مدیر بلاک چین‌‌ Deloitte: تیترهای بد خبری درمورد کریپتو مشتریان را عصبی می‌‌کند

می‌‌شود دیگر درباره‌‌ برادر خلافکار من صحبت نکنیم؟» لیندا پازوک (Linda Pawczuk)، مدیر سرویس مالی مشاوره‌‌ی دلویت (Deloitte)، با این جمله گفتگوهایی که این روزها با مدیران اجرایی و اعضای هیئت مدیره و شرکت‌‌های مشتری را توصیف می‌‌کند. تیم پازوک بر کمک به شرکت‌‌های جهانی و قدیمی برای استفاده از تکنولوزی دفترکل توزیع شده جهت تبدیل فرایندهای کاغذی کسب‌‌وکار به یک فرایند دیجیتال متمرکز است. اما او به تازگی گفته است که مشتریان درباره‌‌ی بُعد منفی بلاک چین‌‌ که در خبرها درباره آن خوانده‌‌اند سوال می‌‌کنند: درباره عرضه اولیه سکه (ICO) که خشم کمیسیون بورس و اوراق بهادار را برانگیخته‌‌ و کاربران متخلف بیت کوین و دیگر رمز ارزها.

0 74

پازوک می‌‌گوید:

اعضای هیئت مدیره در این باره از ما سوال می‌‌کنند چون در اخبار درباره آن شنیده‌‌اند و از اینکه بلاک چین‌‌ با بیت کوین و آلتکوین‌‌ها و ICOها در ارتباط باشد عصبی هستند، و هیئت مدیره برای محافظت از سرمایه‌‌گذاران خود چه می‌‌تواند بکند؟ پس نزدیکی به اخبار بد به ما هیچ کمکی نکرده است

پازوک افزود که تیم او در بلاک چین‌‌ دلویت گاهی ICOها را بازار خیریه می‌‌نامیم چون سرمایه‌‌گذاران دیگر پول‌‌شان را به چشم نمی‌‌بینند.

اگرچه اینکه قانون‌‌گذاران در حال تعطیلی این ICOها هستند و این اتفاق خوبی است، اما فضایی که به وجود می‌‌آید باعث بروز اشتباه و حواس‌‌پرتی می‌‌شود.

پازوک در ادامه می‌‌گوید:

«متاسفانه چیزهایی که باعث خشم شده‌‌اند را داریم. من همیشه به جلسات دعوت می‌‌شوم و باید توضیح بدهم که چرا نباید درباره امنیت اطلاعات (در بلاک چین‌‌) نگران نباشیم، درباره چشم‌‌انداز بیت کوین و ۲۰۰۰ آلتکوین دیگر توضیح بدهم. خب ما این توضیحات را می‌‌دهیم اما شبیه این است که بگوییم “می‌‌شود صحبت درباره برادر بدم را متوقف کنیم؟ می‌‌شود درباره آن برادرم که قهرمان المپیک است حرف بزنیم؟»

آن قهرمان المپیک، DLT (تکنولوژی دفترکل توزیع شده) است.

پازوک که پس از رفتن اریک پیچینی (Eric Piscini) برای راه‌‌اندازی یک استارت آپ بلاک چین‌‌ جدید از دلویت، مدیریت آن را در ماه آوریل بر عهده گرفت، در مصاحبه‌‌ای نقطه نظر خود درباره‌‌ی بهترین کنسرسیوم‌‌هایی که شرکت‌‌ها را به سمت استفاده از این تکنولوژی می‌‌کشانند ابراز کرد؛ چرا او درباره‌‌ی شرکت‌‌هیی که اثبات مفهوم رایگان ارائه می‌‌کنند وسواس دارد؛ چرا دلویت هیچ کاری در بخش داغ استیبل کوین‌ها انجام نمی‌‌دهد؛ و آیا او می‌‌بیند که بلاک چین‌‌‌‌های عمومی نقشی به مثابه‌‌ی یک شرکت دارند.

کدام کنسرسیوم‌‌ها کار می‌‌کنند

پازوک بیشتر وقت خود را صرف کار با آنچه خودش شرکت‌‌های تغییر دیجیتال می‌‌نامند می‌‌کند (نهادهایی که صدها سال وجود داشته‌‌اند، اما با مدل پردازش سنتی رشد کرده‌‌اند و تصمیم گرفته‌‌اند به یک تکنولوژی غیرمتمرکزتر کوچ کنند).

پازوک معتقد است برای کشاندن چنین شرکت‌‌هایی به سمت DLT، باید از کنسرسیومی استفاده کرد که از قبل به عنوان بی‌‌طرف شناخته شده باشد نه طرفی که تنها می‌‌خواهد یک پلفترم فنی را توسعه دهد و بهبود بخشد.

