مروری کلی بر پروژه‌‌های هایپر لجر در بستر بلاک چین

همانطور که در مقاله قبل اشاره شد، پروژه‌‌های هایپر لجر توسط بنیاد لینوکس میزبانی می شود. هایپر لجر عموماً در زمینه مربوط به ابزارهای نصب و راه اندازی در بلاک چین فعالیت دارد وتمرکز عمده آن خصوصی سازی معاملات در این بستر می باشد.

0 336

این مقاله قسمت دوم از یک مجموعه سه قسمتی است.

این پروژه در سال 2015 راه اندازی شد و به سرعت توجه بسیاری از شرکت‌‌های بزرگ را به خود جلب کرد که این امر منجر به گرفتن تعداد زیادی پیشنهادات پروژه‌‌ای در سال 2016 شده از پروژه‌‌های شناخته شده و معروف مربوط به هایپر لجر می توان به پروژه‌‌های Fabric، Saw tooth اشاره کرد.

امروزه پروژه هایپرلجر از یک جامعه بسیار فعال تشکیل شده و بیش از 220 سازمان بزرگ از ابتکار عمل این سیستم نرم افزاری حمایت می‌‌کنند.

این پروژه همچنین مورد توجه سرمایه گذاران و فعالان زمینه بلاک چین نیز قرار گرفته است.

در ادامه به توضیح دقیق پروژه های مربوط به هایپر لجر اشاراتی خواهیم داشت.

  • پروژه Fabric: روشی بسیار منعطف

پروژه فابریک فعال‌‌ترین پروژه هایپرلجر محسوب می‌‌شود و همچنین برای بسیاری از برنامه‌‌های کاربردی بلاک چین مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

پلت فرم Fabric بسیار انعطاف پذیر برنامه ریزی شده و تمام اجزای آن بصورت (pnp) عمل می‌‌کنند.

این پلت فرم در واقع نوعی شبکه سازمانی است که از تعداد بسیار زیاد گره اطلاعات تشکیل می‌‌شود که به این گره‌‌ها اصطلاحاً گره‌‌های همکار می گویند. گره‌‌های همکار می توانند نقش‌‌ها و وظایف متفاوتی داشته باشند به این ترتیب شبکه‌‌ها می‌‌توانند بصورت دلخواه تنظیم شوند. بنابراین به این وسیله می‌‌توان الگوریتم توافق نامه ها را بصورت آزادانه تنظیم و تعریف کرد.

همچنین برای ایجاد حریم خصوصی در انجام معاملات، در پلت فرم Fabric کانال‌‌هایی ایجاد می شوند که در این کانالها تمام سازمان ها و شرکت کنندگان با هم در ارتباطند. با این حال اگر یک سازمان نیاز به انجام معاملات خصوصی داشته باشد این کانالها برای ایجاد یک نوع زیر شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. و در نهایت سرمایه گذاران و توسعه دهندگان از نوعی آزادی بیشتر در این پلت فرم برخوردار می‌‌شوند. به گفته برایان بلندورف، مدیر اجرایی هایپر لجر، Fabric را پدربزرگ دیگر پروژه‌‌های هایپرلجر نامید.

  • پروژه Saw tooth: نرم افزار قابل اعتماد گارد توسعه

Saw tooth نیز یک پروژه در حال حاضر فعال است که از ژانویه 2018 نیز در نسخه 0/1 در دسترس می باشد.

این پروژه همچنین یک معماری مدولار را فراهم کرده است که شبکه های خصوصی بلاک چین را بین شرکایی که به یکدیگر اعتماد کامل ندارند فراهم می سازد.

پروژه Saw tooth ابتدا توسط شرکت Intel پیشنهاد شد بنابراین اولین کد در Saw tooth نیز توسط همین شرکت ارائه شد.

با توجه به گفته برایان بلندورف Saw tooth فرزند پروژه Fabric است با این تفاوت که این پروژه بر پایه کدهای کاملاً متفاوت استوار است. یعنی در Saw tooth بیشتر از کدهای پایتون به جای Go استفاده شده است.

نکته‌‌ای که Saw tooth را از Fabricجدا می‌‌کند عمومی بودن قرارداد این پروژه است. Saw tooth مانند Fabric انعطاف پذیری زیادی ندارد و شما برای استفاده از Saw tooth باید نوع قرارداد خود را انتخاب کنید.

