لیسک چیست؟ یک زنجیره فرعی و پلتفرم DAPP مبتنی بر جاوا اسکریپت

لیسک پلتفرمی رمزنگاری‌شده است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به راحتی هر چه تمام‌تر و با استفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود را بنویسند و آن‌ها را بر روی زنجیره‌های فرعی لیسک اجرا کنند. هر توسعه‌دهنده می‌تواند بدون زحمت خاصی بلاکچین اختصاصی و سفارشی خود را بر روی زنجیره‌های فرعی لیسک شکل دهند و خود را وارد صنعت رو به رشد بلاکچین نماید. لیسک همچنین قرار است به یک اپ استور بزرگ از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز متن‌باز تبدیل شود و با حذف واسطه‌ها به توسعه‌دهندگان و کاربران اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خدمت کند.

0 217

لیسک چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین مسائل مطرح در حوزه ارز دیجیتال ترغیب توسعه‌دهندگان به ساخت سریع‌تر بلاکچین‌ها و سر در آوردن از کدهای پایه تشکیل‌دهنده زیرساخت بلاکچین‌ها است. هسته بیت‌کوین به زبان ++C و اتریوم به زبان سالیدیتی (Solidity) نوشته شده‌اند. سالیدیتی یک فریم ورک مستقل مبتنی بر جاوا اسکریپت است. به کارگیری زبان‌های مختلف در ایجاد ارزهای دیجیتال باعث سردرگمی‌توسعه‌دهندگان شده و آن‌ها نمی‌دانند روی یک زبان تمرکز کنند و یا آنکه از هر کدام قدری بیاموزند.

مکس کوردک (Max Kordek) و الیور بیدوز (Oliver Beddows) بنیانگذاران لیسک (Lisk) این مشکلات را از نزدیک دیدند و تجربه کردند و به همین دلیل تصمیم گرفتند فناوری بلاکچینی به وجود آورند که دسترسی به آن آسان‌تر باشد و با توجه به اینکه بیشتر اپلیکیشن‌های محبوب (مانند اوبر) و حتی خود اینترنت عمدتا به زبان جاوا اسکریپت است، دلیلی ندارد گزینه دیگری به جز آن انتخاب شود.

lisk پلتفرمی‌برای ایجاد اپلیکیشن‌های نامتمرکز (DAPP) و همچنین پلتفرمی‌برای توسعه زنجیره‌های فرعی (sidechain) می‌باشد. توسعه‌دهندگان به سختی کار می‌کنند و اغلب به دنبال پلتفرم‌های متمرکز مانند Google Play و App Store اپل هستند. این شرکت‌های عظیم عمده توجه و درآمد حاصل را تصاحب می‌کنند و توسعه‌دهندگان سهم بسیار ناچیزی می‌گیرند. لیسک می‌کوشد یک پلتفرم عادلانه‌تر برای اپ‌های نامتمرکز ایجاد کند و شرایطی را فراهم نماید تا توسعه‌دهندگان سهم بیشتری از عواید دریافت کنند.

طراحان پروژه لیسک امید دارند با تمرکز بر جاوا اسکریپت (نه یک زبان اختصاصی جدید) کار توسعه‌دهندگان را سریع تر و ساده‌تر کنند و در نهایت پلتفرم خود را به روی میلیون‌ها برنامه‌نویس آموزش دیده بگشایند.

همه چیز در سال ۲۰۱۴ با کریپتی (Crypti) شروع شد. کریپتی یک پلتفرم اپ بلاکچین متن‌باز بود که توسط مک کوردک و الیور بیدوز فورک شد. کریپتی در سطح اجتماعی موفق عمل کرد اما برای تبدیل شدن به دورنمای ذهن بنیانگذارانش به قدرت آتش بیشتری نیاز داشت و نهایتا در می‌ ۲۰۱۶ به لیسک فورک شد.

