مصاحبه با اتان ورا درباره تمرکزگرایی ماینینگ بیت کوین، «مارپیچ‌‌ مرگ» بیت کوین و چاپ پول

اتان ورا ، هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد مالی استخر ماینینگ لوکسور ، در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری کریپتو اسلیت، درباره مسائل دنیای بیت کوین از جمله ماینینگ، پیامدهای هاوینگ، نرخ بهره، افزایش کارمزد تراکنش‌ها و نقش و تأثیر دولت‌ها بر دنیای رمز ارزها صحبت کرده است. اتان در حال حاضر در پروژه هش ریت ایندکس (Hashrate Index) مشغول است؛ پروژه‌ای که به گفته او، با هدف شفاف سازی و ایجاد اعتماد در دنیای ماینینگ و رمز ارزها راه‌اندازی شده است.

0 189

خبرگزاری کریپتو اسلیت (CryptoSlate)، اخیراً مصاحبه‌ای را با اتان ورا (Ethan Vera)، مدیر ارشد مالی استخر استخراج لوکسور (Luxor) و سرمایه‌گذار پیشین گلدمن ساکس (Goldman Sachs) انجام داده است که در اینجا قصد داریم به مرور برخی از مسائل مطرح شده در این گفتگو حول موضوع ماینینگ بیت کوین ، مارپیچ مرگ بیت کوین و تأثیر چاپ پول فیات بر وضعیت بیت کوین و سایر رمز ارزها بپردازیم. اتان ورا یکی از کارکنان تیم بلاک چین شرکت گلدمن ساکس بوده است.

آیا تمرکزگرایی در ماینینگ بیت کوین نگران کننده است؟

کریپتو اسلیت: از ماینینگ بیت کوین در چین نگران نیستید؟

اتان ورا: نگرانی من در مورد تمرکزگرایی، به طور حتم بیشتر مربوط به سطح مدیریتی است تا سطح تولید.

این تیتر خبری که ۶۵ درصد نرخ هش دنیا در چین واقع شده است برای بسیاری نگران کننده است؛ اما به نظر من، این موضوع چندان جای نگرانی ندارد. این عملکرد طبیعی زنجیره تأمین است. چین تولید کننده خوبی برای دستگاه‌هاست، زیر ساخت‌های انرژی خوبی دارد و قوانین آن نسبت به ماینرها سخت‌گیرانه نیست. با این اوصاف، تصور می‌کنم احتمال این که اقدام خاصی در سطح تولید و به ویژه از سوی دولت رخ دهد اندک است. اما مدیریت این نرخ هش باعث نگرانی است.

بیت مین (Bitmain)، پولین (Poolin) و f2pool در مجموع بیش از ۵۰ درصد از توان پردازشی شبکه را در اختیار دارند. به این معنی که کافیست ۳ نفر با ۳ لپ‌تاپ تصمیم بگیرند به کل شبکه حمله کنند (و البته می‌توانند). اگر چنین کاری را نیمه شب در چین انجام دهید، می‌توانید چندین حمله دابل اسپند (double Spending) را سازمان‌دهی کنید. برخی استدلال می‌کنند که حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بازگرداندن آن میسر است؛ اما نباید فراموش کنیم که ارزش بیت کوین در ذهن بسیاری از افراد، مسئله‌ای است که به تغییرناپذیری آن مربوط است؛ پس حتی یک حمله خرج مجدد دارایی‌ در بیت کوین کافیست تا کل ارزش آن برای همیشه در ذهن عده‌ای کم‌رنگ شود.

تصور می‌کنم که تمرکز مدیریت هش ریت شبکه بیت کوین (در هر کشوری که باشد)، مخاطره‌آمیز است؛ حتی اگر این کشورها ایالات متحده امریکا یا کانادا باشند. ایده‌آل‌ترین حالت این است که هیچ کشوری، بیش از ۳۰ درصد شبکه را در سطح مدیریتی در اختیار نداشته باشد. فکر می‌کنم که این امن‌ترین شیوه است.

برای من واضح نیست که چگونه برخی از دولت ها با بیت کوین مقابله می‌کنند. اگر چین قصد داشته باشد پول رایج بانک مرکزی خود را تقویت کند، ممکن است سعی کند با استفاده از حمله دوباره خرج کردن، به بیت کوین ضربه بزند. این کار باعث خواهد شد تا قیمت بیت کوین با یک افت وحشتناک مواجه شده و بخش بزرگی از ارزش بلندمدت خود را از دست بدهد.

