لیسک (Lisk) چیست؟

لیسک نام یکی از متفاوت‌ترین رمز ارزها موجود در دنیای ارزهای رمزنگاری‌ شده است. لیسک یک بلاک چین مستقل دارد و به همه امکان نوشتن برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dapp  را می‌دهد. زبان برنامه نویسی این پروژه جاوا اسکریپت است و روش اجماع آن DPOS  یا اثبات سهام محول شده است، لیسک همیشه ۱۰۱ نماینده فعال دارد که با آرای دارندگان توکن لیسک انتخاب می‌شوند و وظیفه‌ی آن‌ها تامین امنیت و تایید تراکنش‌های شبکه است، همچنین آن‌ها قادرند تا طبق قواعد مشخص بخشی از توکن‌های محول شده را بین رای دهندگان تقسیم کنند. در این مطلب به تشریح پلتفرم لیسک پرداخته شده و به برخی از سوالات رایج در مورد این پلتفرم پاسخ داده شده است.

0 254

از زمان آغاز به کار لیسک (Lisk)، ابهامات زیادی در مورد آن و کاراییش برای مردم وجود داشته است. البته این تا حدی تقصیر خودمان است چون لیسک را تنها در زمان ICO تبلیغ کردیم و هنوز هم نقشه‌ی راه‌مان را منتشر نکرده‌ایم. در این مقاله قصد دارم برخی سوءتفاهمات را رفع کنم و در مورد ماهیت لیسک توضیحاتی بدهم.

لیسک چیست؟

سوءتفاهم‌ها

سوءتفاهم‌ها، افسانه‌ها و اطلاعات غلط زیاد دیگری درمورد لیسک وجود دارد و قصد دارم از موارد بزرگ‌تر شروع کرده و شبهه‌های موجود را رفع کنم.

لیسک یکی از فورک‌های اتریوم است

خیر! پایگاه کد لیسک از پروژه‌ی کریپتی (Crypti) فورک شده است که من و الیور ۱۸ ماه پیش از شروع لیسک عضوی از آن بودیم. کریپتی حدود ۲ سال پیش ۷۵۰ بیت کوین برای توسعه‌ی پلتفرم اجرای بلاک چین جمع‌آوری کرد و در نهایت پایگاه کدی را توسعه داد که نقطه‌ شروع خوبی برای پروژه‌ی جدید به حساب می‌آمد.

اگرچه همه چیز به خوبی مدیریت و کارشناسی شده بود اما ذخایر مالی ما برای توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی ایده‌ی نهایی کافی نبود. من و اولیور این مشکل را به عهده گرفتیم و به دارندگان کریپتی راه خروج مناسبی دادیم و سعی کردیم پلتفرم غیرمتمرکز بلاک چین مناسبی بسازیم. برای اینکه بفهمید چرا لیسک با اتریوم متفاوت است به خواندن این مطلب ادامه دهید.

لیسک به صورت جاوا اسکریپت نوشته شده است و امن نیست!

خیر! اگرچه جاوا اسکریپت زبان ضعیفی است اما این به معنای ضعف امنیتی آن نیست. بله، زبان برنامه‌نویسی به کارگرفته شده نقش مهمی دارد اما در نهایت این وظیفه‌‌ی توسعه‌دهندگان است که در ابتدای راه کدهای امنی بنویسند. زبان‌های برنامه‌نویسی دیگری هم وجود دارند که می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و به لطف ماهیت قوی خود اجازه‌ی نوشتن کدهای ضعیف را به توسعه‌دهندگان نمی‌دهند.

البته این بدان معنا نیست که این زبان‌ها برای بده‌‌بستان‌های مهم دیگر کاربرد ندارند. ما جاوا اسکریپت را برگزیدیم چون همه‌جا کار می‌کند و محبوب و رایج است و شرکت‌های بزرگی مثل گوگل و مایکروسافت در حال کار بر روی سرعت و امنیت آن در دستگاه‌های متعدد هستند. بنابراین پایگاه توسعه‌ی رو به رشد و دسترسی آسان آن نقش مهمی در این تصمیم ایفا کرد.

