ماهیت اصلی بیت کوین ‌‌: پول ، ارز یا ذخیره ارزش ؟

امروزه بیت کوین‌‌ و رمز ارزهای دیگر توانسته‌‌اند خود را به خوبی در چشم‌‌انداز اقتصادی آینده جای دهند و شاهد تاثیر فناوری زیرساخت آنها یعنی بلاک چین بر برنامه‌‌ریزی شرکت‌‌های مالی هستیم. اما سوالی که اغلب در مورد این دارایی پیش می‌‌آید این است که ماهیت اصلی آن چیست. آیا بیت کوین‌‌ یک ارز مانند دلار آمریکاست یا اینکه باید آن را به عنوان پول یا واحد ذخیره ارزش در نظر بگیریم؟ نظریات متفاوتی در این زمینه وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

0 627

اکنون که زمان زیادی تا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین‌‌ یا همان هاوینگ (Halving) باقی نمانده است، تقاضا برای این دارایی دیجیتالی افزایش پیدا کرده و در ماه گذشته شاهد رشد ۱۵ درصدی قیمت آن بر اساس دلار آمریکا بوده‌‌ایم. پیش‌‌بینی می‌‌شود که نصف شدن پاداش‌‌های بیت کوین‌‌ حدود ماه مه ۲۰۲۰ رخ دهد و در نهایت پاداش استخراج بیت کوین‌‌ از ۱۲.۵ بیت کوین‌‌ به ۶.۲۵ بیت کوین‌‌ کاهش پیدا خواهد کرد. کمیابی و گردش بالای بیت کوین‌‌ آن را به یک دارایی بسیار جذاب برای بسیاری از سرمایه‌‌گذاران تبدیل کرده است.

با توجه به اینکه بکارگیری بیت کوین‌‌ در میان عموم در حال افزایش است، به دست آوردن درکی درست از نگرش دنیای اقتصاد به این دارایی حائز اهمیت است. با توجه به این نکته، می‌‌توانیم چندین سوال مهم را مطرح کنیم: بیت کوین‌‌ چیست؟ آیا بیت کوین‌‌ را باید به عنوان یک ارز در نظر بگیریم؟ آیا بیت کوین‌‌ نوعی پول یا ذخیره ارزش است؟ آیا جواب تمامی این سوالات مثبت است یا اینکه هیچ کدام واقعیت ندارند؟ یا شاید با چیزی کاملا جدید روبرو هستیم؟

از دیدگاه عده‌‌ای، بیت کوین‌‌ به دلیل کمیابی، غیر قابل جعل شدن و خصوصیات سرمایه گذاری قابل اعتماد، یک واحد ذخیره ارزش است. شرکت کوین‌‌بیس (Coinbase) در یکی از پست‌‌های اخیر خود چنین ویژگی‌‌هایی را به همراه چند خصوصیت دیگر برجسته ساخته و معتقد است که بیت کوین‌‌ را می‌‌توان در عصر دیجیتال به عنوان رقیبی برای طلا در نظر گرفت.

اگرچه این تحلیل می‌‌تواند معتبر باشد، اما دیگران معتقدند که این دیدگاه با هدف نهایی بیت کوین‌‌ در تضاد است. این دارایی دیجیتالی به عنوان یک روش پرداختی غیرمتمرکز یا به قول ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) به عنوان یک “سیستم پول الکترونیک همتا به همتا” به وجود آمده است.

خصوصیات غیرمتمرکز بیت کوین‌‌ باعث شده‌‌اند که نرخ عرضه مشخصی داشته باشد و در همان حال از لحاظ نظری دولت‌‌ها نمی‌‌توانند در سیاست‌‌های پولی و پردازش فرآیندهای آن دخالت کنند که همین امر می‌‌تواند انتقال پول را به صورت ارزان، سریع و بدون سانسور در سراسر جهان فراهم آورد.

اگرچه ماهیت همتا به همتای بیت کوین‌‌ آن را در مقابل دخالت‌‌های اشخاص ثالث ایمن کرده است (به غیر از حملات ۵۱%)، اما همچنین با محدودیت‌‌هایی از لحاظ قابلیت استفاده روبرو است. همین مسئله باعث شده است که بیت کوین‌‌ مانند طلا به عنوان یک واحد ذخیره ارزش در نظر گرفته شود و بکارگیری آن به عنوان یک ارز مجازی برای استفاده‌‌های روزمره کمی دور از تصور باشد.

