مبادله‌ی ارز‌های دیجیتال چگونه کار‌‌ می‌کند

اگر به هر دلیلی قصد انتقال وجه دارید، در سیستم انتقال وجه سنتی با مشکلاتی روبرو خواهید شد. این مشکلات شامل کسر شدن نرخ کارمزد، اختلاف قیمت ارزها در کشورهای مختلف، طولانی بودن زمان تراکنش و تفاوت قوانین انتقال وجه در کشورهای مختلف است. اما سیستم انتقال وجه مبتنی بر بلاکچین مانع از انتقال فیزیکی ارزها در سراسر جهان می‌شود که این ویژگی به کارمزدهای فوق‌العاده مطلوب برای معاملات منجر شده، سرعت را بالا می‌برد و قابلیت عملیاتی سیستم را بهبود می‌بخشد.

0 135

سیستم انتقال پرداخت چیست؟

سیستم انتقال پرداخت یک روش پرداخت بین افراد است؛ وقتی خارج از کشور زندگی می‌کنید و می‌خواهید مبلغی را برای فردی در کشور خودتان واریز کنید، یا وقتی می‌خواهید به دوستی که در شهر دیگری زندگی می‌کند پول قرض دهید، یا به هر دلیل دیگری که شامل انتقال پول باشد، چه کار می‌کنید؟

در این مواقع یک سیستم انتقال وجه لازم است. چندین راه برای این کار از مراجعه به اداره انتقال الکترونیکی وجه گرفته تا لپ‌تاپ شما وجود دارد که البته شما باید اطلاعات کاملی راجع به خود و فردی که پول را دریافت می‌کند، وارد کنید که شامل نام، شماره موبایل‌، آدرس الکترونیک، شماره حساب بانکی و بقیه موارد می‌شود.

هرچند که این پروسه راحت به نظر می‌آید ولی سختی‌های خود را نیز دارد.

مبادله‌ی ارز‌های دیجیتال چگونه کار‌‌ می‌کند
مبادله‌ی ارز‌های دیجیتال چگونه کار‌‌ می‌کند

مشکلات روش سنتی انتقال وجه چیست؟

در اینجا به رایج‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم:

  • کارمزد تراکنش:

اگر بخواهید مبلغی را از بانکی به بانک دیگر انتقال دهید کارمزدی از شما کسر می‌شود، که بسته به مقدار پولی که جابه‌جا  می‌کنید متغیر است.

  • قیمت ارز :

فراموش نکنید که اگر مبلغی را برای فردی در کشور دیگری ارسال کنید، در آنجا ارز دیگری وجود دارد که قیمت آن متفاوت است و همین ممکن است باعث کسر از مبلغی شود که ارسال کرده‌اید.

  • زمان

شما باید چندین دقیقه یا چندین روز برای تکمیل فرآیند انتقال صبر کنید.

  • موقعیت جغرافیایی

“مهم نیست شما کجا هستید، می‌توانید پول خود را در لحظه دریافت کنید.” این شعار کلی بازاریابی کمپین‌های مربوطه است. ولی آیا در واقعیت هم همین است؟ همیشه نه. ممکن است در کشور‌های توسعه‌یافته یک امر غیر ممکن به نظر بیاید ولی هنوز در بعضی از مناطق این مشکلات وجود دارد و بعضی مواقع فقط چند سازمان برای گرفتن پول‌هایتان وجود دارند.

  • مسائل حقوقی

شما به مسائل حقوقی به عنوان یک مشکل نگاه نمی‌کنید، ولی بهتر است مراقب قوانین رایج کشور خود باشید، چرا که در بعضی از کشور‌ها این نوع پرداخت‌ها شامل قوانین مالیاتی می‌شوند.

 چطور نقل و انقالات مبتنی بر بلاکچین بهتر از موارد معمول است؟

در حال حاضر، تمام تراکنش‌های جهان تقریبا قیمت بالایی دارند. چرا؟ برای مثال، سیستم تبادل پول دنیا مانند مانیگرام (MoneyGram) یا WU باید به‌دلیل سرویس‌های خود هزینه‌های اضافی تراکنش‌ها را برای نگه‌داشتن دفاتر در سراسر جهان متحمل شوند، بانک‌ها نقل و انتقال‌ها را انجام می‌دهند و همچنین باید مخارج تخصیص بازار را برای تبدیل پرداخت کنند و مطابق اخرین تحقیق بانک جهانی (World Bank)، موارد ذکر شده فوق در میانگین کارمزدهای مبادلات، تقریبا ۵.۵ درصد از مبلغ اصلی پرداخت می‌باشد (برای مشتریان خصوصی).

یک سیستم انتقال مبتنی بر بلاکچین، مانع از انتقال فیزیکی ارزها در سراسر جهان می شود که به کارمزد‌های فوق‌العاده مطلوب برای معاملات منجر می‌شود، سرعت را  بالا می‌برد و قابلیت عملیاتی سیستم را بهبود می‌بخشد. فایده‌ی سرویس پرداخت واسطه‌ای این است که تبدیل ارز فیات پیشنهاد شده به ارزهای دیجیتال، معمولا برای مشتری چیزی حدود ۱.۵ تا ۲ درصد هزینه بر‌میدارد.

در حال حاضر بیشتر سرویس‌های بلاکچین  برای حل این مشکل به جای تمرکز بر روی افراد حقیقی بر روی شرکت‌های سهامی متمرکز شده‌اند. با این وجود، پروژه‌هایی مانند پروژه انتقال (Transmission) به فراهم آوردن یک راه ساده برای تبدیل پول به ارزهای دیجیتال برای مردم عادی، اختصاص داده شده‌اند.

من چطور سود میبرم؟

  • سیستم پرداخت دیجیتال معاملات گران را برای مشتریان حذف کرده است.
  • آنها راهی برای سپرده‌گذاری و برداشت ازحساب سریع و با کمترین مبلغ ارائه می‌دهند. (بدون گرفتن حتی یک درصد از مبلغ انتقال داده شده)
  • اگر یک تبادل را از طریق این سرویس انجام دهید، خواهید دید که بدون هیچ هزینه‌ای این تبدیل انجام خواهد گرفت.
  • تبادل به سرعت و بدون تاخیر انجام خواهد گرفت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.