ماهیت شبکه کریپتوکارنسی

این مطلب به بررسی ماهیت و تفکرات موجود در شبکه کریپتوکارنسی و نحوه کار جمعی برای رسیدن به اهداف اصلی این صنعت می‌پردازد.

0 107

آن‌‌ها می‌‌گویند: “دندان روی جگر بگذارید.”

و در شرایط فعلی بازار کریپتو، اغلب افراد با تمامی موضع‌‌ها، دندان روی جگر گذاشته‌‌اند. اما افرادی که نشانه‌‌هایی از نارضایتی دارند، افرادی هستند که یک درس بسیار ساده را یاد گرفته‌‌اند: ما با یکدیگر بهتر عمل می‌‌کنیم.

شاید فقط یک ایراد بزرگ در به دست آوردن پول فراوان و ناگهانی وجود داشته باشد و آن این است که فرد فکر می‌‌کند دیگر به باقی افراد نیازی ندارد. در هر حال، پول همه مشکلات را حل می‌‌کند. به همین خاطر است که فیودور داستایوفسکی در عبارت مشهور خود از “آزادی سکه‌‌ای” صحبت می‌‌کند.

این مسئله، نوید سرمایه گذاری ICO بود: سرمایه بدون ریسک (non-dilutive)، بدون سرمایه‌‌گذاران فعال و بدون فهرست طولانی کاغذبازی‌‌ها. رمزنگاری احتمالا به تمام گروه‌‌های مستعد آرمان‌‌گرا، امکان دنبال‌‌کردن نسخه شخصی، با سرعت مورد نظر و در چارچوب تیم خصوصی را می‌‌دهد.

همانطور که همه ما امروزه می‌‌دانیم، این مسئله از چیزی که به نظر می‌‌رسد، بسیار پیچیده‌‌تر است.

خیانت به اعتماد

و بیایید صادق باشیم، این استقلال اصلا خوب نبوده ‌‌است.

نه تنها این استقلال به خاطر عدم مسئولیت در قبال حواله و رسیدن به پایگاه مناسبی از کاربران و مشتریان به منظور پایدار نگه‌‌داشتن کسب و کار خوب نبوده، بلکه چون اکثریت پروژه‌‌ها، بلند پروازی زیادی داشتند و مسیر خود را بدون توجه به گسترده‌‌تر شدن پروژه و ارتباط بیشتر با اکوسیستم بلاکچین در نظر گرفتند، با چنین مشکلی مواجه شدیم.

و این مسئله یک خیانت واضح در اخلاقیات بلاکچین محسوب می‌‌شود.

تاثیرات مشابه شبکه که در اجتماعات تلگرام برخی از نام‌‌های بزرگ و موفق سال ۲۰۱۷ رخ داد، حس کاذبی از امنیت و اطمینان ایجاد کرد و بار دیگر تفکر متمرکز در ذهن‌‌ها را یادآور شد: ما شماره یک هستیم.

اگر بخواهیم منصفانه صحبت کنیم باید بگوییم که این همان نوع تفکری است که در اغلب کسب و کارهای موفق وجود دارد؛ همان بحث سلطه بازاری و تمام بحث‌‌های مرتبط با آن. به علاوه، پیدا کردن اجتماع توسعه‌‌دهندگان با مشارکت بیشتر به نسبت اتریوم و یک شرکت نامتمرکزتر به نسبت ConsenSys دشوار خواهد بود و این در حالی است که هر دو مورد، مشکلات خاص خود را داشته‌‌اند.

متاسفانه استفاده از پروتکل مشابه یا زبان برنامه‌‌نویسی، همیشه سبب مشارکت موفق و به طور کلی موفقیت، نمی‌‌شود. اما در انتها، همه چیز به زبان برنامه‌‌نویسی یا پروتکل بستگی ندارد.

صحبت‌‌های منطقی زیادی به میان آمده که مردم به جای نگه‌‌داشتن ارز (HODLing) و داشتن استرس، باید به دنبال ساختن (BUIDLing)، حمل و نقل محصولات و دستورالعمل‌‌هایی باشند و فکر کنند که اصلا فردایی وجود ندارد (که شاید هم وجود نداشته باشد).

اما در واقع همانقدر که ساختن جدی محصولات قابل مصرف، ضروری است، ارتباطات ساخت و سازی زیادی هم باید انجام شود. و این مسئله شامل محصولات ساخت و سازی می‌‌شود که به این ارتباطات وابسته هستند. ضمن این که فناوری‌‌های دیگر، استارت‌‌آپ‌‌های دیگر و بله، حتی موارد ضروری صنعتی را هم در بر می‌‌گیرد.

