لیسک، پلتفرمی‌برای برنامه‌های بلاکچین

لیسک نام یکی از متفاوت‌ترین ارزهای دیجیتال موجود در دنیای ارزهای دیجیتال است. لیسک یک بلاکچین مستقل دارد و به همه امکان نوشتن برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dapp را می‌دهد. زبان برنامه‌نویسی این پروژه جاوا اسکریپت است و روش اجماع آن DPOS یا اثبات سهام محول شده است. لیسک همیشه ۱۰۱ نماینده فعال دارد که با آرای دارندگان توکن لیسک انتخاب می‌شوند و وظیفه‌ی آن‌ها تامین امنیت و تایید تراکنش‌های شبکه است. در این مطلب یک توسعه‌دهنده مسلط به جاوا اسکریپت به تشریح پلتفرم لیسک و افق‌های روبروی این پروژه پرداخته است.

0 137

جاوا اسکریپت

به واسطه شغلم به عنوان توسعه‌دهنده، برنامه‌های زیادی از پروژه‌های شخصی کوچک گرفته تا برنامه‌های بزرگ تجاری ساخته‌ام و زبانی که برای کارم انتخاب کردم، جاوا اسکریپت است. جامعه برنامه‌نویسی که من در آن کار می‌کنم، جزو پرجمعیت‌ترین و فعال‎ترین جامعه‌هایی هست که برنامه‌های متن باز (open source) را با آغوش باز می‌پذیرد. جامعه جاوا اسکرپیت تاکنون بیشترین ماژول‌ها، پکیج‌ها، پلاگین‌ها و ابزارها را برای توسعه این زبان ساخته است .

جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان شناخته می‌شود، اما این زبان مخصوص مرورگر وب است. شما می‌توانید انیمیشن، رابط کاربری، وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی را با آن ایجاد کنید. از زمانی که NodeJS در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرد، جاوا اسکریپت در حال کار کردن به عنوان backend) backend:جایی که فقط با کد سر و کار داریم و خبری از رابط کاربری نیست) سرور است.

همچنین می‌توانید با فریمورک Electron برنامه‌های دسکتاپ ایجاد کنید و توسط فریمورک‌های مختلفی مثل ReactNative از برنامه‌تان برای iOS و اندروید خروجی بگیرید. این زبان در همه جا کاربرد داشته و عملا هر توسعه‌دهنده‌ای هر چند اندک، ولی راجع به این زبان آشنایی دارد. این زبان برای هرچیزی تقریبا یک فریمورک دارد. .

 کشف لیسک

لیسک، پلتفرمی‌برای برنامه‌های بلاکچین
لیسک، پلتفرمی‌برای برنامه‌های بلاکچین

روزی از طریق سایت coinmarketcap متوجه لیسک (Lisk) شدم، و با اشتیاقم به ارزهای رمزنگاری‌ شده، شروع به بررسی آن کردم. با مرور صفحه وب به جمله زیر رسیدم:

برنامه‌های غیرمتمرکز بلاکچین روی فریمورک لیسک، از ابتدا با زبان جاوا اسکریپت خالص نوشته خواهند شد و از مزایای APIهای قدرتمند لیسک بهره‌مند می‌شوند. به علاوه هر برنامه در زنجیره فرعی (sidechain) خودش اجرا می‌شود تا اطمینان حاصل شود که زنجیره اصلی لیسک امن و مقیاس پذیر خواهد ماند.

جرقه‌ای در ذهن من زده شد، و از اینکه می‌توانستم برای توسعه بلاکچینی از فریمورک جاواسکریپت استفاده کنم، هیجان زده شدم. به سرعت کیف پولی که در انجمن و چت روم‎‌های آنها پیوست شده بود را دانلود کرده و Github شان را چک کردم،که نشان‌ از توسعه بسیار فعال در تعداد زیادی repos عمومی‌داشت.

آن‌ها همانند بیشتر شرکت‌های رمزنگاری، از Slack استفاده نکرده بودند، اما از پروژه متن باز Rocket Chat برای چت میان اعضای جامعه‌شان استفاده می‌کردند و مانند بسیاری از تیم های حرفه‌ای متن باز از Gitter برای ارتباط با دیگر توسعه‌دهندگانش استفاده می‌کردند.

مزایای لیسک

لیسک (نامش از Obelisk مشتق شده است) چندین مزایا و بهبود نسبت به دیگر پلتفرم‌های بلاکچین دارد که در زیر به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱-با جاوا اسکریپت ساخته شده است که برای توسعه دهندگان جاوا اسکریپت آشنا است .

۲-Dappها (برنامه‌هایی که روی بلاکچین اجرا می‌شوند) روی زنجیره فرعی خودشان اجرا می‌شوند.

۳-در آن از الگوریتم اثبات سهام محول‌شده (Delegated Proof of Stake) به جای اثبات سهام (proof of Stack=PoS) و اثبات کار (proof of Work=PoW) استفاده می‌شود.

 یک مقایسه گرافیکی بین لیسک و اتریوم

از ابتدا، ساخت برنامه برای توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت یک تصمیم هوشمندانه بود، چرا که به تطبیق پذیری و توسعه سریع روی این پلتفرم کمک می‌کند. هدف آن‌ها توسعه‌دهندگان و شرکت‌هایی هستند که به دنبال یک پلتفرم برای راه‌اندازی ایده‌های خود بر روی یک بلاکچین bootstrapped می‌گردند.