ما با توجه به محدودیت‌های شناخته‌شده‌ی جاوا اسکریپت و دقت عددی بیشتر از ۳۲ بیت، با استفاده از BigNumber.js بر این محدودیت‌ها کار کردیم. توسعه‌دهندگان اپلیکیشن بلاک چین توسط API ما محافظت می‌شوند و در صورتی که به آن نیاز داشته باشند می‌توانند از آن استفاده کنند. بنابراین این محدودیت مشکل به حساب نمی‌آید و از زمان آغاز لیسک هم برایمان مشکلی ایجاد نکرده است.

ما برای تقویت هرچه بیشتر پایگاه کد، در حال برنامه‌ریزی انتقال به تایپ‌اسکریپت (مجموعه‌ی قوی جاوا اسکریپت) هستیم که به محض اجرا مشکلات مربوط به کدهای هفتگی را به حداقل می‌رساند. ما در حال توسعه‌ی ویژگی‌های C++ هستیم تا سرعت و امنیت را به حداکثر برسانیم. ما در کل بر همه‌ی گزینه‌های ممکن برای حل مشکلات مربوط به جاوا اسکریپت در پروژه‌ی لیسک کار می‌کنیم.

لیسک رقیب همه‌ی پروژه‌های بلاک چین است!

خیر! اگرچه تقریبا می‌توانید همه چیز را در زنجیره‌ی لیسک اجرا کنید اما باور داریم بلاک چین آن‌قدر بزرگ است که همه‌ می‌توانند در آن برای حل مسائل فعالیت کنند.

 • ذخیره‌ی غیرمتمرکز را می‌توان در لیسک یا سایر بلاک چین‌های مستقل آن اجرا کرد.
 • تراکنش‌های ناشناس‌ را هم می‌توان در لیسک یا سایر بلاک چین‌های مستقل آن اجرا کرد.
 • در لیسک و سایر بلاک چین‌های مستقل آن می‌توان سیستم وبلاگ‌نویسی اجتماعی را به اجرا درآورد.

بهترین بخش آن این است که اگر به یکی از خدمات اپلیکیشن بلاک چین لیسک نیاز داشته باشید دیگر لزومی ندارد همه چیز را مجددا اجرا کنید. می‌توانید تکنولوژی‌های واسطه را اجرا کنید و از کاربردهای آنان برای اپلیکیشن لیسک خود استفاده نمایید.

لیسک چیست؟

لیسک به عنوان شبکه‌ی غیرمتمرکز

لیسک چیست؟ finmag.ir

لیسک شبکه‌ای غیرمتمرکز مانند بیت کوین، NXT و بیت‌شیرز است اما از الگوریتم‌های اثبات کار بیت کوین و اثبات سهام NXT استفاده نمی‌کند. لیسک از نسخه‌ی ساده‌تری از الگوریتم اجماع بیت‌شیرز به نام اثبات سهام محول‌شده  (Delegated Proof of Stake )بهره می‌گیرد. این یعنی دارندگان توکن LSK می‌توانند به نمایندگان زنجیره‌ی اصلی که امنیت شبکه را حفظ می‌کنند رای دهند. در زنجیره حداکثر ۱۰۱ نماینده  فعال می‌تواند وجود داشته باشند که همیشه بیشترین رای را در کل شبکه دارا هستند و تنها می‌توانند پاداش تولید بلوک را دریافت کنند؛ این یعنی انگیزه‌ی مالی برای تبدیل به یک نماینده فعال در آن وجود دارد. همه نمایندگان دیگر نیز در انتظار انتخاب شدن برای تامین امنیت، یکی از زنجیره‌های جانبی لیسک هستند.

لیسک به عنوان ارز رمزنگاری‌ شده

لیسک یک ارز دیجیتال است و توکن آن LSK نام دارد. ارسال توکن LSK از یک حساب به حساب دیگر تنها ۱۰ ثانیه زمان می‌برد و پس از ۱ الی ۲ دقیقه تراکنش دیگر قابل تغییر نخواهد بود.

