قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰، انتظار چه چیزی را باید داشت؟

در این مقاله سعی شده است تا یک چشم انداز روشنی در مورد آینده بیت کوین ترسیم شود. به همین خاطر پیش‌بینی‌هایی را که دست‌اندرکاران و تحلیلگران پرآوازه‌ای همچون مک‌آفی، تام لی، فران استرانر و اوساتو آوان-نومایو انجام داده‌اند، مطرح می‌کند و به تحلیل آنها می‌پردازد و در پایان نظر خود را نیز عنوان می‌کند. همچنین در این مطلب تاثیر پیشرفت فناوری، وضع قوانین جدید و شراکت‌های جدید، بر قیمت بیت کوین بررسی می‌شود.

0 940

 

بیت کوین
بیت کوین

آیا در حال حاضر بیت کوین دارید و می‌خواهید ببینید در آینده نه چندان دور چه بر سر قیمت آن خواهد آمد، قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ چقدر خواهد بود؟ آیا چیزی در این باره شنیده‌اید و می‌خواهید ببینید که آیا این سرمایه گذاری در بلند مدت مقرون به صرفه است یا خیر؟ خوب اگر پاسخ شما مثبت است، جای درستی آمده‌اید.

(آیا می‌دانستید که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷، ۲۰۰۰% افزایش پیدا کرده است؟)

در این مقاله ابتدا یک مرور کلی خواهیم داشت بر این موضوع که بیتکوین واقعا چیست، سپس شرح کوتاهی از چیزهایی ارائه خواهیم داد که پیش از سرمایه گذاری کلان در این حوزه باید آنها را در نظر داشته باشید.

در گام بعد، در مورد چند برآورد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ مباحثی را مطرح خواهیم کرد و نظرمان را در مورد هر یک از آنها عنوان خواهیم کرد. در نهایت، برخی از رویدادهای واقعی پیش رو را معرفی خواهیم کرد که می‌توانند بر روند روبه‌جلوی قیمت بیت کوین اثر داشته باشند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک مخترع ناشناس به نام «ساتوشی ناکاماتو» (Satoshi Nakamoto) ساخته شد و نخستین ارز رمزنگاری شده و اصلی‌ترین آنهاست. بیت کوین به افراد این اجازه را می‌دهد تا وجوهات را بدون دخالت یک شخص ثالث ارسال یا دریافت کنند و به این ترتیب یک سیستم پرداخت غیر متمرکز به حساب می‌آید.

شبکه توسط هیچ فرد یا مسئولی کنترل نمی‌شود، و هیچ یک از بانک‌های مرکزی از آن پشتیبانی نمی‌کند. در عوض تراکنش‌ها توسط جامعه‌ای از «ماینرها» (miner) تایید می‌شود که با استفاده از توان محاسباتی رایانه‌های خود گردش مالی «وجوهات» (fund) را تایید می‌کنند. به ازای تلاشی که در شبکه انجام می‌دهند، به آنها بیت کوین پاداش داده می‌شود.

فناوری‌ که از بیتکوین پشتیبانی می‌کند، بلاک چین نام دارد، که درست مانند یک دفتر حسابداری غول‌پیکر می‌ماند. هر یک از تراکنش‌ها که تا به حال در شبکه بیت کوین پردازش شده است، بر روی بلاک چین قابل رویت است. علاوه بر این، به محض اینکه یک تراکنش به بلاک چین افزوده می‌شود، نمی‌توان آن را حذف کرد یا تغییر داد، که همین موضوع آن را بسیار شفاف می‌کند.

وقتی که مقداری بیت کوین به شخص دیگری ارسال می‌‌شود، چیزی در حدود ۱۰ دقیقه انجام این تراکنش زمان می‌گیرد. در مجموع، شبکه می‌تواند در هر ثانیه ۷ تراکنش را انجام دهد و دستمزد این تراکنش‌ها به این بستگی دارد که چند نفر در حال استفاده از سیستم هستند.

