مبنای کاربری صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز

داده‌‌‌هایی که صرافی‌‌‌های غیر متمرکز‌‌‌ روی زنجیره اتریوم باقی می‌‌‌گذارند، تاریخ مکتوب است. ارتیفکت‌‌‌ها، ورودی‌های لاگ، تراکنش‌‌‌ها و پیام‌‌‌های قرارداد، در آنجا وجود دارد. البته شما می‌توانید معاملات DX (صرافی غیر متمرکز‌‌‌) (decentralized exchange)را روی مانیتورینگ پلتفرم‌‌‌تان جستجو کنید (http://dex.watch/). اما مثل همیشه، راه‌های زیادی برای بررسی یک مجموعه داده‌‌‌ وجود دارد و ما دائما در حال جستجوی احتمالات هستیم. یک دیدگاه جالب در خصوص فعالیت‌‌‌های تجاری عبارت از ماتریس هم-ارز/درصدی معامله‌‌‌کنندگان است. این ماتریس تمام آدرس‌‌‌های تجاری منحصرفرد که در DEXها فعال هستند را شمارش می‌کند. تصور می‌کنیم که این ماتریس می‌تواند شناخت‌‌‌های مفیدی از توزیع کاربر و جابجایی پلتفرم‌‌‌های مختلف ارائه دهد.

0 74

معامله‌‌‌کنندگان انحصاری

Dex. Watch در حال حاضر هفده DEXرا نظارت می‌‌‌کند. چه تعداد معامله‌‌‌کننده منحصرا در یک پلتفرم فعال هستند؟ چه تعداد معامله‌‌‌کننده ازDEX های مختلف استفاده می‌کنند؟ چارت زیر تعداد آدرس‌‌‌هایی که در حال معامله در یک یا چند پلتفرم هستند را نشان می‌دهد. ما داده‌‌‌‌‌‌های 17 اکتبر را جمع‌‌‌اوری کردیم – در آن روز، پایگاه داده‌‌‌های‌‌‌مان حاوی 6،634،760 معامله و 214،391 معامله‌‌‌کننده انحصاری در سراسر هفده DEX بود.

سپس 76،034 معامله‌‌‌کننده کوچک را که فقط 2 معامله یا کمتر را در سابقه‌‌‌شان داشتند، حذف کردیم. توزیع باقی معامله‌‌‌کنندگان در مجموعه داده‌‌‌ها به صورت زیر است:

transactor

شکل 1 – توزیع معامله‌‌‌کنندگانی که منحصرا از یک DEX، دو DEX یا چند DEX استفاده می‌‌‌کنند (به استثنای معامله‌‌‌کنندگان کوچک که فقط 2 معامله یا کمتر دارند)

بزرگترین گروه معامله‌‌‌کننده در حال معامله فقط در 1 صرافی است. همچنین بخش بزرگی از معامله‌‌‌کنندگان در چند صرافی معامله می‌‌‌کنند. دلیل این امر می‌‌‌تواند مختلف باشد، که عبارتند از: فرصت‌‌‌های معامله در اختلافات قیمت، ترجیح معامله یا فقط آزمایش اهرم مکانیسم‌‌‌های مختلف.

با مرتب کردن DEXها در یک ماتریس و شمارش معامله‌‌‌کنندگانی که با یک جفت DEX معامله می‌‌‌کنند، یک نوع نمودار حرارتی (heat-map) (نموداری که در آن مقادیر داده‌‌‌ها به صورت رنگی نمایش داده می‌‌‌شوند) در خصوص مشتریان مشترک بدست آوردیم.

CHART

شکل 2 – تعداد معامله‌‌‌کنندگان انحصاری که DEXهای مشترک دارند

قطر نشان دهندهِ تعداد کاربران انحصاری است (که مطابق با یک DEX است). تفسیرات مختلف بالقوه‌‌‌ای برای مقادیر وجود دارد، آن‌ها می‌‌‌توانند وفاداری معامله‌‌‌کنندگان به پلتفرم را نشان دهند یا فقط یک مکانیسم تولید آدرس قانونی یا حتی یک طرح معامله-شویی (wash-trading: مشابه پولشویی) را نشان دهند.

بخش‌‌‌های غیرقطری نشان دهندهِ شباهت کاربر میان DEXها بواسطه تعداد معامله‌‌‌کنندگان مشترک با یکدیگر است.

پروتکل 0x نقش ویژه‌‌‌ای در جدول‌‌‌مان دارد. تمام DEXها زیر ورودی‌هایشان، DEXهایی هستند که بر اساس پروتکل 0x هستند. بنابراین، تمام معاملات هم در پلتفرم‌‌‌های خودشان و هم برای پروتکل 0x ثبت خواهد شد، آن‌ها در ماتریس کپی می‌‌‌شوند. به عنوان مثال، تمام کاربران DDEX نیز در ردیف 0x شمارش می شوند. این توضیح می‌‌‌دهد که چرا تمام DEXهای زیر 0x هیچ عنصر قطری ندارند.