واحد ذخیره ارزش، پول یا ارز

چه چیزی باعث شده است که طلا به عنوان واحد ذخیره ارزش و دلار آمریکا به عنوان یک ارز مورد استفاده قرار گیرند؟ به بیان ساده، واحد ذخیره ارزش به آن دسته از دارایی‌‌ها گفته می‌‌شود که می‌‌توانند ارزش خود را طی زمان نگه دارند و در میان آنها می‌‌توان به فلزات گرانبها مانند طلا و نقره یا دارایی‌‌های دیگر مانند اوراق قرضه اشاره کرد. از سوی دیگر، ارزها هیچ ارزش ذاتی ندارند. ارز به یک واحد اندازه‌‌گیری و ابزاری برای داد و ستد اطلاق می‌‌شود که هیچ ارزشی به خودی خود ندارد. ارز بازنمودی از پول است و ارزش آن همیشه نسبت به پول محاسبه می‌‌شود.

اما پول برخلاف ارز دارای ارزش ذاتی است و نمی‌‌توان به دلخواه آن را به وجود آورد. ارز را می‌‌توان به عنوان رسیدی برای پول یا کالاهای دیگر در نظر گرفت. زمانی که استاندارد طلا هنوز هم در جریان بود، مردم می‌‌توانستند اسکناس‌‌های خود را در ازای طلا معامله کنند. به محض اینکه استاندارد طلا از معادلات کنار گذاشته شد، دلار آمریکا با انتشار اسکناس‌‌های بیشتر شاهد کاهش ارزش خود بود و همین مسئله ارزش اسکناس‌‌های دیگر را نیز کاهش داد. این یعنی دلار آمریکا دارای ارزش نسبی بوده و از ارزش ذاتی برخوردار نیست. ایجاد طلا یا بیت کوین‌‌ بیشتر (از طریق استخراج) باعث نمی‌‌شود که ارزش دارایی‌‌های فعلی کاهش یابد، چرا که دارای ارزش ذاتی هستند.

اگرچه تعدادی از ارزها در گذشته توسط فلزات گرانبها پشتیبانی می‌‌شدند و هم‌‌اکنون تعدادی از آنها از ارزهای ملی با ارزش‌‌تر به عنوان پشتیبان استفاده می‌‌کنند، اما بیشتر ارزهای کنونی از هیچ دارایی زیرساختی برخوردار نیستند و ارزش خود را تنها از مقبولیت در میان عموم مردم و همچنین ثبات دولت و سیستم اقتصادی پشتیبان خود به دست می‌‌آورند.

علی‌‌رغم طبقه‌‌بندی بیت کوین‌‌ به عنوان یک “رمز ارز” (Cryptocurrency)، نمی‌‌توان آن را به عنوان یک ارز در نظر گرفت، چرا که دارای ارزش ذاتی است. برخلاف ارزهای فیات، تولید بیت کوین‌‌ به منابعی مشخص نیاز دارد و نمی‌‌توان آن را به صورت دلخواه و رندوم به وجود آورد. به عبارت دیگر، استخراج بیت کوین‌‌ با هزینه‌‌هایی مشخص همراه است. این هزینه‌‌ها نه تنها برای تولید بیت کوین‌‌‌‌های جدید مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، بلکه عملکرد و اعتبار آن را به عنوان یک لجر غیرمتمرکز (Decentralized Ledger) و سیستم پرداخت بین‌‌المللی تضمین می‌‌کنند.