او یک مثال دارد که می‌‌گوید: موسسه‌‌ی RickBlock Alliance که پازوک شکل‌‌گیری آن را در شغل پیشین خود پیش‌‌بینی کرده بود، وقتی که امور بلاک چین‌‌ دلویت را به مدت سه سال در صنعت بیمه پیش برد. در این مورد، نقطه تمرکز موسسه بود، یعنی گروه صنعت بیمه‌‌ای که بیش از یک سده در این حوزه حضور موثر داشتند.

پازو گفت: «این موسسه دهه‌‌هاست که در صنعت اموال و حوادث فعالیت می‌‌کند و غیرانتفاعی هستند و یک نهاد بسیار قابل‌‌اعتماد است. شما نیازی به ایجاد اعتماد ندارید، بلکه از پیش عضویت دارید».

در استفاده از این موسسه برای تشکیل RiskBlock، ثبت ۳۰ شرکت بیمه‌‌ی به عنوان عضو آسان بود. این بلاک چین‌‌ در حال تولید است و این اتحادیه به مرزهای فراتر از آمریکای شمالی فکر می‌‌کند.

پازوک باور دارد که چنین ساختارهایی از این جهت دارای مزیت هستند که بر خلاف هایپرلجر یا R3، در حرکت به سمت یک تکنولوژی خاص سرمایه گذاری نکرده‌‌اند.

هایپرلجر یک پلفترم است و تنها یک اسب در مسابقه دارد. R3 هم سعی می‌‌کند طرفین مختلف را کنار هم بیاورد و آنان را با هدف بلاک چین‌‌ بر چیزی موافق کند. کنسرسیوم‌‌هایی هستند که بر خلاف موارد ایجاد اعتماد بین طرفین تنها با هدف انجام تراکنش، در آن طرفین معتمدی از قبل وجود دارند.

خب آیا این بدان معناست که مثلا SWIFT که از دهه‌‌ی ۱۹۷۰ مشغول فعالیت است ابزار ایده‌‌آلی برای سازمان‌‌دهی بلاک چین‌‌ی که توسط بانک‌‌ها و شرکت‌‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرد خواهد بود؟

پازوک می‌‌گوید: «شاید. آنان الان هم واسطه هستند. آنان در حال حاضر قابلیت‌‌های زیادی از جمله مجموعه استانداردهایی را ارائه می‌‌کنند که صنایع بر سر آن به توافق رسیده‌‌اند».

اگر از انصاف دور نشویم، RiskBlock از پلتفرم Cordaی R3 استفاده می‌‌کند؛ اما طبق گفته خود پازوک، این پروژه از اول منکر بلاک چین‌‌ بوده است و اولین اولویت آن وارد کردن بیمه‌‌گذاران به بازی بوده است.

پازوک می‌‌گوید که یک کنسرسیوم نباید از عضویت خود به دنبال کسب سود باشد. وقتی کنسرسیومی شکل می‌‌گیرد، به دنبال راه‌‌هایی برای تبدیل داده یا خدمات به پول هستند. نمی‌‌توانید هم بی‌‌طرف باشید و هم بر مدل اقتصادی‌‌ای متمرکز باشید که تنها به خودتان خدمت می‌‌کند. با این کار تنها واسطه را جایگزین واسطه دیگری می‌‌کنید.

چیزهای رایگان

پازوک به دلایل مشابه، به فعالیت‌‌ها میان سرمایه‌‌گذاران بلاک چین‌‌ شرکتی برای ساخت رایگان اثبات مفهوم به دیده شک نگاه می‌‌کند.

جالب‌‌ترین داستان در اینجا داستان تکنولوژی نیست، بلکه تحول‌‌آفرینی مدل کسب‌‌وکار و نحوه نگاه به پارادایم‌‌های مخلتف است. وقتی درباره‌‌ی این اثبات‌‌های رایگان می‌‌شنویم که به دلیل به‌‌کارگیری این تکنولوژی در آن راهکار ساخته شده‌‌اند مقداری ناآرام می‌‌شویم.

در عوض باید الزامات کسب‌‌وکار تکنولوژی را تعیین کنند.

پازوک در ادامه می‌‌گوید: «اگر در حال ساخت اثبات‌‌ مفهوم رایگان هستید، اما کسب‌‌وکاری که حول آن هست مانند تنظیم مقررات، AML/KYC، مالیات و دیگر چیزها را از دست می‌‌دهید، در واقع به مشتریان خود خدمات‌‌رسانی نمی‌‌کنید. چیز دیگری که من را عصبی می‌‌کند اثبات مفهومی است که توسط دانشجویانی ساخته می‌‌شود که هیچوقت در محیطی که سیستم‌‌های تراکنش با حجم بالا در آن وجود دارد حضور نداشته‌‌اند. بلاک چین‌‌ جایگزین همه‌‌ی سیستم‌‌های کلیدی نمی‌‌شود».