کریپتو اسلیت: برای ملی سازی ماینینگ در کشورهایی مانند ونزوئلا و ایران حرکت‌هایی صورت گرفته است. آیا این موضوع در کل باعث نگرانی شماست؟

اتان: در ونزوئلا، موضوع کمی متفاوت است. ماینرهای این کشور، در حال استفاده از این روش برای فرار از ارز ملی در حال سقوط خود هستند؛  این شیوه‌، هم برای این کار و هم برای دور زدن کنترل‌های مالی دولت فوق‌العاده است. اما تا جایی که می‌دانم، دولت‌ها نیز در تلاشند تا دخالتی در این امر داشته باشند و تصور من این است که ماینینگ را در این کشور با مشکل مواجه خواهند کرد و جلوی کار فارم های ماینینگ را تا حد امکان خواهند گرفت.

همین مسئله در مورد ایران نیز صدق می‌کند. ایران می‌خواهد از خروج سرمایه شهروندان از این کشور جلوگیری کند؛ اما از طرفی، خود دولت قصد دارد برای دور زدن تحریم‌ها، از بیت کوین استفاده کند. در اختیار گرفتن ماینینگ بیت کوین روش خوبی برای دور زدن تحریم‌هاست، و این دقیقاً شبیه به کاریست که کره شمالی در مورد ماینینگ مونرو انجام می‌دهد.

به شخصه در ارتباط با این موارد، احساس نگرانی نمی‌کنم؛ چرا که هر دوی این کشورها درصد خیلی کمی از هش ریت شبکه را در اختیار دارند. این موضوع برای من فقط بر نیاز به حمایت دولت‌ها از صنعت ماینینگ در کشور خود تأکید می‌کند؛ آن هم در جهانی که در آن، ارزش بیت کوین یک افزایش هرروزه را تجربه می‌کند و ماینینگ به یک پدیده امنیتی تبدیل شده است. فکر می‌کنم در حال حاضر، شرایط طوری پیش رفته است که این مسئولیت بر عهده دولت‌های کانادا و ایالات متحده قرار می‌گیرد تا نقش حمایتی خود را در این مورد ایفا کنند.

شفاف‌سازی سوء برداشت‌ها در مورد ماینینگ و روایت‌های خلاف واقع

کریپتو اسلیت: با استفاده از هش ریت و مصرف انرژی شبکه، تلاش‌هایی برای ارزش‌گذاری بیت کوین صورت گرفته است. آیا به این اظهار نظر که «ارزش درونی بیت کوین ، تولید پرهزینه آن است» باور دارید؟

اتان: در حال حاضر چنین تصوری ندارم. فکر می‌کنم قیمت بیت کوین بیشتر به دلیل گمانه‌زنی‌ها و عرضه و تقاضایی است که ماینرها در آن دخیل هستند. هش ریت مقدار متغیری است که از قیمت پیروی می‌کند؛ اما عکس این مسئله درست نیست. البته ممکن است که ماینرها گاهی مسبب فشار برای فروش باشند؛ برای مثال زمانی که حاشیه سود کمی دارند و مجبورند با فروش، تراز خود را متعادل سازند. این موضوع تا اندازه‌ای بر قیمت تأثیرگذار است.

اما در کل، ماینرها بیشتر از این که قیمت گذار بیت کوین باشند، دنباله روی قیمت آن هستند. پس این ایده که هزینه تولید بستری برای تعیین قیمت بیت کوین است، خیلی عاقلانه نیست. اگر قیمت بیت کوین در معامله‌ها به دلیل زیاد بودن ذخیره آن در یک برهه زمانی خاص کاهش پیدا کند، در این هنگام می‌بینیم که نرخ هش پایین می‌آید و هزینه تولید نیز پس از آن نزول می‌کند.

کریپتو اسلیت: درباره وقوع مارپیچ مرگ بیت کوین در حوالی هاوینگ ، بحث و گفتگوی زیادی وجود داشت. به عنوان عضوی از فضای ماینینگ، می‌توانید توضیح دهید چرا چنین اتفاقی نیفتاد؟

اتان: بله، در مثالی غلوآمیز، مارپیچ مرگ پس از ماین شدن اولین بلاک بعد از هاوینگ و با همان میزان ازسختی شبکه اتفاق می‌افتد؛ یعنی زمانی که ۲۰۱۵ بلاک تا تنظیم بعدی سختی باقی مانده است. در این صورت، اگر قیمت بیت کوین سقوط بیشتری را تجربه کند، ماینرها اشتیاق کمتری به ماینینگ خواهند داشت؛ چرا که پاداش کمتری به دست می‌آورند. در این مثال غلوآمیز، پاداش بلاک نصف خواهد شد، در حالی که قیمت بیت کوین نیز به طرز چشمگیری پایین آمده است. اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که حتی در آن صورت نیز، ماینرهای کم‌هزینه‌تری هستند که به فعالیت خود در شبکه ادامه می‌دهند و در نهایت، تنظیم سختی را پشت سر می‌گذارند.