دارا بودن ارزش ذاتی یکی از خصوصیات اصلی پول است و اگرچه این دو مفهوم را نمی‌‌توان به جای یکدیگر مورد استفاده قرار داد، اما یک فلز گرانبها مانند طلا را می‌‌توان به عنوان پول در نظر گرفت، چرا که از بیشتر پیش‌‌نیازهای اصلی پول مانند تقسیم‌‌پذیری، ماندگاری و همچنین قابلیت حمل برخوردار است، درست مانند بیت کوین‌‌. با این وجود، طلا فاقد یکی از مهم‌‌ترین ویژگی‌‌های پول است و آن استفاده گسترده به عنوان روشی پرداختی برای کالا و خدمات است. با توجه به این نکات، بیت کوین‌‌ را می‌‌توان در کدام دسته جا داد؟

بیت کوین به عنوان پول

اگرچه بیت کوین‌‌ بر اساس تعریفات ارائه‌‌شده، خود را به عنوان یک واحد ذخیره ارزش اثبات کرده است، اما آیا واقعا می‌‌توان آن را به عنوان پول برشمرد؟ شش ویژگی اصلی وجود دارند که پول را تعریف می‌‌کنند: ماندگاری، سودآوری، تقسیم‌‌پذیری، یکپارچگی، ذخیره محدود و مقبولیت گسترده به عنوان روش پرداخت.

با وجود اینکه بیت کوین‌‌ از پنج ویژگی اولی برخوردار است، اما به عنوان یک روش پرداختی مقبولیتی ندارد. بله، می‌‌توان با استفاده از بیت کوین‌‌ به صورت آنلاین و آفلاین پول کالا یا خدمات را پرداخت کرد، اما این روش تنها توسط تعداد محدودی از کسب و کارها پذیرفته می‌‌شود. اگرچه تعدادی از شرکت‌‌های بزرگ مانند مایکروسافت و Overstock بیت کوین‌‌ را به عنوان روشی پرداختی برای خدمات خود قبول می‌‌کنند و حتی تعدادی از کشورها استفاده از آن برای پرداخت مالیات را ممکن ساخته‌‌اند، اما باز هم در مقایسه با ارزهای دیگر مانند دلار از مقبولیت بسیار کمتری برخوردار است. بنابراین، بیت کوین‌‌ نیز مانند طلا در دسته‌‌بندی پول جای نمی‌‌گیرد. سوال بعدی این است که آیا بیت کوین‌‌ می‌‌تواند به پول تبدیل شود؟

آیا بیت کوین‌‌ می‌‌تواند به پول تبدیل شود؟ مشکلات و محدودیت‌‌ها

اگرچه بیت کوین‌‌ از لحاظ نظری می‌‌تواند به عنوان پول مورد استفاده قرار گیرد، اما اگر به صورت گسترده به کار گرفته شود، با محدودیت‌‌های زیادی روبرو خواهد شد که استفاده از آن به عنوان پول را غیرعملی می‌‌سازند. کوین‌‌تلگراف در مورد استفاده از بیت کوین‌‌ به عنوان واحد ذخیره ارزش یا پول گفتگویی با آنتونی ترنچف (Antoni Trenchev)، مدیر عمومی اپلیکیشن بانکی Nexo، ترتیب داد. ترنچف از ماهیت پیچیده بیت کوین‌‌ به عنوان یکی از محدودیت‌‌های اصلی آن یاد می‌‌کند:

“هنوز هم بکارگیری بیت کوین‌‌ برای مردم عادی بسیار پیچیده است. برای مثال، انجام پرداخت‌‌ها با استفاده از بیت کوین‌‌ به اندازه کارت‌‌های اعتباری ساده نیست. اگرچه بسیاری از شرکت‌‌ها شامل Nexo بر روی حل این مشکل کار می‌‌کنند، اما باز هم این محصول بسیار پیچیده است.”

با وجود اینکه استفاده از بیت کوین‌‌ برای عده‌‌ای خاص از مردم ساده است، اما در هر حال محصولی نوظهور است و استفاده از آن در بعضی از موارد خاص ممکن است با هزینه‌‌های زیادی همراه باشد. برای مثال، کارمزد اغلب تراکنش‌‌های بین‌‌الملی بیت کوین‌‌ بین ۰.۰۲ تا ۰.۱۰ دلار است، اما در تراکنش‌‌های کوچک‌‌تر می‌‌تواند بسیار هزینه‌‌بر باشد.

