مدیریت چندگانه رمز ارز ها به عنوان وثیقه در سیستم تامین مالی باز (Open Finance)

بسیاری از رمز ارز‌‌های موجود در بازار کریپتو توسط ارزهای دیگر پشتیبانی شده (مانند پشتیبانی از استیبل کوین‌‌ها توسط دلار) و در عین حال بسیاری از آنها نیز به عنوان وثیقه برای گرفتن وام مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. اما یکی از ایده‌‌های جالب این است که از وثیقه‌‌ها به عنوان منبع نقدینگی نیز استفاده کنیم و به آنها نقشی دوگانه بدهیم.

0 99

اگرچه سال گذشته برای بازارهای رمز ارز‌‌ی بسیار جان‌‌فرسا بود، تیم‌‌های بااستعداد و متعهد آن را بدون سر و صدای خاصی سپری کرده و چیزهایی را به وجود آوردند که به نظر می‌‌رسد اصول بنیادین یک سیستم مالی باز باشند. در نتیجه، اگرچه 2017 سال بازارهای ICO (عرضه اولیه کوین) و 2018 سال فروش توکن‌‌های خصوصی بود، اکنون چنین می‌‌نماید که 2019 سال امور مالی باز خواهد بود.

مهم‌‌تر از هر چیز، Maker که در انتهای سال 2017 راه‌‌اندازی شد، با استفاده از سپرده‌‌های مبتنی بر وثیقه (CDP) سیستم جدیدی را برای یک استیبل کوین مبتنی بر دلار آمریکا (DAI) به وجود آورده است. این سیستم عملکرد بسیار خوبی داشته است، DAI به خوبی توسط دلار پشتیبانی می‌‌شود و CDP ها بیش از 2% تمامی اتریوم‌‌ها را به دست آورده‌‌اند، در سالی که اتریوم بیش از 94% با بالاترین قیمت خود فاصله داشت.

Open Finance

منبع: اتریوم‌‌های قفل‌‌شده در DeFi

میکر (Maker) تنها راه برای قرض گرفتن یا وام دادن دارایی‌‌های دیجیتالی نیست. Dharma به کاربران اجازه می‌‌دهد برای هر دارایی ERC20 (قابل تبدیل به پول) یا ERC721 (غیر قابل تبدیل به پول) تقاضای وام کرده یا وام ارائه دهند، dYdX گزینه‌‌هایی مانند ابزار مشتقه و سرمایه‌‌گذاری‌‌های دارای وجوه تضمین اولیه را فراهم آورده است و Compound بازارهای جدیدی را برای قرض گرفتن/وام دادن رمز ارز‌‌هایی مانند اتریوم، DAI و چندین توکن دیگر ایجاد کرده است.

پروتکل‌‌های مربوط به صرافی‌‌های غیرمتمرکز (مانند 0X یا Kyber) اکنون کارآمد می‌‌باشند، همانطور که در مورد صرافی‌‌ها و شرکت‌‌های دیگر مشاهده می‌‌کنیم (مانند Radar Relay و Easwap)، که به تجارت غیر کاستدی اجازه می‌‌دهند خود را به عنوان یک واقعیت معتبر عرضه کند، اگرچه سیستم هنوز هم با مشکل نقدینگی روبرو است. در ماه نوامبر، یک صرافی غیرمتمرکز درون زنجیره (On-Chain) معرفی شد که به سیستم اجازه می‌‌دهد با استفاده از همان روش Bancor نقدینگی خود را فراهم آورده و کارمزد به دست آورد، اما تا حدودی ساده شده است تا توکن‌‌های غیرضروری حذف شوند. سلام، Uniswap!

همچنین Augur بعد از مدت‌‌ها نسخه 1 از پروتکل بازار پیش‌‌بینی خود را عرضه کرد. هردوی Veil و Guesser اخیرا سرویس‌‌های متمرکزی را بر اساس پروتکل Augur راه‌‌اندازی کرده‌‌اند که قادرند تجربه کاربری را بسیار بهبود ببخشند.

اکنون گزینه‌‌های کاملا غیرمتمرکزی را برای قرض گرفتن، وام دادن و معامله دارایی‌‌های رمز ارز‌‌ی در اختیار داریم، ابزار مشتقه زیادی را برای هر دارایی یا رویداد به وجود آورده‌‌ایم و حتی یک استیبل کوین جدید بر اساس دلار آمریکا ساخته شده است که سپرده‌‌های بدون خطر را ممکن می‌‌سازد و تجربه کاربری مناسبی را فراهم می‌‌آورد، بدون اینکه هیچ نیازی به استفاده از ارز فیات باشد.