پروژه بیت کوین به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده است، وقتی در سال ۲۰۰۹ نخستین بار کار خود را آغاز کرد، قیمت آن کمتر از ۱ سنت بود. ۸ سال بعد در سال ۲۰۱۷، قیمت آن به چیزی در حدود ۲۰۰۰۰$ رسید. این تنها گوشه‌ای از موفقیت بیت کوین است، بیت کوین الهام‌ بخش بیش از ۱۶۰۰ ارز رمزنگاری شده دیگر می‌باشد که تا کنون وارد عرصه رقابت در بازار ارزهای رمزی شده‌اند.

حال که دانش اندکی درباره ماهیت واقعی بیت کوین پیدا کردیم، در قسمت بعد این مقاله در مورد چیزهایی بحث خواهم کرد که پیش از تحت تاثیر قرار گرفتن از برآورد قیمت بیت کوین، باید در نظر داشته باشیم.

برآورد قیمت و آنچه که شما باید در نظر داشته باشید

در دنیای واقعی، هیچ کس نمی‌تواند آینده یک ارز رمزنگاری شده را پیش‌بینی کند، اما اگر می‌توانستیم این کار را کنیم، همه ما الان میلیاردر می‌شدیم. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، قیمت‌ها بسیار آشفته است. به عبارت دیگر ارزش یک کوین می‌تواند با سرعت زیادی بالا و پایین برود و اغلب برای این نوسانات هیچ توضیحی وجود ندارد. همین موضوع پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار ارزهای رمزی را بسیار دشوارتر از بازارهای سنتی می‌سازد.

وقتی که می‌خواهید ارزش یک ارز رمزنگاری شده را در آینده بررسی کنید، بهتر است که نیم‌نگاهی هم به اتفاقات روی داده در دنیای واقعی انداخته شود. چنین رویدادهایی می‌تواند چیزی مانند پیشرفت فناوری‌ها، هدف‌گذاری‌ها، شراکت‌های جدید یا حتی تصویب قوانین جدید باشد.

مهم‌ترین چیز این است که همیشه فارغ از چیزهایی که می‌شنوید، خودتان دست به کار شوید و تحقیق کنید. با یک پیش‌بینی اغواکننده هرگز هیجان زده نشوید و دست به خرید ارز رمز نزنید. همین که وقت این پیش‌بینی‌ها برسد، همه نظرات متفاوتی پیدا خواهند کرد و هیچ کسی پیش‌بینی خود را تضمین نخواهد کرد.

حال با در نظر داشتن آنچه در این بخش راجع به این پیش‌بینی‌ها گفتیم، در بخش بعدی این مقاله به تحلیل تعدادی از پیش‌بینی‌های قیمت بیتکوین خواهیم پرداخت.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰

پیش‌بینی مک‌آفی

نخستین برآورد قیمت بیت کوین که به آن خواهم پرداخت، پیش‌بینی مک‌آفی (McAfee) است. او خالق ویروس کش معروف مک‌آفی است. مک‌آفی در عرصه ارزهای رمزنگاری شده نام آشنایی است، چرا که پیش‌بینی های بعضا ناباورانه ای از قیمت این ارزها را در توییتر خود منتشر می‌کند. هر چند به تازگی آشکار شده است که از طرف پروژه های بزرگ فعال در این عرصه بیش از ۱۰۰۰۰۰$ به او پرداخت شده تا دست به چنین کاری بزند.

به هر حال مک‌آفی در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین به ۵۰۰۰۰۰$ در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. اگر فکر می‌کنید این پیش‌بینی به قدر کافی دیوانه وار نیست، باید بگویم که اندکی بعد مک‌آفی قیمت پیش‌بینی شده خود را به ۱۰۰۰۰۰۰$ افزایش داد. او خیلی مطمئن به نظر می‌رسد.

مک‌آفی ادعا می‌کند که پیش‌بینی او بر پایه مدلی است که خودش طراحی کرده است، گرچه هیچ کس نمیداند این مدل دقیقا چیست. اگر پیش‌بینی یک میلیونی او درست از آب در بیاید، ارزش بازار بیت کوین بالغ بر ۱۵ تریلیون دلار خواهد شد.

ارزش بازار، ارزش کلی یک دارایی یا کسب و کار را تعیین می‌کند. مقدار آن برابر با حاصل ضرب قیمت فعلی آن در بازار و مقدار کل کوین ها یا سهم های در گردش است. برای مثال، اگر قیمت فعلی یک ارز رمزنگاری شده ۱۰$ باشد و ۵ میلیون کوین از این ارز در گردش باشد، در این صورت ارزش کل بازار این ارز بالغ بر ۵۰ میلیون دلار خواهد بود.

