لایت‌کوین در یک نگاه

لایت‌کوین یک اعتبار اینترنتی همتا به همتا (شبکه‌های کامپیوتری که در آن هر کامپیوتر می‌تواند به صورت یک سرور عمل کند) است که امکان پرداخت‌های فوری و با کارمزد نزدیک به صفر را برای هر کسی در جهان فراهم میآورد. لایت‌کوین یک شبکه پرداخت جهانی متن باز است که بدون داشتن هر گونه مسئول مرکزی، کاملاً غیر متمرکز است. ریاضیات، شبکه را ایمن می‌کند و افراد را قادر می‌سازد سرمایهشان را در کنترل داشته باشند.

0 235

لایت‌کوین چیست؟

لایت‌کوین یک اعتبار اینترنتی همتا به همتا (شبکه‌‌ای کامپیوتری که در آن هر کامپیوتر می‌‌تواند به صورت یک سرور عمل کند) است که امکان پرداخت‌‌‌های فوری و با کارمزد نزدیک به صفر را برای هر کسی در جهان فراهم می‌‌آورد. لایت‌کوین یک شبکه پرداخت جهانی متن باز است که بدون داشتن هر گونه مسئول مرکزی، کاملاً غیر متمرکز است. ریاضیات، شبکه را ایمن می‌‌کند و افراد را قادر می‌‌سازد سرمایه‌‌شان را در کنترل داشته باشند. LiteCoin تأیید تراکنش سریع‌‌تر و کارایی ذخیره‌‌سازی بهبود یافته‌تری نسبت به بیت‌کوین داشته و دارای پایه‌‌ی ریاضیاتی اثبات شده است. لایت‌کوین با وجود حمایت صنعتی، حجم تجاری و سیّالیت کافی، زمینه‌‌‌‌‌‌ای برای تجارت می‌‌باشد که مکمل بیت‌‌کوین است.

جامعه

شما می‌‌توانید از شمار رو به رشدی از جوامع لایت‌کوین حمایت دریافت کنید:

  • Litecoin Forums
  • Litecoin Telegram
  • Reddit Litecoin
  • Search for Users on Twitter
  • IRC FreeNode network channles #litecoin (برای کاربران عمومی) و #litecoin-dev (برای توسعه‌‌دهندگان)

منابع

شما می‌‌توانید اطلاعات عمومی و نیز فهرستی از خدمات و معاملاتی را که از LiteCoin حمایت می‌‌کنند در Litecoin Wiki بیابید.

می‌‌توان آمار به روز شبکه را در Litecoin Block Explorer Charts یافت.

کد منبع هسته‌‌ی لایت‌کوین و پروژه‌‌های مرتبط در GitHub در دسترس است.

نرم افزار متن‌باز

لایت‌کوین یک پروژه‌‌ شامل یک نرم افزار متن باز است که تحت لیسانس MIT/X11 منتشر می‌‌شود و به شما امکان اجرا، تصحیح و کپی کردن نرم‌‌افزار و ، تصحیح کپی‌‌های نرم‌‌افزار به منظور توزیع دلخواه شما  را می‌‌دهد. این نرم افزار در یک فرآیند شفاف منتشر می‌‌شود که امکان تصدیق مستقل کدهای دوتایی و کد منبع متناظر آن‌‌ها را فرآهم می‌‌آورد.

بلاک‌‌چین

بلاک‌‌چین LiteCoin نسبت به رقیبش، یعنی بیت‌‌کوین، می‌‌تواند حجم بالاتری از تراکنش‌‌ها را انجام دهد. این شبکه، به دلیل تولید فراوان‌‌تر بلاک بدون نیاز به تصحیح نرم‌‌افزار در آینده، می‌‌تواند تراکنش‌‌های بیشتری را پوشش دهد.

در نتیجه، زمان تأیید برای سرمایه‌‌ گذاران سریع‌‌تر می‌‌شود؛ با این حال، امکان صبر کردن برای تأیید‌‌های بیشتر در زمان فروش تیکت آیتم‌‌های بزرگتر، وجود دارد.

رمزگذاری کیف پول

رمزگذاری کیف پول به شما این امکان را می‌‌دهد که کیف پول خود را ایمن کنید به طوری که می‌‌توانید تراکنش‌‌ها و مانده حساب کاربری خود را ببیند ولی پیش از خرج کردن لایت‌کوین‌‌ها، باید گذرواژه‌‌ی خود را وارد کنید.

این آپشن سبب محافظت در مقابل ویروس‌‌های دزد کیف پول و تروجان‌‌ها می‌‌شود و نیز یک تست سلامت عقل پیش از انجام پرداخت‌‌ها فراهم می‌‌آورد.

پاداش استخراج

در حال حاضر، استخراج‌کنندگان در این شبکه، ۲۵ لایت‌کوین جدید برای ایجاد هر بلاک پاداش دریافت می‌‌کنند، مقداری که تقریباً هر ۴ سال یکبار نصف می‌‌شود (هر ۸۴۰۰۰۰ بلاک).

بنابراین، شبکه‌‌ی لایت‌کوین برای تولید ۸۴ میلیون LiteCoin برنامه ریزی شده است که این میزان، ۴ برابر اعتبار دیجیتال موجود در شبکه بیت‌‌کوین است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.