وثیقه‌‌ها باعث می‌‌شوند چرخ دنیای تامین مالی باز بچرخد

یکی از اصول اولیه امور مالی باز با عنوان عدم نیاز به اجازه شناخته می‌‌شود. اما اگر هیچ نگهبانی وجود نداشته باشد، به چه شکل می‌‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که قرض‌‌گیرنده وام را پس خواهد داد یا اینکه یک ابزار مشتقه به صورت مشخص‌‌شده پس خواهد داده شد؟

وثیقه (Collateral)

به صورت کلی: وثیقه به عنوان نوعی ضامن برای شرکت‌‌کنندگان موجود در سیستم به کار می‌‌رود، تا قادر باشید اقداماتی را انجام دهید، بدون اینکه چیز دیگری در مورد شما، محل زندگی‌‌، میزان رقابتی بودن‌‌ و غیره شناخته شود. اگر کارهای شما باعث لطمه به سیستم شوند، به صورت خودکار بیرون انداخته می‌‌شوید و بخش یا تمامی وثیقه‌‌های شما به شرکت‌‌کنندگان متعهدتر ارسال خواهد شد.

به منظور قرض گرفتن دلار به صورت DAI در سیستم میکر، باید بیش از 150% مبلغ درخواست‌‌شده را به صورت اتریوم در یک CDP قرار دهید. اگر نسبت وثیقه شما به کمتر از 150% برسد، یک “مراقب” پا پیش خواهد گذاشت و پوووف! – وثیقه شما با جریمه‌‌ای 13 درصدی نقدینه خواهد شد تا وام‌‌تان را جبران کند. Compound و Dharma از ساختارهای مشابه بهره می‌‌برند تا اطمینان حاصل کنند وام‌‌دهندگان نگران پس دادن وام توسط قرض‌‌گیرندگان نباشند.

بدیهی است که سازندگان و شرکت‌‌کنندگان در اکوسیستم امور مالی باز خواسته‌‌اند دارایی‌‌های مورد استفاده به عنوان وثیقه را به شیوه‌‌ای ساده در نظر بگیرند: دارایی‌‌هایی که به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن دارایی‌‌ها ممکن است به محض بازپرداخت وام در نهایت آزاد شده و برای هدفی دیگر به کار روند.

اما اگر نیازی به این سیستم نباشد چه؟

معرفی وثیقه‌‌های نقدی

در حال حاضر بیش از دو میلیون اتریوم در CDP های میکر قفل شده‌‌اند که حدود 78 میلیون DAI می‌‌سازند. این یعنی با قیمت‌‌های فعلی، بیش از نصف اتریوم‌‌های موجود در CDP ها برای وثیقه‌‌ها مورد نیاز نیستند. این دارایی کاملا مرده و بی‌‌استفاده شده است.

سوومی جین، بنیان‌‌گذار InstaDApp، اخیرا پیشنهاد داد که فرآیند خارج کردن اتریوم از CDP ها و وارد کردن آنها به پروتکل بازار پول Compound به منظور سودزایی باید به صورت خودکار درآید (البته فرآیند پس فرستادن اتریوم‌‌ها به CDP ها نیز باید به صورت خودکار درآید). این اقدام می‌‌تواند بسیار عالی باشد و در راستای ترکیب کردن پروتکل‌‌های میکر و Compound بسیار کاربردی خواهد بود.

اما در مورد بقیه اترهای موجود در CDP ها و مطمئن شدن از برآورده کردن شرط حداقل 150% وثیقه چه کاری می‌‌توان انجام داد؟ چرا نمی‌‌توان آن را نیز در بازار پول Compound به کار برد، تا دیگران نیز بتوانند آن را قرض بگیرند و سود 0.27% به دست آید؟

اگرچه یک واحد از اتریوم در آن واحد نمی‌‌تواند در دو جا وجود داشته باشد (یکی از موفقیت‌‌های اولیه بیت کوین حل کردن مشکل ” دو بار خرج کردن یا double spending” بود)، هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانیم سپرده‌‌های موجود در Compound را با استفاده از قرارداد “توکن سپرده‌‌ای” به وجود آوریم، که به تعدادی برابر “اتریوم Compound” یا توکن‌‌های ERC20 با نام cETH (یا cDAI، cREP و غیره) صادر می‌کند. این توکن‌‌های cETH همیشه با تناسب 1:1 در مقابل اتریوم‌‌های موجود در Compound در دسترس خواهند بود. رایان شان آدامز خاطرنشان می‌‌کند که در آینده می‌توان همین روش را با استفاده از اتریوم‌‌های شرط‌‌بندی‌‌شده انجام داد.

