لیست « پنجاه فین‌تک برتر سال ۲۰۱۹ » نشریه‌ی فوربز تقریباً نصف تعداد شرکت‌های بلاکچینی نسخه‌ ۲۰۱۸ را فهرست می‌کند

نشریه فوربز که با فهرست‌های مختلف خود در حوزه‌های اقتصادی شناخته‌شده است، امسال هم لیست پنجاه شرکت برتر حوزه‌ فین‌تک را منتشر کرده که تعداد شرکت‌های حاضر در آن نصف تعداد فهرست سال گذشته است. در این فهرست، نام شرکت‌هایی چون ریپل (Ripple)، کوین بیس (Coinbase) و جِمینی (Gemini) به چشم می‌خورد.

0 132

فهرست « فین‌تک ۵۰ » سال ۲۰۱۹ نشریه‌ی فوربز (Forbes) از برترین شرکت‌های تکنولوژی مالی جهان که در ۴ فوریه منتشر شد، شش شرکت بلاکچین را نشان می‌دهد که کمی بیش از نصف تعدادی است که در نسخه‌ی ۲۰۱۸ فهرست شده بودند.

فهرست « فین‌تک ۵۰ » سال ۲۰۱۸ فوربز که در فوریه‌ی سال گذشته منتشر شد، ۱۱ شرکت مربوط به حوزه‌ی بلاکچین و کریپتو را در خود جای داده بود.

در مقدمه‌ این ویرایش چهارم فهرست، نویسندگان فوربز اشاره کردند که هر چند « قیمت‌های کریپتو و ICO ها سقوط کرد اما سرمایه‌گذاری کلی در صنعت فین‌تک در سال ۲۰۱۸ به شدت افزایش یافت.» و در ادامه گفتند: « فین‌تک‌های بزرگ، در حال بزرگ‌تر شدن هستند.» این مقدمه همچنین آن ۲۰ استارتاپی را که برای اولین بار در این فهرست به چشم می‌خورند، نشان داده است.

این فهرست شرکت‌ها شامل قسمتی به نام « کریپتو و بلاکچین » (Crypto & Blockchain) به عنوان یکی از دسته‌بندی‌های خود می‌شود. با این حال، اولین شرکتی که در این فهرست که در این فهرست به چشم می‌خورد، اَکسونی (Axoni) است که در دسته‌ « وال استریت » (Wall Street) جای گرفته است.

به گفته‌ فوربز، این شرکت، « قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین را به منظور پیاده‌سازی بک آفیس (back office) یکی از بزرگترین بازارهای مشتقه » به کار می‌گیرد. علاوه بر این، اَکسونی از یک دفتر کل توزیع‌شده (distributed ledger) استفاده می‌کند تا به گروه‌های مرکزی اجازه‌ مشاهده‌ فوری پرداخت‌ها، محاسبات و دیگر داده‌ها را بدهد.

این شرکت ۳۲ میلیون دلار در یک دور مالی افزایش داشته که توسط گولدمن ساکس (Goldman Sachs) در کنار دیگر بانک‌ها و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر هدایت شده است.

بیت‌فیوری (Bitfury)، بزرگترین شرکت غیر چینی که به طور اختصاصی در توسعه‌ی نرم‌افزار بلاکچین بیت‌کوین (BTC) فعالیت می‌کند و همچنین یک شرکت مشاوره است، بار دیگر در این لیست به چشم می‌خورد.

شرکت مرتبط با کریپتوی دیگری که در لیست قرار گرفته، سِرکِل (Circle) می‌باشد؛ سرویسی برای انجام لحظه‌ای انتقالات پولی که یک کیف پول بیت‌کوین تضمین‌شده را هم پیشنهاد می‌کند. این شرکت ابتدا انتشار استیبل کوین USDC خود را در ماه می سال گذشته رونمایی کرد. در ژانویه همین سال، سِرکِل سومین گزارش حسابرسی صندوق ذخیره‌ی خود را منتشر کرد که ذخیره‌ی استیبل کوین خود را نشان می‌دهد.

صرافی کریپتوکارنسی کوین بیس (Coinbase) هم در این لیست قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۸، کوین‌بیس به طور فزاینده‌ای هدف قرار دادن سرمایه‌گذاران سازمانی را آغاز کرد. در جولای، این صرافی اعلام کرد که راهکار نگهداری دارایی‌های رمز ارزی خود را راه‌اندازی کرده است و در ماه نوامبر، معامله‌ی خارج از بورس (OTC) برای مشتریان سازمانی را آغاز نمود.

صرافی رمز ارز جِمینی (Gemini) هم در فهرست فین‌تک فوربز حضور دارد. بنیان‌گذاران این شرکت، برادران دوقلوی وینکلوس (Winklevoss)، اخیراً تعهد خود به یک صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین (Bitcoin ETF) را تأیید کردند و بیان داشتند که: « بیت‌کوین به احتمال زیاد در طولانی‌مدت برنده خواهد بود. »

علاوه بر این، ریپل (Ripple) هم در میان ۵۰ شرکت برتر است؛ این شرکت پشت دومین دارایی کریپتوی بزرگ یعنی XRP است که در یک گزارش مالی ظرفیت آن برای پرداخت‌های برون‌مرزی اخیراً توسط غول مالی ژاپنی، SBI Holdings، تشخیص داده شده است.

شرکتی در لیست که لزوماً مرتبط با کریپتو به شمار نمی‌رود، رابین‌هود (Robinhood) می‌باشد؛ بازار بورس بدون هزینه‌ای که در کنار دیگر انواع دارایی، به کاربران خود اجازه‌ی معامله‌ی کریپتو را هم می‌دهد.

آنطور که در یکی از گزارشات آمد، رابین‌هود در این ژانویه بیت لایسنس (BitLicense) فعالیت در نیویورک را دریافت کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.