محققان هزاران گروه پامپ و دامپ را در اپلیکیشن‌‌‌‌های پیام رسانی پیدا کردند

طبق مطالعه‌‌ای که توسط شبکه تحقیقات علوم اجتماعی (SSRN) در 18 دسامبر منتشر شد، هزاران گروه پامپ و دامپ (pump and dump) در اپلیکیشن‌‌های پیام رسان محبوب وجود دارد.

0 83

پامپ و دامپ اقدام فریبکارانه مجرمانی است که سرمایه گذاران بی‌اطلاع را تشویق می‌‌کنند تا یک دارایی را به منظور افزایش قیمت ساختگی آن بخرد و سپس وقتی قیمت آن به اندازه کافی بالا رفت آن را بفروشد.

این اقدام جدیدی نیست، کوین تلگراف در سال گذشته در مورد یک سری از گروه‌‌های تلگرامی که پامپ و دامپ‌‌ها را سازماندهی می‌‌کردند گزارشی منتشر کرد. با این حال، داده‌‌هایی که تازه منتشر شده “نشان می‌‌دهد که پدیده پامپ و دامپ گسترده و اغلب بسیار سودآور است”.

براساس مقاله‌‌ای در مورد این تحقیق که در تاریخ 19 دسامبر توسط بلومبرگ منتشر شد، محققان 4،818 مورد مبادرت به پامپ و دامپ در فاصله‌‌ی زمانی بین ژانویه و جولای امسال را شناسایی کرده‌‌اند و در مورد اطلاعاتی که از پلتفرم پیام رسانی تلگرام و دیسکورد (Discord) پاک شده بود تحقیقاتی انجام دادند.

دانشگاهیان اعتراف می‌‌کنند که با وجود اینکه طرح‌‌های پامپ و دامپ طبق شیوه‌‌ای مشابه آنچه در گذشته انجام شد مورد بازبینی قرار گرفته‌‌اند، اما “انفجار اخیر تقریبا 2000 رمز ارز در محیطی که تا حد زیادی تحت نظارت نیست، دامنه را برای سوء استفاده گسترده‌‌تر کرده است.”

این مقاله عنوان می‌‌کند که “اقدام به پامپ کوین‌‌های مشکوک (با حجم کم) بسیار سودآورتر از پامپ کوین‌‌های غالب در اکوسیستم است”، اما در عین حال “بیت کوین از پدیده پامپ و دامپ در امان نیست.” این گزارش موفق به شناسایی 76 گروه پامپ و دامپ بیت کوین (BTC) در تلگرام و شش گروه در دیسکورد شد.

طبق گزارش کوین تلگراف که در ماه گذشته منتشر شد، دو لایحه‌‌ی قانونی در رابطه با دستکاری بازار کریپتو، به نام “قانون حفاظت از مصرف کننده ارز مجازی 2018” و “قانون رقابت رگولاتوری و ارز مجازی ایالات متحده 2018″، که در اواسط ماه نوامبر تالیف شده است، نزد مجلس نمایندگان ایالات متحده خواهد رفت.

NASDAQ، دومین بورس سهام بزرگ جهان در ماه نوامبر گفت که فناوری نظارت بر بازارش می‌‌تواند “دستکاری” در بازارهای کریپتو را “فرو بنشاند”. اولین کلاینت رمز ارز NASDAQ که سیستم نظارت این بورس را پذیرفت، جمینی (Gemini)، صرافی کریپتوی متعلق به دوقلوهای وینکلووس (Winklevoss) است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.