مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان

مبادله اتمی ‌یک روش تبادلی برای معامله ارزهای رمزنگاری‌شده است که افراد در آن می‌توانند به صورت آنی و بدون نیاز به یک نهاد واسطه‌ای، مبادلات رمزنگاری‌شده خود را انجام دهند

مبادله اتمی ‌یک روش تبادل ارزهای رمزنگاری‌شده است که افراد در آن می‌توانند به صورت آنی و بدون نیاز به یک نهاد واسطه‌ای، مبادلات رمزنگاری‌شده خود را انجام دهند. این پروژه روشی است که می‌تواند باعث به وجود آمدن صرافی‌های غیرمتمرکز شود و سرعت تراکنش‌ها و مقیاس‌پذیری بلاکچین‌هایی همچون بیت‌کوین را افزایش دهد. مبادله اتمی در بسیاری از پلتفرم‌های رمزنگاری‌شده مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و به نظر می‌رسد که آینده خوبی در انتظار این پروژه باشد.

0 165

مبادله اتمی‌ چیست؟

مبادله اتمی (Atomic Swap) ‌یک روش تبادلی برای معامله ارزهای دیجیتال است که افراد در آن می‌توانند به صورت آنی و بدون نیاز به یک نهاد واسطه‌ای، مبادلات رمزنگاری‌شده خود را انجام دهند؛ این پروژه یک مرحله دیگر برای تکامل مبادلات غیرمتمرکز است که سعی می‌کند زمینه یک مبادله امن، کارآمد و بدون نیاز به اعتماد به طرف مقابل را فراهم کند.

صبر کن، به این ترتیب من نمی‌توانم به مبادله اتمی‌اعتماد کنم؟ نه، منظور ما این نیست، وقتی که می‌گوییم بدون نیاز به اعتماد، درحقیقت منظور ما کمی‌عکس این موضوع است و به طرز عجیبی یک مبادله بدون اعتماد خیلی بیشتر از یک معامله اعتمادشده قابل اطمینان است.

به عنوان مثال موقعی که از یک صرافی متمرکز مانند باینانس (Binance) استفاده می‌کنید، شما خودتان را درگیر یک تراکنش اعتماد شده می‌کنید. یعنی شما با دارایی خودتان، به باینانس اعتماد می‌کنید. شما از کلید خصوصی‌تان با این باور در صرافی استفاده می‌کنید که مطمئن هستید اپراتورهای بایننس قصد سواستفاده از آن را ندارند و در عوض این اعتماد به پلتفرم باینانس دسترسی خواهید داشت .

به عنوان یک مثال دیگر، مولی(molly) و استیو (Steve) می‌خواهند بین یکدیگر پولی را مبادله کنند. مولی LTC 57 دارد و می‌خواهد این را با یک بیت‌کوین عوض کند تا مزه داشتن یک بیت‌کوین را بچشد! استیو نیز یک بیت‌کوین دارد و می‌خواهد۵۷ LTC داشته باشد، در نتیجه مولی و استیو تصمیم می‌گیرند که با هم خرید و فروش انجام بدهند ولی هیچ‌ یک از این دو نفر نمی‌خواهند اولین نفری باشند که برای دیگری پول می‌فرستد، چون می‌ترسند که یکی از آن‌ها کلاه‌برداری کند؛ از طرف دیگر آن‌ها نمی‌خواهند که یک سرویس توافق نامه (شبیه نهادهای واسطه که مثالی از سرویس اعتباردهنده محسوب می‌شوند) برای اجرای خرید و فروش بین آن‌ها قرار گیرد. پس چگونه باید این تبادل را انجام دهند؟

خوشبختانه آن‌ها می‌توانند ار مبادله اتمی‌ برای این کار استفاده کنند و با یک مبادله اتمی‌ مولی و استیو می‌توانند تراکنش‌هایشان را بدون وجود یک نهاد واسطه نظیر باینانس یا یک سرویس توافق نامه اجرا کنند و نیازی هم به نگرانی در مورد اینکه دیگران از آن سر در نمی‌آورند نیست.

مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان
مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان

این بسیار عالیست! خب اگر به مطالعه ادامه دهید جزئیات بیشتری در این خصوص در زیر آمده است.

مبادلات اتمی‌چگونه کار می‌کند؟

همانطور که احتمالا فهمیدید، مبادلات اتمی‌ با دو ارز مختلف طراحی شده است و روشی است که شما می‌توانید سکه هایتان (ارزهای رمزنگاری شده) را بر روی بلاکچین و یا حتی خارج از بلاکچین، مبادله کنید.

