مصاحبه‌ای با تیم مونرو (XMR)

مونرو یک پروژه متن باز با هدف تقویت وضعیت شهروندانی است که می‌خواهند کنترل و مسئولیت سرمایه خود را به عهده داشته باشند، در این مطلب مصاحبه‌ای با تیم مونرو خواهید خواند که در آن تیم مونرو به سوالاتی همچون شالوده اصلی پروژه، نقاط قوت پروژه، چگونگی رقابت با دیگر ارزهای رقیب و نگرانی درباره آینده ارزهای مبتنی بر حفظ حریم شخصی پاسخ داده است.

0 171

مونرو یک پروژه متن باز با هدف تقویت وضعیت شهروندانی است که می‌خواهند کنترل و مسئولیت سرمایه خود را به عهده داشته باشند، در این مطلب مصاحبه‌ای با تیم مونرو خواهید خواند که در آن تیم مونرو به سوالاتی همچون شالوده اصلی پروژه، نقاط قوت پروژه، چگونگی رقابت با دیگر ارزهای رقیب و نگرانی درباره آینده ارزهای مبتنی بر حفظ حریم شخصی پاسخ داده است.

شالوده اصلی پروژه را چگونه توصیف می‌کنید؟

امنیت، حفظ حریم خصوصی و قابلیت تعویض (fungibility) شالوده اصلی پروژه هستند. مخصوصا قابلیت تعویض نکته‌ کلیدی برای مونرو (Monero) است به دلیل این که هیچ سکه دیگری چنین ویژگی ندارد. برای قراردادن سکه‌های مشخصی در لیست سیاه، هیچ احتمال یا تحلیل بلاکچینی وجود ندارد، تمام سکه‌ها با هم مساوی هستند و هیچ تاریخچه‌ای مبنی بر رد این موضوع وجود ندارد. 

مصاحبه ای با تیم مونرو (XMR)
مصاحبه ای با تیم مونرو (XMR)

نقاط قوت تیم مونرو چیست؟

مونرو یک پروژه متن باز بدون هیچ نهاد یا شرکت پشتیبان می‌باشد. هر سازنده‌ای که به پروژه علاقه‌مند باشد می‌تواند به آن ملحق شده و به صورت داوطلبانه در آن مشارکت کند، هر چند یک سیستم سرمایه‌ گذاری اجماعی (forum funding system (FFS)) وجود دارد که به همه اجازه نظر دادن بر روی سرمایه‌ گذاری‌ها می‌دهد و اجتماع هم در حمایت از آن آزاد است.

من چند پروژه که با این روش سرمایه‌ گذاری شده‌اند را برایتان خواهم گفت:

 • کووری (Kovri)، یک استقرار I2P برای مونرو است که آدرس آی پی کاربران را همانند تور (TOR) کاملا مخفی می‌کند.
 • به کارگیری دو ریاضیدان و محقق تمام وقت، که چندین ماه در آزمایشگاه تحقیقاتی مونرو حضور داشتند.
 • توسعه کیف متن‌باز سخت‌افزاری Dedicated Monero
 • یکپارچگی مونرو برای چندین سیستم خرید آنلاین بدون وجود دلال
 • کاسیستو (Kasisto) که یک راه حل فروش بر پایه مونرو است.

جدا از این موضوع، مونرو یک تیم سازنده قدرتمند دارد که مشارکت‌های مداوم برای پروژه صورت می‌دهند. در سال جاری ما نهایتا یک کیف GUI، تراکنش‌های اجباری RingCT و هماهنگی نود سریعتر به دست آوردیم.

روی تمام تصمیم‌ها بحث می‌شود، همه کسانی که می‌خواهند مشارکت کنند نظر می‌دهند و هیچ رهبری متمرکزی وجود ندارد.

آزمایشگاه تحقیقاتی مونرو از بخش سازندگان جدا بوده، کدهای جدید را بررسی، بهبودهای تحقیقاتی را به پروتکل اضافه و نهایتا تغییرات کاغذ معرفی کسب و کار را منتشر می‌کند.

