مزایای بلاک چین‌، دفاتر کل توزیع شده و کریپتوکارنسی برای صنعت بیمه

امروزه بیشتر بیمه کنندگان از فناوری بلاک چین‌ و اینکه چگونه می‌تواند صنایع را تحت تاثیر قرار دهد، اگاه هستند. در واقع، بعضی از بیمه کنندگان در حال حاضر قدم های اولیه را برای به کار بردن آن بر می‌دارند یا در پروژهای اشتراکی نوپا مشارکت می‌کنند. اما اگر شما هنوز می‌خواهید بدانید که بلاک چین‌ چطور برای برنامه‌های توسعه‌ شما متناسب است، تنها نیستید و هنوز برای این کار زمان دارید. در ادامه با پتانسیل، خطرات و موانع این فناوری‌ها و تاثیرشان بر صنعت بیمه آشنا خواهید شد.

0 211

تاثیر بلاک چین‌ بر جنبش InsurTech احتمالا در مقایسه با تکنولوژی‌هایی نظیر هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) بلند مدت‌تر است. با این وجود، تعداد شرکت‌های رو به رشد در صنعت بلاک چین‌ و حرکت‌های ابتدایی اکو‌سیستم InsurTech را نمی‌توان نادیده گرفت.

آنچه که بلاک چین‌ با توسعه‌های فناوری سریعا پیش‌بینی شده در اشتراک دارد و آن چیزی که آن را با بیمه کنندگان مرتبط می‌سازد، رابطه‌اش با سه جریان جهانی تاثیرگذار بر ماهیت و تجارت ریسک است.

۱.‌ پارادایم تعامل اجتماعی جدید: گونه‌های جدید کنش‌گرایی ( مثلا تقسیم اقتصادی، تراکنش‌های همتا به همتا [P2P] و تامین اجتماعی)، رشد فرد گرایی( مثلا فردی سازی در مقابل دو طرفه‌سازی و خود استقلالی داده‌ها)، و رفتارهای سازش‌پذیر در مقابل انگیزه اقتصادی و درک دیگران، روش‌های نوبنیان تجاری چالش‌برانگیز هستند و تعامل متفاوتی را با مشتریان می‌طلبند.

شکل ۱. تکنولوژی‌های InsureTech و وقتی موثر واقع می‌شوند

شرح مثال برای استفاده مدت زمان
توسعه سیستم‌های کامپیوتری:

برای انجام وظایف و تصمیم‌گیری‌هایی که از لحاظ تاریخی نیاز به هوش انسانی دارد، مانند، یادگیری ماشینی

توانایی پیش‌بینی بهبود‌یافته:

اتصال متشکل از مجموعه‌ای از دستگاه‌های روزمره، امکان ارسال و دریافت اطلاعاتی که بتوان آنها را تجزیه و تحلیل کرد

ریسک خودکار برای تطبیق سرمایه

روبات‌های چت برای تعامل با مشتری

اطلاعات جدید در دسترس برای ریسک قیمت و محصولات، در راستای درک مشتریان، وبرای اندازه‌گیری و انگیزه بخشی به رفتار

کمتر از ۲ سال
یک دفترکل دیجیتال تغییرناپذیر که در آن معاملات از طریق توافق توزیع‌شده ثبت می‌شوند

می‌تواند به پروتکل‌های میزبان رایانه‌ای که قادر به اجرای قراردادهای هوشمندانه “خودکار” هستند، گسترش پیدا کند.

جمع‌آوری اطلاعات ایمن، قابل اطمینان و نامناسب

قراردادهای هوشمند برای افزایش کارایی و کاهش هزینه ها از طریق اتوماسیون‌سازی فرایند

