معرفی صرافی بیت‌ فاینکس ( bitfinex )

صرافی بیت‌ فاینکس (Bitfinex) همواره در حجم معاملات روزانه ارزهای رمزنگاری‌ شده، در رتبه‌‌ی اول یا دوم قرار دارد و دلیل خوبی برای این حجم معاملات روزانه‌‌ی بالا وجود دارد

با پیدا شدن ارزهای رمزنگاری‌ شده بورس‌هایی هم برای عرضه این ارزهای رمزنگاری‌ شده به وجود آمد؛ یکی از معتبرترین این صرافی‌ ها بیت‌‌ فاینکس است که در سال 2012 ساخته شد و با توجه به سطح امنیتی در نظر گرفته شده برای کاربران مورد توجه قرار گرفت. این مقاله سعی دارد با آموزش مواردی از bitfinex شما را با خرید و فروش ارزهای رمزنگاری‌ شده در این صرافی آشنا کند.

0 507

مروری بر Bitfinex

صرافی بیت‌ فاینکس (Bitfinex) همواره در حجم معاملات روزانه ارز رمزها، در رتبه‌‌ی اول یا دوم قرار دارد و دلیل خوبی برای این حجم معاملات روزانه‌‌ی بالا وجود دارد. این صرافی، قابلیت انتخاب وسیع میان کوین‌های مختلف به همراه جفت‌های مبادلاتی متعدد، کارمزد‌‌های پایین و یک رابط کاربری قوی دارد.

متأسفانه، اگر شما در ایالات متحده زندگی می‌‌کنید، ممکن است خوش‌شانس نباشید. اخیراً صرافی بیت‌ فاینکس تصمیم گرفته است ارائه خدمات به شهروندان آمریکایی را متوقف کند و هیچ بیانیه‌‌ای مبنی بر حفظ یا عدم حفظ این تصمیم، منتشر نکرده است.

در این مطلب، موضوعات زیر پوشش داده خواهد شد:

  •   اطلاعات کلیدی
  • چگونه کار می‌‌کند
  • کارمزد مبادلات
  • ارزهای دیجیتاله موجود
  • محدودیت‌‌های انتقالی
  • اعتبار این صرافی
  •   امنیت سرمایه‌ گذاری
  • پشتیبانی از کاربران
  •  بحث و نتیجه‌‌گیری

مروری بر صرافی بیت‌ فاینکس: اطلاعات کلیدی

اطلاعات کلیدی

Bitfinex

نوع سایت

صرافی ارز دیجیتال

مطلوب تازه‌‌کاران

نیست

اپلیکیشن موبایل

دارد

مکان شرکت

هنگ‌‌کنگ

آغاز به کار شرکت

2012

روش‌‌های سپرده‌‌گذاری

ارز دیجیتال

روش‌‌های برداشت

ارز دیجیتال

اعتبارهای دیجیتال موجود

بیت‌‌کوین، اتریوم، لایت‌‌کوین و 16 کوین دیگر

اعتماد جامعه

خوب

امنیت

عالی

کارمزدها

خیلی پائین

پشتیبانی از کاربران

خوب

سایت

bitfinex.com  

Bitfinex چگونه کار می‌‌کند؟

رابط کاربری صرافی بیت‌ فاینکس ممکن است کمی پیچیده باشد. چندین گزینه و زبانه (tab) در داشبورد اصلی وجود دارد که اگر شما تازه سرمایه‌‌ گذاری را آغاز کرده باشید، ممکن است شما را گیج کند. این پلتفرم برای معامله‌گرانی که کمی تجربه دارند، از همه مناسب‌‌تر است.

برای شروع، نیاز است که حساب کاربری خود را بسازید، سپس با زدن دکمه‌‌ی “Deposite” در گوشه‌‌ی سمت راست بالای صفحه، شما به صفحه‌‌ی سپرده‌‌گذاری می‌‌روید و از این جا می‌‌توانید یک اعتبار رمزنگاری‌شده را از فهرست موجود انتخاب کنید.

مروری بر بیت‌فاینکس (Bitfinex)
مروری بر صرافی بیت‌ فاینکس (Bitfinex)

 اکنون می‌‌توانید با بودجه‌‌ای که در حساب کاربری شما وجود دارد، معامله کنید و از طریق نگه‌‌داشتن نشانگر موس روی دکمه‌‌ی “Trading“، جفتی را که شما می‌‌خواهید بین آن‌‌ها مبادله انجام دهید انتخاب کنید.   

