مدیریت ثروت (Wealth Management) چیست؟

مدیریت ثروت یکی از خدمات حرفه‌ای سطح بالاست که مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری، خدمات حسابداری و مالیاتی، برنامه‌ریزی بازنشستگی و برنامه‌ریزی حقوقی یا املاک و مستغلات را به ازای یک کارمزد مشخص با هم ترکیب می‌کنند. ارباب رجوع‌ها با یک مدیریت‌کننده ثروت کار می‌کنند که اطلاعات حاصل از متخصصان مالی را هماهنگ کرده و می‌تواند شامل هماهنگ‌سازی مشاوره از وکیل خود ارباب‌ رجوع، حسابداران و عاملین بیمه باشد. برخی از مدیریت‌کنندگان ثروت همچنین خدمات بانکداری یا راهنمایی درباره فعالیت‌های انسان‌دوستانه را نیز تدارک می‌بینند.

0 357

طبقه‌بندی مدیریت ثروت

مدیریت ثروت چیزی بیش از صرفاً مشاوره سرمایه گذاری است، زیرا می‌تواند تمام بخش‌های زندگی مالی یک شخص را دربرگیرد. ایده‌ اصلی این است که بجای تلاش برای یکپارچه‌سازی انواع مشاوره‌ها و محصولات مختلف از یک سری حرفه‌ای‌ها، اشخصا با ثروت خالص بالا، از یک رویکرد همه‌جانبه بهره‌مند می‌شوند که در آن یک مدیر به تنهایی تمام خدمات موردنیاز برای مدیریت پول آنها را هماهنگ کرده و برای خود آنها یا نیازهای جاری و آتی خانواده‌ی آنها برنامه ریزی می‌کند.

در حالی که استفاده از مدیر ثروت براساس این نظریه است که او می‌تواند در هر زمینه از حوزه‌ مالی، خدمات ارائه دهد، برخی ترجیح می‌دهند که در برخی زمینه‌ها تخصصی‌تر عمل شود. این می‌تواند براساس تخصص و تبهر مدیر ثروت موردنظر باشد یا تمرکز اولیه‌ی کسب و کاری که مدیر ثروت در آن حیطه فعالیت می‌کند.

مثالی از مدیریت ثروت

برای مثال، افرادی که در استخدام مستقیم یک بنگاه اقتصادی معروف در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری هستند، احتمالاً دانش بیشتری در زمینه‌ی راهبرد بازار دارند، درحالیکه کسانی که در استخدام یک بانک بزرگ هستند ممکن است روی زمینه‌هایی مانند مدیریت وجوه سپرده و گزینه‌های اعتباری موجود، برنامه‌ریزی کلی املاک و مستغلات یا گزینه‌های بیمه‌ای تمرکز کنند. این جایگاه در اصل مشاوره‌ای درنظر گرفته می‌شود، زیرا تمرکز اولیه در ارائه راهنمایی لازم برای کسانی است که از خدمات مدیریت ثروت استفاده می‌کنند.

ساختارهای کسب و کار مدیریت ثروت

مدیریت‌کنندگان ثروت شاید به صورت بخشی از یک کسب و کار کوچک یا بخشی از یک بنگاه‌ اقتصادی بزرگ‌تر کار کنند، یا زمینه‌ای که بطور کلی با صنعت مالی در ارتباط است. بسته به نوع کسب و کار، مدیران ثروت می‌توانند تحت عناوین متفاوتی کار کنند از جمله مشاور مالی یا راهنمای مالی. یک ارباب رجوع یا مشتری، خدمات را از یک مدیر ثروت منتخب دریافت می‌کند یا می‌تواند به تعدادی از اعضای یک تیم مدیریت ثروت متخصص دسترسی داشته باشد.

راهبردهای مدیریت ثروت

مدیر ثروت کارش را با ایجاد برنامه‌ای شروع می‌کند که براساس وضعیت مالی ، اهداف و میزان راحتی با ریسک آن فرد، ثروت مشتری را حفظ یا افزایش خواهد داد. بعد از اینکه برنامه‌ی اصلی ایجاد شد، مدیر بطور منظم با مشتریان ملاقات می‌کند تا اهداف را به روز کرده و پورتفوی مالی را بررسی و مجدداً موازنه ساخته و بررسی کند که چه خدمات اضافه‌ای مورد نیاز هستند و هدف نهایی در سرویس مشتری در تمام طول عمر آنها، برقرار بماند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.