با رتبه بندی تعداد معامله‌‌‌کنندگان مشترک در هر ستون، جهت بالقوه اتخاذ سایر DEXها می‌‌‌تواند تخمین زده شود.

این نمودار فقط مثلث پایینی جفت های DEX را نشان می‌‌‌دهد. مثلث بالایی حشو است، زیرا متقارن با مثلث پایین است. بخش‌‌‌هایی که مقدارشان 0 است، برای خوانایی بهتر خالی گذاشته شده‌‌‌اند.

نقش قراردادهای هوشمند

یک ویژگی منحصربفرد صرافی‌‌‌های غیر متمرکز‌‌‌ عبارت از توانایی خلق قراردادهای هوشمند است که با آن‌ها تعامل می‌‌‌کنند. این به عنوان مثال می‌‌‌تواند برای معامله، دسته‌‌‌بندی سفارشات (batching orders) یا بازارسازی باشد. در میان تقریبا 200k آدرس، 1300 آدرس، حساب‌‌‌های قرارداد هستند. اکثر این‌ها از قرارداد DSProxy استفاده می‌‌‌کنند که می‌تواند برای انجام معامله درون یک پلتفرم یا در سراسر چند پلتفرم عمل کند.

OasisDex دارای بیشترین تعداد حساب‌‌‌های قرارداد مختلف در عنصر قطری‌‌‌اش است (1091)، اینها به طور انحصاری با OasisDex تعامل می‌‌‌کنند. EtherDelta جایگاه دوم را با 114 قرارداد دارد که منحصرا روی پلتفرمش معامله می‌‌‌کنند.

CHART

شکل3 – تعداد قراردادهای هوشمند که با DEXها تعامل دارند

نگاهی دقیق تر به معامله‌‌‌کنندگان انحصاری

IDEX دارای بیشترین تعداد معامله‌‌‌کنندگان انحصاری در پلتفرمش است. هرچند باید این یافته را با احتیاط تفسیر کرد، زیرا ممکن است بواسطه عوامل بالقوه زیاد پشت پرده، در خصوص تعداد واقعی کاربران گزارش غلط داده شود. اما این رقم مستقیما از بلاک چین گرفته شده است و نشان می‌‌‌دهد که 119،910 ادرس منحصربفرد وجود دارد که به طور انحصاری در IDEX ظاهر می شوند و هرگز از هیچ DEX دیگری برای توکن‌‌‌های معاملاتی استفاده نمی‌‌‌کنند. جایگاه دوم متعلق به Etherdelta با 39،591 است. با توجه به اینکه IDEX یک چنین سرمایه گذاری است، یک بلاک بشدت سیاه در مقایسه با دیگران ایجاد کرده است، که به ما یادآوری می‌‌‌کند که این رقم متناسب با حجمی است که معامله شده است.

در اکثر موارد، انگیزه‌‌‌ای برای اپراتورهای صرافی وجود دارد تا اقدام به افزایش حجم مشاهده شده در یک صرافی کنند. هر چقدر حجم بیشتر باشد، نقدینگی و اعتماد بیشتر است و کاربران بیشتری جذب خواهند شد. این انگیزه می تواند برای صرافی های کاملا غیر متمرکز‌‌‌، مختلف باشد، اما برای اکثر صرافی‌‌‌های فعلی، این عامل مهمی برای در نظر گرفتن است. احتمال زیادی وجود دارد که معاملات کاذب (fake) یا معامله-شویی (wash-trading) در رقم های قطر، کاملا گنجانده شده باشند. اپراتورها/حامیان پلتفرم فقط آدرس‌ها را تولید می‌کنند و سفارشات را در پلتفرم خودشان ارائه می‌‌‌دهند، به جای اینکه برای انجام معاملات کاذب به سایر پلتفرم‌ها بروند.

اکنون ماتریس زیر با توجه به ماتریس بالا، درصدهای کاربران مشترک را به جای مقادیر مطلق نشان می دهد. برای هر DEX، مجموع ستون، 100 درصد است. ماتریس درصدی، متقارن نیست زیرا عناصر در موقعیت‌‌‌های مخالف، اکنون معانی مختلف دارند. به عنوان مثال، عنصر E‌‌‌‌‌‌-12 و E-21 هر دو به معنای کاربرانی است که هم از Airswap و هم از ETHREC استفاده می کنند، اما به ترتیب، تقسیم بر اندازه مبنای کاربر مختلف Airswap و ETHREC شده اند، بنابراین آن‌ها طبق ستونی که در آن قرار دارند، معنای مختلف برای DEXهای مختلف دارند.