به علاوه، کارمزدها به نسبت میزان تراکنش‌‌های صورت گرفته در شبکه تغییر می‌‌یابند. تراکنش‌‌ها در داخل بلاک‌‌ها گروه‌‌بندی می‌‌شوند و زمانی که بلاک پر می‌‌شود، تراکنش‌‌های باقیمانده در بلاک بعدی قرار می‌‌گیرند. این ویژگی می‌‌تواند مشکلات خاصی را به وجود آورد و باعث به وجود آمدن پدیده‌‌ای با عنوان “بازار کارمزد” ‌‌شود. در چنین بازاری، تراکنش آن دسته از کاربران که کارمزدهای بیشتری پرداخت می‌‌کنند با سرعت بیشتری انجام می‌شود درحالی که تراکنش‌‌های دارای کارمزدهای پایین‌‌تر به بلاک‌‌های بعدی موکول می‌‌شوند.

ازدحام شبکه در طی بازار گاوی بیت کوین‌‌ در سال ۲۰۱۷ در بالاترین حد خود قرار داشت. شبکه بیت کوین‌‌ در آن زمان برای انتقال و پرداخت‌‌های عادی چندان قابل استفاده نبود. کارمزدها گاها به ۵۰ دلار می‌‌رسیدند و تعدادی از تراکنش‌‌ها به چندین ساعت یا حتی روزها برای پردازش نیاز داشتند.

از آن زمان تاکنون آپگریدهایی مانند SegWit ظرفیت بیت کوین‌‌ را افزایش داده‌‌اند. داده‌‌های موجود در وب‌‌سایت Blockchain.com نشان می‌‌دهند که نرخ تراکنش کنونی شبکه با ۳.۸ تراکنش، پس از دسامبر سال ۲۰۱۷ که این رقم برابر با ۴.۷ بود، در بالاترین حد خود قرار دارد و هنوز هم خبری از تراکم شبکه نیست. در هر صورت بیت کوین‌‌ را نمی‌‌توان به صورت گسترده مورد استفاده قرار داد، چرا که سیستم‌‌های پرداختی مانند Visa می‌‌توانند تا ۲۴,۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کنند.

بیت کوین‌‌ در مقابل طلا: واحد ذخیره ارزش جدید در عصر دیجیتال

اگرچه راه‌‌حل‌‌هایی مانند شبکه لایتنینگ (Lightning Network) قصد دارند مشکلات مذکور را در شبکه بیت کوین‌‌ برطرف کنند و یک شبکه ثانویه را بدون درگیر کردن شبکه اصلی بیت کوین‌‌ برای انجام تراکنش‌‌های ریز فراهم آورند، اما باز هم فاصله زیادی تا اجرایی شدن دارند.

علی‌‌رغم تمامی اینها، آنتونی که قبلا پیش‌‌بینی کرده بود بیت کوین‌‌ تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید، در مورد آینده بیت کوین‌‌ دیدگاهی مثبت دارد. وی در گفتگو با کوین‌‌تلگراف اذعان داشت:

دیدگاه اولیه در مورد بیت کوین‌‌ بدین صورت بود که این دارایی دیجیتالی یک ارز و سیستم پرداخت همتا به همتای نوین خواهد بود. فکر می‌‌کنم که چنین چیزی تاکنون به هیچ وجه رنگ واقعیت به خود نگرفته است. بیت کوین‌‌ از قابلیت‌‌های یک ارز برخوردار است، اما بیشتر به عنوان واحد ذخیره و انتقال ارزش به کار گرفته می‌‌شود.

از سوی دیگر، ویتاتاس کارالویچوس (Vytautas Karalevičius)، مدیرعامل بانک کریپتویی Bankera معتقد است که بیت کوین‌‌ در نهایت به عنوان پول مطرح خواهد شد و برای رسیدن به این مهم تنها به زمان بیشتر نیاز دارد:

بیت کوین‌‌ به احتمال زیاد شکست نخواهد خورد و سوال اصلی این است که حوزه فناوری (سخت‌‌افزار و غیره) به چه مدت زمان نیاز خواهد داشت تا بیت کوین‌‌ به مقیاس و گستردگی سیستم‌‌های پرداختی دیگر دست پیدا کند.