لیسک به عنوان یک چارچوب

SDK اپلیکیشن‌های لیسک چارچوبی برای اجرای زنجیره‌های جانبی و توسعه‌ی اپلیکیشن در آن‌ها است. همه چیز در آن به زبان جاوا اسکریپت نوشته شده است؛ یعنی می‌توانید شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، بازی‌ها، اپلیکیشن‌های مالی، بازارهای پیش‌بینی، صرافی، پلتفرم ذخیره‌سازی، پلتفرم‌های اجرای قرارداد، شراکت‌های اقتصادی، فروشگاه‌های آنلاین، اپلیکیشن‌های IoT (اینترنت اشیا) و بسیاری چیزهای دیگر را در بلاک چین خود به صورت کاملا غیرمتمرکز و بدون پروتکل‌های پیچیده‌ی اجماع یا الگوریتم‌های شبکه‌ای همتا به همتا توسعه دهید.

لیسک چیست؟ finmag.ir

لیسک به عنوان یک پلتفرم دارای زنجیره‌ی جانبی

در بخش پیشین خواندیم که SDK اپلیکیشن لیسک شما را قادر می‌سازد تا از زنجیره‌ی جانبی در لیسک استفاده کنید. این زنجیره‌ی جانبی یک بلاک چین قابل دستکاری و شخصی‌سازی است که هیچگونه آلودگی و کلاه‌برداری در آن وجود ندارد. همه‌ی ویژگی‌ها، پارامترها و تراکنش‌ها می‌توانند برای تناسب هرچه بیشتر با اپلیکیشن بلاک چین شما تغییر یابند.

به منظور پیش‌گیری از وجود هرزنامه در یک بلاک چین، ذخیره‌سازی داده در بلاک چین همیشه نیازمند یک توکن ارزشمند است؛ مثل کارمزد تراکنش‌ها. می‌توانید در زنجیره‌ی جانبی خودتان از توکن‌های LSK یا توکن‌های کاملا جدید استفاده کنید.

در صورتی که بخواهید از توکن‌های LSK زنجیره‌ی اصلی در زنجیره‌‌ی جانبی استفاده کنید یک محدودیت‌ خواهید داشت. نمی‌توانید توکن‌ها را در بین بلاک چین‌های مختلف انتقال دهید. یادتان باشد که یک زنجیره‌ی جانبی، بلاک چینی کاملا جدید و مستقل است. مثلا لایت کوین را هم نمی‌توانید به شبکه‌‌‌ی بیت کوین بفرستید.

به همین دلیل است که نوع خاصی از تراکنش برای انتقال توکن LSK از زنجیره‌ی اصلی به زنجیره‌ی جانبی وجود دارد. توکن‌های LSK از نظر کاربردی هیچگاه از زنجیره‌‌ی اصلی خارج نمی‌شوند بلکه به حساب لیسک دارندگان زنجیره‌ی جانبی (در زنجیره‌‌ی اصلی) منتقل می‌شود. مقدار توکن LSK مشخصی هم در زنجیره‌ی جانبی ایجاد می‌شود و می‌توانید آن را برای خودتان استفاده کنید.

این یعنی اگر زنجیره‌ی جانبی یا اپلیکیشن بلاک چین به درستی نوشته نشود، همه‌ی توکن‌ها LSK امن باقی می‌ماند و می‌توانند توسط دارنده‌ی زنجیره‌‌ی جانبی بازگردانده شوند. معنای دیگر آن هم این است که باید به دارندگان زنجیره‌ی جانبی اعتماد کنید. البته این برای همه‌ی اپلیکیشن‌های بلاک چین صحیح نیست و تنها برای چند اپلیکیشن استارت‌آپی صدق می‌کند.

لیسک چیست؟ finmag.ir

در صورتی که بخواهید یک اپلیکیشن بدون واسطه را توسعه دهید و نمی‌خواهید توکن‌های LSK که متعلق به کاربرانتان است را نگه دارید می‌توانید توکن اختصاصی خود را در زنجیره‌های جانبی خود صادر کنید و از آنان به عنوان یک ارز کاملا جدید بهره ببرید. این یعنی می‌توانید آن را به صورت فروش اولیه سکه (ICO) یا در صرافی به فروش برسانید. به این طریق کاربرانتان کنترل کامل و خوبی بر توکن‌های خود دارند و می‌توانند در اپلیکیشن‌ مبتنی بر بلاک چینِ شما آ‌ن‌ها را خرج کنند. برای تبدیل توکن خود به LSK می‌توانید یک سیستم تبدیل کوچک را در اپلیکیشن خود ایجاد کنید.

