مسابقه برای جایگزینی تتر

هدف تتر برابر نگه داشتن ارزش توکن خود با دلار آمریکاست و این کار را از طریق پشتیبانی هر توکن با یک دلار در سپرده بانکی انجام می‌دهد. همچنین، تتر از نظر ارزش کلی، حجم معاملات و دیگر معیارها، بخش اعظمی از بازار استیبل کوین را تشکیل می‌دهد. در عین حال، نگرانی‌هایی نسبت به تتر وجود داشته و رقیبانی نیز وارد بازار شده‌‌اند که موجب از دست رفتن بخشی از سهام بازار تتر شده‌اند.

0 88

بازار ارز رمز دارای یک استیبل کوین غالب است، دچار اشتباه نشوید. تتر، که هدفش برابر نگه داشتن ارزش توکن خود (به نام تتر یا USDT) با دلار آمریکاست و این کار را از طریق پشتیبانی هر توکن با یک دلار در سپرده بانکی انجام می‌دهد. از نظر ارزش کلی، حجم معاملات و دیگر معیارها، بخش اعظمی از بازار استیبل‌کوین را تشکیل می‌دهد.

اما در بازار نگرانی‌هایی نسبت به تتر به وجود آمده است؛ این نگرانی‌ها بیشتر مرتبط با دسترسی شرکت به سرویس‌های بانکی و ادعای آن مبنی بر گروگذاری کامل موجودی تتر هستند.

این توکن از ابتدای ماه اکتبر به صورت ثابت در 1 دلار معامله نکرده است. بنا به اطلاعاتی که در سایت CoinMarketCap آمده است، این توکن در پانزدهم ماه اکتبر به 0.85 دلار رسید و در حالی که صرافی تا حد زیادی بازیابی شده و بهبود یافته است، هنوز هم این مقدار کمتر از میزان هدف بوده و 0.99 دلار است.

در این خلال نیز رقیبانی وارد بازار شده‌اند، بعضی از این رقیبان که از ابتدای ماه سپتامبر آمده‌اند Circle’s USD Coin) USDC)، توکن استاندارد (PAX) و دلار جمینی (Gemini Dollar)هستند. رقیبان قدیمی‌تر نیز شامل (TrustToken’s TrueUSD (TUSD و Maker’s Dai می‌شوند.

همانطور که انتظار آن می‌رود، داده‌های تحلیل‌شده در CoinDesk نشان می‌دهد که تتر در این بحبوحه بخشی از سهام بازار خود را در عرض یک هفته و نیم در مواجهه با این رقیبان از دست داده است. با اینکه سرسخت‌ترین این رقیبان TUSD و USDC هستند، اما داده‌ها نشان می‌دهند که هنوز هیچ برنده‌ای در این مرحله وجود نداشته و تتر همچنان در صدر لیست قرار دارد.

هدف تمامی کوین‌ها از این رقابت این است که دارای نقشی حیاتی در اکوسیستم کریپتو باشند. استیبل کوین این امکان را برای معامله‌کنندگان فراهم می‌کند که به سرعت و بدون اینکه نیازی به دسترسی به بانکداری سنتی داشته باشند، بتوانند بین صرافی‌ها پول جابه‌جا کنند. همچنین، باعث می‌شود که معامله کنندگان بتوانند در زمان‌هایی که میزان تغییرپذیری بالاست، موجودی خود را به سرمایه‌ی کم‌خطرتری انتقال داده و احتیاج به برداشت موجودی از یک صرافی نداشته باشند.

در ادامه بیشتر در مورد این داده‌ها صحبت خواهیم کرد.

ارزش بازار

راه‌های متعددی برای اندازه‌گیری سهام بازار برای استیبل کوین‌ها وجود دارد؛ اما هیچ یک از آن‌ها نشانگر دقیق و کاملی نیستند. یکی از این راه‌ها بسیار ساده بوده و تنها با بررسی ارزش بازار انجام می‌گیرد. زمانی که معامله‌ی سرمایه با فیات به صورت یک به یک است، ارزش بازار نیز باید برابر با کل موجودی باشد.

نیک کارتر (Nic Carter)، موسس سایت داده‌ بلاکچین Coinmetrics، به CoinDesk گفته است که:

تتر در ارتباط با موجودی دلار آمریکای (USD) تخصیص‌یافته به استیبل کوین‌های مختلف، بخشی از سهام بازار خود را از دست داده است.