مروری بر بیت‌فاینکس (Bitfinex)
مروری بر صرافی بیت‌ فاینکس (Bitfinex)

رابط معاملاتی، چندین بخش دارد که اطلاعات تحلیلی مثل یک “نمودار شمعی” (candlestick chart)، دفتر ثبت پیشنهادات گرافیکی، و آخرین معاملات را نمایش می‌‌دهد و شما می‌‌توانید به وسیله گزینه‌های limit، market  با پیشنهادات معاملاتی ساده و نیز با گزینه‌های stop-limit و trailing stop با پشنهادات معاملاتی پیشرفته‌‌تر سفارش‌‌ها را پر کنید. همچنین شما می‌‌توانید در حاشیه (on margin) معامله کنید، هرچند که اکیداً سفارش می‌‌شود چنین کاری را تا زمانی که یک معامله‌گر با تجربه نشدید، انجام ندهید. معاملات حاشیه‌‌ای سبب افزایش ریسک سرمایه‌‌ گذاری دیجیتال می‌‌شود که خود ذاتا ریسکی هستند و احتیاج به ریسک بیشتر ندارند.

مروری بر بیت‌فاینکس (Bitfinex)
مروری بر صرافی بیت‌ فاینکس (Bitfinex)

کارمزدهای معاملات

کارمزدهای معاملات در صرافی بیت‌ فاینکس همانند بسیاری از مبادلات، برای هر معامله متفاوت هستند که این کارمزدها به وسیله‌‌ی برنامه زمانی کارمزدها تعیین می‌‌شود و دو عاملی که برای محاسبه‌‌ی کارمزد شما استفاده می‌‌شوند عبارتند از:

1. حجم معاملات در 30 روز اخیر

2. وضعیت سازنده/گیرنده (maker/taker)

شما برای اینکه یک سازنده باشید، باید قیمتی را برای خرید و فروش پیشنهاد دهید که قبلا کسی آن را پیشنهاد نداده است، از طرف دیگر گیرنده‌‌ها عمل معکوسی انجام می‌‌دهند و قیمتی را پیشنهاد می‌دهند که قبلاً در دفتر پیشنهادات ثبت شده است.

 کارمزد‌‌های سازنده‌‌ی صرافی بیت‌ فاینکس در محدوده‌‌ی 0/0 % تا 0.1 % قرار دارد در حالی که کارمزدهای گیرنده‌‌ی آن بین 0.1 % تا 0.2 % است.

 ذخیره‌سازی همه‌‌ی ارز رمزها رایگان است اما سپرده‌‌هایی که از طریق ارتباط بانکی انجام می‌‌شوند، 0.1 % کارمزد دارند، همچنین کارمزدی برای خارج کردن ارز رمزها از صرافی وجود دارد (در این جا فهرست شده است) که برای هر اعتبار رمزنگاری‌شده متفاوت است.

ارزهای رمزنگاری‌ شده موجود

صرافی بیت‌ فاینکس برای معامله‌‌گران کم تجربه، توضیحی در رابطه با هر کوین موجود در این بورس داده است. این شرکت به طور پیوسته کوین‌‌های دیگر را برای اضافه کردن به این بورس بررسی می‌‌کند، بنابراین اگر شما  امروز نمی‌‌توانید کوین مورد نظرتان را در این بورس بیابید، چند هفته بعد دوباره به این سایت سر بزنید تا ببینید آیا اضافه شده است یا خیر.

محدویت‌‌های انتقال

هیچ محدویتی برای سپرده‌‌گذاری‌‌ها و برداشت‌‌ها در Bitfinex وجود ندارد و چندین سرمایه‌‌ گذار در فروم‌های مختلف بیان کرده‌‌اند که هیچ نگرانی در رابطه با محدودیت‌‌ها نداشته‌‌اند.

برداشت‌‌های اعتبار رمزنگاری‌شده ممکن است 12 ساعت وقت ببرد ولی شما با داشتن تنظیمات ویژگی‌‌های امنیتی مشخص روی حساب کاربری خود می‌‌توانید سرعت این فرآیند را بالا ببرید. اگر شما احراز هویت دو عاملی را فعال نکرده باشید، هر برداشتی که انجام دهید به صورت دستی بررسی می‌‌شود و این کار ممکن است بیشتر طول بکشد.