شبیه بعضی از تراکنش‌های شبکه لایتنینگ، مبادله اتمی‌از یک قرارداد قفل زمانی هش شده (HTLC) برای اطمینان از اینکه دو طرف تبادل را انجام می‌دهند، استفاده می‌کند.

این قراردادها از یک سیستم معامله با چندین مجوز استفاده می‌کند که دو طرف معامله برای اجرای موفقیت آمیز مبادله باید پاسخگو باشند .

برای اینکه این‌کار امکان داشته باشد، یک hashLock از یک الگوریتم رمزنگاری استفاده می‌کند که تنها زمانی به کاربران اجازه دسترسی به دارایی‌های خود را می‌دهد که هر دو طرف به سیستم وارد شده و مبادله را تایید کنند و یک قفل زمانی شبیه یک جور گارانتی است تا مطمئن شود که در صورتی که در یک بازه زمانی مشخص معامله موفقیت‌آمیز نباشد، پول هر دو طرف به انها برگشت بخورد .

مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان
مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان

بنابراین در عمل یک مبادله اتمی‌به صورت زیر خواهد بود:

مولی و استیو یک کانال پرداخت را برای مبادله LTC 57 با ۱ BTC برای هم باز می‌کنند. پس از ایجاد یک قرارداد، مبادله انجام می‌شود. در این مثال مولی آغاز کننده است، بنابراین او یک آدرس قرارداد ایجاد می‌کند؛ آدرس قرارداد شبیه به یک گاوصندوق برای دارایی مالی عمل می‌کند . در هنگام ایجاد آدرس ، مولی LTC 57 خود را کنار می‌گذارد و یک value برای آن تولید می‌شود ( یک رشته دیتای محرمانه که شبیه به یک کلید کار می‌کند )

اساسا هش شبیه به قفل برای گاو صندوق است و این در حالی است که valueها کلیدهای آن قفل هستند. برای انجام معامله، مولی هشی را به استیو ارسال می‌کند؛ استیو هش را دریافت کرده و یک آدرس قرارداد مشابه با آن تولید می‌کند؛ در هنگامی که استیو آدرس قرارداد خودش را می‌سازد، یک بیت‌کوین را درون گاوصندوق (همان آدرس قرارداد) که کلیدی شبیه به کلید مولی دارد ذخیره می‌کند.

پس از انجام این کارها برای اینکه مولی BTC 1 درون صندوق را دریافت کند، نیاز دارد که انجام یک تراکنش را برای آدرس قرارداد استیو امضا کند و از طرف دیگر برای آنکه استیو LTC 57 درون صندوق را دریافت کند باید انجام یک تراکنش برای آدرس قرارداد مولی را امضا کند .

برای انجام این کار مولی آدرس قرارداد استیو را با آن value (کلید) که استیو برای تولید هش آدرس قراردادش استفاده کرده بود امضا می‌کند. با انجام این کار مولی گاو صندوقی را باز می‌کند که دارایی‌اش را دارد و در همین لحظه این کلید را به استیو نشان می‌دهد؛ در نتیجه اکنون که استیو این کلید را دارد می‌تواند قرارداد مربوط به تراکنش مولی را امضا کند و یک بیت‌کوین خود را دریافت کند، و همگی از این معامله خوشحال هستند.

در اصل هنگامی‌که مولی یک آدرس قرارداد ایجاد کرد، پولش را ذخیره می‌کند و یک value برای این آدرس ایجاد می‌کند، او هش این value را به استیو ارسال می‌کند که می‌گوید “اگر شما این LTC 57 را می‌خواهید ، باید کلید هش را دوباره تولید کنید” ؛ سپس استیو آدرس قرارداد خودش را با این هش ایجاد می‌کند که می‌گوید ” بسیار خب، تا زمانی که به من کلیدی ندهی، نمی‌توانم کلیدی برای دسترسی به دارایی داشته باشم، پس با استفاده از کلیدتان یک بیت‌کوین‌تان را آزاد کنید و با این کار من قادرم آن را بگیرم و ۵۷ LTC خودم را آزاد کنم .”

مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان
مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان

خیلی عالیه درسته؟ ما که اینجور فکر می‌کنیم .