به طور کلی، فکر می‌کنم تنظیم سختی کار خود را انجام می‌دهد تا مارپیچ مرگ اتفاق نیفتد. مواقعی وجود خواهند داشت که زمان ساخت بلاک‌ها طولانی‌تر می‌شود؛ اما در هیچ زمان حل بلاک‌ها‌ متوقف نخواهد شد. همیشه ماینرهایی هستند که از این کار به سود می‌رسند.

در هاوینگ اخیر، این اتفاق نیفتاد و در بیشترین حد، ۲۵ تا ۳۰ درصد نرخ هش شبکه نزول کرد؛ و این افت نیز به دلیل ماینرهایی بود که سودآوری کمتری داشتند. اما با این حال، حداقل ~ ۱۰۰ اگزاهش/ثانیه از توان پردازشی در شبکه باقی ماند.

برای آلت‌کوین‌ها شاید؛ اما هرگز تصور نمی‌کنم مارپیچ مرگ برای بیت کوین اتفاق بیفتد.

نظراتی پیرامون سایر موضوعات بیت کوین

کریپتو اسلیت: کارمزدهای تراکنش‌ها دوباره افزایش یافته است و اکنون تقریباً در محدوده ۸۰ ساتوشی بر بایت هستیم. نظری در مورد راه حل مقیاس‌پذیری دارید؟

اتان: این شمشیری دو لبه است؛ چرا که ماینرها از کارمزد تراکنش بهره مند می‌‌شوند؛ اما کاربران مسلماً مشتاق کارمزد پایین‌تر تراکنش‌ها هستند. با گذشت زمان که پاداش‌های بلاک کم و کمتر شوند، کارمزدها برای ماینرها اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

از برخی جنبه‌ها، کارمزد بالای تراکنش‌ها در رابطه با بیت کوین کش (Bitcoin Cash) سودمند است؛ چرا که مشوقی است برای ماینرها تا به بیت کوین امنیت دهند. من شخصاً تصور نمی‌کنم کارمزدهای بالاتر تراکنش‌ها الزاماً به ضرر این اکوسیستم باشد. می‌دانم کمی تعصب به خرج می‌دهم زیرا از کارمزد بیشتر سود می‌برم؛ اما فکر می‌کنم که این مسئله به نفع بیت کوین است؛ چرا که مدل اثبات کار (POW) را عملی می‌سازد.

در بلند مدت، محصولات جالبی مانند محیط‌های تبدیل کارمزد تراکنش‌ها وجود خواهند داشت که این امکان را به شما می‌دهند تا با استفاده از قراردادهای آتی، بر روی کارمزد انجام تراکنش‌ها شرط‌بندی کنید. با استفاده از این محیط‌ها، ماینرها می‌توانند ارزش کارمزد تراکنش را ثابت نگه دارند؛ در حالی که صرافی‌ها و خدمات‌دهندگانی که از کارمزد بالای تراکنش‌ها صدمه می‌بینند، در سوی دیگر این بازار قرار دارند. دنبال کردن این موضوع می‌تواند بسیار جالب باشد.

کریپتو اسلیت: نظر شما درباره میزان تأثیر چاپ اسکناس (تسهیل کمّی QE، نرخ پایین بهره و غیره) بر بازار بیت کوین چیست؟ آیا فکر می‌کنید این امر می‌تواند نقش یک کاتالیزور کلیدی را ایفا کند که باعث رشد بازار بیت کوین می‌شود؟

اتان: بله، من فکر می‌کنم که این یکی از موارد کلیدی رشد بازار بیت کوین است. من به شدت باور دارم که اتفاقات سال ۲۰۰۸ ، کاتالیزوری بود که به محبوبیت بیت کوین کمک شایانی کرد. بسیاری از افرادی که شما امروزه در فضای بیت کوین می‌بینید، سابقاً بانک‌دار یا متخصص مالی بوده‌اند. فکر می‌کنم که در همان دوره بود که این افراد به بیت کوین جلب شدند و کاربردی بودن بیت کوین به همگان ثابت شد.