حال به پیش‌بینی مک‌آفی باز می‌گردیم، ارزش بیت کوین باید ۴ برابر شود، یعنی ۹۰۰% آن چیزی که در اوج قیمت خود ۲۰۰۰۰$ به آن دست پیدا کرد. خیلی جالب است که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷، ۲۰۰۰% افزایش پیدا کرد، بنابراین اگر همین روند ادامه پیدا کند، خدا می‌داند که چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

پیش‌بینی تام لی

پیش‌بینی بعدی که به آن خواهم پرداخت به یک تحلیلگر به نام تام لی (Tom Lee) تعلق دارد. لی در یک سازمان تحقیقاتی به نام فانداسترات (Funstrat) کار می‌کند که تخصصش ارزهای رمزنگاری شده می‌باشد و شهرتش به خاطر شرکت در برنامه های زنده تلویزیونی است که به روند رشد قیمت بیت کوین اختصاص دارند. بر اساس برآورد لی، قیمت بیت کوین با فرا رفتن از بیشینه مقدار خود در سال ۲۰۱۷ به رقم ۲۵۰۰۰$ خواهد رسید.

به اعتقاد لی با ادامه این روند تا سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین به ۹۱۰۰۰$ خواهد رسید. این تحلیلگر تخصص ویژه‌ای در تحلیل نمودارها دارد. در تحلیل نمودار با نگاه به روند رشد یک کوین، بر اساس حرکتی که کوین در گذشته طی کرده است، می‌توان آینده آن را پیش‌بینی کرد. در واقع بیت کوین تنها ارز رمزنگاری شده است که میتوان روش تحلیل نموداری را روی آن پیاده کرد. دلیلش هم این است که کوین های دیگر حجم تبادل یا سابقه کمی ‌دارند، در حالی که بیت کوین ۹ سال است که داد و ستد می‌شود.

Bitcoin Price Prediction 2020

پیش‌بینی اوساتو آوان-نومایو

پیش‌بینی بعدی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ در نوع خود جالب توجه است و به یک تحلیلگر دیگر از بیتکوینیست (Bitcoinist) به نام اوساتو آوان-نومایو (Osato Avan-Nomayo) تعلق دارد. این پیش‌بینی بر این پایه استوار است که پاداش ماینینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ از مقدار ۱۲.۵ BTC به نصف یعنی ۶.۲۵ BTC کاهش خواهد یافت.

همانطور که در نمودار پایین می‌بینید، پاداش ماینینگ بیت کوین دو بار در تاریخ خود نصف شده است. در سال ۲۰۱۲ بود که این پاداش از ۵۰ BTC به ۲۵ BTC کاهش پیدا کرد، سپس در سال ۲۰۱۶ از ۲۵ BTC به مقدار ۱۲.۵ BTC کاهش پیدا کرد. نمودار قیمت گذشته بیت کوین نشان می‌دهد که اندکی پس از روی دادن چنین تغییراتی، قیمت بیت کوین به اوج خود رسیده است.

Bitcoin Price Prediction 2020

برای مثال ۱ سال پس از کاهش نخست پاداش ماینینگ، قیمت BTC برای نخستین بار به ۱۰۰۰$ رسید. درست ۱ سال پس از کاهش دوم پاداش ماینینگ هم قیمت آن به بالاترین رکورد خود یعنی ۱۹۵۰۰$ رسید.

گرچه بیتکوینیست رسما پیش‌بینی‌ از قیمت آینده آن در سال ۲۰۲۰ ارائه نداده است، اما تحلیل های آنها نشان می‌دهد که ارزش آن به رکورد تازه ای در سال ۲۰۲۰ دست خواهد یافت و حداقل به مقدار ۲۰۰۰۰$ دلار خواهد رسید.

پیش‌بینی فران استرانر

پیش‌بینی آخری که در اینجا به آن خواهم پرداخت متعلق به مدیر عامل شرکت بریونیوکوین (Brave New Coin) است، یک سازمان تحقیقاتی که در زمینه ارزهای رمزنگاری شده فعالیت می‌کند. در این برآورد قیمت بیت کوین، فران استرانر (Fran Strajnar) بر این باور است که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به رکورد تازه ۲۰۰۰۰۰$ دست پیدا خواهد کرد.