حتی اگر این راه‌‌حل‌‌های فنی مطابق برنامه‌‌ریزی‌‌ها پیش نروند، اما آینده هنوز هم برای بیت کوین‌‌ به عنوان واحد ذخیره ارزش روشن است. کمیابی و گردش بالای بیت کوین‌‌ آن را به یک سرمایه‌‌گذاری جذاب در شرایط سیاسی و اقتصادی بی‌‌ثبات فعلی تبدیل کرده است. به گفته آنتونی، “واقعیت جغرافیایی سیاسی فعلی بدین صورت است که نمی‌‌توانیم هیچ سناریوی بدی را برای بیت کوین‌‌ در کوتاه یا بلندمدت تصور کنیم.”

نرخ تورم بالا و سیاست‌‌های پولی خصمانه در طی تاریخ تقاضا برای طلا را بالا نگه داشته‌‌اند و می‌‌توان چنین چیزی را برای بیت کوین‌‌ نیز متصور شد که علی‌‌رغم تلاش‌‌های زیاد باز هم در مقابل دخالت‌‌های دولتی مقاومت خوبی از خود نشان داده است.

بیت کوین‌‌ به چه صورت مورد استفاده قرار می‌‌گیرد

اگرچه محدودیت‌‌های بیت کوین‌‌ در حال حاضر غیرقابل انکار است، اما غلبه بر این مشکلات فنی مطمئنا می‌‌تواند مزایای زیادی برای مردم آن دسته از کشورها به وجود آورد که از سیاست‌‌های پولی خصمانه دارند و درصد بالایی از جمعیت به بانک دسترسی ندارند. تقاضا برای این دارایی دیجیتالی در کشورهای دارای تورم شدید مانند ونزوئلا همچنان در حال افزایش است.

به علاوه، این دارایی به روشی محبوب برای فرار از سیاست‌‌های کنترل خروج سرمایه در کشورهایی مانند چین تبدیل شده است. ویتاتاس کارالویچوس معتقد است که استفاده گسترده و مقبولیت زیاد بیت کوین‌‌ مزایایی به همراه دارد. وی در گفتگو با کوین‌‌تلگراف اذعان داشت:

این دارایی می‌‌تواند آزادی در پرداخت را به عنوان شکلی جدید از آزادی بیان ممکن سازد تا هرگونه سانسور سیاسی یا محدودیت‌‌های پرداخت برطرف شود. اگرچه سانسور گاها ممکن است به نفع جامعه باشد، اما از بین بردن امکان سانسور پرداخت‌‌ها باعث تغییر بسیاری از مسائل در جامعه خواهد شد. به عبارت دیگر، باید راه‌‌های جدیدی برای پیدا کردن تبهکاران پیدا کنیم.

بیت کوین‌‌ ممکن است در آینده مورد استفاده گسترده مردم قرار گیرد، اما مزایای آن به عنوان واحد ذخیره ارزش و سرمایه‌‌گذاری مطمئن در مقابل ارزهای دیگر غیرقابل انکار است. درست همانند طلا، بی‌‌ثباتی اقتصادی و تورم محرکه‌‌های اصلی در هدایت تقاضا برای بیت کوین‌‌ هستند. با راه‌‌اندازی اولین مشتقات مالی برای بیت کوین‌‌، تقاضای سازمانی رو به فزونی گذاشته و حتی صندوق‌‌های بازنشستگی نیز در حال افزودن بیت کوین‌‌ به سبد سرمایه گذاری خود هستند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه بازارهای معاملاتی بیش از پیش مشتقات مالی را در اختیار طیفی گسترده‌‌تر از مشتریان قرار می‌‌دهند، تقاضای فروشندگان ریز و درشت نیز افزایش یافته است. تمایل به سرمایه‌‌گذاری بر روی بیت کوین‌‌ و رمز ارزهای دیگر به عنوان سپرده یا ذخیره ارزش را همچنین می‌‌توان در روند رو به رشد محبوبیت پروتکل‌‌های DeFi (امور مالی غیرمتمرکز) مشاهده کرد که می‌‌توانند درآمد غیرفعال (Passive Income) مناسبی را برای دارندگان رمز ارزها در پی داشته باشند.