فعال کردن مقیاس شبکه‌های غیرقابل‌اعتماد P2P برای انجام تراکنش ارزش

کمتر از ۵ سال

بلاک چین‌ – به بیان ساده – چگونه عمل می‌کند

بلاک چین‌ یک پروتکل داده‌ای است که به شرکای غیر قابل اعتماد با پتانسیل تضاد منافع اجازه می‌دهد تا درباره صحت تراکنش‌ها و بدون دخالت افراد در فرآیند، همکاری کنند و به توافق برسند. این یک فرآیند شفاف و بر پایه «مکانیسم‌های توافقی» است که نظام‌مند، بدون جانبداری، مداوم و از قبل تعریف شده است که یک دفترکل زمانبندی‌شده، دیجیتالی و توزیع شده را تولید می‌کند که تغییر‌ناپذیر است و در آینده بسیار نزدیک به اشتراک گذاشته می‌شود و کاملا قابل بازرسی است. در ابتدا، بلاک چین‌ تنها یک پروتکل بود که تراکنش‌های ثبت شده را پشتیبانی می‌کرد که در آن ارز رمزنگاری شده بیت کوین بین دو شخص انتقال داده می‌شد. لازم بود اطمینان حاصل کنند که منشا بیت کوین قابل تایید است و همچنین از خرج کردن دوبرابر در غیاب قدرت مرکزی که بازار بیت کوین را تحت نظر دارد، جلوگیری شود. امروزه فناوری بیت کوین به پروتکلی تکامل پیدا کرده که به ما اجازه ثبت هرنوع تراکتش انتقال ارزی را می‌دهد.

دو مورد دیگر، توانایی بلاک چین‌ برای تبدیل شدن به فناوری واقعا ازهم‌گسیخته را به طرز چشمگیری افزایش داده‌ است. اول، در مقابل دارایی‌هایی مانند ارز رمزنگاری شده که ظهور و انتقال آن آنلاین بوده است، توانایی استفاده از بلاک چین‌ به عنوان یک دفترکل است که تراکنش‌ها را ثبت می‌کند و منشا دارایی‌های فیزیکی بوده که ردپای دیجیتالی را از خود به جا می‌گذارد. دوم، بلاک چین‌ نه تنها تراکنش‌ها را ثبت می‌کند، بلکه کدهای قابل برنامه‌ریزی خانگی – یا قراردادهای هوشمند – رانیز ثبت می‌کند، که آن قراردادها و تکامل یا انتقال‌ آنها به وضعیت‌های مختلف تغییرناپذیر بوده، و کاملا شفاف هستند، درحالی‌که هر گونه تغییر در کدها در معرض قوانین جمعی و توافق طرف‌های قرارداد هستند.

۲. انتقال ریسک: جریان‌های اجتماعی توصیف شده در جریان اول و فناوری‌های جدید، منابع جدید ریسک را تولید می‌کنند که به هم پیوسته بودن ریسک‌های مختلف را افزایش ‌داده و سرعت انتقال ریسک‌ها از یک حوزه‌ محلی به حوزه‌های جهانی را افزایش داده است (و بالعکس). و همچین نظارت تقریبا لحظه‌ای و خدمات کاهش ریسک را ممکن ساخته است.

۳. شتاب تک: از فینتک (FinTech) تا InsurTech، و از رگ‌تک (RegTech) تا ولث‌تک (WealthTech)، شتاب و سرمایه گذاری برای کسب درآمد از دارایی‌های تکنولوژی جدید و ایده‌های مربوط به آن، اعمال فشار به زنجیره ارزش در انواع حوزه‌ها، از جمله بیمه است.

پتانسیل تحول و تخریب

همانند هر جنبه‌ای از InsurTech، نگرانی اصلی بیمه کنندگان یک مساله بسیار عملی است: تاثیر بلاک چین‌ بر مدل‌های تجاری و شیوه های موجود. خصوصا، آنها نگران هستند که این مساله، چه موقعیت‌های مشخص عملی، تحلیلی، و تغییر‌دهنده تجاری را در پی دارد و ممکن است چه فرصت‌ها و تهدیدهای عملیاتی را با خود به همراه بیاورد.

به نظر ما، برنامه‌های امیدوارکننده در طی ۱۰ سال آینده احتمالا به بیمه‌گذاران اجازه می‌دهد تا هزینه‌های اداری را کاهش دهند و هزینه‌های پردازش را ادعا کنند، به بخش‌های ضعیف معاملات برسند؛ و سیاست‌های خود بر اساس تقاضا و بر اساس تعدادی از ویژگی‌های کلیدی بلاک چین‌ ارائه دهند، (شکل ۲).

