مبارزه ریپل (Ripple) و سوئیفت (Swift) بر سر پرداخت‌‌های برون‌‌مرزی

رقابت سختی در جهان مالی برای تعیین آینده پرداخت‌های برون مرزی در جریان است. مبحث بلاکچین و ارز رمزها نیز نقش بسیار بزرگی در این میان بازی می‌کنند. در این بین رقابت بزرگی میان دو سیستم به وجود آمده است. در یک سمت ریپل قرار دارد، شرکتی که در سال ۲۰۱۲ در کالیفرنیا بوجود آمد و وعده سریع‌‌تر، آسان‌‌تر و مطمئن‌‌تر کردن پرداخت‌‌ها را از طریق فناوری‌‌های بلاکچین و ارز رمزنگاری ‌‌شده می‌‌دهد و در سمت دیگر سوئیفت، یک سرویس مکاتبه درون‌‌بانکی ۴۵ ساله است که حدود نصف پرداخت‌‌های بزرگ برون‌‌مرزی امروز را انجام می‌‌دهد و سهام آن در اختیار هزاران بانک مختلف است.

0 134

بیش از ۱۰۰ بانک در شبکه‌‌های بلاکچین ثبت‌‌نام کرده‌‌اند اما یکی از سیستم‌های تثبیت شده و قدیمی در حال مقابله با اثر ریپل است:

Santander یکی از صد موسسه مالی است که برای استفاده از سیستم پیام رسانی بلاکچین محور شرکت کالیفرنین (Californian) در توییتر، فیس بوک و لینکدین ثبت‌‌نام کرده است.

یک رقابت برای تغییر پرداخت‌‌های برون‌‌مرزی در حال شکل‌‌گیری است. این موضوعی است که می‌‌توان همه بحث‌‌های مربوط به ارز رمزنگاری ‌‌شده و بلاکچین را در آن جا داد. استارت‌‌آپ‌‌های تازه‌‌کار نسبت به گروه‌‌ها و شرکت‌‌های با تجربه، بیشتر در این فناوری‌‌ها سرمایه‌‌ گذاری می‌‌کنند.

در یک سمت ریپل وجود دارد، شرکتی که در سال ۲۰۱۲ در کالیفرنیا بوجود آمد و وعده سریع‌‌تر، آسان‌‌تر و مطمئن‌‌تر کردن پرداخت‌‌ها را از طریق فناوری‌‌های بلاکچین و ارز رمزنگاری‌ ‌شده می‌‌دهد.

و در سمت دیگر سوئیفت، یک سرویس مکاتبه درون‌‌بانکی ۴۵ ساله که حدود نصف پرداخت‌‌های بزرگ برون‌‌مرزی امروز را انجام می‌‌دهد و سهام آن در اختیار هزاران بانک مختلف است.

چالش اصلی

ریپل با همکاری با Banco Santender برای راه‌‌اندازی سرویسی پیام‌‌رسانی بر پایه بلاکچین، تلاطمی در صنعت پرداخت در ماه آپریل بوجود آورد. این سرویس به بانک‌‌های اسپانیایی در انگلستان، اسپانیا، لهستان و برزیل اجازه می‌‌داد تا پول‌‌های خود را به صرافی‌‌های مختلف دنیا ارسال کنند.

اد متزگر (Ed Metzger) سرپرست بخش فناوری و ابداع سنتاندر می‌‌گوید: ” مشتریان ما در برخی قسمت‌‌های پرداخت برون‌‌مرزی با مشکل مواجه شده‌‌اند و ما با سرویس OnePlay FX به دنبال حل آن‌‌ها هستیم. ما تا به حال با بازخوردهای مثبتی مواجه شده‌‌ایم. این سرویس به مشتریان اطمینان بیشتری در مقدار پول وارده به حساب هدف می‌‌دهد.

سنتاندر یکی از صد موسسه مالی است که در سیستم پیان‌‌رسانی بلاکچینی ریپل به نام XCurrent ثبت نام‌‌ کرده‌‌اند. این سرویس به بانک‌‌ها اجازه هماهنگی بیشتر برای انتقال پول بین صرافی‌‌ها در چند ثانیه می‌‌دهد.

آشیش بیرلا (Asheesh Birla) نائب رئیس ریپل می‌‌گوید: “ما هر هفته در حال ثبت‌‌نام یک موسسه مالی جدید به عنوان مشتری خود هستیم.

رشد ریپل و سایر شرکت‌‌های پرداخت بلاکچینی مشابه، چالشی برای سلطه طولانی سوئیفت به حساب می‌‌آید که یک شرکت بدون سود نزدیک Brussels است.

از لحاظ ارسال پول بین صرافی‌‌های کشورهای مختلف، بلاکچین می‌‌تواند بسیار سریع‌‌تر، ارزان‌‌تر و مطمئن‌‌تر از سیستم بانکی سنتی سوئیفت باشد. معمولا انتقال‌‌های سوئیفت قبل از رسیدن به مقصد باید از بین چندین بانک مختلف عبور کنند که فرایندی زمان‌‌بر و هزینه‌‌بر است و شفافیت زیادی در مقدار پول رسیده به مقصد ندارد.

