لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی

لیسک ایجاد شده است تا صنعت برنامه‌های غیرمتمرکز بلاکچین را متحول کند. این پلتفرم به توسعه‌دهندگان اجازه خواهد داد تا با استفاده از زبان برنامه‌نویسی محبوب جاوا اسکریپت، بر روی این پلتفرم برنامه‌های غیرمتمرکز بسازند. همچنین این پلتفرم با استفاده از ویژگی زنجیره‌های فرعی به کاربران اجازه خواهد داد تا برنامه غیرمتمرکز خود را بر روی یک بلاکچین کامل مستقل راه‌اندازی کنند و این بلاکچین مستقل می‌تواند تا هر حدی شخصی‌سازی شود و حتی توکن مخصوص به خود را داشته باشد. در این مطلب مقاله‌ای از یک برنامه‌نویس حرفه‌ای جاوا اسکریپت می‌خوانید که شما را با پلتفرم لیسک آشنا خواهد کرد.

0 125

بررسی شهروند رمزنگاری یک سری از مقاله‌های من است که در آن نگاه عمیق‌تری به یک شرکت یا ارز رمزنگاری‌شده‌ی جذاب داشته‌ام. نظرات من فقط حدس و ایده هستند و نباید آن ها را به عنوان توصیه سرمایه‌گذاری تلقی کرد.

جاوا اسکریپت

من به عنوان یک توسعه‌دهنده، نرم‌افزارهای زیادی از پروژه‌های شخصی کوچک گرفته تا نرم‌افزارهای با مقیاس بزرگ ساخته‌ام. زبان انتخابی من جاوا اسکریپت است. اجتماع آن‌ها که من عاشقش هستم، شلوغ‌ترین اجتماع بوده و من روح متن باز آن را کاملا می‌پسندم. اجتماع جاوا اسکریپت تا به حال بیشتر از همه پلتفرم‌های دیگر ماژول، پکیج، پلاگین و ابزار برای گسترش زبان خود ساخته است.

لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی
لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی

جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان Frontend کار خود را شروع کرد، البته این زبان مرورگرهای وبسایت هم می‌باشد. شما می‌توانید با آن انیمیشن، رابط کاربری، وبسایت و نرم افزار بسازید. هنگامی NodeJS در سال ۲۰۰۹ ساخته شد، این زبان برای backend سرورها نیز مورد استفاده قرار گرفت.

شما همچنین می‌توانید با “الکترون” نرم‌افزارهای دسکتاپ بسازید و آن را با استفاده از چارچوب‌های مختلفی از جمله ReactNative، برای اندروید و iOS توسعه دهید. این زبان همه جا حضور دارد و تقریبا تمام دیگر توسعه‌دهندگان هم، حداقل کمی جاوا اسکریپت می‌دانند. این زبان تقریبا برای همه چیز چارچوبی دارد.

کشف لیسک (Lisk)

لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی
لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی

یک روز در حالی که داشتم با علاقه نسبت به ارزهای رمزنگاری شده در coinmarketcap گشت و گذار می کردم، متوجه لیسک شدم. به وبسایت آنها رفتم و این اطلاعیه مرا متعجب کرد:

نرم افزارهای غیرمتمرکز بلاکچین، از پایه با زبان جاوا اسکریپت خالص بر روی لیسک ساخته خواهند شد و از قدرت بالای API های لیسک بهره خواهند برد. به علاوه، تمام نرم‌افزارها در زنجیره‌ی فرعی خودشان فعالیت خواهند کرد تا زنجیره اصلی لیسک ایمن و مقیاس پذیر باقی بماند. در حال حاضر این فعالیت‌ها در دست اقدام هستند و تا سه ماهه‌ آخر سال ۲۰۱۷ در دسترس قرار خواهند گرفت.”

این اطلاعیه مرا معتجب کرد. چیزی که من پیدا کرده بودم، چارچوب جاوا اسکریپت برای توسعه‌ی بلاکچین بود. من فورا کیف پول آن‌ها را دانلود کردم و به فروم‌ها و چت‌های آن پیوستم. البته Github آن‌ها را هم بررسی کردم که حاوی توسعه‌های فعالانه در بسیاری از دارایی‌های عمومی بود.

آن‌ها برخلاف دیگر شرکت‌های کریپتو از Slack استفاده نمی‌کنند و همانند بسیاری از تیم‌های حرفه‌ای متن باز، از Rocket Chat برای چت‌های اجتماع خود استفاده می‌کنند.

مزایای لیسک

لیسک مزایا و بهبودهای زیادی نسبت به پلتفرم‌های بلاکچینی مشابه دارد. اینجا سه نکته کلیدی وجود دارد.