شکل ۲. اثرات احتمالی بلاک چین‌ در طول زمان

کوتاه مدت مدت متوسط طولانی مدت
بهبودهای عملیاتی ریسک داده و اندازه‌گیری بهتر اختلال واقعی در زنجیره ارزش
اتوماسیون: بهبود سرعت و بهره‌وری هزینه از طریق قراردادهای هوشمندانه خودکار منشا و هویت: حفاظت از منشا داده ها / دارایی، و فعال‌سازی قابلیت انتقال داده‌ها و حسابرسی از طریق ویژگی‌های زمانی و تغییرناپذیر آن مدل‌های تجارت P2P: افزایش فاصله بین سازمان‌های توزیع شده و مستقل شرکت‌کنندگان و شبکه‌ها
پایگاه داده‌های توزیع‌شده: افزایش بهره‌وری، شفافیت و محافظت در برابر کلاهبرداری در داخل و بین بیمه‌گذاران، بیمه‌گذاران مجدد و تنظیم‌کننده‌ها از طریق پایگاه داده‌های ارتباطی مبتنی بر بللاکچین شفافیت ریسک: توانایی بهبود محاسبه و ریسک قیمت از طریق منابع جدید، قابل اطمینان و امن از داده‌ها سیستم‌های تطبیق ریسک خودکار ریسک بین مشتری و حامل*، با درگیری با ریسک بیشتر از طریق قراردادهای هوشمند به جای سیاست‌های سنتی
اینترنت اشیا+بلاک چین‌+هوش مصنوعی محصولات نوآورانه جدید برای ریسک‌های در حال ظهور

*برای خطرات ساده‌تر، این رویداد ممکن است زودتر رخ دهد.

منبع: تجزیه و تحلیل Willis Towers Watson

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند، شرایط توافق یا قرارداد را از طریق کد‌های (خود اجرایی) برنامه‌ریزی شده پیاده می‌کنند. آنها دارای سه عنصر اصلی هستند: یک فرکانس برای آزمایش شرایط، یک مجموعه از شرایط، و یک عمل که تحت این شرایط ایجاد می‌شود. وقتی قراردادهای هوشمندانه در بلاک چین‌ قرار می‌گیرند، قراردادهای هوشمند به یک متغیر مستقل از خود تبدیل می‌شوند که در یک دفترکل مشترک و واضح قرار گرفته است. این کد با پاسخ دادن به برخی از فعال‌کننده‌ها (oracles) برای انتقال از یک حالت قراردادی به حالت دیگر، خود را اجرا می‌کند. پس از کدگذاری، قراردادهای هوشمند توسط یک مقام مرکزی کنترل نمی‌شود – و در مورد بیمه، حتی توسط بیمه‌گذار هم ممکن نیست. از جمله ویژگی‌های دیگر، می‌توان گفت که این محصولات این موضوع را می‌رسانند که سپرده‌های غیرقابل انکاری وجود دارد.

تاثیر بلاک چین‌ بر جنبش گسترده InsurTech به احتمال زیاد در مقایسه با فناوری‌هایی مانند AI و IoT طولانی‌تر است.

مدت کوتاه تا متوسط (دو تا پنج سال)

اتوماسیون

بلاک چین‌ می‌تواند سرعت، شفافیت و بازدهی هزینه را از طریق قرارداد های هوشمند اتومات (مراجعه کنید به «قراردادهای هوشمند») بهبود ببخشد. این مساله به طور ویژه در کوتاه مدت و برای محصولات بیمه‌ای پارامتریک مرتبط است، که در آن پرداخت پول‌ها توسط رخدادی نظیر یک فاجعه تولید می‌شود. پردازش ادعای قانون‌محور که بر داده‌های خارجی متکی است- از داده‌های اقلیم در دسترس عمومی گرفته تا داده در جریان لحظه‌ای از اینترنت اشیا (loT)- می‌تواند طراحی‌های محصولات جدید را پشتیبانی کند که به طور خودکار ادعاها را ایجاد و تایید می‌کند و سو استفاده را کاهش می‌دهد و تجربیات مشتری برای چنین مدعایی، مانند تاخیرهای پرواز در بیمه مسافرت، روابط و جابجایی‌های فاجعه‌بار و حمایت‌های بیمه‌ای آب و هوا محور را بهبود ببخشد.