اگر هم به دلیل یافتن باگ در زنجیره‌ی جانبی لیسک یا اپلیکیشن بلاک چین نیاز به هاردفورک داشتید، می‌توانید تنها زنجیره‌ی جانبی را هاردفورک کنید. زنجیره‌ی اصلی کاملا دست نخورده و بدون تغییر باقی می‌ماند.

گفتگوهای بی پایانی درمورد بلاک چین‌های عمومی، خصوصی و شراکتی وجود دارد. می‌توانید با استفاده از لیسک هر آنچه که نیاز دارید را بسازید. ما برای جذب استارتاپ‌ها و توسعه‌دهندگان تمرکز خود را بر بلاک چین‌های شراکتی عمومی گذشته‌ایم. این یعنی بلاک چین‌های شراکتی توسط نمایندگان انتخاب شده به وسیله یک بازار عمومی حفاظت می‌شوند و هر نماینده بابت تولید بلوک پاداش دریافت می‌کند، حال این پاداش ممکن است توسط صاحب آن اپلیکیشن پرداخت شود و یا ممکن است توسط کاربران آن اپلیکشن پرداخت شود.

لیسک به عنوان پتلفرم اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین

زنجیره‌های جانبی تنها پایگاه‌های داده‌ی غیرمتمرکز اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین هستند که امکان صدور توکن‌های ارزشمند، تغییرناپذیر بودن و وجود شبکه‌ی غیرمتمرکز را فراهم می‌کنند. جذاب‌ترین بخش برای کاربران ما پلتفرم اپلیکیشن‌های بلاک چین است.

SDK اپلیکیشن لیسک نه تنها امکان اجرای زنجیره‌های جانبی را می‌دهد بلکه ابزارهای لازم برای توسعه‌ی یک اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین را هم فراهم می‌کند. یک اپلیکیشن بلاک چین تنها یک متن که به شیوه‌ی غیرمتمرکز و بدون واسطه اجرا می‌شود نیست، بلکه بسیار قدرتمند است و اساسا از چهار بخش تشکیل شده است.

 • الگوریتم اجماع (به طور مثال Dpos)
 • زنجیره‌ی جانبی (به عنوان یک پایگاه داده تغییرناپذیر)
 • Back end (منطق اپلیکیشن)
 • Front end (رابط کاربری اپلیکیشن)

اپلیکیشن بلاک چین یک اپلیکیشن جامع است که الگوریتم اجماع، بلاک چین، توکن اختصاصی، back end، front end خود را دارد. با این حال می‌تواند با به کارگیری توکن LSK و دیگر اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین، جذب زنجیره‌های جانبی و شروع کار با پایگاه کاربری موجود، به سیستم کنونی لیسک متصل شود.

لیسک چیست؟ finmag.ir

باید توجه داشت که به لطف SDK اپلیکیشن لیسک نه تنها می‌توانید کاربردهای اپلیکیشن‌تان را توسعه دهید بلکه می‌توانید دست به توسعه‌ی رابط کاربری آن بزنید. با این روش می‌توانید اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین بسازید که آماده‌ی دانلود و استفاده در یک پکیج آماده هستند. رابط کاربری در این مورد به شیوه‌ی غیرمتمرکز هم قابل دسترسی هست، قابلیتی که اکنون در صنعت بلاک چین نظیر ندارد.

