لانگ پوزیشن (یا موقعیت خرید) چیست؟

لانگ پوزیشن (Long Position) به معنای خرید اوراق بهاداری هم‌‌چون سهام، کالا، یا ارز است، با این انتظار که سطح قیمت آنها افزایش یابد. در زمینه‌‌ی حق خرید یا فروش، لانگ در واقع خرید اختیار قرار داد است. وقتی یک سرمایه‌‌گذار پیش‌‌بینی می‌‌کند که قیمت دارایی او سقوط کند، در این صورت قرارداد اختیار فروش را انتخاب خواهد کرد، و زمانی که امیدوار است با افزایش قیمت دارایی خود مواجه شود، قرار داد اختیار معامله را بر می‌‌گزیند. موقعیت خرید بالعکس موقعیت فروش (short position) است.

0 1,591

تجزیه تحلیل لانگ پوزیشن (موقعیت خرید)

سرمایه‌‌گذار با سرمایه گذاری‌‌ در موقعیت خرید، یک نوع دارایی را خریداری کرده و پیش‌‌بینی می‌‌کند که قیمت آن افزایش یابد. در واقع او هیچ برنامه‌‌ای برای فروش اوراق خود در آینده‌‌ی نزدیک ندارد. بخش مهم سرمایه گذاری‌‌ در موقعیت خرید، مالیکت سهام یا اوراق قرضه می‌‌باشد. در‌‌ حالی که در سرمایه گذاری‌‌ موقعیت فروش، سرمایه‌‌گذار دارنده‌‌ی سهام نیست، و تنها می‌‌تواند آن‌‌را قرض بگیرد با این امید که آن‌‌را فروخته و مجددا با قیمت کمتری همان را خریداری نماید. تفاوت اصلی بین موقعیت خرید و موقعیت فروش در سرمایه گذاری‌‌، اتفاقی است که سرمایه‌‌گذار امیدوار است در سطح قیمت کالای او رخ دهد.

برای مثال، فرض می‌‌کنیم جیم (Jim) انتظار دارد شرکت مایکروسافت (MSFT) با افزایش قیمت مواجه شود، و به همین خاطر ۱۰۰ سهم از این شرکت را خریداری می‌‌کند. بنابراین، گفته می‌‌شود که جیم موقعیت خرید ۱۰۰ سهم از شرکت مایکروسافت را دارد. موقعیت خرید سهام یا اوراق قرضه، متداول‌‌ترین اقدام سرمایه گذاری‌‌ در بازارهای سرمایه است. هم‌‌چنین فرد می‌‌تواند حق خرید یا فروش قرار‌‌دادها را بخرد. خرید قرارداد اختیار معامله از فروشنده‌‌ی اختیار معامله به شما این امکان را می‌‌دهد که حق خرید یا فروش یک دارایی خاص را به مقدار معینی و در مدت زمان معینی خریداری کنید. کسی که در خرید قرارداد اختیار معامله سرمایه گذاری‌‌ می‌‌کند، در واقع انتظار افزایش قیمت اوراق پایه را خواهد داشت.

قرارداد اختیار معامله‌‌ی ۱۷ نوامبر در شرکت مایکروسافت را در نظر بگیرید، با قیمت اعمال $۷۵.۰۰ و $۱.۳۰ پرمیوم. اگر سهام جیم رو به ترقی باشد، ممکن است تصمیم بگیرد به‌‌جای خرید سهام کاملی مانند آنچه در مثال قبل خرید، یک قرارداد اختیار معامله از MSFT را خریداری کند (قراردادی =۱۰۰ سهم). در تاریخ انقضا، اگر MSFT بیشتر از $۷۵.۰۰ معامله شود، جیم از حق خود در موقعیت خرید استفاده کرده و ۱۰۰ سهم از MSFT را با قیمت $۷۵.۰۰ خریداری خواهد کرد.

داشتن موقعیت خرید همیشه به این معنا نیست که یک سرمایه‌‌گذار انتظار دارد تا از صعود قیمت دارایی یا اوراق خود منفعتی کسب کند. در مورد قرارداد اختیار فروش، افت قیمت اوراق برای سرمایه‌‌گذار سودمند است. سرمایه گذاری‌‌ دیگر به نام جین (Jane)، که اخیرا در MSFT برای ۱۰۰ سهم در اوراق بهادار خود موقعیت فروش داشته است، اما در حال حاضر با سیر نزولی MSFT ، موقعیت فروش برای یک قرارداد اختیارفروش دارد. قرارداد اختیار فروش که به مبلغ $۲.۱۵ معامله می‌‌کند و دارای قیمت اعمال $۷۵.۰۰ است، در تاریخ ۱۷ نوامبر منقضی می‌‌شود. در زمان انقضا، چنان‌‌چه MSFT به زیر $۷۵.۰۰ سقوط کند، در این صورت جین از قرارداد اختیار فروش برای فروش ۱۰۰ سهم خود ازMSFT با قیمت اعمال $۷۵.۰۰ استفاده می‌‌کند.

به‌‌علاوه، سرمایه‌‌گذاران و تجار می‌‌توانند برای جلوگیری از نوسانات نابرابر قیمت‌‌ها وارد قراردادهای فوروارد یا آتی شوند. یک فرد تاجر می‌‌تواند قیمت خرید یک کالا را که در آینده مورد نیاز است، برای مدتی طولانی راکد نگه دارد. فرض کنید یک جواهر‌‌ساز بر این باور است که قیمت طلا و جواهر در مدت زمان کوتاهی با افزایش مواجه خواهد شد. این فرد می‌‌تواند با عرضه کننده‌‌ی طلای خود یک قرارداد آتی بلند مدت ببندد، مبنی بر این‌‌که به مدت سه ماه طلا را با قیمت $۱,۳۰۰ از عرضه کننده خریداری کند. ظرف مدت این سه ماه، چه قیمت بالاتر یا پایین‌‌تر از $۱,۳۰۰ نوسان داشته باشد، فرد تاجری که دارای موقعیت فروش طلا در آتیه است موظف است طلا را از عرضه کننده با قیمت توافقی $۱,۳۰۰ خریداری کند.

همچنین، وقتی محتکران اطمینان دارند که قیمت‌‌ها سیر صعودی داشته باشند، قراردادهای آتی بلند مدت می‌‌بندند. این افراد لزوما خواهان کالاهای فیزیکی نیستند، بلکه فقط به سرمایه گذاری‌‌ در نوسانات قیمتی علاقه مند هستند. قبل از انقضا، محتکری که دارنده‌‌ی قرارداد آتی است می‌‌تواند قرارداد خود را در بازار بفروشد.

به‌‌طور خلاصه، خرید سهام، اوراق قرضه، قراردادهای فوروارد و آتی نشان می‌‌دهد که دارنده‌‌ی موقعیت خرید با سیر صعودی مواجه می‌‌شود. با این حال، موقعیت خرید در قراردادها بیان‌‌گر آن است که هر دو روند صعودی و نزولی بستگی به این دارد که آیا قرارداد مورد نظر قرارداد اختیار فروش است یا اختیار معامله.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.