پاسخ سوئیفت

سوئیفت با بهبود سرویس پیام‌‌رسان خود و آزمایش پتانسیل بلاکچین، پاسخ تهدیدات را می‌دهد.

هری نیومن (Harry Newman) رئیس بانکداری در سوئیفت می‌‌گوید: “این چیز روشنی ‌‌است که مدل بانکداری ما مربوط به سال ۱۹۹۸ است و ما در حال آوردن مدل ۲۰۱۸ جدید هستیم. اما مشکلی از لحاظ سرعت نداریم. ما فضاهای ابری و API های خود را داریم و پرداخت‌‌هایمان را در عرض چند دقیقه‌‌ و حتی ثانیه‌‌ انجام می‌‌دهیم.

سوئیفت سرویسی ارتقا یافته راه‌‌اندازی کرده که “ابداعات جهانی پرداخت” نام دارد که در ۱۶۵ بانک به کار برده می‌شود. آقای نیومن می‌‌گوید که بهبودهای بوجود آمده شامل بیش از نصف پرداخت‌‌های GPI، در طول ۳۰ دقیقه از زمان ثبت آن‌‌ها، به بهره وری می‌‌رسند.

در زمینه ابزار بلاکچین، سوئیفت نتوانسته شک و تردید خود را پنهان کند، امسال سوئیفت آزمایشی با ۳۴ بانک انجام داد که به این نتیجه رسید که رسیدن به مقیاس مورد نظر با سیستم بلاکچین سخت خواهد بود.

برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات سری برای رقبا، سوئیفت باید بیش از ۱۰ هزار زیرمجموعه برای مطابقت با ۱۱هزار مشتری خود بسازد که معقولانه نیست.

آقای نیومن می‌‌گوید که فناوری بلاکچین به اندازه کافی سرراست و ساده برای مقیاس‌‌پذیری نیست. همه اعلامات بانک‌‌های دارای پروژه بلاکچین، همگی داخلی یا پروژه‌‌های دوطرفه بین بانک‌‌ها هستند و پیچیدگی کار را بیشتر خواهند کرد.

آقای بیرلا در ریپل می‌‌گوید که شرکت مشکلات مقیاس‌‌پذیری خود را سه سال پیش با وصل کردن بانک‌‌ها به شبکه‌‌ای نقطه به نقطه مثل اینترنت که در آن بانک‌‌ها به طور مستقیم با جزئیات سروکار دارند، حل کرده است.

یکی دیگر از انتقادات وارده بر ریپل، این است که بانک‌‌ها فقط نصف راه‌‌کار (بخش پیام‌‌رسانی) را انجام داده و قسمت ارز دیجیتال XPP را رها می‌‌کنند. راهی که قرار بود پلی آسان و گسترده بین صرافی‌‌ها باشد و جایگزین راه‌‌های گران قیمت بانکداری مرکزی شود.

آقای نیومن می‌‌گوید: “اگر شما در بلاکچین پولی نداشته باشید، شما در واقع درحال انجام حالت متفاوتی از سیستم پیامرسانی برای بانکداری مرکزی هستید. فعلا ارزهای رمزنگاری شده منابع خوبی برای هدف ما نیستند چون نوسان زیادی دارند.

گزینه‌‌ی Stablecoin

راه دیگری که می‌‌تواند خیلی هم دور از ذهن نباشد، این است که چندین گروه باهم کار کنند و ‌‌Stable کوین‌‌هایی بوجود آورند که توکن‌‌هایی با پشتیبانی ارزهای فیات سپرده‌‌گذاری شده در بانک‌‌های مرکزی خواهند بود.

Circle، یکی از گروه‌‌های پرداخت و ارزدیجیتال در بوستون، درحال بوجود آوردن گروهی از اقتصاددانان مثل جیکوب فرنکل (Jacob Frenkel) و میرون اسکلز (Myron Scholes) و سه فارق‌‌التحصیل دانشگاه پرینستن (Princeton) به نام US Coin است که برای ساختن بیسیس (Basis) تا به حال نزدیک به ۱۳۳ میلیون دلار از سرمایه‌‌گذارانش جمع‌‌آوری کرده ‌‌است. آن‌‌ها به دنبال این هستند که از نوسانات ارزهای دیجیتالی مثل XPP دوری کنند.

این توسعه‌‌ها احتمالا رقابت بین ریپل و سوئیفت را کاهش نخواهد داد. تنها پیشرفت قابل قبول آن‌‌ها سال پیش توسط اتفاقات بین ریپل و سوئیفت در کنفرانس سیبو (نمایشگاهی درباره خدمات مالی جهانی در تورنتو)، نادیده گرفته شدند. در این اتفاقات، ریپل سعی کرد که مراسمی کاملا مشابه در همان شهر با برخی افراد مشهور مثل بن برنانک (Ben Bernanke) رئیس سابق ذخایر فدرال آمریکا و تیم برنرز لی (Tim Berners Lee) خالق شبکه جهانی، راه بیاندازد.

جنگ و جدال‌‌ها در مورد نقش بلاکچین در پرداخت‌‌های برون‌‌مرزی تازه در حال شروع است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.