اگر وارد دوره‌ دیگری از ازدیاد چاپ اسکناس و تسهیل کمی شویم، تعریفی مشابه‌ در مورد موج جدید افرادی که وارد این فضا می‌شوند صادق خواهد بود. البته هنوز شاهد هیچ تغییر قیمت اساسی نبوده‌ایم؛ اما با چشم‌اندازی آینده نگرانه، این امر رونقی برای بیت کوین است. در عصر تسهیل کمی و پول‌های نامحدود، عاقلانه است که پولی برنامه‌پذیر داشته باشیم که میزان ذخیره آن از پیش برایمان مشخص است.

صحبت‌های گسترده‌تر درباره اتان و شرکتش، استخر ماینینگ لوکسور (Luxor)

کریپتو اسلیت: لطفاً کمی از خود و شرکتتان به ما بگویید.

اتان: پیش از ماینینگ، در امور مالی و مدیریت دارایی، سهام عمومی و سپس M&A برون‌مرزی میان چین و ایالات متحده فعالیت داشتم. از آنجا با صنعت رمز ارز در سطح شرکتی آشنا شدم، و به کار در پروژه‌های عرضه اولیه عمومی (IPO) و همینطور همکاری با تیم بلاک چین گلدمن ساکس (Goldman Sachs) پرداختم.

دو سال و نیم پیش بود که پروژه لوکسور را آغاز کردیم. لوکسور ابتدا به عنوان استخر ماینینگی برای کوین سیا (Sia) راه‌اندازی شد؛ اما رفته رفته توسعه پیدا کرد و کوین‌های دیگری را نیز در بر گرفت. در حال حاضر نیز در بازارهای هش ریت و روش‌هایی که می‌توانید توسط آن‌ها به معامله کالا بپردازید، مشغول فعالیت هستیم. یکی از حوزه‌هایی که ما در آن فعالیت داریم، بازار نقدی (spot market) هش ریت است که در آن، فروشندگان می‌توانند هش ریت خود را به کسانی که مایل به خریداری آن هستند بفروشند. در بلند مدت، سعی ما بر این است که با بهره‌گیری از ابزارهای مالی مانند قراردادهای آتی برای هش ریت، امکانی را برای ماینرها به وجود بیاوریم تا با نگهداری درصدی از درآمد خود در آن، حاشیه‌ امنی را در برابر خطر سرمایه گذاری برای خود ایجاد کنند. همچنین با استفاده از این امکان، سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند به گمانه‌زنی در مورد کلاس جالبی از دارایی‌ها بپردازند.

کریپتو اسلیت: تیم لوکسور اخیرا هش ریت ایندکس (Hashrate Index) را راه اندازی کرده است. می‌توانید درباره طرز کار آن و این که چگونه به سرمایه گذاران میان‌رده بیت کوین کمک می‌کند کمی بیشتر توضیح دهید؟

اتان: دلیل ساخت هش ریت ایندکس، مبهم بودن بازار ماینینگ بود. زمانی که شما اقدام به سرمایه گذاری می‌کنید، باید تصمیم بگیرید که چه دستگاهی را خریداری کنید، این دستگاه چگونه قیمت‌گذاری می‌شود، آیا تأخیری در ارسال دستگاه وجود خواهد داشت یا خیر و بسیاری مشکلات دیگر. سپس از زمانی که این دستگاه‌ها را به برق می‌زنید، مجبورید با فریمور سر و کله بزنید و هش ریت خود را به یک استخر بفروشید. این فرآیند بسیار مبهم و گنگ است؛ شما حتی نمی‌دانید که آیا هش ریت شما در حال دزدیده شدن است یا خیر.

به طور خلاصه، زنجیره ارزش ماینینگ شامل پروسه‌هایی دشوار و نیازمند اعتماد است؛ و همین موضوع مانع ورود بسیاری از سرمایه گذاران به این صنعت می‌شود. هش ریت ایندکس ایده‌ای از جانب ما بود که واقعاً و قلباً مشتاق کمک به سرمایه‌گذاران و ماینرها در فضای رمز ارزها هستیم. این پروژه با شفاف‌سازی، نشان دادن قیمت‌های دستکاری شده تاریخی، نمایش ارزش هش ریت و شمار دیگری از سنجه‌ها، ورود ماینرها، سرمایه‌گذاران و تمامی افراد جامعه را به دنیای ماینینگ و رمز ارز ها تسهیل می‌کند.

منبع: cryptoslate.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.