اعتبار شرکت

Bitfinex که تحت مالکیت و کنترل iFinex, Inc. است، یکی از بزرگترین پلتفرم‌‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال است. این بورس در سال 2012 بنیان‌‌گذاری شد و در حال حاضر مرکز آن در هنگ کنگ است.

در سال 2016، یک نقص امنیتی سبب دزدی 72 میلیون دلاری از حساب‌‌های کاربری بیت‌‌کوین در این بورس شد و این کمپانی برای جبران کردن این خسارت، از واگذاری توکن‌‌هایBFX، که هر کدام 1 دلار قیمت داشتند، به مشتریان متضرر استفاده کرد و به میزان ضرر هر سرمایه‌‌ گذار، از این توکن‌‌ها به او داد. با گذشت زمان، این کمپانی این توکن‌‌ها را از مشتریانش خرید و کار خرید این توکن‌‌ها در آوریل 2017 تمام شد.

به طور کلی، صرافی بیت‌ فاینکس مورد اطمینان جامعه است اما تصمیم آن‌‌ها برای قطع کردن خدمات‌‌رسانی به مشتریان شهروند ایالات متحده، سبب شد که بسیاری از معامله‌کنندگان به دنبال یک بورس جایگزین باشند.

امنیت سرمایه‌ گذاری

Bitfinex یک کار فوق العاده می‌‌کند که در سیاست‌‌های امنیتی توضیح داده شده است و امکان حفاظت از  حساب کاربری شما و سرمایه‌‌های شما را به صورت همزمان فراهم می‌‌آورد.

شما برای افزایش ایمنی حساب کاربری خود می‌‌توانید احراز هویت دو عاملی را فعال کنید. برای تقویت این گزینه می‌‌توانید از احراز هویت استاندارد باز universal 2nd factor استفاده کنید. همچنین، این بورس از ابزراهای تاییدی مثل شناسایی آدرس IP و هشدارهایی برای فعالیت بدافزار استفاده می‌‌کند و تضمین کند که وقتی شما وارد حساب کاربری خود می‌‌شوید، در واقع خود شما هستید.

تنها 0.5 % از پول‌‌های رمزنگاری‌شده برای حفظ فعالیت‌‌های روزانه آنلاین نگه‌ داشته می‌‌شود. اکثریت مابقی به صورت آفلاین، در کیف پول‌های سرد (COLD WALLET) و خارج از دسترس هکرها نگه داشته می‌‌شود. حتی کیف پول‌های سرد هم برای در دسترس بودن نیازمند احراز هویت دستی توسط چندین عضو تیم مدیریتی هستند.

پیشتیبانی از کاربران

صرافی بیت‌ فاینکس در حوزه‌‌ حمایت از مشتری عالی است. این کمپانی یک “مرکز پشتیبانی” (help center) کامل برای پاسخ‌دهی به سوال‌‌های معمول دارد و بخش‌‌های مرکز پشتیبانی هرچیزی، از “شروع کردن” گرفته تا “ایمنی” و توضیح مختصر رمزارز   و “انواع پیشنهادات” را پوشش می‌‌دهند.

اگر شما با حساب کاربری خود مشکل دارید یا نمی‌‌توانید پاسخ سوال خود را در مرکز پشتیبانی بیابید، می‌‌توانید یک تیکت  از طریق ایمیل ارسال کنید؛ هرچند که صرافی بیت‌‌ فاینکس نیز همانند بسیاری از بورس‌‌های دیگر، معمولاً برای پاسخ دهی معدود به این  تیکت‌ها مورد انتقاد است.

بحث و نتیجه‌‌گیری

اگر شما یک معامله‌‌گر باتجربه هستید که کار با نمودار شمعی (candlestick charts)، دفاتر پیشنهادات، و معاملات حاشیه‌‌ای برای شما راحت است، bitfinex یک انتخاب عالی برای شما است. این پلتفرم مجموعه‌‌ی گسترده‌‌ای از کوین‌‌ها را با قیمت‌‌های پائین ارائه می‌‌دهد (حتی بعضی از کوین‌‌ها مثل آیوتا که در فهرست ارئه شده، در لیست بسیاری از بورس‌‌ها قرار ندارند).

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.