پازوک که از او درباره روند کنونی ایجاد استیبل کوین‌ها، یا رمز ارزهایی که برای حفظ قیمت با یک جفت فیات طراحی شده‌‌اند سوال شد، در پاسخ گفت که دلویت در این زمینه هیچ کاری انجام نمی‌‌دهد و به دنبال کردن آن علاقه‌‌ای ندارد.

اما آیا با وجود اینکه این دارایی‌‌ها توسط ارز فیات در حساب بانکی پشتیبانی می‌‌شود و سرمایه‌‌گذاران می‌‌خواهند پولی که اینجاست را بیمه کنند، برای شرکت‌‌هایی که صلاحیت اصلی آنان حسابرسی است، استیبل کوین‌ها یک فرصت به حساب نمی‌‌آیند؟

پازوک پاسخ داد که خیلی زود است که بدون شفافیت قانونی به این حوزه وارد شویم.

او گفت: «حسابرسان باید از مقررات پیروی کنند. و قانون‌‌گذاران هم با سرعت قابل احترامی عمل می‌‌کنند چون حالا داریم درباره چیزی حرف می‌‌زنیم که پیشتر نمی‌‌زدیم: قابلیت حسابرسی سیستم‌‌های غیرمتمرکز.

عمومی و خصوصی

اما حتی اگر دلویت پروژه‌‌های استیبل کوین‌ها را دنبال نکند، به این معنا نیست که کسب‌‌وکار اصلی عاری از کریپتو است. گفته می‌‌شود این شرکت در حال انجام حسابرسی کنترل سیستم و سازمان (SOC) برای تعدادی از سرویس‌‌های حراستی کریپتو است.

علاوه بر این، در حالی که مشاوره بلاک چین‌‌ دلویت بیشتر با بلاک چین‌‌‌‌های مجاز مشغول است و با نوع آزاد رمز ارزهای نیرومند کار نمی‌‌کند، اما پازوک معتقد است که در پایان به ترکیبی از این دو نیاز پیدا خواهیم کرد.

او با آوردن مثالی توضیح می‌‌دهد که «بایید به مدل بیمه نگاه کنیم. فرض کنید من و شما در یک تصادف هستیم و من یک شغل دارم، شما یک شغل دارید و سرنشین دیگر یک شغل دارد، اما فرد دیگری که فروشگاه قطعات بدنه دارد چه؟ او در بلاک چین‌‌ جواز حضور ندارد چون هزاران فروشگاه بدنه وجود دارد، اما آیا می‌تو‌‌اند در شبکه‌‌ عمومی باشد؟ پس حالا می‌‌توانید یک ساختار ترکیبی یا هیبرید داشته باشید».

کلید رسیدن به چنین ساختاری حصول اطمینان از توانایی گفتگو بین این سیستم‌‌ها است. پازوک می‌‌گوید: «من نگرانی کمتری درباره این لایه DLT دارم، من بیشتر نگران لایه عملیاتی سیستم هستم، چون در آنجا کل مجموعه خدمات و ابزارها وجود دارد که کل این مجموعه را به کار می‌‌اندازد».

اکسنچر (Accenture) رقیب دیگری است که اخیرا “گره عملیات مشترک” را راه‌‌اندازی کرده است که برای اتصال بلاک چین‌‌‌‌های شرکتی اصلی R3 کوردا، هایپرلجر فابریک؛ Quorum طراحی شده و توسط بانک جهانی جی‌‌پی مورگان و Digital Asset توسعه داده شده است. اما دلویت در حال ساخت سرویس عملیات مشترک بلاک‌‌چی خود است که داده مالی بلاک چین‌‌ معاملات را به هم متصل می‌‌کند و شاید در Consensus 2018 از آن رونمایی کند.

بر خلاف مزاحمت‌‌هایی که توسط آشفتگی کریپتو به وجود آمد، پازوک به نسخه‌‌ پیشین همه سیستم‌‌های بلاک چین‌‌ی که اکنون ساخته می‌‌شوند اعتبار داد و گفت:

«این حقیقت که بیت کوین در دنیای واقعی کاربرد دارد باعث خشنودی جهانی شد و مردم را بر بلاک چین‌‌ متمرکز کرد. ما اگر به خاطر بیت کوین نبود هیچوقت درباره‌‌ی قابلیت‌‌های پردازش مانند بلاک چین‌‌ و گسست بلاک چین‌‌ سخن نمی‌‌گفتیم».

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.