اغلب می‌شنویم که اگر کدها در بلاک چین ذخیره نشوند، پس آن اپلیکیشن غیرمتمرکز نخواهد بود. باید در اینجا تمایز قائل شویم؛ خود اپلیکیشن در کامیپوتر شما کار می‌کند، درست مثل کاربران بیت کوین یا یک تورنت. این یعنی شما باید ابتدا آن را دانلود کنید. اکنون کاربران متعددی هم وجود دارند که از اپلیکیشن‌ استفاده می‌کنند؛ بعضی از آن‌ها اجازه‌‌ی دسترسی خاصی برای تولید بلوک‌های جدید در زنجیره‌‌ی جانبی دارند و به شبکه امنیت می‌بخشند؛ دیگر کاربران هم فقط از اپلیکیشن استفاده می‌کنند. امنیت اپلیکیشن و زنجیره‌ی جانبی بلاک چین شما توسط چندین دستگاه حفظ می‌شود و غیرمتمرکز است و به همین دلیل اپلیکیشن‌تان غیرمتمرکز خواهد بود.

سرویس‌های بلاک چین زیرمجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های بلاک چین هستند که امکان انجام کارهای خاص مشابه با اپلیکیشن‌های تک‌منظوره را فراهم می‌کند.

در اینجا چند مثال می‌آوریم:

 • هویت به عنوان یک سرویس (مثلا ورود به وب‌سایت‌های مختلف با اطلاعات رمزنگاری‌شده‌ی فردی که با درخواست خودتان در اختیارتان قرار می‌گیرد).
 • میزبانی غیرمتمرکز به عنوان یک سرویس (مثلا ذخیره‌سازی تصویرها و اسناد در فضای غیرمتمرکز و امن ابری).
 • اجرای قراردادهای هوشمند به عنوان یک سرویس (مثلا محاسبه‌ی یک عدد تصادفی که در مقابل دستکاری امن باشد).
 • پایگاه‌های داده به عنوان سرویس (مثلا گرفتن نظر و بازخورد درمورد محصول برای دریافت نتایج واقعی).

بهترین چیز درمورد خدمات بلاک چین لیسک این است که همگی در زنجیره‌ی اصلی و اکوسیستم لیسک قرار دارند چون همه‌شان در زنجیره‌های جانبی لیسک کار می‌کنند. این یعنی به محض به وجود آمدن یک سرویس، توسعه‌ دهندگان اپلیکیشن بلاک چین می‌توانند از آن استفاده کنند. مثلا اگر می‌خواهید یک شبکه‌ی اجتماعی را توسعه دهید و تصاویر کاربران را ذخیره‌سازی کنید، می‌توانید به یک سرویس بلاک چین وارد شوید که به شما این امکان را می‌دهد.

این یعنی اپلیکیشن‌های بلاک چین لیسک می‌توانند پیچیده‌تر و آینده‌دارتر باشند و اکوسیستم اپلیکیشن لیسک هم رشد خوبی را تجربه کند. این درست شبیه کار مغز است که اتصالات عصبی بیشتر و بیشتری را ایجاد می‌کند تا توانایی بیشتری به دست آورد.

همه‌ی آن خدمات بلاک چینی می‌توانند بر اکوسیستم موجود لیسک با کاربران و توکن LSK قرار بگیرند. علاوه بر این، همه‌ی آن سرویس‌های بلاک چین مستقل هستند و اگر با شکست مواجه شوند تنها خودشان‌ شکست خورده‌اند و به بقیه سرویس‌ها آسیبی نمی‌رسد. آنچه باقی می‌ماند یک ورودی زنجیره‌‌ی جانبی در زنجیره‌ی اصلی لیسک است.

ویژگی قوی دیگر آن متن‌باز بودن آن است. در حالی که راه‌هایی برای پنهان کرد کدهای جاوا اسکریپت وجود دارد، به نظر ما اکثرا آن را مخفی نمی‌کنند تا اعتماد کاربران را جلب کنند. هر بار که فردی ویژگی جالبی به اپلیکیشن یا سرویس بلاک چین اضافه می‌کند، همه می‌توانند آن را کپی کنند، بهبود ببخشند و یا آن را در اپلیکیشن یا سرویس بلاک چین خود ادغام کنند.