HTLC تراکنش را به گونه‌ای طراحی می‌کند که هر دو طرف به گونه‌ای به دیگری وابسته باشند و اطمینان حاصل شود که مبادله موفقیت‌آمیز است و اگر به هر دلیلی نتوانند معامله کنند (به عنوان مثال، نقص شبکه یا یکی از طرفین نتواند مبادله را پایان دهد)، سیستم زمان بندی تمام دارایی را به صاحبان قانونی خود باز می‌گرداند به صورتی که هیچ آسیبی به آن نرسد.

مبادله اتمی‌ بر روی بلاکچین و خارج از بلاکچین

نکته مهمی‌که باید به خاطر داشته باشید این است که مبادلات اتمی‌ می‌توانند بر روی بلاکچین و یا خارج از بلاکچین اجرا شوند.

همان طور که از اسمش مشخص است مبادلات اتمی‌ درون بلاکچینی، روی زنجیره بلوک هر یک از ارزها اجرا می‌شود که در حال حاضر برای کارکرد صحیح این مبادله، هر دو ارز باید از یک الگوریتم هش یکسان استفاده کنند و همچنین باید HTLC را پشتیبانی کنند. در سپتامبر ۲۰۱۷ لایت‌کوین و Decred به عنوان اولین مبادله بلاکچینی موفقیت‌آمیز، شروع به کار کردند .

مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان
مبادلات اتمی ‌چیست؟راهنمایی برای مبتدیان

مبادلات اتمی خارج از بلاکچین، اجازه می‌دهد که ارزهای مورد نطر خارج از بلاکچین تبادل شود. این کار در لایه دوم گره‌ها اتتفاق می‌افتد و هم اکنون، مبادلات اتمی‌ خارج از بلاکچین در شبکه لایتنینگ بیت‌کوین انجام می‌شود.

بیت‌کوین و لایت‌کوین اولین مبادله اتمی‌خارج از بلاکچین را روی شبکه لایتنینگ در نوامبر ۲۰۱۷ اجرا کردند.

جمع بندی: چرا مبادلات اتمی‌مهم هستند؟

مبادلات اتمی ‌می‌توانند امنیت بیشتری را به فضای تبادلی به ارمغان که همیشه در معرض خطراتی همچون تامین منابع مالی نادرست و حملات هکری هستند.

چیزی در مورد این نوع معاملات وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد معاملات را بدون نیاز به واسطه مرکزی انجام دهید. در این مرحله، مبادلات اتمی، روند کل معاملات را به سمت ساده‌تر شدن می‌برد. به لحاظ تئوری می‌توان مبادلات اتمی ‌را به منظور ارائه جفت‌های معاملاتی متفاوتی برای ارزهای جهانی توسعه داد.

می‌خواهید ARK با استفاده از LINK خریداری کنید؟ می‌توانید این کار را کنید؛ در مورد تبادل IOTA با DASH چطور؟ بله! تا زمانی که کاربران درخواست و پیشنهاد می‌کنند و بازاری را برای این مبادلات ایجاد می‌کنند می‌توانید با استفاده از این جفت‌های معاملاتی، تبادل کنید .

علاوه بر این مبادلات اتمی ‌می‌توانند یکپارچه سازی پول را امکان‌پذیر کنند و به شما این امکان را می‌دهند که به طور مستقیم از نرم‌افزار تلفن همراه و یا کیف پول خود، به خرید ارزها بپردازید.

همان طور که قبلا در مقاله ذکر شد مبادلات اتمی ‌می‌توانند تکامل بعدی در معاملات غیرمتمرکز باشد؛ چند پروژه وجود دارند که به دنبال تبدیل این رویا به یک واقعیت هستند، برای مثال Altcoin.io یک صرافی غیرمتمرکز و کیف پول با ویژگی‌های مبادله اتمی ‌است .

این پروژه در حال حاضر دارای یک شبکه آزمایشی بتا برای مبادلات اتمی‌است و تیم امیدوار است که بزودی به یک پلتفرم کاملا کاربردی فعال ، تبدیل شود، پلتفرم کومودو (komodo) میز یک صرافی غیرمتمرکز را که با مبادله اتمی بلاکچینی فعال شده می‌سازد که یک بخش جدانشدنی از راه حل همه منظوره بلاکچین است.

امیدوارم که پروژه‌های مانند این بتوانند وعده‌های خود را تحقق ببخشند و راه حل‌های معاملاتی را که بسیار مورد نیاز است، به قلمرو ارزهای دیجیتال ارائه دهند. اگر این کار را کنند، مبادله اتمی‌ مدل فعلی مبادلات را نابود خواهد کرد، زیرا احتمالا شاهد بروز انقلابی کامل در زمینه نحوه تبادل ارزها خواهیم بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.