با استفاده از این روش قابل اتکاء و شفاف، می‌‌توان تصور کرد که به محض راه‌‌اندازی Multi-Collateral Dai، توکن‌‌های cETH به عنوان وثیقه پشتیبان به میکر افزوده شوند. مخصوصا برای سرمایه گذاری‌‌های ریسک پذیر که توسط دارندگان اتریوم در میکر صورت می‌گیرد، منطقی خواهد بود اگر از وثیقه‌‌های گذاشته‌‌شده کسب درآمد کنیم.

cETH یکی از مثال‌‌های اولیه وثیقه نقدی است، اما آیا می‌‌توانیم از وثیقه‌‌های نقدی برای ایجاد نقدینگی استفاده کنیم؟!

با Uniswap آشنا شوید

Uniswap یک صرافی رمز ارز‌‌ غیرمتمرکز و داخل زنجیره (On-Chain) است. به جای نگه داشتن دفتر ثبت سفارش، Uniswap از استخرهای نقدینگی و یک بازارگردان خودکار بهره می‌‌برد تا قیمت‌‌هایی را تعیین کند که دارایی‌‌های خاص را می توان بر اساس آنها مبادله کرد. اگر قصد دارید نقدینگی این صرافی را تامین کنید و در هر مبادله صورت‌‌گرفته در صرافی به میزان 0.3% سود کارمزد به دست آورید، تنها باید به میزان برابر اتر و توکن‌‌ ERC20 سپرده‌‌گذاری کنید. (اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد Uniswap به دست آورید، بررسی ویدیویی فوق‌‌العاده کوروش یونسی را مشاهده کنید.)

زوج اتر/DAI در حال حاضر دومین استخر نقدینگی در Uniswap است. هردوی این دارایی‌‌ها در Compound نیز در دسترس می‌‌باشند. می‌‌توان از این زوج برای فراهم آوردن نقدینگی در Uniswap و دریافت سود استفاده کرد و در عین حال آنها را در Compound وام داد. شایان ذکر است که حقه cETH در این مورد نیز کارآمد خواهد بود، اما چنین به نظر می‌‌رسد که باید ادغام مستقیم‌‌تری میان این دو پروتکل صورت گیرد تا این کار انجام پذیرد.

یکی دیگر از ترفند‌‌ها که مطمئنا در پلتفرم Uniswap کارآمد می‌‌باشد، این است که از زوج نقدینه به عنوان وثیقه استفاده کنیم (برای مثال، ETH/DAI در مقابل هر کدام از دارایی‌‌های موجود در این زوج، اتریوم و DAI). منظور چیست؟ خب، اگرچه بیشتر کیف پول‌‌های اتریومی آنها را به صورت پیشفرض نشان نمی‌‌دهند، هر زمان که نقدینگی وارد استخر Uniswap می‌‌کنید، سهم شما از آن استخر بر اساس توکن‌‌های ERC20 نشان داده می‌‌شود.

هر سیستمی که مایل باشد هردوی دارایی‌‌ها را به شکل زوج ETH/XYZ به عنوان وثیقه قبول کند، باید همچنین مایل باشد که از سهام مربوطه استخر Uniswap نیز به عنوان وثیقه استفاده کند. بازارگردان خودکار Uniswap اطمینان حاصل می‌‌کند که ارزش ترکیبی سهم استخر ETH/XYZ هرگز از هر کدام از این دو داریی پایین‌‌تر نیاید. در واقع، اگر تمامی موارد دیگر را یکسان در نظر بگیریم، ارزش سهام استخر ETH/XYZ در طول زمان و بسته به درآمدهای به دست آمده از کارمزدها افزایش پیدا خواهد کرد.

پیش‌‌بینی می‌‌کنم که سهام استخر Uniswap در عرض چندین ماه آینده برای میلیون‌‌ها دلار وام به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرند.