بعضی از نمونه‌های متن‌باز از این دست دارای مزایایی هستند:

 • ما در ابتدا کتابخانه‌های لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند در لیسک در اختیار نداریم، با این حال، می‌توانیم EVM را در زنجیره‌ی جانبی لیسک ادغام کنیم. اگر فردی آن را انجام دهد همه می‌توانند از کد منبع آن استفاده کنند و می‌توانند قراردادهای هوشمند را در درون زنجیره‌‌ی جانبی اجرا کنند و یا اجرای قرارداد را به عنوان یک سرویس پیشنهاد کنند. در این زمان دیگر توسعه‌دهندگان نیازی به ورود به شبکه‌ی اتریوم نخواهند داشت.
 • وجود الگوریتم اجماع اثبات کار برای زنجیره‌ی جانبی لیسک مقداری زمان می‌خواهد. با این حال اگر فردی یکی از آن‌ها را توسعه دهد همه می‌توانند از آن بهره ببرند.
 • اگر پروژه‌ای به دلایل سیاسی یا مالی با شکست مواجه شود، بقیه می‌توانند از کد آن استفاده کرده و اپلیکیشن بلاک چین را دوباره به کار بگیرند. آن توسعه دهنده حتی می‌تواند یک زنجیره‌‌ی جانبی جدید بنویسد تا بتواند کاربران قدیمی را در کنار خود نگه دارد.

لیسک به عنوان دفتر غیرمتمرکز اپلیکیشن‌ها

امروزه ما اپ‌استور اپل، پلی استور گوگل را داریم که هر دوی آن‌ها ابزارهای غیرمتمرکزی هستند و تحت تملک سازمان‌های اپلیکیشن‌های متمرکزمی‌باشند.

با وجود لیسک نه تنها شبکه، اکوسیستم و SDK را برای اپلیکیشن‌ بلاک چین داریم، بلکه دفتر اپلیکیشن غیرمتمرکز خواهیم داشت که همه می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند. همه‌ی اپلیکیشن‌ها و خدمات مبتنی بر بلاک چین که بر پلتفرم لیسک ساخته شده‌اند باید در زنجیره‌ی اصلی لیسک ثبت شده باشند؛ با این روش اتصال بین زنجیره‌ی اصلی و زنجیره‌ی جانبی به وجود خواهد آمد. توسعه‌دهنده در طول مرحله‌ی ثبت می‌تواند نام، توضیحات، دسته، آیکون، تگ و لینک دانلود را تنظیم کند.

لیسک چیست؟ finmag.ir

ما به همراه آن یک اپ استور  جایگزین برای اپلیکیشن‌های بلاک چین، مستقل و غیرمتمرکز ارائه می‌کنیم.

لیسک به عنوان یک بازار غیرمتمرکز و نماینده

بازار نماینده‌ی لیسک راهی است که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن بلاک چین را به نمایند‌ه‌های زنجیره‌های جانبی پیوند می‌دهد. این کار لازم است چون هر زنجیره‌ی جانبی یک بلاک چین مستقل است که نیازمند گره‌های مخصوص خود برای تامین امنیت وی می‌باشد. اگر توسعه‌دهندگان اپلیکیشن بلاک چین از الگوریتم اجماع پیش‌فرض ما استفاده نکنند، باید خودشان عهده‌دار استخراج‌کنندگان زنجیره‌های جانبی باشند که شاید در برخی موارد گزینه‌ی بهتری باشد. با این حال اگر توسعه‌دهنده‌ی اپلیکیشن بلاک چین از الگوریتم اجماع پیش‌فرض ما استفاده کند، می‌تواند نماینده‌هایی را برای جمع‌آوری کارمزدهای کنونی بازار به خدمت بگیرد.

لیسک چیست؟ finmag.ir
لیسک چیست؟ finmag.ir

این نوع از بازار واسطه‌ای تنها می‌تواند با الگوریتم اثبات ترکیبی سهام (DPoS) کارکند و به ما اجازه می‌دهد تا با لیسک کارهای زیادی انجام دهیم.