دیتابیس ارتباطی توزیع شده

بلاک چین‌‌های پایگاه های داده ای پیوندی قادر است خطای انسانی و هزینه‌ها و تأخیر‌های مرتبط با فرآیند‌های تایید را کم کنند و با همگام‌سازی و اصلاح پایگاه‌های داده‌ای چندگانه در میان بازیکنان گوناگون در زنجیره‌ی بازاری یا ارزی- کارآمدی، شفافیت و محافظت از کلاهبرداری را افزایش می‌دهند. در جنگ علیه کلاهبرداری، دفاتر کل توزیع شده که از بلاک چین‌ استفاده می‌کنند، به دلیل ماهیت توزیع شده و اشتراک گذاشته شده خود و مکانیسم‌های کنترل در شبکه‌ای از ‌قراردادهای چندگانه و با تضاد منافع بیشتر، با استفاده از تکنولوژی‌های موجود، می‌توانند کارآمدتر باشند. علاوه بر این، استفاده از رمزنگاری پیشرفته برای محافظت از داده‌ها و تضمین محرمانه بودن، همراه با قراردادهای هوشمند که دسترسی داده‌ها به طرفین مختلف را با روش کاملا دانه‌ای تعریف می‌کند، می‌تواند به حل مسائل مربوط به حریم خصوصی و مالکیت داده کمک کند.

راه‌حل‌های هویت و منشا

برخی از خصوصیات بلاک چین‌ که در ابتدا برای ردیابی منشا و استفاده از ارز رمزنگاری شده و جلوگیری از هزینه‌های دوگانه توسعه داده شده بودند، تبدیل به یک روش عالی برای ایجاد منشا برای دارایی‌های (قابل بیمه کردن) شده است. اورلجر (Everledger) در حال توسعه در ایجاد یک مکانیسم است که شکاف بین یک دارایی فیزیکی – مانند الماس – و قابلیت ردیابی دیجیتال آن را پر می‌کند.

به همان صورت، می‌توان از طریق ردیابی داده‌ها از دستگاه های IoT و دستگاه‌های همراه “ریسک منشا” را به صورت فردی ردیابی کرد. در حال حاضر فرایندهای پرهزینه و دانش مشتری شما در سراسر نهادها کپی می‌شوند و بینش آنها برای افراد قابل حمل نیست. این مساله می‌تواند در طول زمان و با بلاک چین‌ و هویت‌های قابل حمل ثبت شده تغییر کند. کیف پول‌های هویت می‌توانند اطلاعات مربوط به سلامت فرد، DNA، انحلال مولکولی، واکنش‌های احتمالی نسبت به ریسک، توانایی رانندگی و سایر اطلاعات شخصی را در اختیار داشته باشند و می‌توانند طراحی مدل‌های با قیمت گذاری سازگار در لحظه را تحت تاثیر قرار دهند، ایده‌های مربوط به تلماتیک (telematics) را گسترش داده، و بیمه مبتنی بر استفاده در مناطق دیگر را توسعه دهند. کلید این ایده، مفهوم خودمحوری داده‌ها و این واقعیت است که برای اولین بار به افراد به عنوان نگهبانان داده‌های خود اعتماد می‌شود، زیرا این اطلاعات در حال حاضر در یک فهرست تخریب‌ناپذیر و تغییرناپذیر قرار می‌گیرند. برخلاف بیمه کنندگانی که تنها به بازجویی داده‌ها می‌پردازند، این راه‌حل‌های هویتی، به محض اینکه به خوبی توسعه یافت، می‌تواند به طور اساسی نوع داده‌هایی را که بیمه‌گران می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند تغییر دهد، ذخیره کند و استفاده نماید. این واقعیت که افراد اطلاعات خود را کنترل می‌کنند، ممکن است نوع داده‌هایی که مایل هستند به اشتراک بگذارند و همچنین انگیزه‌های اقتصادی را که برای انجام این کار نیاز دارند تغییر دهد.

