مرور اتفاقات دنیای کریپتو در سال گذشته: عملکرد IOTA در سال ۲۰۱۸ چگونه بود؟

IOTA سیستمی از که برای رقابت با بلاکچین و با هدف رفع اشکالات آن طراحی شد. در این سیستم، به جای تشکیل یک زنجیره، شبکه‌ای از تراکنش‌ها ساخته می‌شود و هدف از این کار دستیابی به معاملات ارزان و بی‌درنگ است. سکه این سیستم به نام MIOTA عملکرد بدی داشته است که می‌توان آن را به حرف و حدیث‌ها حول IOTA نسبت داد.

0 111

در حالی که رمز ارز هم‌معنی فناوری بلاکچین تلقی می‌شد، IOTA اصلاحاتی را پیشنهاد داد.

IOTA، همانطور که از نام آن پیداست، تلاش داشت تا رمز ارزی برای اینترنت اشیاء (IoT) باشد. اما بنیان‌گذاران آن تصور کردند که بلاکچین «زمان تراکنش بالا و کارمزدهای سر به فلک کشیده» دارد و نمی‌تواند نیروبخش دنیای دستگاه‌های مرتبط باشد. در عوض، آن‌ها یک فناوری دفتر کل توزیع شده جدید بر اساس گراف آکرلیک هدایت شده (DAG) ساختند و نام آن را Tangle گذاشتند.

به عنوان یک شرکت‌کننده، زمانی که تمایل داشته باشید تا در Tangle تراکنشی انجام دهید، باید دو تراکنش پیشین را به طور اتفاقی انتخاب کنید و آن‌ها را به تراکنش خود متصل کنید. پاداش این کار تایید تراکنش شما از سوی شرکت‌کنندگان بعدی خواهد بود. این به این معنا است که برخلاف بیشتر رمز ارز‌ها، تراکنش‌های IOTA مشمول هیچ کارمزی نیستند.

Blockchain

تفاوت بین بلاکچین و Tangle آن‌طور که IOTA توضیح می‌دهد. وقتی که هر شرکت‌کننده سایر تراکنش‌ها را تایید می‌کند، شبکه به جای یک زنجیره به شکل یک شبکه درمی‌آید. منبع: iota.org

پس بنابراین چه چیزی IOTA را از تسلط بر بازار کریپتو بازمی‌دارد؟ برای این که Tangle همانطور که طراحی شده کار کند، ابتدا IOTA باید مقیاس شود که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

نگرانی‌های بیشتر در مورد IOTA توسط بسیاری از کارشناسان مطرح شده‌اند. مدیر ابتکار ارز دیجیتالDCI) MIT)  نها نارولا (Neha Narula) به برخی از آسیب‌پذیری‌های Tangle اشاره می‌کند. توسعه دهنده اتریوم نیک جانسون IOTA را یک بازیگر بد در جامعه متن باز می‌نامد و ادعا می‌کند که بهترین رویه‌های کریپتو را نادیده می‌گیرد. منتقدان همچنین به طور مستمر استدلال می‌کنند که IOTA در حقیقت متمرکز است.

بررسی عملکرد MIOTA در برابر دلار

MIOTA، رمز ارز بومی IOTA سال ۲۰۱۸ را با ۳٬۵۶ دلار آغاز کرد که نشان‌دهنده افزایشی ۵۰۰ درصدی در قیمت از زمان عرضه اولیه آن در ژوئن سال قبل بود. بیشتر این صعود در ماه نوامبر و دسامبر و طی رونق کریپتو اتفاق افتاد.

chart

عملکرد MIOTA در سال ۲۰۱۷. معامله این رمز ارز در سال ژوئن آغاز شد و قیمت خود را تا زمان رونق کریپتو نوامبر و دسامبر حفظ کرد، که در آن توانست صعود زیادی داشته باشد. منبع داده‌ها: eToro.com

MIOTA در بیشتر نیمه اول ژانویه بالاتر از ۳٫۵ دلار معامله شد، اما سپس شاهد یک سقوط شدید بود و در ۱۶ ژانویه از ۳٬۴۷ به ۲٫۶۰ دلار، یعنی ۲۵٪ سقوط کرد. در اول فوریه، قیمت آن به زیر ۲ دلار رسیده بود.

chart

MIOTA شروع خوبی برای سال ۲۰۱۸ داشت، اما این روند تنها برای ۱۵ روز دوام داشت. در ماه فوریه، این رمز ارز شاهد تصحیح عظیم قیمت در بازار بود. منبع داده‌ها: eToro.com

MIOTA در اواسط فوریه شاهد رشد جزئی بود و مجددا به ۲ دلار رسید، اما یک تصحیح سریع بین ۲۱ تا ۲۳ فوریه قیمت آن را مجددا به ۱٫۶۰ دلار بازگرداند.