صرف نظر از دلیل اصلی پیدایش بیت کوین‌‌، شیوه‌‌ استفاده و عملکرد آن در دنیای واقعی ماهیت آن در آینده را تعیین خواهند کرد. استفاده از بیت کوین‌‌ تاکنون بسیار مخاطره‌‌آمیز بوده است و گردش روزانه این شبکه تنها بخشی کوچک از حجم معاملاتی را شامل می‌‌شود. اگرچه عده‌‌ای از افراد از این داده‌‌ها برای متهم کردن بیت کوین‌‌ به عنوان یک حباب اقتصادی استفاده می‌‌کنند، اما همچنین می‌‌توان به این نتیجه رسید که بیت کوین‌‌ در حال حاضر از نقشی مهم علاوه بر واحد ذخیره ارزش یا بکارگیری به عنوان پول برخوردار است چرا که فرصت سرمایه‌‌گذاری را در اختیار مخاطبین بسیار بیشتری نهاده است. این نکته را می‌‌توان در رویدادهایی مانند عرضه اولیه کوین (Initial Coin Offering) یا عرضه اولیه صرافی (Initial Exchange Offering) مشاهده کرد که موانع موجود بر سر راه تامین مالی جمعی و سرمایه‌‌گذاری بر روی اوراق بهادار را تا حد ممکن کاهش داده‌‌اند.

بیت کوین فراتر از ارز یا دارایی

اگرچه عده‌‌ای ممکن است در مورد تعاریف فعلی و آینده بیت کوین‌‌ دیدگاه‌‌های متفاوت داشته باشند، اما به نظر می‌‌رسد که یک چیز به صورت جهانی ثابت شده است: فناوری غیرمتمرکز بیت کوین‌‌ (بلاک چین) تا مدتی زیاد باقی خواهد ماند و موارد کاربردی آن هم‌‌اکنون نیز از حوزه امور مالی فراتر رفته‌‌اند، مانند پلتفرم‌‌های قرارداد هوشمند (Smart Contract) که امکان استفاده از قراردادها و اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌‌آورند.

سرخیو سوسکو (Sergio Susko)، مدیر توسعه تجاری DappRadar، در مورد اپلیکیشن‌‌های قرارداد هوشمند و همچنین اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز می‌گوید: “موارد بسیار زیادی وجود دارند و همگی برای سلیقه‌‌های متفاوت ساخته شده‌‌اند. ما در DappRadar اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز را به دسته‌‌های متفاوت گروه‌‌بندی کرده‌‌ایم که در میان آنها می‌‌توان به بازی، بازار معاملاتی، DeFi، آیتم های جمع‌‌کردنی، شرط‌‌بندی و غیره اشاره کرد.”

اگرچه مفهوم اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند نسبت به خود بیت کوین‌‌ بسیار پیچیده‌‌تر است، اما سرخیو معتقد است که مزایای فراهم آمده توسط این مفاهیم جدید، آینده آن را از لحاظ بکارگیری توسط عموم مردم تضمین می‌کنند:

همانطور که در مورد تمامی فناوری‌‌های جدید و نوین می‌‌بینیم، نیاز شدیدی به استفاده گسترده توسط عموم وجود دارد. بلاک چین، قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز هنوز هم در ابتدای راه قرار دارند. با این وجود، در دنیای مدرن، فهمیدن و بکارگیری فناوری‌‌های نوین یک فرآیند سریع است. به محض اینکه یک فرصت مالی مناسب در اختیار کاربران قرار گیرد، به سرعت به سمت آن حرکت می‌‌کنند، حتی بدون اینکه درک درستی از نحوه عملکرد آن داشته باشند.

 

همانطور که فیلسوف یونانی، افلاطون می‌گوید، “ضرورت، مادر تمامی ابداعات است”. اگرچه هنوز نمی‌‌توان گفت این ابداع در آینده به چه صورت خواهد بود یا چه استفاده‌‌ای خواهد داشت، اما بیت کوین‌‌ و فناوری زیرساختی آن از نیاز مبرم به تغییر در چشم‌‌انداز مالی کنونی نشات گرفته‌‌اند. تا زمانی که این تغییر به دست آید، پروژه‌‌هایی مانند بیت کوین‌‌ همچنان به پیشروی خود ادامه خواهند داد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.