استرانر اینطور استدلال می‌کند که آهنگ سازگاری (adoption) همیشه در حال افزایش بوده است، به همین خاطر افراد بیشتر و بیشتری وارد شبکه خواهند شد و تعداد کیف ها (wallet) و اپلیکیشن ها را افزایش خواهد داد. این استدلال خوبی است چرا که با افزایش تعداد کسانی که بیت کوین می‌خرند و استفاده می‌کنند، قیمت آن مطمئنا افزایش پیدا خواهد کرد.

در واقع، در کشورهایی مانند ژاپن، بیش از ۲۰۰۰۰۰ فروشگاه وجود دارد که شما می‌توانید بیت کوین های خود را در دنیای واقعی خرج کنید. بنابراین با استفاده هر چه بیشتر از آن در دنیای واقعی قیمت آن رفته رفته افزایش پیدا خواهد کرد.

در مورد پیش‌بینی هایی که فهرست آنها را در اینجا آوردم، چه فکری می‌کنید؟ آیا با آنها موافق هستید؟ یا اینکه هنوز هم متقاعد نشده اید؟ اگر دنبال این هستید که اشراف بیشتری بر این موضوع پیدا کنید، در قسمت به رویدادهایی خواهم پرداخت که بر قیمت بیت کوین تاثیر خواهند گذاشت.

نقشه راه بیت کوین

پیشتر از این اشاره کرده بودیم که یکی از چیزهای مهم و تاثیرگذار که در بررسی برآورد قیمت آینده بیت کوین باید در نظر داشت، اتفاقات روی داده در دنیای واقعی مانند پیشرفت فناوری و وضع قوانین و مقررات جدید است.

در ادامه به بررسی مواردی می‌پردازیم که ممکن است بر قیمت آن تاثیر بگذارند.

پیشرفت فناوری

گرچه بیت کوین رتبه اول را در ارزش بازار، مقررات وضع شده و همچنین استفاده در دنیای واقعی دارد، اما سطح کارایی تراکنش های آن خیلی پایین است. در واقع تعداد زیادی از ارزهای رمزنگاری شده دیگر هستند که از بیت کوین سریع‌تر، ارزان‌تر و مقیاس پذیرتر هستند.

نخستین چیز در رابطه با سطح کارایی پایین بیت کوین این است که ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا یک تراکنش در شبکه آن تایید شود. کوین های دیگر مانند اتریوم در کمتر از ۱۶ ثانیه می‌توانند صحت یک تراکنش تایید می‌شود. دوم اینکه دستمزدهای بیت کوین اکنون بسیار بالاتر از دستمزدهای آن پیش از این شده اند، پیش از این دستمزدها به سنت بودند اما الان به دلار هستند.

سوم و از همه مهمتر این که، بیت کوین تنها می‌تواند ۷ تراکنش را در هر ثانیه تایید کند. سطح مقیاس پذیری بیت کوین در حال حاضر همین است و هم اکنون تبدیل به یک مشکل بزرگ شده است. برای مثال، NEO و Ripple قادر هستند تا هزاران تراکنش را در هر ثانیه تایید کنند، بنابراین اگر بیت کوین بخواهد تبدیل به یک سیستم پرداخت بین المللی شود، باید از نظر زیرساخت فنی بهبود پیدا کند.

شرکتی به نام Lighting Labs (که مدیران ارشد توییتر، پی پال و لایت کوین بر روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند) در صدد هستند تا پروتکلی را منتشر کنند تا کارایی تراکنش های بیت کوین را بهبود ببخشند.

کارشناسان بر این باور هستند که این پروتکل با نام آپگرید لایتینگ نتورک (Lighting Network)، می‌تواند محدودیت بیشینه تعداد تراکنش را به میلیون ها تراکنش در ثانیه افزایش دهد. افزون بر این، با این پروتکل تراکنش‌ها بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر می‌شوند.

اگر شبکه لایتینگ موفق شود، تاثیر مثبت و بسزایی بر قیمت بیت کوین خواهد داشت.

