masternode چیست؟ معرفی و راهنمایی

مسترنودها در واقع سهام‌داران اصلی و گردانندگان شبکه بلاکچین کوین مورد نظر هستند که به واسطه دارایی زیادی که در حسابشان جمع‌آوری کرده‌اند به این مقام منصوب شده‌اند و تا زمانی می‌توانند مسترنود باقی بمانند که حداقل موجودی لازم را داشته باشند. مسترنودها یک کپی کامل از بلاکچین کوین مورد نظر دارند و همواره در حال آپدیت این دفتر کل و تایید صحت تراکنش‌های آن هستند. یکی از کاربردهای مسترنودها، حفظ حریم شخصی است که به عنوان مثال می‌توان به استفاده آن در کوین‌های PIVX و Sys coin اشاره کرد.

0 792
  • منظور از مسترنود در رمز ارز ها چیست؟
  • کوین‌های مسترنود چیست؟
  • فواید مسترنود‌ها چیست؟

مسترنود‌ها (Master node) که به عنوان سیستم‌های اعتبارسنجی ضمانت‌شده هم شناخته می‌شوند، یک سری از سرورها هستند که از یک شبکه بلاکچین پشتیبانی می‌کنند و مسئول ایجاد کردن خدمات خاصی هستند که استخراج‌کنندگان تحت قاعده اثبات کار نمی‌توانند آن‌ها را انجام دهند.
دش (Dash) اولین رمز ارزی بود که مدل مسترنود را در پروتکل خود اجرا کرد، دش به این الگوریتم اثبات سرویس می‌گوید و این الگوریتم به این صورت است که در لایه دوم، شبکه‌ای از مسترنودها وجود دارد که در کنار لایه اولی که شبکه‌ای از استخراج‌کنندگان است، فعالیت دارند تا به یک توافق توزیع شده در شبکه بلاکچین دست یابند. این دو سیستم لایه‌ای تضمین می‌کنند که الگوریتم‌های اثبات سرویس و اثبات کار به صورت همبسته از شبکه دش نگهداری کنند.

مستر نود finmag.ir
مسترنود finmag.ir

دش ایجاد کننده مسترنود است، اما تعدادی از ارزهای رمزنگاری‌ شده این مکانیزم را متعلق به خودشان می‌دانند؛ ولی تفاوتی ندارد که سرپرست مسترنود ابتدا چه کسی بوده است، درهرصورت اکنون تراکنش‌های ناشناس برای گروه‌ زیادی از خدمات دیگر اجرا می‌شوند.
درحال حاضر معرفی کردن مسترنود تا همین حد کافی است، پس بیایید نگاه عمیق‌تری به آن بیاندازیم.

masternode ها چگونه کار می‌کنند؟

همانند قاعده اثبات سهام (POS)، اساس کار مسترنودها ذخیره‌ کردن (سهام‌داری) یک مقدار معین از ارزش‌های موجود در شبکه یک ارز است و برای ایجاد مسترنود، ابتدا باید مقدار قابل توجهی از ارزهای مورد نظر را بخرید. برای مثال برای ایجاد یک مسترنود دش، 1000 واحد دش مورد نیاز است و بنابراین شما باید از 763000 دلار ناقابل صرف نظر کنید، پولی که برای خرید یک خانه در بالای قسمت شرقی میامی کافی می‌باشد.
بنابراین بعد از اینکه خانه‌تان را برای خریدن پول‌های جادویی اینترنتی وثیقه گذاشتید، باید با آن پول‌ها سهام‌داری کنید تا وجه نقد خود را مجددا بدست بیاورید. برای شروع بایدکیف پول مرکزی (core wallet) ارز خود را دانلود کنید و با آن یک مسترنود ایجاد کنید. پس از تنظیم کامپیوتر خود به عنوان یک سرور، کیف پول مرکزی کامپیوتر شما را به عنوان یک گره با تعداد زیادی گره دیگر که وظیفه نگهداری از بلاکچین را بر عهده دارند ادغام می‌کند .

