قوانین اجتماعی در بلاکچین چه نقشی دارند

موضوع اعتماد در هر پدیده‌‌ای که با پول سروکار دارد امری مهم و حیاتی است. بیت کوین به عنوان یکی از محصولات بلاکچین نیز یکی از ارزهای باارزش است که به دلیل ذات بلاکچین، در معرض تغییرات زیادی واقع است. معیار‌‌هایی برای اعتماد کردن به این ارز دیجیتال معرفی شده که طبق این معیارها بیت کوین توانسته اعتماد عموم مردم را جلب کند.

0 82

بلاکچین و اعتماد

افسانه‌‌ای که در مورد بلاکچین رواج دارد این است که می‌‌تواند به طور مستقیم بین دو طرف معامله برقرار کند و دیگر به واسطه‌‌ قابل اعتمادی مثل بانک نیاز نیست. با فرض اینکه اکثر اعضای شبکه صادق باشند، می‌‌توانیم بی‌‌واسطه معامله را شروع کنیم و مطمئن باشیم پولمان به مقصد می‌‌رسد. و این فرآیند سریع‌‌تر از انتقال با سیم انجام می‌‌شود. معجزه است.

نوع دیگری از اعتماد هست که کمتر به آن توجه می‌‌شود: اعتماد در بلاکچین. وقتی یک بلاکچین جدید راه‌‌اندازی می‌‌شود، قوانین اجتماعی مورد قبولی را با خود به همراه می‌‌آورد. یکی از این قوانین این است که هر معامله نشانه‌‌ی خاص خود را دارد؛ یعنی، تنها صاحب کیف پول می‌‌تواند از آن برداشت کند. قانون دیگر این است که در صورت از دست رفتن پول در معامله، نمی‌‌توان آن را برگرداند. این قوانین به طور صریح پذیرفته‌‌شده اند و به همین خاطر در مورد آن‌‌ها حتی حرف نمی‌‌زنیم.

خبر بد اینکه نمی‌‌توان تضمین کرد که این قوانین اجرا شوند. زیرا بلاکچین نهایتا یک نرم‌‌افزار است و می‌‌تواند تغییر کند و ممکن است فردا دیگر قوانین پذیرفته‌‌شده را رعایت نکند. کلید موفقیت در این است که تا ابد این قوانین برجا بمانند. از آنجایی که هیچ فرمول ریاضی‌‌ وجود ندارد که تضمین کند قوانین رعایت می‌‌شوند، از کجا مطمئن باشیم که تغییر نمی‌‌کنند؟ متاسفانه نمی‌‌توان مطمئن بود. پس باید راهی برای بازیابی این اعتماد وجود داشته باشد، زیرا ما در زندگی روزمره‌‌ی خود و در تعامل با دیگران همین کار را انجام می‌‌دهیم.

اعتماد فزاینده (Progressive Trust)

سعی کنید آخرین بار که چنین مکالمه‌‌ای را با کسی داشتید به یاد آورید.

باب: سلام، اسم من بابه.

آلیس: سلام باب، من آلیسم، از دیدنت خوشحالم!

باب: دوست داری رازامو بشنوی؟!

احتمالا هرگز چنین چیزی را ندیدهاید؛ مگر اینکه با افرادی سروکار داشته باشید که برای خود حریم شخصی قائل نیستند. ما به عنوان یک انسان در برخوردهایمان برای مطمئن شدن از اینکه طرفمان قابل اعتماد است یا خیر، وقت می‌‌گذاریم. اگر واکنش دیگران به نظرمان منطقی باشد و با باورهایمان یکی از آب دربیاید، شروع می‌‌کنیم به اعتماد کردن به دیگران. اعتماد به طور تدریجی و فزاینده شکل می‌‌گیرد و به همین خاطر است که نمی‌‌توانیم در برخورد اول به کسی کاملا اعتماد کنیم. اگر کسی که به او اعتماد داشتیم به ما خیانت کند، اعتمادمان را به او از دست می‌‌دهیم. متاسفانه وقتی خیانت ببینیم دیگر هرگز نمی‌‌توانیم مثل قبل به کسی اعتماد کنیم. همیشه از خود می‌‌پرسیم: “نکنه…؟” چون در گذشته تجربه‌‌ی بدی را گذرانده‌‌ایم. اینجا در مورد اعتماد فزاینده بیشتر بخوانید!

اعتماد به بلاکچین‌‌ها هم همینطور است. وقتی بلاکچینی راه‌‌اندازی می‌‌شود، نمی‌‌توان کاملا به آن اعتماد کرد. تنها در گذر زمان و در شرایط دشوار می‌‌توانیم بفهمیم که آیا آن‌‌ها همواره تابع قوانین هستند یا خیر. تا آن زمان، آن‌‌ها مانند ICOها تنها یک وعده و وعید به حساب می‌‌آیند؛ با این تفاوت که وعده‌‌ی ICOها وعده‌‌ی تولید است ولی وعده‌‌ی بلاکچین‌‌ها عمل به قوانین موجود در اجتماع است.

چرا بیت کوین شایستگیِ بهترین بودن را دارد

بیت کوین از 2009 تا به امروز، همواره قوانین را اجرا کرده است پس در این زمینه تاریخچه‌‌ی طولانی‌‌تری نسبت به دیگر ارز رمزها دارد. روند کار بیت کوین چندان بی‌‌دردسر نبود. سال‌‌ها عوامل زیادی منجر به افت قیمت‌‌ها شد، ولی این زنجیره همچنان با فلسفه‌‌ اولیه‌‌ خود به کار ادامه داد و هرگز قوانین را زیر پا نگذاشت.

ممکن است کسی بگوید: “به طور تصادفی و بر اثر یک باگ در قوانین، میلیاردها بیت کوین ساخته شد و فروخته شد!”. این مشکل باید حتما حل شود. درست است که به علت عدم قانون‌‌شکنی به بیت کوین اعتماد داریم ولی خود قوانین نیز در عمل خالی از اشتباه نیستند.

بیت کوین باید برای هکرهایی که میلیاردها دلار از آن دزدیدهاند فکری کند تا اعتماد امروز خود را حفظ کند. به هر حال این هک‌‌ها بیت کوین را به غول انعطاف‌‌پذیری تبدیل کرده است. بیایید به بزرگ‌‌ترین هک در دنیای ارز رمز نگاهی بیندازیم و اعتمادمان به پایبندی به قوانین را به آزمایش بگذاریم.

تاریخچه‌‌ اعتماد فزاینده به بلاکچین

Blockchain

بلاکچین‌‌ها باید به طور مساوی در دسترس همگان باشند و از همه مهم‌‌تر باید به قوانین اجتماعی پایبند باشند. این معیاری است که برای سرمایه گذاری بلندمدت در بازار اهمیت دارد. دلیل موفقیت بیت کوین افزایش قیمت‌‌ها نبود بلکه تبعیت از قوانین در طول این سال‌‌ها بود که آن را سرآمد کرده است.

نکته: زیر پا گذاشتن نوع خاصی از قوانین برای بعضی سکه‌‌های خصوصی بسیار سخت‌‌تر است؛ به عنوان مثال شما هرگز نمی‌‌توانید پول مصرف‌‌شده در معاملات را برگردانید چون اطلاعات کافی از در مورد آن‌‌ها در دسترس نیست. این امر امکان دخالت و دستکاری را بسیار پایین می‌‌آورد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.