متوسط ​​تا بلند مدت (پنج تا ۱۰ سال)

شکل ۳. تعداد برنامه‌های سه‌ماهه ثبت حق انحصار بر اساس منطقه تکنولوژی بلاک چین‌ / دفترکل توزیع‌شده (DLT) (ژوئیه ۲۰۱۵ – مارس ۲۰۱۸)

بلاکچین

به جز چین (Excluding China) – شمال آمریکا (North America) – اقدام ثبت‌ حق‌انحصار بین‌المللی (International Patent Application)

منبع: محاسبات Willis Towers Watson بر اساس داده‌های PATENTSCOPE ، سازمان دارایی‌های فکری جهان (World Intellectual Property Organization)

مدل‌های تجارت همتا به همتا (P2P)

در حالی که بلاک چین‌ روش بازاریابی بیمه را بازنویسی نمی‌کند، می‌تواند شفافیت و مقیاس‌پذیری مدل‌های جدید کسب و کار مانند بیمه P2P را فعال کند؛ چرا که در میان شرکای غیرقابل‌اعتماد، چارچوبی را برای سازمان‌های خود-تنظیم‌کننده فراهم می‌کند. استارتآپ‌هایی مانند Lemonade در ایالات متحده، Friendsurance در آلمان و یا WeSura در کلمبیا که در حال حاضر به ارائه بیمه P2P مشغولند، در تلاش برای اندازه‌گیری مدل‌های خود به دلیل مشکلات اخلاقی و کلاهبرداری، و فشار کاری مدیریت و کنترل شبکه های P2P. در حال دست و پا زدن هستند بعضی از موارد فوق در حال حاضر بلاک چین‌ به عنوان یک راه حل برای این مشکل نگاه می‌کنند. سایر استارتآپ‌های بیمه P2P، مانند Teambrella، InsurePal و Aigang، از همان ابتدا متوجه شدند که بلاک چین‌ می‌تواند یک فعال‌کننده فن‌آوری برای یک پلتفرم بیمه‌ای P2P واقعی باشد.

شفافیت ریسک

قیمت‌گذاری‌های انطباق‌پذیر تقریبا لحظه‌ای، بیمه مورد تقاضا، و محصولات بیمه ترکیبی برای اقتصاد اشتراکی توسط چندین استارت آپ و با استفاده از داده‌های بزرگ، AI و IoT مورد بررسی قرار می‌گیرند. بلاک چین‌ یک ویژگی را برای این نوع مدل ها اضافه می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که این منابع جدید داده‌ها برای ارزیابی ریسک، قیمت‌گذاری و کاهش ریسک بهتر، در یک دفترکل توزیع شده ذخیره می‌شود که نه متعلق به بیمه‌گران و نه متعلق به بیمه‌شوندگان است و نه می‌تواند تخریب یا دستکاری شود. علاوه بر این، بازار پیش‌بینی‌های فعال بلاک چین‌ همچون Augur می‌تواند به منبع مازاد داده‌های آماری باشد.

تبدیل نظریه به واقعیت – موارد استفاده

نشان از ساخت و تولیدهای لحظه‌ای در پشت پرده بلاک چین‌

(شکل ۳ و ۴) از سال ۲۰۱۴، ۶۲۷ اختراع ثبت شده‌اند (۳۷۲ مورد آن تنها در سال ۲۰۱۷ بود) که حاوی تکنولوژی بلاک چین‌ یا دفترکل توزیع‌ شده در چکید های آنها است. فقط ۳۸ مورد از تمام برنامه‌های مرتبط با بلاک چین‌ در توضیحات خود عبارت “بیمه” را نوشته‌اند. یک سوم از ثبت اختراع‌های بلاک چین‌، برنامه های بین‌المللی است که تحت پروانه همکاری ثبت اختراع (Patent Cooperation Treaty) ثبت شده‌اند و اکثر این پرونده‌های ثبت اختراع بین‌المللی در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسیده است.