مستر نود finmag.ir
مسترنود finmag.ir

تا وقتی که یک مسترنود فعال باشد می‌تواند یک سری کاربردهای ویژه مانند پرداخت‌های ناشناس و یا پرداخت‌های فوری را در اختیار کاربران قرار دهد، همچنین مسترنودها یک سیستم سیاست‌گذاری غیرمتمرکز را به وجود می‌آورند که این سیستم به اپراتورهای گره‌ها اجازه می‌دهد تا درباره توسعه‌های مهم در بلاکچین رای دهند. مسترنودها برای جبران زحمات استخراج‌کنندگان معمولا 45 درصد از پاداش‌های هر بلاک را با استخراج‌کنندگان بلاکچین به اشتراک می‌گذارند و 10 درصد دیگر نیز به صندوق خزانه‌داری بلاکچین تعلق دارد و اپراتورها وظیفه دارند به پیشنهادات ارائه شده درباره نحوه اختصاص دادن این سرمایه‌ها به بهبود شبکه، رای بدهند.
باید توجه داشته‌باشید اداره کردن یک مسترنود فقط به سادگی داشتن مقدار معینی ارز برای راه‌اندازی آن نیست و هر بلاکچین برای حفظ یک مسترنود، دستورالعمل‌های مخصوص به خود را دارد و اگر یک مسترنود آن شرایط را رعایت نکند و یا ارز سهام‌گذاری‌شده خود را به منظور دیگری جابه‌جا کند، از ادامه‌ی فعالیت آن مسترنود جلوگیری خواهد شد.

فواید مسترنودها

مسترنودها به شیوه الگوریتم‌های سنتی اثبات سهام، از بلاکچین‌ها در مقابل حملات شبکه‌ محافظت می‌کنند. همانطور که در دش قابل مشاهده است، معمولا جمع‌آوری ارز کافی برای ایجاد یک مسترنود بسیار سخت است، این هزینه‌ی بالا باعث می‌شود تا شما نیازمند پولی گزاف برای تامین ارز کافی برای کنترل کردن تمام گره‌های شبکه باشید و به این وسیله کمک می‌کند تا شبکه غیرمتمرکز بماند. میانگین و حتی بالاتر از میانگین جمعیت سرمایه‌گذاران، آنقدر ثروتمند نیستند تا بتوانند چنین هزینه‌ای را پرداخت کنند، زیرا همه ما که به ثروتمندی بیل گیتس (Bill Gates) نیستیم.
همچنین هزینه کاربری، اپراتورها را صادق نگه می‌دارد. در این سیستم برخلاف استخراج‌کنندگان بیت‌کوین که ممکن است برای کسب سود بیشتر یک کوین در بلاکچین را با کوین دیگر تعویض کنند، اپراتورها مشتاقند که از مسترنودهای خود به درستی نگهداری کنند. سرمایه‌گذاری نامعقول اولیه‌ همچون یک وثیقه عمل می‌کند و بر این اساس هرگاه اپراتورها بخواهند سرمایه خود را تسویه کنند باید قوانین بلاکچین را رعایت نمایند، در نتیجه با توجه به هزینه‌های بالا‌یی که صرف نگهداری از شبکه و تضمین برگشت سرمایه می‌شود، زمانی یک اپراتور بیش‌ترین نفع را می‌برد که گره‌ خود را به شکل مناسب و به دور از هر سوء قصدی اداره کند.

پیشگامان مسترنود: کوین‌ها و موارد استفاده آن‌ها

در اصل دش مسترنود را برای اجرای خدمات زیر توسعه داد:
• ارسال فوری (Instasend): مسترنودها امکان انجام تراکنش‌های تقریبا سریع را فراهم می‌کنند.
• ارسال خصوصی (PrivateSend): مسترنودها به کاربران اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های ناشناس را ایجاد و یا دریافت کند.
• سیاست‌گذاری غیرمتمرکز: مسترنودها به توسعه‌های فنی و مالی مربوط به بلاکچین رای می‌دهند و درمورد آن داوری می‌کنند.
با ورود کوین‌های بیشتر به سیستم رمزنگاری‌، بعضی توسعه‌گران از جزئیات مدل‌های دش برای ارزهای دیجیتال خود و بعضی دیگر برای ایجاد نمونه‌های جدید و خلاقانه استفاده می‌کنند.
تمام موارد در این لیست منظور نشده‌اند، اما ما بعضی از این کوین‌ها و کاربردهای مسترنود آن‌ها را در زیر آورده‌ایم.

حفظ حریم خصوصی

کوین‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی می‌خواهند روال دش برای ناشناس ماندن تراکنش‌ها را توسعه بدهند. یکی از این کوین‌ها “PIVX” است که به عنوان زیرشاخه دش شروع به کار کرد اما درحال حاضر قدرت رمزنگاری آن حتی از ارزهای مولدش نیز بیشتر شده‌است.
PIVX از نسخه سفارشی خود استفاده می‌کند که متعلق به پروتکل زیروکوین (Zerocoin) است، همین پروتکل توسط کوین‌های حریم خصوصی دیگر مثل زی‌کوین (Zcoin) نیز استفاده می‌شود. با استفاده از “PIVX“، کاربران در صورت تمایل می‌توانند کوین‌های استاندارد “PIVX” خود را با توکن‌های zPIV مبادله کنند. ارسال توکن‌های zPIV تضمین می‌کند که مشخصات کاربران کاملا از هویت تراکنش جدا می‌باشد و همچنین انتقال یک «سهام کاملا ناشناس قابل تایید» را در بین مسترنودهای “PIVX” ایجاد می‌کند.