 • پشتیبانی از نرم‌افزارهای واسطه مانند بیت کوین (اتریوم و …)

بیایید فرض کنیم که شما یک اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین دارید که رسیدهای خریدتان برای هر تراکنش بیت کوین که کاربرانتان انجام می‌دهند را در زنجیره‌ی جانبی ذخیره می‌کند. چگونه از تراکنش‌های بیت کوینی کاربرانتان خبردار می‌شوید؟ اوراکل خیلی کند است و جستجوگر بلاک چین هم متمرکز است. این یعنی باید بیت کوین را به صورت محلی و در کنار اپلیکیشن‌ بلاک چینی خود اجرا کنید تا به API آن دسترسی داشته باشید و داده‌های لازم را به سرعت دریافت کنید. این یعنی این نوع از واسطه‌ها باید خود را به عنوان نماینده‌ی زنجیره‌های جانبی بهبود ببخشند. این یکی از ویژگی‌های نماینده است که بازار واسطه‌ای باید آن را دارا باشد. همین امر درمورد نرم‌افزاهای واسطه‌ای متمرکز و غیرمتمرکز دیگر هم صادق است.

لیسک چیست؟ finmag.ir

 • ماندن در چارچوب قانونی به دلایل قضایی

شاید بعضی از اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین ویژگی‌هایی داشته باشند که در یک کشور غیرقانونی و در کشور دیگر قانونی باشد. استارت‌آپ این اپلیکیشن باید در مورد آن جدی باشد و ۱۰۰ درصد قانونی باقی بماند؛ یعنی زنجیره‌ی جانبی باید توسط گره‌هایی که در حوزه‌ی قانونی عمل می‌کنند تامین امنیت شوند.

 • درآمدزایی برای همه‌ی مردم جهان

همه‌ی نمایندگان زنجیره‌ی جانبی می‌توانند به ازای کارمزدی که تعریف می‌کنند استخدام شوند (مثلا ۱۰ LSK به ازای هر ۱۰۰ بلوک). تصور کنید که طی دو سال می‌توانید ۵۰ اپلیکیشن بلاک چین با Raspherry Pi 5 خود که به قیمت ۱۵ دلار خریدید بسازید و ماهی ۵۰ دلار درآمد داشته باشید. برای خیلی‌ها این عدد کمی است اما در نقاط زیادی از جهان حقوقی کافی برای یک ماه است. دنیا در حال اتصال هرچه بیشتر است و حتی در آن بخش‌هایی که اینترنت هنوز توسعه‌ی زیادی نیافته است اجرای این سناریو تخیلی نیست بلکه واقعی است.

 • کلاینت‌های سبک برای هر اپلیکیشن‌ و خدمات مبتنی بر بلاک چین

به لطف زنجیره‌های جانبی شراکتی، به‌روزرسانی کد و ایجاد تغییر بسیار ساده شده است. نکته مهم‌تر این است که به راحتی می‌توانید یک کلاینت سبک را برای خدمات و اپلیکیشن‌های بلاک چینی خود توسعه دهید. طبق برآورد ما دستگاه‌های موبایل تبدیل به کامپیوترهای آینده می‌شوند و هیچکس نمی‌خواهد با یک بلاک چین در یک موبابل همگام‌سازی شود. این یعنی ما باید تنها با یک کلیک اجازه‌ی دسترسی کاربرانمان را به اپلیکیشن‌ها بدهیم. این امر با راه‌اندازی سیستم مشتریان محقق می‌شود که کل اپلیکیشن بلاک چین (back end  و front (end را از نماینده‌ی زنجیره‌‌ی جانبی به شیوه‌ای غیرمتمرکز دریافت می‌کند.

لیسک چه چیزی نیست!

لیسک پلتفرم قراداد هوشمند نیست

امیدوارم توضیحات بالا نشان داده باشد که ما پلتفرم قرارداد هوشمند که قرادادهای Solidity را به سادگی در فورک EVM انجام می‌دهد نیستیم. اپلیکیشن‌های بلاک چین لیسک ویژگی‌های خود را به طور مستقیم در back end خود ادغام می‌کنند.

در اینجا نمونه‌هایی در مورد چگونگی اجرای این ویژگی‌های خاص در یک اپلیکیشن بلاک چین را آورده‌ایم:

 • اختیارات در یک اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین

شما می‌توانید در اینجا بر APIهای لیسک تکیه کنید. کاربرانتان می‌توانند کلمه‌ی عبور لیسک خود را که به حساب اپلیکیشن‌ بلاک چین تبدیل می‌شود را به کار بگیرند. ما به دلایل امنیتی پیشنهاد می‌کنیم کلمه‌‌ی عبور دوم خود را هم تنطیم کنند.