الگوریتم توافق نامه های Saw tooth به این صورت است که poet یک عدد تصادفی مبتنی بر سخت افزار را اجرا می کند که بدینوسیله بسته شدن بلوک‌‌ها و گره‌‌های بعدی بلاک چین مجاز می شود. الزامات سخت افزاری این برنامه توسط Intel SGX گارانتی می شود.

  • Burrow: نسلی جدید از ماشین مجازی اتریوم

پروژه Burrow نیز در حال حاضر فعال است و نسخه 17/0 این پروژه در مارس 2018 ارائه داده شده است هدف Burrow ساخت یک پل تکنولوژیکی به بلاک چین اتریوم می باشد.

آنچه که Burrow در حال حاضر در حال ارائه می باشد، یک معماری ساده برای بلاک چین به منظور خصوصی سازی بستر بلاک چین است.

این پروژه برای انجام این کار از سه جزء تشکیل شده است.

اولین جزء پروژه Burrow ساخت یک توافقنامه عمومی درون شبکه است.

مولفه دوم این پروژه پیاده سازی ماشین مجازی اتریوم در شبکه می باشد (EVM).

در این مورد باید به این نکته دقت کرد که پروژه Burrow قصد جداسازی این برنامه را از EVM ندارد بلکه تنها هدفش اضافه کردن هویت‌‌ها به EVM است به این ترتیب این پروژه اتریوم VM را به یک VM مجاز در بلاک چین تبدیل می کند.

مولفه سوم Burrow، یک Api است که در آن می توان برنامه‌‌های دولتی را از طریق برنامه‌‌های Rest و json-RPC به جهان خارج ارائه داد.

  • پروژه Iroha

Iroha همچنین یک پروژه فعال است که در حال حاضر در نسخه 0/1 ارائه می شود.

فعالیت اولیه این پروژه ابتدا توسط شرکت‌‌های ژاپنی Hitachi، Colu، Soramitsu و Ntt data شروع شد اصول Iroha بسیار شبیه Fabric است اما بر مبنای کدهای متفاوت چرا که Iroha براساس کد C++ بنا شده است و به این ترتیب این پروژه نحوه فروش منحصربه فرد خود را بر پایه عملکرد با کیفیت و معماری ساده انجام می دهد.

هدف از پروژه Iroha انجام معاملات بصورت سریع و همزمان است که برای این منظور پشتوانه غیرمتمرکز در اپلیکیشن های تلفن‌‌های همراه کمک شایانی به این پروژه می کنند. منطق بیزینس Iroha نیز بصورت یک کد زنجیره ای است که معمولاً در جاوا برنامه نویسی می شود و محصول مصنوعی تولید شده توسط جاوا هم در jvmهای گره‌‌های اطلاعاتی ذخیره می‌‌شود.

به این ترتیب جنبه‌‌هایی مانند جابجایی ارزها و ارتباط با دستگاههای تلفون از ویژگی‌‌های پروژه Iroha می‌‌باشد.

به گفته برایان بلدوروف پروژه Iroha هنوز راه اصلی خود را پیدا نکرده است و استفاده از برنامه‌‌های این پروژه برای سرمایه گذاران و توسعه دهندگان تا حدودی مهم است.

  • پروژه Indy: مدیریت هویت

هایپرلجر Indy در حال حاضر در مرحله انکوباتور قرار دارد و نشان دهنده جزیی دیگر از گره‌‌های خصوصی بلاک چین است هدف از این پروژه مدیریت هویت‌‌های افراد برای استفاده جهانی است در این پروژه هویت ها در منحنی توضیع جداگانه‌‌ای مدیریت می‌‌شوند و همچنین برای استفاده خارج از مدار بلاک چین خصوصی ارائه می‌‌شوند.

شرکت Sorvin نیز برای گسترش ابزارهای هویتی، پروژه Indy را مورد استفاده قرار داده است.

پروژه Indy، برای بلاک چین‌‌های مجاز که می‌‌خواهند هویت‌‌های منحصربه فرد را به منظور اعتمادسازی مدیریت کننده به طور گسترده‌‌ای مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که این موارد می توانند بصورت اختیاری توسط سرمایه‌‌گذاران و توسعه دهندگان در بستر بلاک چین قابل ارائه باشند. پروژه Indy همچنین می تواند با دیگر پلت فرمها به منظور استفاده هویتی قابل تطبیق باشد.

در مقاله بعدی به سه ابزار اصلی پروژه هایپرلجر که شامل Cello، Explorer، Composer می باشند اشاراتی خواهیم داشت.

منبع:

investland.org

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.