قرارداد IBM با اتحادیه مالی برای خدمات بلاک چین در صنعتی ١.٧ تریلیون دلاری

IBM و شرکت خدمات اتحادیه مالی واقع در دنور (CULedger،(Denver یک قرارداد همکاری امضا کرده‌اند که طبق آن خدمات بلاک چین برای کمک به اتحادیه‌های مالی، برای ارائه کارآیی و تجربه کاربری بهتر برای مشتریان خود، کلید خواهد خورد. CULedger بر ارائه کاربری نوآورانه برای اتحادیه‌های مالی از طریق پلتفرم اهرمی توسعه جهانی فرا مرزی خود، متمرکز است.

0 103

کنسرسیوم اتحادیه‌های مالی یعنی IBM و CULedger، برای استفاده از تکنولوژی‌های بلاک چین مجاز برای ایجاد نشانه‌های حسابرسی تغییرناپذیر، که برای تولید مدل‌های تجارتی تازه و تغییر فرایندهای تجاری کنونی در اتحادیه‌های مالی، با هم کار می‌کنند.

همچنین طرفین، با گسترش خدمات به طیف وسیع‌تری از اعضای جدید، قصد ایجاد مشارکت مالی گسترده‌تری را دارند.

تاریخ اتحادیه‌های مالی

امروز در جهان، بیش از ٢۶٠ میلیون نفر عضو اتحادیه‌های مالی، یا شرکت‌های مالی هستند که به ارائه حساب پس‌انداز، وام و دیگر خدمات به اعضای خود بوده و دارایی در گردش آن‌ها بیش از ١.٧ تریلیون دلار در ١٠۵ کشور است.

با مالکیت و نظارت توسط این اعضا که از خدمات استفاده می‌کنند، نه سهامداران یا سرمایه‌گذاران خارجی، هر عضو یک رأی داشته و مدیران داوطلب از میان اعضا و توسط خود اعضا، انتخاب می‌شوند.

این اتحادیه‌ها از قدیم به ارائه سرویس مشتری بالاتر، به جای هدایت شدن توسط حداکثر سرمایه، شهرت داشته‌اند. همچنین آن‌ها در هر اندازه و شکلی وجود دارند و خدماتی مثل بانکداری آنلاین یا تلفنی، شراکت در لیست حقوق بگیران با رؤسا و ارائه اعتبار با نرخ‌های رقابتی، فراهم می‌کنند.

اتحادیه‌های مالی در ایالات متحده یا توسط دولت فدرال یا دولت ایالتی، مجوز کار دریافت می‌کنند. و تا سال ٢٠١۶، ۵،٧۵٧ اتحادیه مالی با حدود ١٠۴ میلیون عضو، ۴۵.۴% درصد از جمعیت اقتصادی فعال را تشکیل داده‌اند.در سراسر ایالات متحده انجمن‌های اتحادیه مالی در قالب Association of Vermont Credit Unions، California and Nevada Credit Union Leagues و Ohio Credit Union Leagues فعالیت دارند.

در سال ١٩۶۴ در Pond بریتانیا، نخستین اتحادیه مالی شروع به مبادله کرد و پس از ۵٠ سال، به ارائه وام و حساب پس‌انداز به بیش از ١.٢ میلیون نفر در انگلستان، اسکاتلند و ولز می‌پردازند.

تاریخ اتحادیه‌های مالی

بلاک چین و اتحادیه‌های مالی

همکاری IBM با CULedger به دنبال عضویت آن در طرح نرم‌افزاری مؤسسه R3’s در اکوسیستم جهانی بلاک چین در دسامبر گذشته، شکل گرفت.

این شرکت به شبکه جهانی R3’s با بیش از ٢٠٠ از بزرگ‌ترین مؤسسات خدمات مالی، شرکت‌های تکنولوژی، بانک‌های مرکزی، قانون‌گزاران و سازمان‌های تجارتی که با هم در پلتفرم R3’s Corda همکاری می‌کنند، که در صنایع خدمات گردشی مالی، سلامتی، ترابری، بیمه و غیره فعالیت دارند، ملحق شد.

IBM از سال ٢٠١۶، با طیف وسیعی از مشتریان در خدمات مالی، زنجیره‌های تأمین، دولتی، بخش فروش، مدیریت حقوق دیجیتال و بخش سلامت برای اعمال کاربردهای بلاک چین، همکاری دارد. و امروز، تعدادی از شبکه‌های فعال و مولد این حوزه، حدود ١۶٠٠ فرد مشغول به کار در بلاک چین و DLT در همه مناطق و بخش ها را مدیریت می‌کند.

