مدیرعامل پریتی (parity): عملکرد اتریوم جدید مانع از فریزکردن پریتی می‎شود

در نوامبر سال 2017 طی حادثه‎ای، کتابخانه‎ی چندامضائی پریتی مورد آسیب واقع، و دارایی ۵۸۷ کیف پول شامل 513774.16 اتریوم، در حساب‎ها فریز شد. اکنون اتریوم با افزودن قابلیت جدید Create2 مدعی‎ست که نقاط آسیب‎پذیر را برطرف ساخته است. طبق گزارش TrustNodes، پلتفرم قرارداد هوشمند اج‎ویر(Edgeware) که بر مبنای پروتکل اثبات سهام بنا شده، قادر است دارایی‎های قفل شده‎ی پریتی را به‎عنوان بخشی از پروژه‎ی توزیع لاک-دراپ (lockdrop) خود درنظر گرفته و از این راه به پریتی کمک کند.

0 106

جوتا استینر مدیرعامل شرکت پریتی گفته است که Create2 (نوآوری بحث برانگیز و جدید در عملکرد اتریوم)، مانع از فریز کردن کیف پول‎های چندامضائی پریتی می‎شود. استینر این توضیحات را طی مصاحبه‎ای با فورچون (Fortune) در 5 مارس، اعلام کرد.

طبق گزارش کوین‎تلگراف در نوامبر 2017، یکی از کاربران، کتابخانه‎ی چندامضائی پریتی را “به‎طور اتفاقی کشت”. این کاربر با فعال‎سازی یک نقطه‎ی آسیب‎پذیر، خود را به صاحب کتابخانه تبدیل کرده و سپس آن را دچار نابودی خودبه‎خودی کرده است. این حادثه، ۵۸۷ کیف پول شامل 513774.16 اتریوم را تحت تأثیر قرار داده که ارزش مالی آن، در همان زمان 152 میلیون دلار و امروز 65 میلیون دلار است.

به گفته‎ی استینر، Create2، (قابلیت جدید افزوده شده به اتریوم با آپدیت Constantinople)، که شایعه شده بود مسیر جدیدی برای حملات سایبری‎ست (ادعایی که از سوی ویتالیک بوترین، از بنیان‎گذاران اتریوم انکار شد)، می‎تواند از این نوع حملات در آینده جلوگیری کند. وی در این مصاحبه خاطرنشان کرد:

“اگر قابلیت Create2 در آن زمان وجود داشت، اساساً این آسیب‎پذیری غیر ممکن می‎شد.”

این قابلیت همچنین به پریتی کمک خواهد کرد تا جامعه را در حمایت از یک هارد فورک (که به گفته‎ی آنان اینگونه هک‎های تصادفی را معکوس می‎کرد)، متقاعد سازند.

در پایان ماه آوریل، یک رأی‎گیری در خصوص معکوس‎سازی حادثه‎ی پریتی و بازگرداندن پول به کیف پول‎های چند امضائی صورت گرفت که با 55 درصد آرا رد شد. این رأی‎گیری با بحث و مشاجره‎ی فراوانی در جامعه‎ی اتریوم همراه بود که مشارکت کنندگان با مقادیر زیاد اتریوم، (به علت تأثیر این رأی‎گیری بر روند سرمایه‎گذاری) منافع متمایزی در جهت‎دهی به این رأی‎گیری داشتند.

با این حال استینر معتقد است، از آنجایی که ابزار مورد نیاز هم‎اکنون در اختیار ماست، “آیا درستتر این نیست که مسائل و مشکلات به‎وجود آمده در دوران پیش از نصب این ابزار را نیز برطرف کنیم؟”

گزارش اخیر TrustNodes اشاره می‎کند که پلتفرم قرارداد هوشمند Edgeware مبتنی بر پولکادات (Polkadot) (که که پلتفرمی شبیه به اتریوم بوده و قادر به اجرای قرارداد هوشمند اتریوم و اپلیکیشن‎های غیر متمرکز است)، توانایی کمک به پریتی را دارد. این زنجیره بر مبنای پروتکل اثبات سهام بنا شده؛ به این معنی که سکه‎های بومی جدید که Edge نامیده می‎شوند، با سرمایه‎گذاری در آن‎ها ضرب می‎شوند.

TrustNodes یادآور شد، همان‎گونه که فرآیند ضرب کردن توکن‎های بومی در این پروژه، با قفل کردن اتریوم در یک قرارداد هوشمند انجام می‎شود، دارایی‎های قفل شده‎ی پریتی نیز می‎توانند واجد شرایط لاک-دراپ (lockdrop) این پروژه باشند. آن‎طور که گزارش شده، به واسطه‎ی توزیع لاک-دراپ (lockdrop) اولیه، 3 درصد از موجودی به پریتی اختصاص داده شد.

بر اساس محاسبات TrustNodes، سرمایه‌های قفل شده‎ با توکن‎های “دات (dot)” جفت می‎شوند که توسط پریتی نگهداری شده (همچنین قابل سرمایه‎گذاری می‎باشند) و 10 درصد از کل موجودی را به این شرکت اعطا می‎کند. همچنین TrustNodes تخمین زده است که با سرمایه‎گذاری این پاداش‎ها، درصد واقعی دارائی‎های پریتی افزایش خواهدیافت.

پولکادات (Polkadot) یک چارچوب بلاکچین است که قصد دارد با مرتبط ساختن بسیاری از انواع بلاکچین ها، بلاکچین‎هایی مقیاس‎پذیر و تعامل‎پذیر ایجاد کند و طبق برنامه‎ریزی‎ها قرار است تا پایان سال جاری عرضه شود. این پروتکل یکی از بزرگترین قربانیان فریز شدن دارایی‎های پریتی در نوامبر 2017 بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.