مخالفت برنده جایزه نوبل اقتصاد با رمز ارز ها: رمز ارز‌‌ ها باید کنار گذاشته شوند!

جوزف استیگلیتز (Joseph Stiglitz) از جمله اشخاصی است که مکررا مخالفت خود را با رمز ارز‌‌ ها و مخصوصا بیت کوین اعلام کرده است. وی از نبود شفافیت کامل و بی‌‌ثباتی بازار رمز ارز‌‌ها به عنوان دلایل خود در نفی آنها نام می‌‌برد و عنوان می‌‌کند که رمز ارز‌‌ها تنها ریسک‌‌های بسیار بزرگی را برای سرمایه‌‌گذاران به وجود می‌‌آورند و نمی‌‌توان یک اقتصاد جهانی را بر اساس آنها تشکیل داد.

0 86

اقتصاددان نام‌‌آشنای آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد، جوزف استیگلیتز ، در یکی از ویدیوهای منتشرشده توسط CNBC در تاریخ 6 مه باز هم مخالفت خود در مورد رمز ارز‌‌ ها را تکرار کرد.

استیگلیتز در این ویدیو به بحث در مورد نقایص اصلی رمز ارز‌‌هایی مانند بیت کوین می‌‌پردازد و مخالفت با رمز ارز ها  را تکرار میکند و عنوان می‌‌کند که “فکر می‌‌کنم باید رمز ارز‌‌ها را از میان برداریم.”

طبق گفته‌‌های جوزف استیگلیتز ، رمز ارز‌‌ها به دلیل نبود شفافیت بهترین روش برای به وجود آوردن یک اقتصاد جهانی کارآمدتر نیستند. در واقع، وی تاکید کرد که رمز ارز‌‌ها از طریق انتقال پول “از پلتفرم‌‌های مالی شفاف به پلتفرم‌‌های مبهم” باعث افزایش فعالیت‌‌های غیرقانونی مانند پول‌‌شویی می‌‌شوند.

استیگلیتز بر این باور است که “هیچ نیازی برای استفاده از رمز ارز‌‌ وجود ندارد.” وی اذعان داشت که چنین ارزی هیچ‌‌کدام از ویژگی‌‌های یک ارز مناسب را ندارد، در حالی که دلار آمریکا تمامی این ویژگی‌‌ها را دارد.

با این وجود، جوزف استیگلیتز هنوز هم معتقد است که مکانیزم پرداخت‌‌های الکترونیکی می‌‌تواند سیستم مالی شفافی را به وجود آورد. طبق گفته‌‌های وی، داده‌‌های واقعی در مورد هزینه‌‌های کلی می‌‌توانند باعث مقررات اقتصادی بهتر و مدیریت کارآمدتر شوند.

استیگلیتز پیش از این در سال 2017 دیدگاهی مشابه را در مورد مخالفت با رمز ارز ها بیان کرده و اذعان داشته بود که بیت کوین باید به صورت کلی ممنوع اعلام شود، چرا که در خدمت هیچ هدف اجتماعی برتری نیست و به دلیل بی‌‌ثباتی بالای خود تنها ریسک‌‌های بزرگی را برای سرمایه‌‌گذاران به وجود می‌‌آورد.

کوین‌‌تلگراف اخیرا گزارش داده بود که دولت هند به دنبال ممنوعیت کامل رمز ارز‌‌ها است و در نظر دارد کمیته‌‌هایی را به منظور تدوین پیش‌‌نویس چنین لایحه‌‌ای به وجود آورد.

منبع: https://cointelegraph.com/news/nobel-prize-economist-joseph-stiglitz-i-actually-think-we-should-shut-down-crypto

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.