وضع مقررات

هرچند که چیزی در حدود ۱۰ سال است که بیت کوین تبادل می‌شود، مقررات وضع شده هنوز هم بسیار ساده و ابتدایی هستند. در آغاز یک نظریه‌ای پدید آمد که اگر حکومت ها شروع به وضع قوانین در مورد بیت کوین کنند، اثر منفی بر روی قیمت بیت کوین خواهند گذاشت. اگر چه این اصلا درست نیست، شما تنها کافی است نگاهی به ژاپن بیاندازید.

در سال ۲۰۱۷، ژاپن اولین ملتی در جهان بود که قوانین کاملی در مورد بیت کوین وضع کرد و بیت کوین را وارد صنعت خدمات مالی خود کرد. در واقع، حاکمیت ژاپن بیت کوین را در ردیف پول ین خود به حساب آورد.

از زمانی که این اتفاق افتاده است، ژاپن رتبه اول را در حجم معاملات بیت کوین در جهان پیدا کرده است. مردم ژاپن نیز در زندگی روزمره می‌توانند بیت کوین های خود را خرج کنند، چرا که بیش از ۲۰۰۰۰۰ فروشگاه در ژاپن وجود دارد که بیت کوین را به عنوان پول رایج قبول می‌کنند.

به محض اینکه ملت های بزرگ دیگر مقررات مشابهی وضع کنند، بیت کوین مشروعیت بیشتری پیدا خواهد کرد. به این ترتیب نه تنها مردم بیشتر به بیت کوین اعتماد خواهند کرد، بلکه بستری برای موسسات مالی فراهم می‌شود تا سرمایه گذاری‌های کلان بر روی بیت کوین را آغاز کنند. در نهایت همه اینها دست به دست هم خواهد داد و قیمت بیت کوین افزایش پیدا خواهد کرد.

شراکت ها و سازگاری‌ها

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، بیش از ۲۰۰۰۰۰ فروشگاه در ژاپن وجود دارد که بیت کوین را به عنوان پول رایج قبول می‌کنند. گرچه در کشورهای دیگر مانند ایالات متحده و انگلستان نیز فروشگاه های این چنینی هستند، اما تعداد آنها کم است.

هرچه تعداد بیشتر و بیشتری از شرکت ها بیت کوین را بپذیرند، افراد بیشتری به استفاده از آن به عنوان پول رایج روی خواهند آورد. از سوی دیگر، اگر یکی از اپلیکیشن‌های معروف، بیت کوین را به عنوان یک پول رایج بپذیرد، ارزش این کوین را دوچندان خواهد کرد.

اگر استفاده از بیت کوین در دنیای واقعی رفته رفته بیشتر شود، بعید نیست که یکی از پیش‌بینی های یاد شده به تحقق بپیوندد.

رقابت

بیت کوین همیشه رتبه نخست را در میان ارزهای رمزنگاری شده داشته است اما فراموش نکنید که بیش از ۱۵۰۰ کوین رنگارنگ دیگر در بازار موجود هستند. تعداد بسیاری از این کوین ها بر روی پروتکل های بلاک چینی مانند اتریوم بنا شده اند اما بسیاری از آنها نیز بلاک چین های خود را دارند.

هیچ تضمینی وجود ندارد که یک ارز رمزنگاری شده دیگر در آینده بازار را تسخیر کند، بنابراین همیشه باید تحقیق کنید و به آنچه که در پروژه های دیگر انجام می‌شود، اشراف داشته باشید.

علاوه بر این، بانک های مرکزی و حاکمیت های کشورهای دیگر، به فکر انتشار و ترویج ارزهای رمزنگاری شده خود هستند، که رقابت تنگاتنگی با بیتکوین خواهند داشت. به عنوان مثال، دولت ونزوئلا اخیرا پیش فروش (ICO) سکه جدید خود را با نام پترو (Petro) به اتمام رسانده است.

حال که با برخی از رویدادهای اثرگذار بر روی قیمت آینده بیت کوین آشنا شدید، در قسمت بعدی راهنمای پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰، نظر خودمان را راجع به اینکه آیا سرمایه گذاری بر روی بیتکوین مقرون به صرفه است یا خیر، عنوان می‌کنیم.

