لوم (Loom) اولین مجموعه‌ اعتبار سنج‌های DPoS را ارائه می‌کند

در ماه سپتامبر، شبکه لوم عنوان کرد که بخشی از نقشه‌ راهش شامل استفاده از اعتبار سنج‌های واسطه در سایدچین (sidechain) اثبات سهام محول شده (DPoS) بود. یکی از این سایدچین‌ها، پلاسماچین (PlasmaChain)، یک نسخه به روز شده از زامبی‌چین (ZombieChain) اصلی تیم است. در حال حاضر، با توجه به اعلامیه‌ی منتشر شده در 15 نوامبر، لوم رسما اولین گروه از اعتبارسنج‌های خود، Mythos، Bitfish، Bixin و MW Partners را با شبکه‌ی آزمایشی پلاسماچین آشنا کرده است.

0 95

در یک سیستم اثبات سهام، اعتبارسنج‌ها مانند استخراج کنندگان سیستم اثبات کار (PoW) هستند. هدف آنها ایجاد بلاک‌های جدید در بلاک چین است. هرچند، تفاوت‌هایی کلیدی در نحوه انجام این کار وجود دارد. استخراج کنندگان PoW به عنوان اولین فردی که یک محاسبه‌ی کامپیوتری پیچیده را حل کرده، بلاک اضافه می‌کنند، اما اعتبارسنج‌ها به طور قطعی برای پیشنهاد و رای دادن (به استفاده از توکن‌ها) در بلاک بعدی انتخاب می‌شوند. اگر دیگران توافق کنند که بلاک معتبر است، آنها نیز به آن رای خواهند داد. این سیستم قدرت محاسباتی لازم برای ایجاد بلاک را کاهش می‌دهد.

سیستم‌های DPoS نیز اعتبار سنج‌های منتخب هستند، اما یکی از مهمترین تفاوت‌ها این است که شبکه دارای یک مجموعه کوچک از پیش تعیین شده از اعتبار سنج‌ها است که صاحبان توکن‌ها می‌توانند به حضور یا خروج آنها از مجموعه رای دهند.

به بیان ساده‌تر، موفقیت کلی بلاک چین (یا به طور خاص، سایدچین برای لوم) به کار اعتبار سنج‌ها متکی است.

لوم در اعلامیه‌ی خود اظهار داشت که چهار اعتبار سنج‌ اول آن “تخصص و تجربه‌ی عمیقی برای کمک به ارتقاء پلاسماچین به سطح بعدی ارائه می‌دهد.” این تیم چهار پروژه را به خاطر ویژگی‌های سودمندشان ستود. ویژگی‌هایی مثل زیرساخت‌های امنیتی و حرفه‌ای Mythos، “محتوای آموزشی “Bitfish” که به دقت مورد بررسی قرار گرفته و برای هرکسی قابل دسترسی است، بخش استخراج “پربار” Bixin با اعتبار سنج‌ها و گره‌های موجود در سرتاسر یک مجموعه گسترده از نوآوری بلاک چین بالایی در فضا، “مجموعه‌ چند رشته‌ای تخصص و تجربه” شرکت MW Partners. یکی از کارکنان لوم معتقد است که این گروه اولیه یک استاندارد بالا برای اعتبار سنج‌های بعدی که به شبکه اضافه می‌شوند در نظر می‌گیرد.

در آینده این تیم قصد دارد تا به آشنا ساختن اعتبار سنج‌ها با سایدچین در سه ماهه اول سال 2019 ادامه دهد. اگرچه اعتبار سنجندگان می توانند به تست شبکه PlasmaChain پیوستن، لوم همچنین قصد دارد تا آنها را به مینورت نیز منتقل کند.

طبق گفته‌های لوم، هدف کلی افزایش پایدار تعداد اعتبار سنج‌های واسطه در عین حفظ ثبات شبکه است. در نهایت، تیم معتقد است که پلاسماچین “کاملا توسط خود جامعه” کنترل و اداره می شود.

البته، اجرای یک گره‌ی معتبر نیاز به یک سهام عظیم دارد – اگر بخواهیم مقدار آن را دقیق مشخص کنیم، 25/1 میلیون توکن لوم مقدار این سهام است. واضح و مبرهن است که این مقدار گزافی برای اکثر گروه‌ها است.

با این حال، کسانی که علاقمند به حفظ امنیت شبکه هستند، می‌توانند به جای اینکه یک اعتبار سنج باشند، که در این صورت قدرت واقعی دموکراتیک سیستم DPoS وارد بازی می‌شود، یک نماینده باشند. نمایندگان LOOM خود را به اعتبار سنج‌ها”پروکسی” می‌کنند (یا کنترل آن را به دستشان می‌دهند ). سپس اعتبارسنج‌ها از این توکن‌ها در staking pool خود استفاده می‌کنند. سپس هر توکن به عنوان نوعی رای برای یک اعتبار سنج خاص عمل می‌کند و احزابی با بزرگترین staking pools، برای ایفای نقش اعتبار سنج “انتخاب می‌شوند.”

گرچه هر گروهی نمی‌تواند در ظرفیت اعتبار سنج به شبکه کمک کند، اما ساز و کار اجماع زیرساختی DPoS طوری راه اندازی می شود که (به لحاظ نظری) هر کس در جامعه بتواند در حفظ زنجیره مشارکت داشته باشد.

چه طرفین از لوم به عنوان اعتبار سنج یا نماینده پشتیبانی کنند چه پشتیبانی نکنند، شبکه خود را کاملا به سمت قلمروی DPoS سوق می‌دهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.