۶۲۷ اختراع ثبت شده (۳۷۲ در سال ۲۰۱۷ تنها) حاوی تکنولوژی بلاک چین‌ یا تکنولوژی دفترکل توزیع‌شده در چکیده‌ای از آنها است که همه نشان‌دهنده ساخت و ساز تکانه‌ای در پشت صحنه بلاک چین‌ از سال ۲۰۱۴ تا به امروز است..

قیمت‌گذاری‌های انطباق‌پذیر تقریبا لحظه‌ای، بیمه مورد تقاضا، و محصولات بیمه ترکیبی برای اقتصاد اشتراکی توسط چندین استارت آپ و با استفاده از داده‌های بزرگ، AI و IoT مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تعدادی از طرح های ابتکارانه و گسترده همکاری مشترک FinTech نیز شکوفا می‌شوند. R3، که در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده است، با بیش از ۸۰ موسسه مالی مهم سیستماتیک، بزرگترین آنها است. B3i، که یک کنسرسیوم از بیمه‌گذاران اصلی است، بر روی عایق سازی میزان ضرر از دست رفته در زمینه مفهومی آن کار کرده است، و یک پلتفرم بیمه‌ مجدد اولیه پس از قراردادی را در گردهمایی مونته کارلو (Monte Carlo Rendez-Vous (2017 ارائه داد. سایر گروه‌های کنسرسیوم یا گروه‌های صنعتی که به دنبال چگونگی اعمال پرونده های بلاک چین‌ به موارد خاص استفاده از بیمه می‌باشند عبارتند از Alliance RiskBlock ™ Institutes، Health Hashed و Financial blockchain Shenzen Consortiom.

شکل ۴. درصد ثبت اختراعات بلاک چین‌ / DLT بر اساس منطقه (ژوئیه ۲۰۱۵ – مارس ۲۰۱۸)

به جز چین (Excluding China) – شمال آمریکا (North America) – اقدام ثبت‌ حق‌انحصار بین‌المللی (International Patent Application)

منبع: محاسبات Willis Towers Watson بر اساس داده‌های PATENTSCOPE ، سازمان دارایی‌های فکری جهان (World Intellectual Property Organization)

اغلب مواردی که توسط قدرت‌هایی که خواستار اتوماسیون و یا کارایی پشتیبانی شده بوده‌اند، چه از طریق توسعه محصولات قرارداد هوشمند برای بیمه پارامتریک – معامله cat، بیمه‌های مبتنی بر شاخص‌های محصول، و یا آب و هوا، بیمه مسافرت و حتی محصولات با بیمه‌های کوچک – و چه با استفاده از این تکنولوژی، برای کشف راه‌حل‌های صنعتی که از پایگاه‌های همگام مشترک و تقریبا لحظه‌ای استفاده می‌کنند. این پایگاه داده‌های ارتباطی توزیع‌شده با کاهش اصطکاک و خطاهای انسانی به منظور پردازش خودکار، نظیر وکالت و کاهش هزینه‌ها و زمان‌های پردازش‌ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با این حال، در حالی که برخی از استارت آپ‌ها مانند InsurETH و Fizzy در بیمه مسافرت و یا Etherisc با بیمه خدمات درمانی Jamii نیز در فضای بیمه پارامتری سرمایه گذاری کرده‌اند، سایر استارت آپ‌ها مانند Dynamis، ChainThat، Aigang یا InsurePal در حال کار بر روی پروتکل انتقال ریسک همتا به همتای فعال بلاک چین‌ هستند که هدف اصلی آن از بین بردن ریشه مدل تجاری فعلی موجود در صنعت بیمه است. جزئیات این پروتکل‌ها متفاوت هستند – که شامل نوع ریسک، داده یا روش مورد استفاده برای ارائه نتایج قابل اعتماد و ایجاد استراتژی‌های ریسک، یعنی روش هایی که در آن ریسک اعمال می‌شود (یا نه) و مازاد آن توزیع می‌شود. اما همانطور که در شکل ۵ نشان داده شده است، اساسا همه آنها یک چهارچوب مشابه دارند. در این چارچوب، به جای نقش واسطه یا حامل، یک پلتفرم تکنولوژی وجود دارد که نقش “اداره جامعه” را به عهده دارد – به طوری که ساختار آن بسیار شبیه به اوبر Uber (شرکت مشابه اسنپ و یا تپسی ایران در آمریکا) است – و جایی که اعمال ریسک بر چندین راه‌حل بلاک چین‌ محور دیگر متکی است که سرمایه اجتماعی، رفتار و، در نهایت، ریسک را توکنیزه می‌کند.