از اواسط آوریل، قیمت MIOTA شروع به رشد کرد و در ۴ مه به ۲٫٬۵۸ دلار رسید ولی در آن تاریخ حرکت گاوی به پایان رسید. در ۱۱ مه، MIOTA مجددا زیر ۲ دلار و روی ۱٫۸۶ دلار معامله می‌شد که نشان‌دهنده سقوط ۲۸ درصدی در یک هفته بود.

chart

قیمت بازاری MIOTA به طور کوتاهی در آوریل و می افزایش داشت، اما پس از آن تصحیح شد. منبع داده‌ها: eToro.com

روند حرکت MIOTA در نیمه دوم سال نزولی بود. این رمز ارز در آخر ژوئن زیر ۱ دلار معامله می‌شد. در ۱۵ اوت، این رمز ارز ۰٫۴۵ دلار قیمت داشت که حاکی از سقوطی ۸۷ درصدی از ابتدای سال بود.

chart

سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۸ حاوی خبر خوبی برای MIOTA نبود و این رمز به نزول خود ادامه داد. در پایان سال، قیمت آن نصف چیزی است که سال را با آن شروع کرده بود. منبع داده‌ها: eToro.com

از نیمه آگوست به بعد، MIOTA پایداری نسبی خود در قیمت را برای ادامه سال حفظ کرد، اما در نوامبر شاهد یک سقوط بود. در هفته پیش در ماه نوامبر، قیمت MIOTA به ۰٫۳۲ دلار رسیده است. این رمزارز شاهد ۹۱ درصد سقوط در قیمت بازار در سال ۲۰۱۸ بوده است و تقریبا نیمی از قیمت خود را از زمان عرضه اولیه خود در ژوئن ۲۰۱۷ از دست داده است.

MIOTA همچنین در سال ۲۰۱۸ در برابر BTC نیز عملکرد بدی داشته است و جفت MIOTA/BTC ۶۴ درصد ارزش خود را در طول سال از دست داده است.

chart

MIOTA نتوانست قیمت خود را به نسبت دلار در سال ۲۰۱۸ حفظ کند، البته در میانه سال کمی خود را بازیافت. منبع داده‌ها: coinmarketcap.com

BCH – اتفاقات عمده در سال ۲۰۱۸

در ماه فوریه، دولت تایپه، پایتخت تایوان، اعلام کرد که در حال همکاری با IOTA برای پروژه شناسایی دیجیتال شهروند خود است.

دفتر ملل متحد برای خدمات پروژه (UNOPS) نیز همکاری خود با IOTA را در ماه آوریل شروع کرد تا ببیند چگونه فناوری دفترکل غیرمتمرکز آن، Tangle، می‌تواند به فعالیت‌های این سازمان کمک کند.

در ماه آوریل، IOTA در همکاری با شرکت خدمات فناوری اطلاعات DXC، یک روبات آبمیوه‌فروشی را در نمایشگاه صنعتی هانوفر رونمایی کرد که ادغام Tangle برای خدمات تبدیل دیجیتال امن را نمایش می‌داد. در ادامه آن ماه، کالج دانشگاهی لندن (UCL) رابطه خود با IOTA در مورد پروژه تحقیقات امنیت باز قطع کرد. IOTA همچنین از چند مناقشه در رابطه با اختلافات داخلی بین اعضای تیم رنج می‌برد.

در ماه نوامبر، بنیاد IOTA همکاری با Ledger برای ادغام توکن‌های MIOTA در کیف پول‌های سخت‌افزاری آن شرکت اعلام کرد. این بنیاد همچنین ایجاد یک شورای جدید برای حمایت از پروژه IOTA را اعلام کرد.

در ماه دسامبر، این سازمان طی یک مشارکت با شرکت امنیت سایبری Cybercrypt یک تابع هش جدید به تام Troika خلق کرد و جایزه‌ای ۲۲۰٫۰۰۰ دلاری برای یافتن ایرادی در سیستم امنیتی آن تعیین کرد.

در ۲۰۱۹ منتظر چه باشیم؟

در آخرین نیم‌سال، رمز ارزهای کمی به اندازه IOTA درگیر مناقشه بوده‌اند. چه به هم‌ خوردن همکاری‌های آن باشد، چه نزاع‌های اینترنتی و چه انتقادات فناورانه. علی‌رغم همه این‌ها، IOTA موفق شده است تا یکی از سکه‌های برتر باقی بماند.

بخش بزرگی از آینده IOTA به توانایی آن در اثبات اشتباه منتقدان در مورد امکان‌پذیری Tangle در فراهم‌آوردن تراکنش‌های بی‌درنگ حقیقی به شکل مقرون‌به‌صرفه بستگی دارد، به شکلی که اصول کریپتو به خطر نیفتند.

حرکات قیمت بازاری IOTA نشان‌دهنده بستگی بالا به روند کلی رمز ارزها دارد و نه عملکرد خود آن. علی‌رغم این که این برای اکثر رمز ارز‌ها صدق می‌کند، این مساله در مورد IOTA قوی‌تر است.

IOTA یکی از معدود رمز ارز‌هایی است که با قیمت کمتری از آن‌چه عرضه شده است در سال ۲۰۱۸ معامله می‌گردد، که این موضوع برای همتایانی مانند سکه (Binance (BNB و NEO صدق نمی‌کند.

سال ۲۰۱۹ می‌تواند سالی تعیین‌کننده برای IOTA باشد و شاید حتی بتوان آن را یکی از بی‌ثبات‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری در رمز ارز‌ها نامید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.