ماینرها چه کسانی هستند؟ استخراج رمز ارزها چگونه انجام می‌شود؟

در هر بلاکچین گروهی موسوم به ماینرها وجود دارند که از طریق فرآیندی به نام ماینینگ یا استخراج، کوین‌های جدید تولید می‌کنند. اما این فرآیند چگونه صورت می‌گیرد؟ پاداش ماینرها از کجا می‌آید؟ در این مطلب سعی داریم به این پرسش‌ها پاسخ بدهیم.

0 217

ماینرها چه کسانی هستند؟

ارزهای رمزنگاری شده و فیات از نظر روش به وجود آمدن و عرضه کوین یا پول‌های جدید در اکوسیستم خود با یکدیگر تفاوت دارند. ارزهای فیات با حمایت دولت‌ها چاپ می‌شوند، در حالی که رمز ارزها بر اساس الگوریتم‌های از پیش تعیین شده‌ای که در بلاکچین وجود دارد عرضه می‌گردند. شبکه‌های بلاکچینی که بر اساس پروتکل اثبات کار توکن تولید می‌کنند نیازمند ماینینگ یا استخراج هستند. به طور خلاصه، در این فرآیند پیچیده، کاربران از سخت‌افزارهای خود برای اجرای الگوریتم‌های نرم‌افزاری خاصی استفاده می‌کنند تا تراکنش‌های بلاکچین را تایید، آن‌ها را به دفتر کل عمومی اضافه نمایند و در عوض کوین جدید پاداش بگیرند. در ادامه این مطلب مراحل گام به گام پروسه استخراج را به شما توضیح می‌دهیم.

تشریح گام به گام استخراج رمز ارزها

وقتی در یک بلاکچین تراکنشی انجام می‌شود (برای مثال وقتی کاربر برای آدرس یک کاربر دیگر کوین می‌فرستد)، اطلاعات تراکنش باید ثبت شده و به بلاک اضافه گردد.

بلاک مذکور به امنیت و رمزنگاری نیاز دارد، و در دسترس تمام ماینرهایی است که در شبکه مشارکت دارند.

ماینرها برای رمزنگاری این بلاک باید با به روش حدس و بررسی هش رمزنگاری متناسب با بلاک را پیدا کنند تا پازل رمزنگاری حل شود. ماینرها معمولا برای انجام این کار به سخت‌افزارهای قدرتمند و تخصصی نیاز دارند تا بتوانند اولین نفری باشند که بلاک را تایید و ایمن می‌کند.

وقتی یک ماینر بلاکی را ایمن کرد، آن بلاک به بلاکچین اضافه می‌شود و باید در پروسه‌ای به نام اجماع توسط سایر گره‌های شبکه (کامپیوترها) مورد تایید قرار بگیرد.

اگر ماینر با موفقیت بلاک را تایید و ایمن کرده باشد، به او با پرداخت کوین پاداش داده می‌شود. به این روش پاداش‌دهی اثبات کار می‌گویند.

استخراج رمز ارزها و نگرانی‌های مربوط به سودآوری

به استخراج می‌گوییم استخراج چون این پروسه فرآیندی است که کاربران به صورت داوطلبانه در آن مشارکت می‌کنند و امیدوارند بتوانند آن سکه (کوین) طلایی را به دست بیاورند. منطقی است، اکثر ماینرهایی که مشغول مشارکت در بلاکچین هستند انگیزه مالی دارند. یکی از بزرگ‌ترین نگرانی ماینرها همیشه دشواری فزاینده‌ی محاسبات مربوط به پازل‌های ایمن‌سازی بلاک‌ها بوده است. بله، هرچه پازل‌های بیشتری حل شود، دشواری محاسبات پازل بعد سخت‌تر می‌گردد. گاهی اوقات این دشواری به صورت نمایی افزایش می‌یابد.