مشخصات

  • زمان ایجاد بلوک : ۱۰ ثانیه
  • زمان چرخش : حدود ۱۷ دقیقه
  • عرضه: ۱۰۰ میلیون LISK + پاداش سالانه ایجاد بلوک (در حال حاضر ۴ LSK به ازای هر بلوک)
  • سیستم اجماع: اثبات سهام محول‌شده (DPoS)
  • نماد اختصاصی : LSK
  • نماد ارز لیسک : Ⱡ

lisk می‌کوشد با یک شبکه نامتمرکز ارائه دهنده پلتفرم باشد (همانند ETH و NEO) اما از برخی جهات نسبت به نمونه‌های دیگر متفاوت است. اتریوم از سالیدیتی (Solidity) استفاده می‌کند به همین خاطر توسعه‌دهنده‌ها مجبورند یک زبان جدید بیاموزند، همچنین اتریوم روی قراردادهای هوشمند متمرکز است. این ساختار متکی بر بک – اِند (back end) ایجاب می‌کند که واسطه‌هایی به عنوان اپلیکیشن‌های فرانت – اِند (front-end) عمل کنند (برای نمونه، کیف پول  MyEtherWallet در ازای توکن‌های ERC-20).

lisk با به کارگیری زنجیره‌های فرعی و یک کیفت توسعه نرم افزار (SDK) کامل، یک کیت و کابودل (caboodle) کامل در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا به وسیله آن DAPPS (اپ‌های نامتمرکز) بسازند و حتی برای خود یک سیستم بلاکچینی مستقل و سفارشی تولید نمایند. این بلاکچین فرعی (side blockchain) به بلاکچین اصلی لیسک متصل است که به صورت جداگانه نگهداری می‌شود و به این وسیله امنیتش تامین می‌شود.

لیسک چیست؟ 
لیسک چیست؟

زنجیره‌های فرعی

سایدچین (Sidechain) نوعی دفتر ثبت مستقل رمزنویسی شده (کریپتوگرافیک) است و به عبارت دیگر نوعی بلاکچین است که بدون آسیب زدن به عملکرد و سرعت زنجیره اصلی (Mainchain) به آن متصل می‌شود. با وجود زنجیره فرعی، ویژگی‌های تعاملی مختلفی در سیستم به وجود می‌آید که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان انتقال و همگام‌سازی توکن‌ها در زنجیره‌های مختلف اشاره کرد.

زنجیره‌های فرعی به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهند در الگوریتم‌های اجماع، مقیاس‌بندی شبکه، ردگیری دارایی‌ها و حتی انتشار نسخه‌های بتای رمزنگاری (مانند تست‌نت‌ها) و ردگیری دارایی‌ها (مانند سهام) بالاترین سطح شخصی‌سازی را انجام دهند. بسیاری از شیوه‌های مربوط به زنجیره‌های فرعی به صورت تک بلاکچین یا بلاکچین خصوصی هستند، ولی lisk سعی دارد در هر دو جنبه پایداری و امنیت زنجیره اصلی بهترین شرایط ممکن را فراهم سازد و به زنجیره‌های فرعی اجازه دهد تا آن جا که ممکن است انعطاف‌پذیری داشته باشند.

توسعه‌دهندگان در زمینه ایجاد شبکه‌های بلاکچین خود به صورت زنجیره فرعی اختیار کامل دارند و از طرف دیگر تیم لیسک از زنجیره اصلی نگهداری کرده و ۱۰۱ نماینده آن‌ها امنیت زنجیره اصلی را برقرار می‌کنند، با این روش اگر در بلاکچین دیگر باگی وجود داشته باشد، تاثیری بر زنجیره اصلی نخواهد گذاشت.

تفاوت لیسک در چیست؟

برای ایجاد سهولت در دسترسی به فناوری بلاکچین، تیم لیسک بر مبنای جاوا اسکریپت یک کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) تهیه کردند که تمرکز اصلی آن روی رابط کاربری (UI) و پشتیبانی توسعه‌دهنده می‌باشد.

این SDK از ۴ بخش کلیدی تشکیل شده است:

  1. الگوریتم اجماع : در ارتباط با اثبات سهام محول‌شده است (DPoS) که شرایط پیش‌فرض هم محسوب می‌شود.
  2. زنجیره فرعی : امکان ایجاد یک بلاکچین خودگردان را فراهم می‌کند که به زنجیره اصلی لیسک متصل خواهد شد
  3. بک اِند (Back-end ) : کد قابل شخصی‌سازی که توسعه‌دهندگان می‌توانند به وسیله آن به صورت مستقل DAPPS بسازند
  4. فرانت اِند (Front-end ): رابط کاربری (UI) که افراد با آن ها سر و کار دارند

بر اساس ایده اصلی، این پروژه‌های مستقل باید به یک زنجیره مادر پایدار متصل گردند که مقیاس از پیش تعیین شده دارد و بسیار قدرتمند است. لیسک همچنین نمایندگانی دارد که به تامین امنیت شبکه‌های زنجیره فرعی کمک می‌کنند.