زنجیره‌های فرعی

آن‌ها سیستم‌های پیچیده‌شان را با سیستم زنجیره فرعی برای برنامه‌های غیرمتمرکز ساختند. هر Dapp می‌تواند تصمیم بگیرد که روی چه نوع پروتکلی اجرا شود. آن‌ها می‌توانند توکن‌های خودشان را ایجاد و استفاده کنند و اگر مشکلی در یک بلوک جانبی یا زنجیره فرعی اتفاق بیفتد روی زنجیره اصلی تاثیری نمی‌گذارد .

لیسک، پلتفرمی‌برای برنامه‌های بلاکچین
لیسک، پلتفرمی‌برای برنامه‌های بلاکچین

برای نظارت و اجرای شبکه لیسک از پیاده‌سازی ساده شده‌‌ الگوریتم اجماع بیت‌شرز (BitShares) استفاده می‌شود که اثبات سهام محول‌شده نام دارد. 

به این وسیله هر دارنده لیسک (LSK)می‌تواند برای نماینده زنجیر اصلی رای بدهد که این نماینده وظیفه امن کردن شبکه را بر عهده دارد. حداکثر ۱۰۱ نماینده فعال زنجیر اصلی می‌تواند وجود داشته باشد که با کسب بیشترین رای در کل شبکه انتخاب شده و فقط آن‌ها می‌توانند برای تولید بلوک پاداش بگیرند و به این معنی است که همواره یک انگیزه مالی برای تبدیل شدن به نماینده فعال وجود دارد. سایر نمایندگان در حالت آماده در انتظار برای انتخاب شدن می‌مانند و یا به نوبت حفظ امنیت یک زنجیر فرعی لیسک را برعهده می‌گیرند.

یادداشتی بر اختصارات سکه‌ها و توکن‌ها

لیسک و اتریوم هر دو ارزهایی هستند که بلاکچین مختص به خودشان را دارند. ارز پروژه های اتریوم توکن Erc20 نام دارد، که همه آن‌ها از بلاکچین یکسان اتریوم استفاده می‌کنند ولی پروژه‌های لیسک ارزهای جدید با بلاکچین مختص به خودشان را دارند که می‌توانند توکن‌های مبتنی بر پروژه‌های خودشان را میزبانی کنند.

الگوریتم اثبات سهام محول‌شده

هیچ استخراج کننده اصلی که برای استخراج لیسک قدرت زیادی داشته باشد، وجود ندارد و همچنین وال‌ها فقط در هولدینگ‌های خود که توسط سیستم DPoS بی‌اثر شده، نشسته و به نظاره می‌نشینند. هر نماینده عالی را می‌توان در صورت توانایی نداشتن برای همکاری با سیستم و یا درخواست لغو همکاری توسط رای عزل کرد و دیگران را به جای آنها انتخاب نمود. درباره رای‌گیری این سیستم در ادامه این مقاله مطالب بیشتری می‌خوانید .

یک تیم توسعه دهنده منسجم و شفاف

برای پروژه های رمزارزها، تیم لیسک دارای بهترین جامعه کاربری و ارتباطات شفاف است .هر ماه یک جلسه یک ساعته در بخش پرسش و پاسخ یوتیوب برگذار می‌کنند که اخیرا اولین جلسه خودشان را در Reddit به پایان رساندند.

لیسک، پلتفرمی‌برای برنامه‌های بلاکچین
لیسک، پلتفرمی‌برای برنامه‌های بلاکچین

آنها هرچیزی را از وضعیت توسعه کنونی گرفته تا استخدام‌های جدید و سوالاتی را درباره پروژه لیسک در این جلسات پوشش می‌دهند. همچنین اعضای تیم در کانال‌های چت و فروم‌ها خیلی فعال هستند.

تاسیس و هزینه‌ها

در ماه می‌۲۰۱۶، لیسک یک ICO راه اندازی کرد و سرمایه آن را تا ۱۴۰۰۰ BTC افزایش داد و اکنون با افزایش قیمت بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش، تیم لیسک ۶۰میلیون دلار سرمایه برای نقشه راه توسعه بسیار سالم و بلند مدت خود دارد.

لیسک توسط مکس کوردک (Max Kordek) و اولیور بداوس(Oliver Beddows) طراحی شده است، هر دو قبل از اینکه پروژه لیسک را بسازند ، روی پروژه کریپتی Crypti کار می‌کردند. لیسک درواقع انشعابی از کریپتی است؛ پروژه کریپتی پروژه ای بود که با مدیریت بد شکست خورد و آنها تصمیم گرفتند پروژه لیسک را با سیستم ایجاد پاداش پیاده سازی کنند، تا علاوه بر بهبود کدهایشان، محرکی خوب برای تامین امنیت شبکه‌شان باشد.

 

بعد از آن، آنها موسسه Lisk Foundation را در زوگ (Zug) سوئیس تاسیس کردند تا بتوانند فعالیت‌های قانونی خودشان را انجام دهند و همچنین به استخدام نیروهای جدید بپردازند .این شرکت اکنون تیم توسعه دهنده جدیدی را از برلین استخدام کرده است .همچنین آنها Lightcurve را راه اندازی کردند که تیم توسعه‌دهنده زیر نظر این شرکت مشغول کار است .برنامه آینده تیم Lightcurve کمک به شرکت‌های دیگر برای توسعه و ساخت پروژه هایشان روی پلتفرم لیسک است .

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.