مدیرعامل بایننس: مسائل قانونی مربوط به ICO و IEO هنوز حل نشده است

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) بنیان‎گذار و مدیرعامل صرافی رمز ارز بایننس در مصاحبه‎ای با بلومبرگ اظهار داشت که اگرچه IEOها عملاً می‎توانند به عنوان یک واسطه‎ی پرتلاش در پروژه‌ها منافعی را ارائه دهند، اما موانع سخت‌گیرانه قانونی برای این مدل جدید عرضه، کمتر از موانع موجود در مسیر عرضه اولیه سکه (ICO) نیست.

0 84

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) بنیان‎گذار و مدیرعامل صرافی رمز ارز بایننس، تأکید کرد که موانع قانونی موجود برای عرضه توکن‎ها توسط صرافی، کمتر از موانع عرضه اولیه سکه (ICO) نیست. مدیرعامل بایننس که در جامعه کریپتو بیشتر با نام مستعار “CZ” شناخته می‌شود، این اظهارات را در مصاحبه‎ای با بلومبرگ در تاریخ 10 آوریل بیان کرد.

همان‎طور که پیش‎تر گزارش شده بود، عرضه اولیه صرافی‎ها (IEO) پدیده‎ای‎ست که اخیراً به عنوان مدل جایگزینی برای عرضه توکن مطرح شده است که در آن یک صرافی رمز ارز متمرکز به عنوان یک کارگزار عمل می‏کند. این صرافی‎ها عموماً فروش را انجام داده و به‎طور همزمان پروژه‎ها و سرمایه گذاران آتی را بررسی می‎کنند.

CZ در این مصاحبه تأکید کرد که اگرچه IEOها عملاً می‎توانند به عنوان یک واسطه‎ پرتلاش در پروژه‌ها منافعی را ارائه دهند، اما موانع سخت‌گیرانه قانونی برای این مدل جدید عرضه، کمتر از موانع موجود در مسیر عرضه اولیه سکه (ICO) نیست:

فرقی نمیکند که شما ICO انجام دهید یا IEO؛ در هرصورت قوانین بازدارنده برای هر دو مورد یکسان است. اگر شما توکنی را عرضه کنید که نماینده سهام شرکت شما باید، (در اغلب کشور‎ها) این توکن‎ها به عنوان اوراق بهادار تلقی می‎گردند؛ آن‎گاه می‎توانید با رعایت قانون کار خود را ادامه دهید

او همچنین درباره روایت‎هایی که بایننس را سردمدار مفهوم جدید IEO می‎دانند، تصریح کرد که وی از منشأ عبارت IEO آگاه نبوده و لانچ‎پد صرافی بایننس نیز هنوز به‌طور رسمی خود را به عنوان ارائه‎دهنده IEO معرفی نکرده است. وی افزود:

در سال 2017، هنگامی که بحث ICOها داغ بود، وبسایت‎های ICO متمرکز دیگری نیز وجود داشتند. ما این ایده را از آنجا قرض گرفتیم. فروش اولیه تسهیل شده توسط صرافی، ایده و مفهوم جدیدی نیست. تنها تغییر کوچک ایجاد شده در این مفهوم این است که به‎جای ارز فیات از رمز ارز استفاده می‎کنیم.

طبق گزارش‎های پیشین کوین تلگراف، لانچ‎پد پلتفرم فروش اولیه توکن صرافی بایننس، فروش پراستقبال توکن‎های مبتنی بر ترون بیت تورنت (BTT) را در ماه ژانویه میزبانی کرد؛ پس از آن IEO دیگری برای AI و پروژه قراردادهای هوشمند Fetch.AI در ماه فوریه برگزار نمود و همچنین در ماه مارس پروژه مشابهی را برای شبکه Celer اجرا کرد.

در اواسط ماه مارس، همتای مالتایی صرافی رمز ارز بیترکس (Bittrex) تنها دو روز پس از اعلام آغاز اولین فروش توکن IEO، آن را لغو کرد. این صرافی بعدها در ماه آوریل بار دیگر یک IEO متفاوت را راه‎اندازی نمود.

در اوایل این هفته، منتقدان و مشاوران صنعت کریپتو درباره آسیب‎ها و ریسک‌های احتمالی روند IEO اظهار نظر کردند. یکی از مدافعان اوراق بهادار در این‌باره گفت، مدل میزبانی صرافی‎ها قانون‌گذاران را بیش از پیش قانع می‎کند که این عرضه‎ها نیز همانند فروش اوراق بهادار است. از سوی دیگر منتقدان به پارادوکس معرفی واسطه‎ها در فضایی که برتری آن به غیرمتمرکز بودن آن است اشاره کرده و همچنین صرافی‎ها را به دلیل استفاده از IEOها به عنوان فرصتی برای فروش و استفاده از توکن‎های بومی خود مورد انتقاد قرار دادند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.