متقاضیان ETF بیت کوین‌ باید بر نقدینگی، حفاظت و نظارت بر بازار تمرکز کنند

وضعیت قانون گذاری دارایی‌های کریپتو حتی در این بازار نزولی هم موضوع داغی است، چون دولت‌های جهان تلاش می‌کنند تا بهترین رویکرد را نسبت به این بازار نوظهور اتخاذ کنند. پیشرو در این جنبش قانون‌گذاری، قطعا کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) است که نهایت سعی خود را برای محافظت از سرمایه‌گذاران در مقابل خطرات غیرقابل‌توجیه و در عین حال برخورد محترمانه با این عرصه کرده است.

0 91

مامور ارشد SEC از کریپتو می‌گوید

کارا استاین (Kara Stein) دادستان آمریکایی که به عنوان مامور ارشد SEC کار می‌کند، اخیرا با خبرگزاری بلومبرگ نشستی در مورد فضای قانون‌گذاری حول ارز رمزها داشته است.

بلومبرگ با مطرح کردن دوباره‌ی بحث قدیمی درباره اینکه بیت کوین‌ باید جزو کدام دسته از دارایی‌های قرار بگیرد، ارز، کالا یا اوراق بهادار مشروع، از این قانون‌گذار سوال شد که SEC این دارایی دیجیتال را در چه دسته‌ای قرار می‌دهد. استاین بسیار با احتیاط پاسخ داد و از هرگونه پاسخ قطعی و نهایی خودداری کرد:

«خب ما در SEC تصمیم می‌گیریم که آیا بیت کوین‌ جزو اوراق بهادار است یا نه و اینکه یک ارز است یا نه را به کسان دیگری واگذار می‌کنیم. اما من فکر می‌کنم این به نوع محصولی بستگی دارد که معرفی شده است، چون همانطور که می‌دانید بیت کوین‌ می‌تواند توسط تکنولوژی‌های بلاک چین پشتیبانی شود. بنابراین من افراد زیادی را در بازار می‌بینم که به این فکر می‌کنند که چطور می‌توانند از بلاک چین برای انجام بهتر آن‌چه اکنون انجام می‌دهند بهره ببرند».

آن‌چه به نظر می‌رسد استاین به آن ارجاع می‌دهد این است که اگرچه بیت کوین‌ در بسیاری از موارد جزو اوراق بهادار دسته‌بندی نشده است، اما بعضی از ابزارهایی که در ارز رمز دخیل هستند برچسب اوراق بهادار به بیت کوین‌ می‌زنند. به تازگی طبق گزارش NewsBTC، SEC به همراه CTFC و FBI همکاری کرده و اقداماتی انجام دادند که منجر به تعطیلی 1Broker شد که پیشتر «معاملات مبتنی بر اوراق بهادار که با بیت کوین‌ تامین مالی می‌شد» را ارائه می‌کرد.

در حالی که این موضوع به هیچ وجه نشان‌دهنده‌ این نیست که ارز رمز جزو اوراق بهادار است، اما مورد ناموفق 1Broker استارت‌آپ‌هایی را یادمان می‌اندازد که استفاده از بیت کوین‌ در آن برای محصولات سرمایه گذاری، برگ برنده‌ی خروج از زندان به حساب نمی‌آید.

اگرچه استاین اشاره‌ای به اتریوم یا وضعیت قانونی آن نکرد و اغلب «معلق» خوانده می‌شود، می‌توان تصور کرد که نظرات او درباره‌ی تفاوت وضعیت بیت کوین‌ از پرونده تا پرونده و محصول تا محصول، برای اتر نیز کاربرد دارد.

خبرنگار بلومبرگ در ادامه پرسشی مطرح کرد که در ذهن همه مشتاقان ارز رمز در جهان وجود دارد؛ آیا بیت کوین‌ یا صندوق قابل معامله در بورس (ETF) هم در میان کارت‌ها وجود دارد؟

او این بار هم با احتیاط زیاد پاسخ داد و اشاره کرد که او پاسخ این سوال را نمی‌داند، چون به واقعیات و شرایط درخواست ETF بستگی دارد. این پاسخ مبهم باعث شد خبرنگار از نگرانی‌های SEC درمورد ETF مبتنی بر بیت کوین‌ سوال بپرسد.

دادستان این بار با اطمینان بیشتر اشاره کرد که: «در آخر، هر مفهومی که این سرمایه به ما بدهد باید نشان دهد که چطور می‌تواند نوسانات دقیق را بگیرد، از حراست فیزیکی اطمینان حاصل کند و چطور می‌تواند مطمئن شود نقدینگی وجود دارد. بنابراین ما به همه‌ی عوامل نگاه می‌کنیم و بر اساس این سرمایه خاص و توانایی آن برای تطابق با الزامات خاص تصمیم می‌‌گیریم».

نظرات استاین آینه‌ی تمام قد تردیدهایی بود که در مردود شدن تعدادی از ETFهای مبتنی بر کریپتو توسط SEC به وجود آمده بود. با این حال این مشکلات قانونی به سرعت در حال حل شدن هستند. از لحاظ مراقبت هم سرویس‌های دارایی دیجیتال فیدلتی (Fidelity) یک راهکار حافظت ذخیره‌سازی سرد ارائه کرده‌اند که می‌تواند با استانداردهای SEC مطابقت داشته باشد.

از نظر نقدینگی هم بسیاری از جمله جوزف یونگ ادعا کرده‌اند که رسیدن قراردادای آتی BTC فیزیکی Bakkt در ماه دسامبر باعث تسهیل نقدینگی می‌شود و عطش SEC برای بازارهایی با حجم کافی سیراب خواهد شد.

اگرچه نگرانی قانون‌گذار درباره‌ی ارزش‌گذاری‌های دقیق باید توسط نوآوران این عرصه پوشش داده شود، اما روشن است که حرکت‌هایی برای تطابق با برنامه‌ی SEC که می‌تواند قانون‌گذار را تحریک به نشان دادن چراغ سبز به ETFهای مبتنی بر کریپتو کند، در حال انجام هستند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.