چه مشکلاتی ممکن است به وجود بیاید؟

هر کسی که با دنیای سرویس‌‌های دلالی آشنا باشد به سرعت خواهد فهمید که فرآیند توضیح داده شده در بخش‌‌های پیشین نوعی استفاده از سرمایه مشتریان می‌‌باشد: در این حالت، وام‌‌دهنده از وثیقه مشتریان برای دادن وام‌‌های دیگر استفاده می‌‌کند. این زنجیره ممکن است به همین صورت ادامه یابد.

چنین موقعیتی می‌‌تواند زنجیره‌‌ای همبسته را به وجود آورد: اگر در هر کدام از بخش‌‌های این فرآیند مشکلی به وجود بیاید، تمامی حلقه‌‌های پایین‌‌تر از آن نیز دچار مشکل خواهند شد، اما هر چیزی که رو به بالا باشد (به عبارت دیگر، نزدیک‌‌تر به وثیقه اصلی) مشکلی نخواهند داشت.

Open Finance

با این حال، بسیار بعید است که بتوان این زنجیره وثیقه‌‌گذاری را به شیوه‌‌ای مرتب به وجود آورد. تمامی مدارک موجود اشاره به این دارند که مهندسین مالی تمامی دارایی‌‌های قابل تصور را به هر صورتی تکه‌‌ تکه، مخلوط و دستکاری می‌‌کنند تا بتوانند محصولات جدیدی را به وجود آورند و به یکدیگر یا توده مردم بفروشند. احتمالا نتیجه به این صورت خواهد بود:

Open Finance

آیا این تصویر واقعا شرایط بسیار بدتری نسبت به سیستم مالی بازمانده دارد؟ احتمالا نه. از لحاظ فنی، تمامی اینها را می‌‌توان به صورت عمومی مشاهده و ویرایش کرد، به جای اینکه در ورای یک سری درهای بسته و قراردادهای قانونی غیر قابل درک پنهان شده باشد. باید قادر باشیم سیستم‌‌هایی به وجود آوریم که در زمان پیوستگی تمامی موارد به یکدیگر، ریسک موجود را از طریق لجرهای عمومی و قراردادهای خودکار ردیابی و اندازه‌‌گیری کنند. باید قادر باشیم خودمان را سازمان دهیم، استانداردهایی منطقی وضع کنیم و از معامله با قراردادها/پروتکل‌‌هایی خودداری کنیم که محافظه‌‌کار نبوده و محدودیتی را برای لایه‌‌های زنجیره‌‌ وثیقه‌‌گذاری تعیین نکرده‌‌اند.

اما با توجه به چیزهایی که از ماهیت آدمی می‌‌شناسیم، آیا واقعا می‌‌توانید محدودیتی را برای خودمان تصور کنیم، آن هم زمانی که می‌‌توانیم سودی اضافی به دست آوریم یا اینکه نرخ سود کمتری را بابت وام پرداخت کنیم؟

اما…

چیزی اغواکننده در مورد تمامی این موارد وجود دارد. اگر بتوان دارایی‌‌ها را به صورت همزمان برای چندین هدف استفاده کرد، قادر خواهیم بود نقدینگی بیشتر، هزینه کمتر قرض گرفتن و تخصیص دارایی‌‌ بهتری را شاهد باشیم. بیشتر سازندگانی که بر روی پروتکل‌‌ها و اپلیکیشن‌‌های امور مالی باز کار می‌‌کنند، به دنبال به دست آوردن کمی سود بیشتر از سیستم نیستند؛ آنها در واقع تلاش می‌‌کنند ابزارهایی را به وجود آورند تا تمامی دارایی‌‌ها، سرویس‌‌ها و ابزار مالی را از طریق نرم‌‌افزارهای منبع باز بر روی گوشی‌‌ تمامی افراد سیاره زمین قابل دسترس کنند. شاید هیچگاه به چنین هدفی نرسیم، اما بر اساس سرعتی که این صنعت در حال رشد کردن است، حتی اگر چنین ایده‌‌ای یک اشتباه بزرگ باشد، حداقل به احتمال زیاد تا زمانی که فقط سرمایه چند میلیون نفر در خطر است متوجه آن خواهیم شد، نه زمانی که تمامی سیستم مالی جهان نیست و نابود شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.