مستر نود finmag.ir

زی‌کوین و Monetary Unit نیز از مسترنودها برای کاربردهای حریم خصوصی خود استفاده می‌کنند.

صرافی‌ها

موسسات مالی رمزنگاری‌شده مثل “Block Net” و “Exscudo”، از مسترنودها برای پشتیبانی صرافی‌های غیرمتمرکز خود استفاده خواهند کرد. مسترنودها بر تراکنش‌های صرافی نظارت خواهند‌کرد تا مبادلات ارز رمز ها  را آسان نمایند و راه‌هایی برای دسترسی به ارز فیات پیشنهاد کنند.
چنین صرافی‌هایی هنوز در مرحله تئوری توسعه خود هستند و هیچ پلتفرمی برای استفاده کاربران موجود نمی‌باشد.

خدمات تجاری و فروشگاه اینترنتی

سیس‌کوین (Syscoin) در فروشگاه اینترنتی غیرمتمرکز خود از کاربردهای مسترنود استفاده می‌کند.
با استفاده از سیس‌کوین، کاربران می‌توانند از بلاکچین کاربردی مشابه سایت‌های تجاری “peer-run” (مانند سایت “eBay”)، بگیرند. مسترنودها مسئول پرداخت‌های ناشناس و سریع موجود در فروشگاه اینترنتی خواهند‌بود.
شما می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سیس‌کوین از طریق کیف پول مرکزی ارز دسترسی داشته‌باشید.

مستر نود finmag.ir
مسترنود finmag.ir

قراردادهای هوشمند

BOScoin، از ادغام مسترنودها برای قراردادهای هوشمند خود استفاده می‌کند و سیستم اداره مسترنود را با شبکه نماینده‌دارش سازگار می‌نماید. آن‌ها مکانیزم رای‌گیری مسترنود مربوط به دش را هدف کار خود قرار داده‌اند. توسعه‌گران بی‌او‌اس‌کوین شبکه کنگره را برای بهبود اداره و تصمیم‌گیری شبکه ایجاد کردند. براساس این سیستم، به اپراتورهای مسترنود حق رای‌دادن داده می‌شود تا راجع به توزیع سهام در بلاکچین، دستورالعمل‌ها و اصلاحات سیاسی تصمیم بگیرند.

ارائه دلایل منطقی برای مسترنودها

مسترنود تقریبا برنامه‌ای انعطاف‌پذیر است. این الگوریتم محدودیت‌های قاعده اثبات کار را جبران می‌کند و مانند نسخه قوی‌تر شده‌ سیستم‌های اثبات سهام، عمل می‌نماید.
مسترنود هم مانند قاعده اثبات سهام از آوردن سرمایه‌های استخراج شده غیرمتمرکز و غیررسمی به شبکه‌های اثبات کار خودداری می‌کند، همچنین این روش انرژی کمتری را نسبت به قاعده اثبات کار صرف می‌کند. مسترنودها ممکن است در صورت مشاهده ترک جایگاه به وسیله اپراتورها، وعده «ثبات افزوده» یا «وفاداری شبکه» بدهند، و این در حالی است که سود‌های بالاتر سهام و هزینه‌های سرمایه‌گذاری بالای اولیه، احتمال عملی شدن این وعده‌ها را کمتر می‌کنند.
آن‌ها حتی می‌توانند برای جلوگیری از دورشدن استخراج‌کنندگان از مسیر هدف استفاده شوند. تحت مدل دش، مسترنودها در شبکه لایه دوم، به شبکه لایه اول قاعده اثبات کار آگاهی می‌دهد. این کار باعث می‌شود که اگر استخراج‌کنندگان بلاک‌ها از نسخه قدیمی دش استفاده و یا سعی کنند جایزه‌های بلاک را دستکاری کنند، مسترنود تسلط کافی برای حذف کردن بلاک‌ها را داشته‌ باشد.
درحالی که برنامه پایدار آن‌ها هنوز در مرحله تئوری است، مسترنودها پتانسیل شدیدی برای سرعت بخشیدن به توافق توزیعی و همچنین ایجاد دموکراسی بیشتر در تصمیم انجمن‌های بلاکچین دارند. اگر شما بتوانید لیست کاملی از ارزش کلی سهام تهیه کنید، بی‌شک آن‌ها فرصت‌های سرمایه‌گذاری را وعده می‌دهند و جالب است که ببینیم در سال‌های آینده آن‌ها چه چیزی به سرمایه‌داران و علاقمندان پیشنهاد خواهند‌کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.