با بررسی ستون‌ها، درصد حساب‌های معامله کننده مشترک با سایر پلتفرم‌ها را مشاهده خواهیم کرد. تیره‌ترین بلاک در ستون نشان دهندهِ بیشترین مقدار هر ستون است. این جدول درصدی نشان دهندهِ تشکیل نوع حساب معامله کننده در تمام DEXهاست.

TABLE

شکل 4 – درصد معامله‌‌‌کنندگان انحصاری که در دو DEX معامله می کنند

در این ماتریس درصدی، مقادیر قطر به شیوه‌‌‌ای متفاوت تفسیر می‌‌‌شود: برخلاف مقدار مطلق، درصد میتواند به عنوان یک ماتریس برای تخمین وفاداری کاربران به هر پلتفرم در نظر گرفته شود، هر چقدر درصد کاربران انحصاری که دارد بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که کاربران به DEXهای دیگر نروند، بلکه فقط به آن یک DEX بچسبند.

یاداوری: 7 پلتفرم نشان دهندهِ بالاترین مبنای کاربر مشترک با 0x همگی در حال استفاده از 0x به عنوان پروتکل شان هستند، بنابراین، ثبت ها کپی می شوند. برای انها، ان تیره ترین عناصر عبارت از تعداد کاربر انحصاری است.

تعامل DEX

با حذف قطر از ماتریس، این چارت اجازه می‌‌‌دهد تا روی تعامل میان صرافی‌‌‌های غیر متمرکز‌‌‌ توسط پراکسی کاربران شان، تمرکز کنیم.

CHART

شکل 5 – قطرهای پوشش ماتریس هم- ارز

بالاترین مبنای کاربر مشترک متعلق به etherdelta و IDEX است. 12،446 معامله‌‌‌کننده فعال تاکنون در هر دو DEX وجود دارد.

میتوان این ارقام را به عنوان نزدیکی میان هر جفت پلتفرم تفسیر کرد. هر چقدر عناصر تیره تر باشند، این دو DEX به یکدیگر نزدیک تر هستند، زیرا گروه کاربران بزرگ‌تری را در اشتراک دارند. این میتواند علل مختلفی داشته باشد، می‌‌‌تواند به این دلیل باشد که پلتفرم‌ها جفت‌های توکن موجود را در اشتراک دارند، یا اینکه انها به طور مشابه به ترتیب مدیریت دفتر یا UX، که گروهی از معامله‌‌‌کنندگان ان را ترجیح می‌‌‌دهند، کار می‌‌‌کنند. همانطور که اینها همچنین ابعاد اصلی هستند که کاربران هنگام انتخاب پلتفرم در نظر می‌‌‌گیرند، ما بر این باوریم که این مقدار همچنین احتمال اتخاذ/تغییرجهت کاربران را به طور تلویحی بیان می‌‌‌کند – برای DEXهایی که تعداد بیشتر کاربر در اشتراک دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که با یکدیگر جایگزین شوند.

بخش‌های خالی برای جفت Ethex و ETHEREC و دیگران، موارد مفرط فاصله مبنای کاربر است: آن‌ها حتی یک کاربر مشترک ندارند.

ما برای تحلیل فعالیت ها در خصوص اکوسیستم تکاملی صرافی های غیر متمرکز‌‌‌ ادامه خواهیم داد. موضوعات باز عبارتند از:

  • پیشتازی (front-running)
  • قراردادها و سیستم های قرارداد هوشمند که از DEXها استفاده می‌‌‌کنند
  • معامله-شویی (wash-trading) و بازارسازها (market-maker)
  • انواع جدید DEXها مانند DutchX
  • همیشه پذیرای بازخوردها هستیم!

سلب مسئولیت (disclaimer):

با توجه به اینکه داده‌‌‌های موجود (# از DEXهای سهامی عام (listed DEXes)، سوابق معاملاتی که ذخیره (cache) کرده‌‌‌ایم و غیره) محدود به چیزی است که در زنجیره قابل مشاهده است و مکانیسم‌های DEXهای مختلف متنوع هستند، ما به سادگی می‌‌‌پذیریم که تحقیق‌‌‌مان ناقص است. ما فرضیات را ایجاد کردیم و به طور واضح آن‌ها را لیبل (label) کردیم. Alethio تعهدی محکم برای بی‌طرفی توسط ارائه واقعیات و بهترین قضاوت‌ها بر اساس اطلاعات عینی و/یا تایید شده دارد. این مقاله هرگز نباید به عنوان راهنما برای سوءاستفاده یا پیشنهاد معاملاتی بکار برده شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.