در گروه فینتک (FinTech) دریافت کرد.

دکتر گرین گفت، “در رابطه با این جوایز و اثر شبکه، منفعت احیاشده قابل مشاهده است. مهارت واقعی برای ما، تشخیص بهترین فرصت‌ها است، زیرا قادر نیستیم که هر فرصتی را دنبال کنیم”.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.