شکل ۵. پروتکل‌های انتقال ریسک P2P با بلاک چین‌ فعال شده

بیمه P2P با بلاک چین‌ فعال شده
بازار پیش‌بینی:

ترکیب بازار پیش‌بینی با استخر‌های بیمه، با استفاده از بازار پیش‌بینی خطر بیمه را ارزیابی کنید

خودکار سازی از طریق قراردادهای هوشمند:

ایجاد سازمان‌های توزیع‌شده مستقل (DAO)، مدیریت ادعا و سرمایه گذاری با اتصال منابع داده‌ها و قراردادهای هوشمند و سیاست‌های مربوط

سرمایه اجتماعی

با استفاده از راه حل های هویتی و بهره برداری از سرمایه اجتماعی و با اهرم تحلیل رفتاری، سطوح اعتماد را در یک سیستم غیرقابل‌اعتماد ایجاد کنید

اوراکل‌ها (Oracles)، حق انحصار و ارائه‌دهندگان داده

دستگاه‌های IoT و ارائه‌دهندگان قابل‌اعتماد داده‌ها را برای تغذیه قراردادهای هوشمند متصل کنید

خطرات و موانع قابل ذکر

با وجود تمام این فعالیت‌ها، آینده بلاک چین‌ و سرعت پیشرفت آن در صنعت بیمه، به تعداد زیادی از سوالات و مسائل بی پاسخ بستگی دارد.

اول، مسائل مربوط به مقیاس و دامنه وجود دارد. توسعه اینترنت برخی از برابری‌های جالب را فراهم می‌کند. وقتی شرکت‌ها در ابتدا سعی در درک اینترنت داشتند، اینترانت‌ها ساخته شدند زیرا تصور اینکه چطور همه چیز به هم متصل می‌شود غیر ممکن بود.. به همین ترتیب، بلاک چین‌ تنها راهی است که واقعا می‌تواند در این مقیاس استفاده شود، که عمق و گستره خود را دارد ، که همه تحت پوشش آن قرار می‌گیرند.

برای اینکه این اتفاق بیافتد، مفاهیمی مانند حق مالکیت داده‌ها و توکنیزه‌کردن دارایی‌ها – زمانی که داده‌های حساس با معادلات غیر حساس جایگزین شوند، به استانداردهای صنعت و امنیت‌های تعریف شده نیاز دارد. خصوصا از آنجا که بخش بزرگی از ریسک در قراردادهای هوشمند و در دفاترکل توزیع شده با ارائه دهنده اطلاعات (اوراکل) ساکن خواهد بود، “اوراکل امن” باید تعریف شوند. همچنین موضوع مهم قابل بیمه بودن بلاک چین‌ و اکوسیستم کریپتو مرتبط با آن وجود دارد. برخی از عناصر – مانند وقفه‌های تجاری، و خطرات ارز و اشخاص ثالث – آشنا هستند، در حالی که سایر عناصر، مانند رمزنگاری، امنیت و ارزش ارزهای رمزنگاری شده، کاملا جدید خواهند بود.

مراحل احتمالی بعدی

به طور خلاصه، هیچ کس در مورد اینکه چطور بلاک چین‌ در نهایت بر تجارت بیمه تأثیر می‌گذارد، هیچ پاسخی ندارد. حتی کسانی که پیشگام در توسعه آن هستند.