مصاحبه ای با تیم مونرو (XMR)
مصاحبه ای با تیم مونرو (XMR)

آیا نسبت به اندازه بلاک مونرو در پذیرش همگانی نگران هستید؟

به واسطه امضای حلقه، تراکنش‌های مونرو از تراکنش‌های بیت‌کوین بسیار بزرگتر هستند. حفظ حریم خصوصی واقعی قطعا هزینه در بر دارد اما در حال حاضر تحقیقات مداومی ‌برای بهبود آن انجام می‌شود. مونر در حال حاضر هم اندازه بلاک و حداقل کارمزدهای پویایی دارد و استخراج کننده می‌تواند بر اساس میانگین اندازه ۱۰۰ بلاک آخر، اندازه بلاک خود را ۱۰ درصد دیگر افزایش دهد و هیچ مبلغ اضافه‌ای پرداخت نکند و درنهایت او می‌تواند این اندازه را با پرداخت کمی‌جریمه، به بیشتر از ۱۰ درصد هم افزایش دهد. این مکانیسم این موضوع را تضمین می‌کند که تراکنش‌های با کارمزد بسیار پایین، اندازه بلاک را افزایش نداده و شبکه را تخریب نکنند.

کدبیس کریپتونوت (Cryptonote) که مونرو بر آن قرار گرفته نسبت به مورد مشابه در بیت‌کوین کاملا متفاوت است و از این رو، یکپارچه شدن آن با کیف‌های موجود یا دیگر نرم‌افزارها بسیار سخت‌تر شده است. هرچند ما متوجه علاقه‌مندی کیف‌ پول‌های کوینومی ‌یا اکسودوس (Coinomi or Exodus) شده‌ایم و کیف‌های سخت افزاری از جمله لجر (Ledger) هم پیشرفت خوبی داشته‌اند.

روی راه‌حل‌های لایه ۲ و زنجیره‌های فرعی برای مقیاس‌گذاری بهتر صحبت‌هایی شده است اما نیاز فوری برای به کارگیری آن‌ها هنوز وجود ندارد. ما یک اندازه بلاک پویا داریم و در حال حاضر اغلب بلاک‌ها حتی به حداقل اندازه بلاک هم نمی‌رسند.

ارزش اضافی مونرو در مقایسه با دیگر رقبا همانند زی‌کش (Zcash)، دش، PIVX یا ورج (Verge) چیست؟

تمام تراکنش‌های مونرو بر خلاف سکه‌های ذکر شده، به حریم خصوصی اجباری کامل نیاز دارند. تا به حال در تمام ارزهای رمزنگاری‌ شده خصوصی دیگر، حریم خصوصی یک مورد اختیاری بوده که به ندرت مورد استفاده قرار می‌گرفته و علت آن هم پیچیدگی استفاده از آن و پشتیبانی نشدن از سوی کیف پول‌ها بوده است. زی‌کش حتی ۴۰۰ تراکنش کاملا محافظت شده در ماه ندارد، دش از ترکیب کوین جوین (CoinJoin) با مسترنودها استفاده می‌کند که در آن شما باید برای ترکیب تراکنش خود با چند شریک صبر کنید و این پروسه چند ساعت طول می‌کشد. PivX دقیقا همانند دش عمل می‌کند اما از آن هم کوچکتر است و شما تعداد کمتری شریک برای ترکیب شدن دارید. وقتی صحبت از ورج (Verge) می‌شود، از نظر حریم خصوصی تفاوت زیادی با بیت‌کوین و تور (TOR) وجود ندارد و تمام تراکنش‌ها شفاف هستند.

در این بین فقط مونرو قابلیت تعویض را ارائه می‌کند و هر سکه را دقیقا همانند دیگری می‌داند، آن هم به این علت است که شما نمی‌توانید سکه را به خاطر تاریخچه‌اش، خراب کنید. دقیقا همانند پول که برای شما تاریخچه‌اش مهم نیست و یک اسکناس ۱۰ دلاری، صرف نظر از وضعیت گذشته‌اش، برای شما همین اندازه اعتبار دارد. مونرو هم به همین شکل است و برای شما تاریخچه و وضعیت قبلی پول یا سکه اهمیتی ندارد. شما بدون یک بلاکچین شفاف نمی‌توانید بگویید که آیا سکه‌های تازه دریافت کرده‌اید یا خیر. این موضوع را فقط در بلاکچینی شفاف می‌توان تحلیل کرد و همه می‌توانند اعمال دیگران را مشاهده کنند.

در ۱۰۰ درصد کل ۴۰۰۰ تراکنش روزانه مونرو، نام فرستنده، گیرنده و میزان تراکنش مخفی است؛ در صورتی که در دیگر سکه‌ها با ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی، ممکن است تعداد انگشت‌شماری از چنین تراکنش‌هایی وجود داشته باشد و به سختی می‌توان به آن‌ها کلمه خصوصی را نسبت داد. مونرو تنها سکه خصوصی است که هیچ لیست دارایی (rich list) ندارد زیرا که ساخت چنین لیستی اصلا ممکن نیست.

