مراقب طرح‌های کلاهبرداری اعطای رایگان XRP باشید!

جایی که پول باشد، افرادی هم هستند که برای دزدیدن آن آماده باشند. سرمایه‌‌گذاران XRP مانند دیگر افرادی که در دیگر رمز ارز‌‌ها سرمایه‌‌گذاری کرده‌اند، هدف بسیاری از کلاهبرداری‌‌ها بوده‌اند. کلاهبرداری‌‌هایی که از دسامبر 2018 به بعد، بسیار بیشتر هم شده‌اند. Bithomp برخی حساب‌های کلاهبردار را گزارش و تایید کرده است. در این مقاله سعی داریم چند حساب احتمالا کلاهبرداری جدید را به این حساب‌ها اضافه کنیم و هشدارهایی برای جلوگیری از وقوع این تقلب به شما ارائه کنیم.

0 97

کلاهبرداری‌‌های طرح های اعطای XRP رایگان (giveaway) به طرحی اطلاق می‌‌شود که در آن، شخصی با فریب مردم از آنها می‌خواهد که برای کسب کوین بیشتر (airdrop) برای آنها کوین بفرستند. این افراد از طریق جعل هویت وبسایت‌‌های حمایت از مشتری‌‌های صرافی، یا با پروفایل‌‌های تقلبی در تلگرام، توئیتر و دیگر شبکه‌‌های اجتماعی، برای به چنگ آوردن پول مردم تلاش می‌‌کنند. در انجمن اتریوم، ویتالیک بوترین، موسس اتریوم، بارها کلاهبرداری‌‌هایی که با نام او پروفایل تقلبی ساخته بودند را فاش کرده است.

در تلاطم این اتفاقات، Bithomp راهی برای گزارش دادن این طرح‌های کلاهبرداری ( اعطای رایگان XRP )  پیشنهاد داده است. پس از تایید شدن این گزارش‌‌ها، به سرویس مرورگر بلوک هشدار داده می‌‌شود و آدرس‌‌ها را از طریق یک API افشا می‌‌کند.

چند گروه کلاهبردار در جهان وجود دارند و تا چه میزان می‌توانند سرمایه مردم را بدزدند؟ با نگاهی به دفتر کل (Ledger)، من حساب‌‌های کلاهبرداری تاییدشده از طرف بیت هامپ را بررسی و حساب‌‌هایی که به احتمال زیاد کلاهبردار هستند ولی هنوز تایید نشده اند را به آن اضافه کردم.

مراقب طرح‌های کلاهبرداری اعطای رایگان XRP باشید!

خوشه‌‌های حساب‌‌های کلاهبرداری

این تصویر دو خوشه‌‌ی A و B که از طریق ارتباط پرداخت مشترک به هم متصل‌‌اند را نشان می‌‌دهد. کلاهبرداری های تاییدشده با رنگ قرمز و کلاهبرداری های احتمالی با رنگ نارنجی نشان داده شده اند. با ایزوله و پیدا کردن پرداخت‌‌هایی که به این حساب‌‌ها ارسال شده، می‌‌توانیم چند داده‌‌ی کلیدی استخراج کنیم:

گروه A

سایز خوشه: 31 حساب

مقدار: مجموعا 1/3 میلیون XPR از حساب‌‌های خارج از خوشه به دست آورده است

پرداخت‌های دریافتی: 230

گروه B

سایز خوشه: 121 حساب

مقدار: مجموعا 1/15 میلیون XRP از حساب‌‌های خارج از خوشه به دست آورده است.

پرداخت‌های دریافتی: 1600

از آن جایی که هیچ ارتباط مستقیمی بین این دو گروه وجود ندارد، تلاش کردم که با گسترش این گراف، کاری کنم تا گراف خروج پول (cash-out) را هم در بر بگیرد و با کمک آن، یک دنباله‌‌ی مشترک پیدا کنم.

مراقب طرح‌های کلاهبرداری اعطای رایگان XRP باشید!

خوشه‌‌های حساب‌‌های کلاهبرداری با خروج‌‌های پول

در این گراف، علاوه بر اطلاعات قبلی، گره‌‌های سبزرنگی هم مشاهده می‌‌شود که همان مقصدهای خروج پول هستند. همچنین گره‌‌های آبی هم تگ‌‌های مقصد را نشان می‌‌دهند. بعضی از تگ‌‌های مقصد روابط چندگانه دارند؛ یعنی، یک تگ مقصد توسط چند حساب استفاده شده است. متاسفانه، هیچ همبستگی‌‌ بین حساب‌‌های مقصد بین گروه‌‌های A و B وجود ندارد و این امر، شک ما به وجود بیش از دو گروه اصلی را تایید می‌‌کند.

همچنین یک همبستگی بین تگ‌‌های مقصد در یکی از خوشه‌‌های کوچک و گروه B دیده می‌‌شود. این همبستگی را در تصویر زیر نشان داده ایم:

مراقب طرح‌های کلاهبرداری اعطای رایگان XRP باشید!

خوشه‌‌های متصل از حساب‌‌های کلاهبرداری

نتیجه‌‌گیری

  1. در دفتر کل XRP، در حال حاضر دو گروه بزرگ از کلاهبرداری های giveaway وجود دارد.
  2. همیشه وقتی می‌‌خواهید پولتان را به یک آدرس مجهول بفرستید، مراقب باشید؛ اگر پیشنهادی که به شما شده آنقدر سودش زیاد است که واقعی به نظر نمی‌‌رسد، احتمالا کلاهبرداری است.
  3. بلاک چین‌‌ها غیر قابل تغییر هستند و هر اتفاقی که بیفتد رد پایی همیشگی برجا می‌‌گذارد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.