ماجرای سقوط قیمت ریپل در روزهای اخیر

طی چند روز گذشته، سقوط قیمت ریپل و خارج شدن آن از لیست برخی از صرافی‌های نام‌آشنای ارز دیجیتال به تیتر یک اخبار این ارزها تبدیل شد. سرمایه‌گذاران زیادی بخش بزرگی از دارایی خود را در پی این افت قیمت از دست دادند. این خبر همچنین نگرانی‌هایی را برای دارندگان سایر ارزهای دیجیتال موجب شد. اما چرا ریپل به یک‌باره چنین افتی را تجربه کرد و از لیست برخی صرافی‌ها خط خورد؟

0 130

ماجرای سقوط قیمت ریپل از جایی آغاز شد که کمیسیسون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) شکایتی را علیه شرکت ریپل ترتیب داد. در این شکایت عنوان شده که ریپل حجم قابل‌توجهی از توکن‌های XRP را بدون مجوز به فروش رسانده‌ است. در متن این شکایت مستقیماً به مدیرعامل ریپل یعنی برد گارلینگهوس (Brad Garlinghouse) و بنیان‌گذار ریپل یعنی کریس لارسن (Chris Larsen) اشاره شده است. اتهامی که این کمیسیون به لارسن و گارلینگهوس وارد کرده این است که این دو شخص به ترتیب ۱.۷ میلیارد و ۳۲۱ میلیون از این توکن‌ها را بدون مجوز و به شکل غیرقانونی به فروش رسانده‌اند.

کریس لارسن بنیانگذار ریپل
کریس لارسن بنیانگذار ریپل
برد گارلینگهوس مدیر عامل ریپل
برد گارلینگهوس مدیر عامل ریپل

در پی انتشار خبر این شکایت، صرافی‌های ارز دیجیتال واقع در ایالات متحده یک به یک ریپل را از لیست ارزهای دیجیتال قابل پشتیبانی خود خارج کردند. در این میان می‌توان به صرافی‌های کوین‌بیس (Coinbase)، بیترکس (Bittrex) و بیت‌مکس (Bitmax) اشاره کرد.

قیمت ریپل در صرافی بیت‌مکس یک افت قیمت ۶۰ درصدی را شاهد بود، که همین امر باعث شد لیکویید شدن سپرده‌های ریپل کاربران در پوزیشن‌های لانگ (long) شد. تا به این جا صرافی بیت‌مکس به این اتفاق عکس‌العملی نشان نداده، و وعده بازگشت سرمایه‌های کاربران را نیز نداده است.

وضعیت در سایر صرافی‌ها نیز تقریباً به همین شکل بود. تنها ۲۴ ساعت پس از نشر این خبر، قیمت ریپل تا ۲۵ درصد کاهش یافت. اگر نگاهی به تغییرات قیمت ریپل در سایت کوین‌مارکت‌کپ داشته باشیم، می‌بینیم که قیمت آن در یک هفته گذشته ۲۶.۰۱% کاهش داشته است.

نمودار تغییرات قیمت ریپل پس از انتشار خبر شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا
نمودار تغییرات قیمت ریپل پس از انتشار خبر شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا

لازم به ذکر است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هیچوقت نسبت به ارزهای دیجیتال موضع دلسوزانه‌ای را اتخاذ نکرده است. همین کمیسیون در مارس ۲۰۲۰ از تلگرام به دلیل تلاش برای راه‌اندازی توکن گرام (Gram) شکایت کرد. با وجود این که این شکایت‌ها به سرانجام نرسید و اتهام‌های وارد شده به تلگرام اثبات نشد، اما همین سنگ‌اندازی‌ها باعث شد تا سال‌ها تلاش این شرکت برای عرضه یک کوین جدید بی‌ثمر باقی بماند.

دولت ایالات متحده بارها به صورت رسمی مخالفت خود با ارزهای دیجیتال را ابراز کرده است. از همین رو شاید بتوان این اتفاق را به نوعی خصومت شخصی و تلاش برای مختل کردن عملکرد این شبکه ربط داد. صرافی‌هایی که معاملات ریپل در آن‌ها متوقف شده نیز، همگی صرافی‌های واقع در ایالات متحده هستند. به نظر می‌رسد این صرافی‌ها برای اجتناب از درگیری و به جهت نمایش تبعیت خود از قوانین این کشور به این اقدام دست زده‌اند.

تیم ریپل در عکس‌العمل به این اتفاقات، در روز سه شنبه بیانیه‌ای را صادر کرده و در آن عنوان کرده که پاسخ کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا را در راستای اتهاماتی که به این شرکت وارد کرده خواهد داد. این بیانیه به این شکل آغاز می‌شود:

مردم و مطبوعات ماجرا را تنها از جانب کمیسیون بورس و اوراق بهادار شنیده‌اند. ما در طی هفته‌های آینده پاسخ خود به کمیسیون را اعلام خواهیم کرد و از خود در برابر این اتهامات دفاع خواهیم نمود.

در این بیانیه همچنین عنوان شده که هدف این کمیسیون از وارد کردن این اتهامات، استفاده از ریپل بعنوان ابزاری برای نابودی همه ارزهای دیجیتال بوده است.

البته به نظر می‌رسد که این ادعا نادرست هم نیست. این گزینه در جامعه ارزهای دیجیتال به قدری محتمل بود که پائولو آدرینو (Paulo Adrino)، مدیر ارشد بخش تکنولوژی صرافی بیت‌فاینکس، در توییتی به کاربران تتر اطمینان داد که تتر از این حمله در امان خواهد بود. در متن این توییت عنوان شده که تتر از همگی قوانین امریکا اعم از قوانین شناخت مشتری (KYC) و قوانین ضدپولشویی تبعیت می‌کند، و دلیلی برای وارد شدن این اتهام به تتر نیست.

توییت پائولو آدرینو از مدیران صرافی بیت فیینکس در پاسخ به حواشی سقوط قیمت ریپل
توییت پائولو آدرینو از مدیران صرافی بیت فیینکس در پاسخ به حواشی سقوط قیمت ریپل

ریپل در ادامه بیانیه خود اعلام کرده که از همه محصولات خود در خارج از ایالات متحده حمایت می‌کند. آن‌ها در این بیانیه این چنین اظهار داشته‌اند:

غالب مشتریان ما خارج از ایالات متحده سکونت دارند، و حجم بالایی از معاملات XRP نیز خارج از این کشور انجام می‌شود. بسیاری از کاربران ما از کشورهایی مانند انگلستان، ژاپن، سوئیس و سنگاپور هستند. در این کشورها قوانین مشخصی برای استفاده از XRP وجود دارد.

دشمنی دیرینه دولت امریکا با ارزهای دیجیتال باعث تعلل کاربران در باور این اتهامات می‌شود. این خبر در روزهای ابتدایی انتشار خود پیامدهای خوبی را برای ریپل در پی نداشت. اما باید دید که آیا کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا قادر به اثبات این اتهامات خواهد بود، و یا این که  ریپل از این نزاع سربلند خارج خواهد شد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.