ارزیابی وضعیت فعلی مونرو و صنعت بلاکچین

متاسفانه پروژه‌های بدون کاربرد زیادی وجود دارند که در ICOها با پول‌های هنگفت سرمایه‌ گذاری می‌شوند و نهایتا به احتمال فراوان اصلا به سود‌آوری هم نمی‌رسند. این حباب دیر یا زود خواهد شکست و ممکن است تاثیر شدیدی روی بازار رمزنگاری و همچنین پروژه‌های ارزشمند داشته باشد.

احتمالا این تصحیح روی کل بازار تاثیر خواهد گذاشت اما بعد از اولین کاهش، پروژه‌های ارزشمند باید به خوبی خود را ترمیم کنند و نهایتا جایگاه پروژه های ضعیف‌تر به لرزه در خواهد آمد.

آیا شما نگران جنجال مربوط به استفاده مخرب از ارزهای ناشناس‌ساز هستید؟

به هیچ وجه. تمام فناوری‌های قدرتمند هم استفاده‌های مخرب خواهند داشت اما این موضوع برای مونرو نگران کننده نیست، چون ارز اصلی برای فعالیت‌های غیرقانونی همچنان پول، طلا، انتقال پول و سرویس‌های بانکی خواهد بود. حریم خصوصی و داشتن آن نه تنها یک جرم نیست، بلکه حضور آن در جامعه ما ضروری هم خواهد بود.

TOR, I2P, VPN، ارتباط رمزنگاری‌شده یا به طور کلی رمزنگاری، بیشترین استفاده قانونی را دارد اما ممکن است توسط مجرمین هم به کار گرفته شود. اگر ما درهای پشتی را هم در نظر بگیریم، این درها دیر یا زود استفاده‌های مخرب خواهند داشت و احتمالا رخداد این موضوع از موارد مثبت استفاده هم فراتر هم برود.

مصاحبه ای با تیم مونرو (XMR)
مصاحبه ای با تیم مونرو (XMR)

آیا در آینده راهنمایی خواهید داشت که به روز رسانی‌های مرتبط را ارائه کند؟

مونرو یکی از فعال‌ترین توسعه‌ها در ارز رمزها محسوب می‌شود و به روزرسانی‌های زیادی در آینده نزدیک منتشر خواهد شد. ما پروتکل‌های به روزرسانی برنامه‌ریزی شده‌ای داریم که به آن‌ها هارد فورک می‌گوییم. این فورک‌ها تغییرات را تا حد ممکن اعمال می‌کنند اما ما فورکی نخواهیم داشت که مجزا شود زیرا ما همیشه با هم توافق خواهیم داشت.

فقط چند به روزرسانی مهم را برایتان نام می‌برم:

 • زیرآدرس‌ها (Subaddresses) که به شما اجازه خواهند داد تا آدرس‌های عمومی‌ چندگانه‌ای را در یک کیف نگهداری کنید. احتمال ارتباط آن با شخص واسطه ‌وجود ندارد و این ویژگی، آماده انتشار خواهد بود.
 • قابلیت چند امضایی (Multisig) که برای سپرده‌های مطمئن ضروری است هم به اتمام رسیده است و اکنون این ویژگی توسط آزمایشگاه تحقیقاتی مونرو تحت بررسی‌های نهایی است.
 • 0MQ تقریبا آماده شده است. این مورد، ارتباط بین کیف‌های روشن و کیف‌های روح مونرو (Monero daemon) را بهبود خواهد بخشید و پیام تراکنش‌های پیش رو را به شما می‌دهد.
 • رابط کاربری گرافیکی (GUI) رسمی‌به موبایل و سیستم عامل های iOS و اندروید منتقل می‌شود.
 • یک کیف سخت افزاری سفارشی فقط مخصوص نگهداری مونروی در حال ساخت است.
 • کووری که یکپارچگی I2P برای مونرو می‌باشد، پیشرفت خوبی کرده و فاصله بین خروج اطلاعات در استفاده از مونرو را کم خواهد کرد.بینندگان فقط می‌توانند ببینند که شخصی از نود مونرو استفاده می‌کند و تراکنش‌های او را نمی‌بینند.

به علاوه دو محقق تمام وقت توسط اجتماع استخدام شده‌اند تا بر روی احتمالات مقیاسی و بهبود پروتکل‌ها به صورت کلی تحقیق کنند، پس می‌توان انتظار موارد بیشتری را هم داشت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.