  1. برای توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت ساخته می‌شود.
  2. Dapp ها روی زنجیره‌های فرعی خودشان فعالیت کنند.
  3. اثبات سهام محول شده ( Delegated Proof of Stack) به جای الگوریتم اجماع اثبات کار و اثبات سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساخته شدن بستری برای توسعه‌دهندگان جاوا اسکریپت، یک تصمیم هوشمندانه بود که به پذیرش و سرعت توسعه در پلتفرم آن‌ها کمک خواهد کرد. هدف آنها توسعه‌دهندگان و شرکت‌هایی هستند که می‌خواهند ایده‌های خود را در یک بلاکچین راه‌اندازی کنند.

زنجیره‌های فرعی (Side Chains)

در ادامه، آنها با سیستم زنجیره‌ی فرعی خود در نرم افزارهای غیرمتمرکز، مقیاس پذیری فوق العاده‌ای را برای پلتفرمشان ایجاد کرده‌اند. هر dapp می‌تواند روی نوع پروتکل اجرایی خود، تصمیم‌گیری کند. آن‌ها می‌توانند توکن‌های خود را بسازند و از آن استفاده کنند. اگر مشکلی در زنجیره‌ی فرعی وجود داشته باشد، روی زنجیره‌ی اصلی تاثیری نخواهد گذاشت.

لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی
لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی

Lisk به منظور نظارت و راه‌اندازی، از پیاده‌سازی ساده‌ الگوریتم اجماع بیت شرز با نام اثبات سهام محول شده استفاده می‌کند.

این بدین معنا است که دارندگان لیسک می‌توانند به نمایندگان زنجیره‌ی اصلی که شبکه را ایمن می‌کنند، رای دهند. حداکثر ۱۰۱ نماینده زنجیره‌ی اصلی فعال وجود دارد که همیشه با بیشترین رای شبکه می‌شوند. این نمایندگان می‌توانند پاداش‌های تولید شده در هر بلوک را کسب کنند که به معنای وجود انگیزه‌ی اقتصادی برای تبدیل شدن به یک نماینده فعال خواهد بود. تمام دیگر نماینده‌ها، نماینده‌های انتخاب نشده نیز، در انتظار انتخاب شدن خواهند ماند و یا ایمن کردن زنجیره‌های فرعی لیسک را برعهده خواهند گرفت.

نکته‌ای در نامگذاری کوین‌ها و توکن‌ها

لیسک و اتریوم کوین‌هایی هستند که بلاکچین شخصی خود را دارند. در پروژه اتریوم، ارزهای دیگری که بر روی این بلاکچین اتریوم ساخته می‌شوند با نام توکن شناخته می‌شود، ولی پروژه‌های بر روی لیسک، کوین‌های جدیدی هستند که بلاکچین شخصی خود را دارند و می‌توانند پروژه‌های همراه با توکن را میزبانی کنند.

اثبات سهام محول شده ( Delegated Proof of Stack)

در لیسک، مشکل استخراج متمرکز یا مصرف بیش از حد برق وجود ندارد. همچنین افرادی که فقط اموال خود را ذخیره می‌کنند، با سیستم ِDPoS خنثی می‌شوند. هر نماینده اصلی که برای شبکه کار نکند، با رای باقی افراد، از مقام خود برکنار می‌شود.

یک تیم توسعه‌ی شفاف و قوی

تیم لیسک برای یک پروژه‌ی ارز رمزی، یکی از بهترین و شفاف‌ترین انجمن‌های موجود در جهان را دارد. هر ماه آنها یک جلسه‌ی پرسش و پاسخ یوتیوبی به مدت یک ساعت برگزار می‌کنند و اخیرا هم اولین Reddit AMA خود را به پایان رسانده‌اند.

لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی
لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی

آن‌ها همه‌ی شرایط توسعه‌ی فعلی را پوشش می‌دهند، استخدام‌های جدید صورت داده و سوالات پیرامون پروژه لیسک را پاسخ می‌دهند. اعضای تیم هم در کانال‌ها و فروم‌های گفتگو بسیار فعال هستند.

تاسیس و تامین مالی

در ماه مه سال ۲۰۱۶، لیسک یک ICO آغاز و مجموع ۱۴ هزار بیت‌کوین جمع کرد. در حال حاضر با افزایش قیمت بیت‌کوین، تیم بیش از ۶۰ میلیون دلار سرمایه در یک مسیر توسعه بلند مدت برای خود کسب کرده است.