لیسک چیست؟ 
لیسک چیست؟

توسعه‌دهندگان از ترکیب کردن قدرت شبکه لیسک و بلاکچین اصلی با یک SDK متن‌باز، قدرت لازم برای ساخت اپلیکیشن‌هایی را که مناسب هستند پیدا می‌کنند و به راحتی می‌توان آن‌ها را دانلود کرد. این اپ‌ها در یک مرجع نامتمرکز شبیه app store به آسانی در دسترس هستند و توکن‌های LSK برای استفاده از شبکه و خدمات لیسک مصرف می‌شوند (مشابه اتر در اتریوم).

این رویه به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تنها بر کیفیت اپلیکیشن خود تمرکز کنند و از بابت بازتولید یک بلاکچین جدید و تمام مسائل همراه با آن نگرانی نداشته باشند.

نمونه هایی از سرویس های بلاکچین مشخص که می‌توان آن ها را در این SDK ساخت:

هویت به عنوان یک سرویس – نوعی ورود یکپارچه (SSO) به صورتی آنی با زدن یک دکمه، برای سایت‌هایی که نیازمند لاگین هستند.

هاستینگ نامتمرکز به عنوان یک سرویس – ذخیره مدیا در یک ابر رمزگذاری شده نامتمرکز

اجرای قرارداد هوشمند به عنوان یک سرویس – خدمات سند امانی بی ودیعه (trustless escrow services) را محقق می‌سازد و ریسک کلاهبرداری را کاهش می‌دهد.

اوراکل‌ها به عنوان یک سرویس – روشی برای به دست آوردن دیتای آنی (real-time data) قابل شخصی‌سازی یا نتیجه رویدادهای حقیقی  (real life events)

یکی از بهترین مزایای داشتن SDK و اکوسیستم متن باز در زنجیره اصلی lisk این است که تمامی ‌سیستم از هر DAPP جدید بهره می‌برند و از آنچه توسعه‌دهندگان می‌سازند استفاده می‌کنند. برای نمونه سالیدیتی در لیسک کتابخانه‌ای ندارد اما توسعه‌دهنده می‌تواند قراردادهای هوشمند ماشین مجازی اتریوم (EVM) را در زنجیره‌های فرعی لیسک کدنویسی کند یا به صورت یک سرویس بلاکچین درآورد و در این صورت تمام شبکه می‌تواند از آن کتابخانه استفاده کند. به این شیوه پس از تکمیل شدن، تمامی‌شبکه لیسک می‌تواند از این قابلیت جدید بهره ببرد و هرچه توسعه دهنده‌های بیشتری اضافه شوند تاثیر شبکه قوی‌تر می‌شود و اپ‌ها و سرویس‌های مورد نیاز سریع‌تر ساخته می‌شود. این رویه باعث به وجود آمدن ارزش و سود بیشتر برای توسعه‌دهندگان و کاربران می‌شود و در مجموع برای لیسک مفید است.

لیسک یک دایرکتوری اپ نامتمرکز است (همانند iTunes و Google Play)

همانطور که در هر اپ استوری (App store) برنامه‌ها را جستجو می‌کنید، می‌توانید در این اکوسیستم، در کلاینت لیسک ،DAPP مورد نظر را جستجو نمایید. تمامی‌اپلیکیشن‌های بلاکچین ساخته شده در این پلتفرم باید در زنجیره اصلی ثبت (رجیستر) شود. این ثبت باعث می‌شود میان زنجیره اصلی و زنجیره فرعی لیسک ارتباط به وجود آید و در نتیجه دایرکتوری اپلیکیشن می‌تواند تمامی‌اپ‌ها و سرویس‌های بلاکچین را پیدا کند. در حین این فرآیند، توسعه‌دهنده می‌تواند مشخصات مورد نظر خود برای اپلیکیشن از جمله نام، توصیف، دسته‌بندی، آیکون، تگ‌ها و لینک دانلود را ثبت کند. این ساز و کار بسیار شبیه ثبت اپ یا پادکست در سرویس‌هایی مانند اپ استور اپل است.