آیا سرمایه گذاری بر روی بیت کوین مقرون به صرفه است؟

پیش از اینکه نظرمان را راجع به این موضوع عنوان کنیم، باید صریحا بگوییم که به شما هیچ مشاوره مالی و سرمایه گذاری نمی‌دهیم. درست مانند پیش‌بینی‌هایی که پیش از این عنوان شد، هیچ چیزی را نمی‌توان تضمین کرد. باید همیشه تصمیمات خود را بر اساس تحقیقات خودتان بگیرید، پس این را به خاطر داشته باشید.

به هر حال چندین ارز رمزنگاری شده وجود دارد که نقش اصلی را در آینده تراکنش ها ایفا خواهند کرد. گرچه فکر می‌کنیم بیتکوین همیشه مورد اعتمادترین و متعادل ترین ارز رمزنگاری شده خواهد بود.

به نظر نمی‌رسد که بیت کوین در آینده به عنوان یک واسطه در صرافی ها استفاده شود و به زبان ساده‌تر به عنوان یک ارز رایج مانند دلار آمریکا در معاملات روزمره استفاده شود، بلکه فکر می‌کنیم بیشتر به صورت یک ذخیره ارزش (store of value) عمل کند.

یادآوری: ذخیره ارزش جایی است که مردم یک دارایی را می‌خرند تا پول خود را در امان نگاه دارند، درست مانند طلا و نقره، به این امید که ارزش آن افزایش پیدا کند.

با اینکه بیت کوین ۹ سال است که پا به عرصه وجود گذاشته است اما هنوز در ابتدای راه است. اگر کشورهای بیشتری مانند ژاپن دست به وضع قوانین در مورد بیت کوین بزنند، این ارز از شانس خوبی برای افزایش قیمت خود تا سال ۲۰۲۰ برخوردار است.

گرچه در آینده نه چندان دور، بزرگترین اتفاقی که در این عرصه روی خواهد داد، نصب آپگرید شبکه لایتینگ است. این کار بیت کوین را وارد مرحله جدیدی می‌کند و می‌تواند بلاک چین های دیگر را از دور خارج کند.

آیا این سرمایه گذاری مقرون به صرفه است یا خیر، پاسخ این پرسش را خودتان با تحقیقات بیشتر باید پیدا کنید و سپس تصمیم گیری کنید. برنامه زمان بندی در بازار ارزهای رمزنگاری شده همه چیز است، چرا که اگر شما در آغاز سال ۲۰۱۷ بیت کوین می‌خریدید و آن را اواخر این سال می‌فروختید، سودی بیش از ۲۰۰۰% نصیب تان می‌شد.

و همینطور اگر در اواخر سال ۲۰۱۷ دست به خرید می‌زدید و آن را تا زمان نگارش این مقاله یعنی ژوئن ۲۰۱۸ در دست تان نگه می‌داشتید، چیزی در حدود ۶۵% ضرر می‌کردید. اگر به ایدئولوژی این پروژه اعتقاد دارید، پس باید بیتکوین های خود را در طولانی مدت نگاه دارید، چرا که در حال حاضر بازار بسیار آشفته است.

نتیجه گیری

ما تعدادی از قیمت های پیش‌بینی شده بیت کوین در سال ۲۰۲۰ را مرور کردیم که از ۹۱۰۰۰$ شروع و به ۱ میلیون دلار ختم می‌شود. آیا هیچ کدام از این مدل های برآورد قیمت بیت کوین را قبول دارید یا نظر دیگری دارید؟ در این صورت به نظر شما قیمت آن بالا خواهد رفت یا اینکه برعکس خواهد شد؟

همچنین برخی از تحولات آینده را بررسی کردیم که بر قیمت بیتکوین اثرگذار خواهند بود. این تحولات شامل به روز کردن فناوری، وضع قوانین، شراکت های آینده و رقابت می‌شوند.

آیا موافق هستید که در طولانی مدت، بیت کوین می‌تواند به عنوان یک ذخیره ارزش به کار بیاید، یا این که فکر می‌کنید درست مانند آنچه مخترع آن در سر می‌پروراند به عنوان واسطه‌ای برای معاملات به کار خواهد رفت؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.