درآمد و سود خالص : انواع گوناگون اعداد در یک صورت درآمد

برای رسیدن به موفقیتی پایدار در سرمایهگذاری و کسب‌ و کار خود باید با مفاهیم صورت درآمد آشنا باشید و مهارت تحلیل آن‌ها را داشته باشید. در این مقاله، مفاهیم درآمد و سود خالص، نکاتی که باید در مورد آن‌ها بدانید و ‌‌استفاده از سود و حاشیه‌ی سود برای انجام تحلیل پایه‌ی ارزش‌گذاری مورد بررسی قرار می‌گیرد. ‌‌

0 313

آیا تاکنون شنیده‌اید شخصی که در دنیای کسب‌و‌کار فعالیت دارد، اشاره کند که چیزی «درآمد» یا «سود خالص» است؟ ممکن است بپرسید که این عبارت‌ها به چه معنا هستند. به زودی شما پاسخ این سوالات را خواهید دانست، مخصوصا اگر تمایل داشته باشید که در زندگی به فرد موفقی تبدیل شوید. بسیار از افراد، مدتی طعم رفاه را چشیده ولی پس از مدتی تمامی ثروت خود را از دست داده‌اند، چرا که متوجه این واقعیت نشدند که درآمد و سود خالص لزوما به همراه هم حرکت نمی‌کنند.

در بیشتر اوقات، موفقیتِ پایدار نیازمندِ کسب مهارت در هر دو بخش است.

درآمد و سود خالص به سرفصل‌ها در یک صورت درآمد اشاره دارند

هر صورت درآمد‌ی درآمد که با نام سود و زیان نیز شناخته می‌شوند، به بخش‌هایی تقسیم شده است. در بالای صورت درآمد، فروش‌ها و عایدات ذکر می‌شوند که عموما به پولی اشاره دارند که شرکت با ارائه‌ی کالا یا خدمات به مشتریان به دست آورده است. در ادامه‌ی صورت درآمد، برخی از مبالغ، کسر یا بعضا اضافه شده‌اند که نشان‌دهنده‌ی انواع گوناگون درآمد یا خرج هستند.

در آخر صورت درآمد، عددی با نام درآمد خالص قابل اعمال بر سهام مشترک قرار دارد که نشان‌دهنده‌ی سودی است که پس از کسر مواردی مانند مخارج، هزینه‌های بهره، مالیات، سهام اقلیت و غیره عاید سهام‌داران می‌شود. این عدد، مبنای محاسبه‌ی سود پایه و تقلیل‌یافته‌ی هر سهم قرار می‌گیرد.

هنگامی که می‌شنوید شخصی به «درآمد» اشاره می‌کند، اشاره‌ی او معمولا به فروش یا فروش خالص است (فروش تعدیل‌شده برای برخی اقلام مشخص). به عنوان مثال اگر شما صاحب یک شعبه‌ی سینابون (Cinabbon) باشید، درآمد معرف مقدار پولی است که با فروش رول‌های سینابون یا قهوه به دست آورده‌اید. هنگامی که شخصی به سود خالص اشاره می‌کند، مقصود او معمولا درآمد خالی قابل اعمال بر سهام مشترک است،‌ یعنی درآمد خالص پس از مالیات (البته برخی از کسب‌و‌کارهای کوچک از عبارت سود خالص برای اشاره به درآمد عملیاتی پیش از کسر مالیات اشاره می‌کنند، پس باید موضوع مشخص شود).

به علاوه، شما باید با برخی دیگر از عبارت‌ها و مفاهیم سودآوری آشنا باشید. هنگامی که یک متصدی، تحلیل‌گر، سرمایه‌گذار یا یک صاحب کسب‌و‌کار در مورد سود صحبت می‌کند، وی ممکن است یکی از سه انواع سود را مد نظر داشته باشد:

  • سود ناخالص – سود ناخالص به درآمد کل با کسر هزینه‌ی اقلام فروخته شده اشاره دارد.
  • سود عملیاتی – سود عملیاتی یعنی درآمد کلی یک شرکت، پیش از کسر مالیات، از عمل به فعالیتی که به آن مشغول است. محاسبه‌ی آن با در نظر قرار دادن سود ناخالص سپس کسر مواردی صورت می‌گیرد که مشمول دسته‌بندی موسوم به مخارج فروش، عمومی و اداری می‌شود.
  • سود خالص – این مورد، سودِ سود خالص، پس از پرداخت تمامی مخارج، مالیات‌ها و سایر هزینه‌ها، تخمین استهلاک و اختتام دفاتر است.

به علاوه، وقتی فردی به سود ناخالص، سود عملیاتی و سود خالص اشاره می‌کند، ممکن است عدد بیان شده در یک واحد پولی خاص مد نظر وی باشد (مثلا: «سود خالص امسال؟ ما ۱٫۲ میلیون سود کردیم.»)، یا ممکن است به یک ضریب مالی نسبی به نام حاشیه‌ی سود اشاره داشته باشد. خصوصا، ممکن است مقصود وی حاشیه‌ی سود ناخالص، حاشیه‌ی سود عملیاتی و یا حاشیه‌ی سود خالص باشد (که هرکدام بیانگر انواع مختلفی از سود در مقایسه با درآمد کلی هستند).