اگر تنها یک نکته مهم وجود داشته باشد، ما به بیمه‌کندگان پیشنهاد می‌دهیم که جایگاه خود را در یک استراتژی فناوری تعریف کنند، این امر می‌تواند از تکنیک‌ها گذر کند و بر آنچه که فناوری در حال حل کردن آن است، تمرکز کند.

به طور خاص تمام صنایع، از جمله بیمه، گرایش دارند تا بر روی آنچه که شناخته شده تمرکز کنند. استفاده از فن‌آوری های جدید در این روش اغلب به یک نمونه اولیه بسیار ضعیف منجر می‌شود، زیرا فناوری فعلی، می‌گوید که پایگاه داده‌های مشترک در مقایسه با یک بلاک چین‌، به مراتب بیشتر توسعه یافته و در نتیجه برتر است.

اگر شما به اشتراک‌گذاری اطلاعات یا اتوماسیون نیاز دارید تا منعکس کننده معاملات با افراد متعددی باشد که یا سطح اعتماد به یکدیگر را نمی‌دانند و یا به یکدیگر اعتماد ندارند یا درگیر منافع خود هستند و نمی‌خواهند یک مرکز یا شخص ثالث بر تعاملات آنها نظارت داشته باشد، استفاده از یک بلاک چین‌ به عنوان یک پایگاه داده مشترک کار درستی است.

مطمئنا، ویژگی‌های آسان‌تری نیز وجود دارند. محصولات پارامتری و ساده می‌توانند بر روی بلاک چین‌ قرار گیرند. این اولین رویکرد منطقی نسبت به فناوری است و به شما کمک می‌کند تا آن را درک کنید. اما برای درک مزایای بلندمدت بلاک چین‌، بیمه‌گران باید بر روی رسیدگی به بازارهای پایین و یا تولید محصولات جدید تمرکز کنند. همچنین باید توجه داشت که چگونه فنآوری می‌تواند تغییراتی در نحوه کار فعلی ایجاد کند، ، اگر راه حلهای بلاک چین‌ گسترده شوند، چه مدلهای معامله‌ای ممکن است منسوخ شوند، و اینکه پیامدهای قانونی و خطرات مدلهای بیمه شده فعال در بلاک چین‌ چیست.

بلاک چین‌ در ترکیب با AI و IoT می‌تواند آینده ای را ایجاد کند که در آن خطرات می‌تواند محاسبه شده، جمع‌آوری شده و به طور خودکار از طریق قراردادهای هوشمند در پلتفرم P2P که کاملا غیر متمرکز است، قرار بگیرند. توانایی دسترسی به اطلاعات کاملا کدگذاری شده و غیر متمرکز، و نقاط متمرکز خطر در بازار سرمایه غیر متمرکز، خطر ناشی از زنجیره ارزش را افزایش می‌دهد.

بیمه‌گذاران تعریف‌کننده یک استراتژی فناوری باید بر روی ویژگی‌های فنی متمرکز شوند و اندیشه خود را معطوف بر این کنند که این فناوری چه چیزی را حل خواهد کرد.

فن‌آوری‌های جاری چنین آینده‌ای را ممکن می‌سازد اما این مساله هنوز رضایت بخش نیست. متغیرهای زیادی وجود دارند که هنوز هم باید درک شوند و رشد یابند. به عنوان مثال، صدور تعهد خرید اوراق بهادار بدون متعهد، مطمئنا بر روی مسیر تنظیم‌کننده‌ها قرار خواهد گرفت. این فناوری نوظهور پیش بینی می‌کند که تکامل آن تقریبا غیرممکن است. در مورد خطرات ساده، بلاک چین‌ ممکن است سریعتر از آنچه ما فکر می‌کنیم به واقعیت تبدیل شود، اما برای خطرات پیچیده‌تر، چالش‌های بسیاری باید برطرف شود. دنباله بلاک چین‌ پیچیدگی بالا و پایین خاص خود را دارد، و بیمه‌گران باید به شدت کار کنند تا مهارت لازم را فراگیرند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.