اکنون می‌توانید اپلیکیشن‌هایتان را که جهت تایید خودشان نیازمند کاربران هستند را بسازید. این برای همه‌ی اپلیکیشن‌ها حائز اهمیت است.

 • ارسال پیام، نوشتن پست در وبلاگ

شما باید نوع جدید از تراکنش‌ را اضافه کنید که به شما امکان پیوست متن با طول مشخص را فراهم کند. شما علاوه بر این باید دو تماس API هم برای شروع تراکنش جدید و بیرون آوردن محتوای یک تراکنش از زنجیره‌ی جانبی را اضافه کنید.

اکنون می‌توانید خدمات پیام‌رسانی، شبکه‌ی اجتماعی و سیستم وبلاگ‌نویسی غیرمتمرکز را ایجاد کنید و حتی می‌توانید سیستم‌های رای‌گیری را با اتکا به سرمایه‌ی کاربران توسعه دهید.

 • داشتن پرچم

شما باید نوع جدید تراکنش را که به شما اجازه‌ی تنظیم حالت بولین (Boolean) صحیح و غلط را می‌دهد اضافه کنید.

باید اکنون یک اپلیکیشن غیرمتمرکز اینترنت اشیا بسازید که به شما امکان اجرای گجت‌های امن در تراکنش‌های ساده را که تنها با فشار دادن یک دکمه انجام می‌شوند فراهم می‌کند.

 • ایجاد اعداد تصادفی

همه‌ی محاسبات درون اپلیکیشن بلاک چین لیسک باید قطعی باشند. این یعنی گره‌های اجراکننده‌ی کد اپلیکیشن بلاک چین باید به همان نتایج برسند. بنابراین نمی‌توانید یک تابع تصادفی جاوااسکریپت را استفاده کنید و باید بر روش‌های دیگری متکی باشید. یکی از گزینه‌ها محسابه‌ی عدد تصادفی، شناسه  ۱۰ بلوک بعدی است. گزینه‌ی دیگر برای سیستم‌های چندکاربره مجبور کردن همه‌ی افراد برای اعلام یک شماره جهت محسابه‌ی عدد تصادفی است.

اکنون می‌توانید بازی‌هایی که نیازمند اعداد تصادفی هستند را بسازید.

لیسک یک استارت‌آپ بیت کوینی نیست

ما یک استارت‌آپ بلاک چین و یک شبکه‌ی مستقل از بیت کوین هستیم که بلاک چین، ارز و کنترل خودمان را داریم. اگر وب‌سایت ما را چک کنید این نکته برایتان روشن خواهد شد.

ما پامپ و دامپ نیستیم

بسیاری از کاربران به ما فشار می‌آورند تا سرمایه‌هایمان را در امور غیرضروری صرف کنیم و پاداش‌های زیادی بدهیم. اما این کار را نمی‌کنیم! ما اینجایم تا یک پلتفرم بلندمدت را بسازیم و اجرا کنیم. سرعت توسعه با گذر زمان و با رشد تیم بیشتر می‌شود. افزایش مرحله به مرحله انجام می‌شود و هدفهای بازاری مشخصی هم برای حضور پروژه در بازار تدارک دیده شده‌اند. طبق برآوردهای ما سرمایه‌‌مان برای ۵ سال آینده کافی است.

ما آماده نیستیم

لیسک آماده نیست وگرنه در مرحله‌‌ی ICO نبودیم! قسمت‌هایی از چشم‌انداز گسترده‌ی ما چند ماه و بخش‌هایی نیز شاید چند سال طول بکشد. یک هفته‌ای نمی‌شود بازار اپلیکیشن‌ها را منقلب کرد.

بهترین راه برای درک کامل چارچوب لیسک و قابلیتی که به توسعه‌دهندگان می‌دهد، مطالعه‌ی عمیق در مورد آن است. امیدوارم این مطلب شبهات موجود را جواب داده باشد و آنچه ما به دنبال آن هستیم را روشن کرده باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.