البته، طبق داده‌های Coinmetrics که توسط CoinDesk تحلیل شده است، ارزش بازار تتر به عنوان بخشی از بازار وسیع استیبل کوین به طور پیوسته کاهش یافته و بیشتر آن به دلیل کاهش موجودی تتر رخ داده است (ارزش بازار یک توکن برابر است با قیمت آن ضرب در کل موجودی آن).

market capitalization tether stablecoins

نمودارها توسط نولان بورل (Nolan Bauerle) و پیتر رایان (Peter Ryan) که عضو گروه تحقیقاتی سایت CoinDesk هستند، جمع‌آوری شده است. منبع داده‌ی تمام نمودارها نیز Coinmetrics.io. است. توجه داشته باشید که مقیاس‌های محور عمودی نمودارها با هم فرق دارند.

کارتر در اشاره به نیمه‌ی ماه اکتبر که طبق اطلاعات سایت CoinMarketCap، نرخ معامله‌ی تتر کمتر از 0.93 دلار بود، گفت:

تا قبل از این رقابت (رقابت برای جایگزین تتر شدن)، تتر حدود 94 درصد از کل موجودی استیبل کوین‌ها را تشکیل می‌داد؛ این مقدار، پس از به وجود آمدن این رقابت، به 83 درصد سقوط کرد.

اما مهم این است که در بیان تاثیرات رقابتی این سقوط بیش از حد اغراق نکنیم. دلیل اصلی این تغییر این است که بیت‌فینکس، یک صرافی ارز رمزنگاری‌شده که مدیران اجرایی و صاحبان آن با تتر مشترک است، از چهاردهم ماه اکتبر، بیش از 780 میلیون تتر به یک کیف پول تحت کنترل شرکت به نام Tether Treasury فرستاده است.

این پروسه که شرکت نام آن را “قابلیت معاوضه” گذاشته است، توکن‌ها را از موجودی خارج کرده و بنابراین، ارزش بازار را کاهش می‌دهد. اوج ارزش بازار در ماه سپتامبر 2.8 میلیارد دلار بود و سپس به 1.9 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

کارتر همچنین ذکر کرد که کاهش موجودی تتر به استیبل کوین‌های رقیب آنقدر که تصور می‌شود، سود نرسانده است. او افزود: “به نظر می‌رسد که تعدادی از تترهایی که معاوضه شده بودند، به دیگر رقیبان نرسیدند؛ بلکه تنها تبدیل به بیت کوین یا فیات شدند.”

حجم معاملات

یکی دیگر از راه‌ها برای اندازه‌گیری ارزش بازار استیبل کوین، بررسی اتفاقاتی است که در صرافی‌های ارز رمز رخ می‌دهند.

مایه‌ی تعجب نیست که با به وجود آمدن این “مسابقه”، تعدادی از صرافی‌ها مثل OKEx و Huobi سریعا جایگزین‌های تتر را وارد لیست کردند.

اما داده‌های Coinmetrics نشان می‌دهند که در طی ماه اکتبر، تنها افزایش اندکی در حجم معاملاتی جایگزین‌های تتر، و آن هم از مبنایی کوچک، رخ داده است (توجه داشته باشید که حدود محور عمودی از 96 تا 100 درصد بوده و تتر طبق این معیار، استیبل‌کوین غالب باقی می‌ماند).

stablecoin exchange volume

منبع داده‌های حجم معاملات Coinmetrics، سایت CoinMarketCap است.

کارتر گفت: “حجم معاملات برای جایگزین‌ها کم است؛ زیرا معامله کنندگان هنوز به آن‌ها عادت نکرده‌اند.” او همچنین افزود: “تتر هنوز هم کوینی مفید (و گرچه پرخطر) برای معامله‌کنندگان به حساب می‌آید تا بتوانند به ریسک ارزش اسمی ارز فیات دست پیدا کنند. این ارز رمز تنها دارای زیربنای مالی متراکم است.

اما یک معیار دیگر نیز وجود دارد که باید آن را در نظر داشته باشید و آن هم حجم معاملات این استیبل‌کوین‌ها در بلاکچین است.

طبق این معیار، جایگزین‌های تتر پیشرفت بیشتری داشته‌اند. در مقایسه با حجم نسبتا کم معاملات در صرافی، حجم کلی معاملات در زنجیره برای استیبل کوین‌های غیر تتر در طول ماه بسیار بیشتر بوده و به نظر می‌رسد بعد از نزول ارزش خالص تتر به کمتر از یک دلار، افزایش نیز یافته است:

onchain transaction volume tether stablecoins

با این همه، تتر هنوز هم ارز غالب است؛ اما رقابت رقیبانش در حال افزایش است.

با این حال، طبق گفته‌های کارتر:

هنوز خیلی زود است برای اینکه بگوییم کدام رقیب در طولانی مدت برنده خواهد شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.