Liskتوسط مکس کوردک و الیور بدوز (Max Kordek and Oliver Beddows) تاسیس شد. هر دو نفر قبل از تصمیم به ساخت لیسک، روی پروژه‌ی کریپتی کار کرده‌اند. لیسک در واقع شاخه ای از کریپتی است اما آن پروژه بدون مدیریت اداره می‌شد. آن‌ها تصمیم گرفتند یک پروژه جدید برای امنیت شبکه و دیگر بهبودها ایجاد کنند.

بعد از ICO، آن‌ها بنیاد لیسک را ساختند که در زاگ سوییس بنا شده و هدف آن مدیریت مسائل قانونی و استخدام است. این بنیاد یک تیم توسعه جدید استخدام کرده که اکنون در برلین بنا شده است. آن‌ها همچنین Lightcurve ایجاد کردند که یک شرکت ناظر بر تیم توسعه می‌باشد. برنامه‌ی آینده تیم  Lightcurve کمک به دیگر شرکتها به منظور توسعه و ساخت بر روی لیسک خواهد بود.

راهنما

طبق وبلاگ آنها، تیم می‌خواهد جزئیات بیشتری را درباره‌ی نقشه راه خود اعلام کند. آن‌ها در حال حاضر در فاز سوم نقشه راه خود هستند که شامل مراحل آغاز، جهش، بازآفرینی برند، گسترش، صعود و جاودانگی می‌شود.

لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی
لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی

بازآفرینی برند

در تابستان جاری طی فرایند بازآفرینی برند، لیسک با relevance (برای پیام و تجربه‌ی کاربر) و Taikonauten (برای طراحی برند) کار می‌کند. در ماه های پیش رو، آن‌ها تیزرهایی از گرافیک و زبان طراحی جدیدشان منتشر خواهند کرد. وبسایت، مرورگر و نرم‌افزار آن‌ها در سه ماهه‌ی چهارم با یک طراحی جدید رو نمایی می‌شود.

لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی
لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی

نام آنها همچنان لیسک باقی می‌ماند و همه چیز آنها از جمله رنگ، فونت و لوگوی آنها تغییر خواهد کرد.

انتشار SDK

مورد مهم بعدی در پایان سال جاری، انتشار SDK (کیت توسعه نرم افزاری) آن ها خواهد بود که مردم مدتها است انتظارش را می کشند. وقتی که نسخه اول بیرون آمد، توسعه‌دهندگان فورا می‌توانند ساخت نرم‌افزارهای بلاکچین خود را آغاز کنند.

زمان بندی بازار

در سال ۲۰۱۸، شرکت‌ها بر روی پلتفرم لیسک، ICOهایی آغاز و از LSK برای توسعه‌های شخصی خود استفاده خواهند کرد. تمام فضای ارزی رمزنگاری شده به عنوان یک اصل، سریعتر رشد می‌کنند و مصرف کنندگان و شرکت های تجاری بطور فزاینده‌ای می‌خواهند به دنبال فضای بلاکچین خود باشند (وب ۳.۰، اینترنت پول).

همچنین ما باید به دنبال پیشرفت‌های بیشتر در پلتفرم‌های مشابه و بر پایه پروژه همانند استراتیس، NEO، Qtum، Ark و توسعه‌ی مداوم توکن اتریوم باشیم.

چگونه لیسک کسب کنیم؟

در ابتدا شما باید کیف لیسک را از lisk.io دانلود کنید. بعد از تنظیم کیف و ذخیره‌ی عبارت جستجوی خود، باید کمی LSK بخرید. شما می‌توانید لیسک را از صرافی‌هایی همانند بیت‌رکس و پولونیکس خریداری کنید یا از سرویسی همانند چنجلی برای نقل و انتقال آن کمک بگیرید.

به نسبت خرید مستقیم، در خرید با چنجلی نرخ بالاتری وجود دارد اما خرید از این صرافی ساده و سریع است.

همچنین شما می‌توانید با رای دادن به برخی نماینده‌ها، درصدی LSK به عنوان پاداش دریافت کنید.

رای دادن به نمایندگان

سرمایه‌گذار‌های متعدد و نمایندگان انفرادی دیگری هم وجود دارند که پاداش‌هایی ارائه می‌کنند. ۲ سرمایه‌گذار بزرگ GDT و LiskEliteGroup هستند. اگر می خواهید به  LiskElite رای دهید، باید حساب خود را در وبسایت آنها تایید کنید. در ادامه باید حسابی تنظیم کنید تا بتوانید با ورود به آن، پاداش های خود را برداشت کنید.

لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی
لیسک، چارچوبی برای ایجاد نرم افزارهای بلاکچینی

وقتی که در کیف خود LSK داشتید، روی تب Voting کلیک کنید. در هر بار رای دادن می‌توانید به حداکثر ۳۳ نماینده رای دهید و هر بار برای شما یک LSK هزینه خواهد داشت. بنابراین برای رای دادن به ۱۰۱ نماینده باید ۴ LSK هزینه کنید. شما می‌توانید رای خود را همیشه تغییر دهید اما برای حذف رای خود، باید ۱ LSK دیگر هزینه کنید.

اگر می‌خواهید یک نماینده شوید و شروع به فورجینگ (forging) در تست نت یا مین نت کنید و یک اسم تفننی برای حساب خود داشته باشید، باید ۲۵ LSK هزینه کنید. در حال حاضر حدود ۱۳۰۰ نماینده وجود دارد و با افزایش ارزش لیسک، تعداد نمایندگان جدید باید کمتر شود.

تمام نمایندگان در حال حاضر با یکدیگر رقابت می‌کنند تا به لیست ۱۰۱ نماینده برتر برسند و بلوک‌ها را برای پاداش LSK، فورج کنند. هر ۱۰ ثانیه یک بار، ۵ LSK به یک بلوک تعلق می‌گیرد و اینجا می‌توانید محاسبات ریاضی نحوه‌ی پاداش دادن روزانه به هر نماینده را ببینید:

 (۸۶۴۰ * ۵) = (۴۳۲۰۰ / ۱۰۱) = ۴۲۷.۷۲

با قیمت های فعلی، این رقم می‌تواند از ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار روزانه تغییر کند.

بعد از آغاز SDK، تیم لیسک روی بازار نمایندگان کار خواهد کرد تا از شرکت هایی که می‌خواهند در پلتفرم لیسک پروژه‌ای آغاز کنند، بابت سرویس‌های امنیتی بلاکچین خود، کارمزد دریافت کند.

نگاه نهایی

چالش‌ها

بدست آوردن کاربران جدید، می تواند مشکلاتی را نیز با خود به همراه آورد. این موضوع زمانی رخ می‌دهد که پیام‌رسانی باعث بهبود فهم بازار یا برند لیسک نشود.

اگر انتشار اولیه‌ی SDK مورد انتظار، از نظر اجتماع توسعه‌دهندگان به خوبی پذیرفته نشود، ممکن است این پروژه هنگام ورود به سال ۲۰۱۸ با مشکلی جدی مواجه شود.

سرمایه‌گذاری‌های نمایندگان، بازخوردهای منفی زیادی از سوی کاربران جدید اجتماع دریافت می‌کنند. این سرمایه‌گذاری‌ها باید بهبود یابند و سرمایه‌گذاران جدید و کاربران با پتانسیل بیشتری در شبکه‌های مجازی جذب شوند.

مزایا

لیسک جنبه‌های قدرتمند بسیار زیادی دارد که برای ادامه‌ی کار در سال های آینده کافی به نظر می‌رسند. سرمایه‌ی قابل قبول همراه با تیم توسعه‌ی متعهد و قوی که پشتیبانی از پروژه را به عهده دارند و البته پایگاه کاربرانی را نیز دارد که منتظر SDK آنها هستند.

جنبه استفاده از محصول هم به این دلیل مورد توجه قرار گرفته است که لیسک پلتفرمی برای دیگر نرم‌افزارهای بلاکچینی محسوب می‌شود. این موضوع به کوین‌های لیسک، کاربردهای زیادی می‌دهد که شامل اداره‌ی یک ICO، رای دادن به نمایندگان و انتقال مقادیر با ارزش به خارج و داخل یک نرم افزار زنجیره‌ی فرعی می‌شود. این موارد در ادامه رشد نیز خواهند داشت.

در حال حاضر که این مطلب نوشته می‌شود، لیسک با ۶۴۴,۹۳۷,۳۹۸ دلار، در جایگاه چهاردهم بازار کلی وبسایت coinmarketcap قرار داد. این شرکت به تازگی از استراتیس که در فضای مشترکی قرار دارد پیشی گرفته است. شما می توانید چارت LSK/BTC در TradingView را مشاهده کنید.

به عنوان یک توسعه دهنده‌ی جاوا اسکریپت و علاقه‌مند به ارزهای رمزنگاری ‌شده می‌گویم که پروژه‌ی لیسک به واسطه‌ی ساخت daap ها روی بلاکچین شخصی، برای من بسیار هیجان انگیز است. من در این انجمن نسبتاً فعال هستم و در حال حاضر یک سرور تست نت (testnet) با هدف مدیریت سرور مین ست (mainnet) را اداره می‌کنم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.