مشتقات مالی (Financial Derivatives) و مدیریت ریسک

مشتقات مالی، مکانیزمی برای مدیریت ریسک هستند. این مشتقات شامل گزینه‌‌هایی برای خرید یا فروش با قیمتی مشخص در آینده هستند. این یعنی یک شرکت می‌‌تواند توانایی خرید یا فروش یک قرارداد را با قیمتی مشخص تضمین کند. در این مطلب با مشتقات مالی و دلیل استفاده شرکت‌‌ها از آن و همینطور با مبحث مدیریت ریسک در این زمینه آشنا خواهید شد.

0 448

پرسش آغازین برای خواننده: شرکت‌‌ها چرا و چگونه از مشتقات برای پرهیز از ریسک استفاده می‌‌کنند؟

مشتقات مالی، مکانیزمی برای مدیریت ریسک هستند. این مشتقات شامل گزینه‌‌هایی برای خرید یا فروش با قیمتی مشخص در آینده هستند. این یعنی یک شرکت می‌‌تواند توانایی خرید یا فروش یک قرارداد را با قیمتی مشخص تضمین کند.

چرا شرکت‌‌ها از مشتقات مالی استفاده می‌‌کنند؟

دلیل اصلی که شرکت‌‌ها از مشتقات مالی استفاده می‌‌کنند این است که این مشتقات راهی برای مدیریت تحرکات پرخطر قیمتی هستند. مشتقات نوعی از بیمه هستند و شرکت‌‌ها را قادر می‌‌سازند تا در مقابل نوسانات مضر قیمتی واکنش نشان دهند. این مسئله در هنگام نوسان قیمت کالاها یا نوسان نرخ تبادل اهمیت دارند.

جالب است که مشتقات مالی اغلب زمانی مورد شک و تردید واقع می‌‌شوند که با هدف مراقبت در مقابل نوسانات بازار مورد استفاد قرار می‌‌گیرند. البته بعضی از اخلا‌‌ل‌‌گران می‌‌توانند از مشتقات سوءاستفاده کنند. از مشتقات می‌‌توان به جای مراقبت در مقابل نوسانات، برای قمار جهت افزایش بازارهای بورس استفاده کرد. اما هدف اولیه، کاهش ریسک است.

نمونه‌‌هایی از مدیریت ریسک نرخ تبادل

فرض کنید یک شرکت‌‌ بریتانیایی به مواد اولیه کانادایی نیاز دارد و این مواد اولیه ۵۰ درصد از هزینه کل آن هستند. این شرکت تولیدی برای فروش محصولات به یک خرده‌‌فروش با قیمتی مشخص، قراردادی ۶ ماهه می‌‌بندد.

نرخ تبادل در تعیین قیمت‌‌های شرکت اهمیت زیادی دارد اما اغلب غیر‌‌قابل کنترل است. به عنوان مثال اگر ارزش پوند تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند، که در ۶ ماه آینده کاملا امکان‌‌پذیر است، قیمت موثر مواد خام ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌‌کنند. این اتفاق سودی برای این کسب‌‌وکار نخواهد داشت چراکه قیمت فروش آنان از قیمت جدید کمتر خواهد بود.

شرکت برای مقابله با این مسئله می‌‌تواند قراردادهای آتی ارزی را خریداری کند، که توانایی خرید دلار کانادا را در ۶ ماه آینده با قیمت ثابت به او می‌‌دهد. بنابراین اگر ارزش پوند سقوط کند، هنوز هم می‌‌توانند مواد خود را با قیمت توافق شده خریداری کنند. اگر ارزش پوند کاهش پیدا نکند، تنها سود اندکی از خرید قرارداد آتی را از دست می‌‌دهند.

بازارهای آتی کالا

شرکت‌‌ها می‌‌توانند از مشتقات مالی برای پرهیز از ریسک تحرکات خطرناک در قیمت، در طول دوره‌‌ی مابین خرید و دریافت مشتقات بهره ببرند. این نوعی از پیش‌‌گیری است که در آن قراردادهای آتی موازی اما مخالف با ترتیب فیزیکی صادر می‌‌شوند.

شرکت، قرارداد اختیار معامله را برای خرید کالایی در زمان و قیمت مشخص در آینده خریداری می‌‌کند. اگر قیمت کالا بیشتر از قیمت قرارداد اختیار بالا برود، می‌‌توانند از حق خود برای خرید کالا در قیمت پایین‌‌تر استفاده کنند. اگر قیمت کالا پایین‌‌تر از قیمت قرارداد باشد، از این حق استفاده نخواهند کرد. آن‌‌ها فقط سود خرید قرارداد را از دست می‌‌دهند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.