شرکت‌ها برای حفظ سودآوری عملیات استخراج، سرمایه‌ی زیادی صرف تحقیق و توسعه‌ی الگوریتم‌های پیشرفته‌تر و سخت‌افزارهای کارآمدتر کرده‌اند. برخی از این شرکت‌ها تا جایی پیش رفته‌اند که سخت‌افزارهای استخراج خود را به روستاها و مناطقی منتقل کرده‌اند که هزینه‌ی برق در آن‌جا پایین‌تر است. بعضی شرکت‌ها در زمینه‌ی سخت‌افزار با سرمایه‌های چشمگیر خود به طراحی ASIC یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص روی آورده‌اند. این دسته از سخت‌افزارها به طور کاملا اختصاصی برای انجام یک کار خاص طراحی می‌شوند. در روزهای ابتدایی استخراج بیت کوین، ماینرها با CPU کامپیوترهای خانگی هم می‌توانستند استخراج انجام دهند. ولی نکته‌ای که در مورد CPU وجود دارد این است که این قطعات سخت‌افزاری برای اجرای همزمان چندین محاسبه طراحی شده‌اند. به همین خاطر استفاده از CPU برای استخراج بیت کوین یا سایر رمز ارزها صرفه‌ی چندانی ندارد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که استخراج اکثر کوین‌ها در اکثر بلاکچین‌های موفقی که از روش اثبات کار استفاده می‌کنند، تنها زمانی سودآور است که سرمایه گذاری زیادی روی سخت‌افزارهای تخصصی، منابع تامین برق یا ترکیبی از این دو صورت بگیرد. شرکت‌ها معمولا با آگاهی از این حقیقت، با تمام توان خود وارد این حوزه می‌شوند تا حداکثر سود را از استخراج به دست بیاورند. مشکل اما افزایش تمرکز استخراج است؛ اگر فرآیند تولید کوین تحت کنترل چند قدرت متمرکز دربیاید، چگونه بلاکچین می‌تواند راهکارهای غیرمتمرکز به کاربران ارائه کند؟

برطرف کردن نگرانی‌های مربوط به استخراج رمز ارزها

بلاکچین و آلتکوین‌های جدید، در پاسخ به مشکل متمرکز شدن استخراج، به استفاده از الگوریتم‌ها و پروتکل‌های پیچیده‌تر روی آوردند تا تاثیر ASIC و شرکت‌های بزرگ را محدود کنند. برخی از سرمایه‌گذاران فناوری بلاکچین که در روزهای ابتدایی استخراج به سودهای زیادی رسیده بودند صندوق‌های سرمایه گذاری استخراج ایجاد کردند تا به ماینرهای کوچک‌تر و بین‌المللی کمک کنند. این عمل با هدف کاهش تمرکز توان استخراج و کمک به سیستم اثبات کار انجام شد. و اگرچه سیستم اثبات کار به نفع کسانی است که از سخت‌افزارهای قدرتمند استفاده می‌کنند، ولی سیستم‌های جدیدتر مثل اثبات سهم و اثبات سوزاندن هم پدید آمده‌اند که به ماینرها بر اساس فاکتورهای متفاوتی پاداش می‌دهند.

نگرانی بزرگ دیگری که توسط اتریوم، اتوس (Ethos) و سایر بلاکچین‌های مبتنی بر Gas برطرف شده، مشکل هدررفت تلاش‌های استخراج یا ناکارآمدی استخراج است. برای مثال، اگر ماینرهای زیادی روی یک بلاک کار کنند و فقط یکی از آن‌ها آن بلاک را بگیرد، یا اگر ماینرها در پی حل پازلی پیچیده و حل‌ناپذیر باشند، آن‌ها به ناچار مجبورند مقدار زیادی از توان محاسباتی خود را از دست بدهند. راهکار چیست؟ بلاکچین‌های مبتنی بر Gas از توسعه‌دهندگان می‌خواهند به تراکنش‌ها Gas وصل کنند. این Gas توان محاسباتی تراکنش را تامین می‌کند تا بالاخره تراکنش تایید شود یا سوخت Gas به پایان برسد. این سیستم روش ایمن‌تری برای مشارکت ماینرها در فرآیند حل بلاک‌های جدید است. به این ترتیب، به ماینرها اطمینان داده می‌شود که بدون ریسک هدر دادن انرژی غیرضروری برای محاسبات، سریع‌تر و بهتر می‌توانند از بلاکچین نگهداری کنند.

نکته

استخراج یکی از جذاب‌ترین و بحث‌برانگیزترین موضوعات جوامع کاربری بلاکچین است. اما این کار فقط یکی از بخش‌های فرآیند تحلیل بلاکچین است. شرایط استخراج تاثیر زیادی بر وضعیت ارزش، اعتمادپذیری و غیرمتمرکز بودن کوین‌ها می‌گذارد. تیم‌های بسیاری مثل تیم اتوس اهمیت زیادی برای این موضوع قائل‌اند که استخراج باید در بلاکچین‌های مختلف به صورت عادلانه برای کاربران ممکن باشد. اگر می‌خواهید درباره‌ی زیر و بم نحوه عملکرد کریپتو بیشتر بدانید، حتما مطالعات خود را افزایش دهید تا بتوانید تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشید و در رقم زدن اقتصاد پیش رو نقش خود را به خوبی ایفا کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.