شاید در ابتدا همه چیز حس خیانت بدهد یا شبیه به خودکشی به نظر برسد. اما شرایط الزاما نباید به این شکل باشد.

شرکت‌‌های مستحکم در یک صنعت عمودی (industry vertical)، به دلیل خاصی ایجاد شده‌‌اند. آن‌‌ها مشتریان و منابعی دارند. مهمتر از همه این که آن‌‌ها سطح مشخصی از اطمینان را در پایگاه مشتریان خود به دست آورده‌‌اند. و بله، آن‌‌ها پول هم دارند.

استفاده از این منابع و موقعیت بازاری، حتی در شرایط بازاری نزولی هم، رشد و مقیاس پذیری را ممکن می‌‌کند.

شبکه‌‌های جدید، احتمالات جدید

“بهتر عمل کردن با یکدیگر” فقط به معنای تقاضای پول از شرکت‌‌های بزرگ نیست و صنعت می‌‌داند که چرا نباید این مسئله را به عنوان یک خیانت تلقی کرد.

همچنین این موضوع به معنای ارتباط بین استارت‌‌آپ‌‌ها، ادغام‌‌ها و تمرکز جدی بر روی کارکردپذیری مشترک، در سطح فنی و اکوسیستمی می‌‌باشد. با اینکه این مسئله شاید در ابتدا غرورآمیز نباشد، نتیجه نهایی به احتمال فراوان خوب خواهد بود. از طرف دیگر، مسیرهای بیشتر به سوی پذیرش، سبب سود بیشتری هم می‌‌شود. ضمن اینکه پذیرش بیشتری در بین مشتریان سنتی هم ایجاد خواهد شد.

در نهایت، این همان چیزی است که کاربر انتظارش را می‌‌کشد: یک تجربه یکپارچه در تمام چیزی که انجام می‌‌دهند.

روح همکاری و تمرکز زدایی، مدت زیادی است که در قبال موفقیت و رونق سوییس، مهد Crypto Valley به نوعی “متمرکز” شده است. اما نباید بگوییم که این کشور، یک مونوپولی (حق انحصاری) بر روی خصوصیات یا اموال مختلف دارد.

ایده “بهتر عمل کردن با یکدیگر”، به باقی حوزه‌‌ها هم تعمیم می‌‌یابد. طی ۱۲ ماه گذشته، پروژه‌‌های ورودی به Crypto Valley سوییس، مزیت بزرگی در ارتباط نزدیک با لیختن‌‌اشتاین همسایه نشان داده‌‌اند. موسسه Crypto Valley، میزبان نمایندگان سطح ‌‌بالایی زیادی از دیگر کشورها، از جمله آسیا شده ‌‌است. این کشورها به دنبال کسب دانش و فهم سیاست‌‌های خوب عمومی برای بلاکچین و فناوری رمزنگاری هستند. و پیش‌‌بینی روزی که قانونگذاران در کشورهای متعدد، اقدام به پذیرش کسب و کارهای واقعا نامتمرکز می‌‌کنند، اصلا دور از ذهن و دشوار نخواهد بود.

حتی پروژه‌‌هایی مثل Covee در Crypto Valley از بلاکچین‌‌ برای مقابله با چالش‌‌های شدید همکاری در زمینه کار دانشی استفاده می‌‌کنند. این مسئله بیانگر روش بسیاری از نوآوری‌‌های کشور سوییس، از جمله پروژه مشترک Swisscom و Swiss Post که روی زیرساخت نرم‌‌افزارهای بلاکچین‌‌ کار می‌‌کنند، محسوب می‌‌شود.

شاید معروف‌‌ترین مثال در این زمینه در آغاز به کار عمومی SEBA Crypto باشد. این شرکت مبتنی بر Zug به دنبال تبدیل شدن به اولین بانک کاملا قانونی و دارای مجوز سوییس می‌‌باشد. نیکولای نیکولایسن، موسس Bitcoin Suisse (که قطعا یکی از متصدیان صنعت رمزنگاری است) اعلام کرد، صرف‌‌نظر از رقابت با SEBA، او و هیئت Bitcoin Suisse بر این باورند که می‌‌توانند برای رشد اقتصاد با هم کار کنند و از یکدیگر بهره ببرند.

برای نشاندن یک لبخند بر روی صورت اغلب افراد، همین مسئله کافی بود!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.