استفاده از سود و حاشیه‌ی سود برای انجام تحلیل پایه‌ی ارزش‌گذاری

پس از تعیین درآمد و سود خالص، می‌توانید یک قدم جلوتر رفته و از آن‌ها برای انجام برخی از تحلیل‌های پایه‌ی ارزش‌گذاری در مورد شرکت‌های گوناگون استفاده کنید. امروز یک مقاله‌ی قدیمی‌تر به نام فرمول مخفی پیتر لینچ (Peter Lynch) برای ارزشیابی رشد یک سهم، به روز رسانی شد که سه مضرب مختلف ارزیابی را ارائه می‌دهد که می‌توانند جهت مقایسه‌ی قیمت یک شرکت با شرکتی دیگر،‌ حداقل بر مبنای «عبور اول» مورد استفاده قرار گیرند.

سه معیار معرفی شده در آن مقاله عبارتند از: نسبت قیمت به درآمد که نشان‌دهنده‌ی میزان گران بودن یک شرکت در مقایسه با درآمد خالص آن است؛ نسبت پی‌ای‌جی (نسبت قیمت به درآمد به نرخ رشد)، که هدف آن تعدیل نرخ قیمت به درآمد برای در سودهای حقیقی می‌باشد؛ نسبت پی‌ای‌جی تعدیل یافته بر اساس سود سهام، که یک قدم فراتر رفته و هدف آن احتساب نه تنها سود، بلکه درآمد سود سهام نیز است (با توجه به نقش آن در تولید درآمد کلی).

از نوع مشخصی از «سود» به نام درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک برحذر باشید

به طور خلاصه، درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک مبلغی است که در صورت نپرداختن هزینه‌های بهره، مالیات، استهلاک و استهلاک دارایی‌های نامشهود عاید شرکت می‌شد. اکنون باید از خود بپرسید: «چگونه می‌شود این هزینه‌ها را نادیده گرفت؟ این هزینه‌ها وجود دارند حتی اگر تظاهر به نبود آن‌ها کنید!»

دقیقا! مثل این است که تظاهر کنید هزینه‌هایی که برای کارت اعتباری،‌ مالیات بر درآمد و استهلاک خودروی خود می‌پردازید هزینه‌های واقعی نیستند. بر اساس استانداردهای درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک، این هزینه‌هاوجود ندارند. هرچند بسیاری از افراد حرفه‌ای در مورد آن صحبت می‌کنند، این عدد یکی از بی‌ارزش‌ترین و بی‌معناترین اعداد موجود است. بهتر است که اکثر سرمایه‌گذاران اصلا توجهی به این عدد نداشته باشند.

چیزهایی که باید در مورد سود درآمد و سود خالص به یاد داشته باشید

چه یک سرمایه‌گذار باشید، یا یک مدیر یا یک صاحب کسب‌و‌کار باید مواردی را در مورد سود درآمد و سود خالص به یاد داشته باشید.

اولا، ممکن است شرکتی در درآمد خود (فروش) را افزایش و سود خالص (درآمد خالص) خود کاهش داشته باشد. تمامی فروش‌ها سودآور نیستند. شرکت‌هایی بوده‌اند که به دلیل سرعت بالای افزایش فروش‌شان ورشکست شده‌اند.

ثانیا، ممکن است شرکتی در درآمد خود (فروش) کاهش و در سود خالص (درآمد خالص) خود افزایش داشته باشد. از طریق کاهش هزینه‌ها، خودکارسازی و تغییرات ساختاری در کسب‌و‌کار، برخی از شرکت‌ها توانسته‌اند حتی در بخش‌ها و صنایع رو به زوال، به درآمد رسیده و سهام‌داران خود را ثروتمند کنند.

ثالثا، به خاطر داشته باشید که عموما، حالت ایده‌آل هنگامی است که درآمد و سود خالص به همراه هم رشد کنند. هرچند، بسیاری از کسب‌و‌کارها دارای چیزی به نام اهرم عملیاتی در بنیان خود هستند. سطح مشخصی از هزینه‌های ثابت در کسب‌و‌کار وجود دارد: اجاره، حقوق کارمندان، روشنایی، آب و غیره که در زیر یک سطر مقدار زیادی از سود را می‌بلعند.

پس از این سطر، درصد بالایی از فروش اضافی بالای این سطر مستقیما به سود خالص می‌آیند. به عبارت دیگر، آن فروش‌های فزاینده بسیار بیشتر از آن چیزی که به نظر می‌رسید، سودآور هستند. با استفاده از این حقیقت که افزایش x درصدی در درآمد می‌تواند منجر به افرایش x ×۱۰ درصدی در سود خالص گردد، یک سرمایه‌گذار هوشمند می‌تواند با ورود به یک کسب‌و‌کار نامساعد و رو به شکوفایی، پول زیادی به دست آورد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.