لیسک چیست؟ 
لیسک چیست؟

نقشه راه و پیشرفت‌ها

لیسک در مسیر خود افت و خیزهایی را تجربه کرده و با چالش‌های مختلفی رو به رو شده است. با این حال، لیسک به یک پروژه‌ی واقعی تبدیل شده و با نصب هر یک از ستون‌های زیربنایی خود اعتماد بیشتری جلب می‌کند. مشارکت با مایکروسافت در ۲۰۱۶ برای لیسک این فرصت را فراهم کرد تا از طریق آژور، بلاکچین را در قالب یک سرویس ارائه دهد و برای خود اعتبار کسب کند.

یکی از پیشرفت‌های اخیر این پروژه رفتن به سراغ استفاده از یک برند جدید است. سازندگان کوشای لیسک با استخدام یک شرکت راهبرد برند و طراحان حرفه‌ای نشان دادند که نمی‌خواهند صرفا یک اپ بلاکچین باشند و به سمت تبدیل شدن به یک برند در حرکت هستند. راه اندازی مجدد لیسک در فوریه ۲۰۱۸ صورت گرفت و بازخوردهای زیادی از سوی اعضای جامعه و دیگر سهامداران این صنعت داشت.

از کجا لیسک بخریم

لیسک در برخی صرافی ها داد و ستد می‌شود که سه مورد از مشهورترین آن‌ها بیت‌رکس (Bittrex)، پولونیکس (Poloniex) و باینانس (Binance) هستند. همانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، برای گرفتن لیسک ابتدا باید بیت‌کوین تهیه کنید و می‌توانید این کار را در صرافی دلخواه خود انجام دهید.

لیسک را کجا نگهداری کنیم

راه اندازی مجدد لیسک با ساخت یک کیف پول دسکتاپ همراه بود. لیسک این کیف پول را از صفر ساخته است. در حال حاضر شیوه اصلی پشتیبانی شده برای توسعه‌دهندگان، استفاده از کیف پول نانو لیسک (Lisk nano wallet) است؛ یک کیف پول سبک یا SPV که گره‌های کامل را اجرا نمی‌کند در عوض به گره‌های بنیاد لیسک متصل می‌شود. با وجود اینکه یک کیف پول اصلی قابل دانلود وجود دارد، استفاده از آن تنها مختص کاربران خبره است، یعنی اینکه این کیف یک داشبورد خط فرمان است که هیچ رابط گرافیکی ندارد.

نتیجه

لیسک در نقش یک بازیکن بسیار کند و آرام عمل کرده است. در دنیایی که هر ماه ICOهای جدیدی به میان می‌آیند، مشاهده پیشرفت پایدار، تحقق معیارها و رسیدن تدریجی به دست آوردها بسیار جالب توجه است. هر دو بنیان‌گذار لیسک از دوره کریپتی (Crypti) همواره در راستای پروژه خود کوشیده‌اند و از نهالی که کاشته‌اند مراقبت نموده‌اند. آن‌ها از تعدادی برنامه‌نویس که پشت میز آشپزخانه می‌نشستند به تیمی‌منسجم و بزرگ تبدیل شده که در دفاتر خود در شهر برلین مشغول هستند، بنابراین لیسک راه درازی را پیموده تا به این نقطه برسد.

لیسک از دید بسیاری « قاتل اتریوم » است، اما با نگاهی دقیق تر متوجه می‌شویم که پروژه لیسک صرفا یک رقیب اصلی دیگر است که در حال بزرگ شدن و قدم گذاشتن به دنیای نوظهور رمزنگاری می‌باشد. در حالی که اتریوم روی قراردادهای هوشمند و ساز و کارهای مبتنی بر سالیدیتی به عنوان یک ابزار بک – اِند (back-end) تمرکز دارد، لیسک به دنبال تسخیر قلب و فکر هر دو قشر توسعه‌دهنده (جاوا اسکریپت) و کاربر است.

SDK لیسک مبتنی بر جاوا اسکریپت است و سادگی آن جذابیت فراوانی دارد. چرا هنگامی‌که بسیاری از توسعه‌دهنده‌ها نحوه استفاده از کد اینترنت را می‌دانند سراغ بازآفرینی آن برویم؟ لیسک چشم خود را روی تمایل به ساخت چیزی اختصاصی بسته و به جای آن از فریم ورک‌های موجود استفاده می‌کند و به این ترتیب می‌تواند با سرعت بیشتر به طیف بسیار وسیع تری از توسعه دهندگان دسترسی پیدا کند.

تنها زمان مشخص می‌کند که پادشاه کوهستان کریپتو کیست و لیسک بی سر و صدا و پیوسته در حال تبدیل شدن به یک گزینه مناسب برای این مقام است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.