برای مرور تلاش‌های IBM در این حوزه، آپریل ٢٠١٨، این شرکت به عنوان ناظر بنیان‌گذار Sovrin Foundation، که سازمان غیرانتفاعی جهانی و خصوصی مقیم سالت لیک (Salt lake) که از نیروی هیبرید اهرم توسعه (بلاک چین) برای حذف کلاهبرداری و بررسی سیستم هویت مرکزی کنونی که سالانه برای افراد و تجارت ها میلیاردها دلار مخارج دارد، استفاده می‌کند، منصوب شد.

پیش از آن در ژانویه ٢٠١٨، گروه شرکت بازرگانی دانمارکی A.P.Moller- Maersk با IBM برای ایجاد شراکتی در نیویورک جهت تهیه مدل های کارآمدتر و امن تر برای تجارت جهانی با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، برنامه ریزی کردند. و در دسامبر ٢٠١٧، این شرکت عضو کنسرسیومی با والمارت (Walmart) و JD.com چینی و دیگر شرکا برای اتحادیه امنیت غذایی با استفاده از راه حل‌های DLT، شد.

بلاک چین IBM

پلتفرم ابری (cloud-based) بلاک چین IBM قابلیت end-to-end را ارائه می‌دهد، که مشتریان باید سریعا شبکه تجاریشان را فعال و توسعه داده، راه‌اندازی و نظارت کرده و امنیت آن را ایجاد کنند.

CULedger با کاهش خطرات مربوط به امنیت مجازی و کلاهبرداری، تسهیل فرایندهای داخلی و کاهش هزینه‌های نظارتی و عملیاتی، به اتحادیه‌های مالی و اعضای آن مزایایی می‌دهد.

به گفته طرفین، بکارگیری تکنولوژی بلاک چین، “به ایجاد نیرویی ممتد میان همه افراد” و همچنین به کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SMEs) که دسترسی به خدمات مالی ندارند، کمک می‌کند.

UCLedger با ایجاد شبکه بلاک چین مجاز که خدماتش در اختیار همه اتحادیه‌های مالی است، ادعا می‌کند که به تقویت خدماتی مثل تأیید هویت، پیروی از قوانین مشتری‌ات را بشناس (KYC) ، وام و پرداخت کمک کرده و در عین حال، برای مشتریان هرگونه درخواست برای ارتباط که نیازمند تأیید باشد را، راحت‌تر و کارآمدتر می‌کند.

جان آینزورث (John Ainsworth) عضو هیئت مدیره و رئیس UCLedger درباره اخبار مربوط به همکاری گفت:

یک مدل مشارکتی که به تقویت تجربه اعضا کمک کند و در عین حال اتحادیه‌های مالی از آن نفع ببرند، رویکردی ایده‌آل برای اطمینان از نسل بعدی نوآوری‌های مالی در صنعت اتحادیه مالی است

او افزود:

ما در حال ایجاد شبکه‌ای هستیم که همه اعضا در آن عضو شده از طریق آن به خدمات جدید، دسترسی داشته باشند، همچنین اتحادیه‌های مالی را در فضای رقابتی بیشتری قرار می‌دهد و به آن‌ها امکان بررسی داینامیک جدید بازار را که اعضا در آن از ارائه‌دهندگان خدمات مالی، توقع بیشتری دارند، می‌دهد

اعضای اتحادیه مالی در سراسر جهان به اعتبارنامه دیجیتال ویژه CULedger، به نام MyCUID که مطابق ملزمات طراحی شخصی و هویت مستقل تحت نظارت Sovrin Foundation است، دسترسی خواهند داشت.

MyCUID که ادعا می‌شود نخستین اکوسیستم جهانی هویت دیجیتال برای اتحادیه‌های مالی و اعضای آن بوده و اساس پلتفرم CULedger خواهد بود، برای حمایت از اتحادیه‌های مالی برای اصطلاحا شعبه مشارکتی ایجاد شده است؛ یعنی اعضا امکان تراکنش بین هر اتحادیه‌ای در جهان را داشته باشند.

بطور دقیق MyCUID برای بررسی مشکل داشتن هویت‌های جداگانه با استفاده از تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (DLT) برای ایجاد هویت مستقل (SSI) تهیه شده است.

و همه کاربردهای آینده، از جمله مواردی که جزو برنامه‌های CULedger است مثل وام مشارکتی، یا پرداخت برون مرزی، از طریق یک شبکه دفتر کل توزیع شده مجاز و شخصی (مثلا، ورود فقط برای مشارکت‌کنندگان مورد تأیید و شناخته شده) که گسترش آن امسال آغاز خواهد شد، ممکن می‌شود.

CULedger مدعی است که تدارک SSI برای اتحادیه‌های مالی و اعضای آن، با توجه به اینکه هر ارتباطی میان آن‌ها با شناسایی هویت آغاز می‌شود، اساسی است. همچنین اعتماد متقابل میان طرفین را بهبود می‌بخشد.

بلاک چین IBM

تعدادی از راه‌های آینده متصور می‌شود که تکنولوژی دفترکل توسعه‌یافته (بلاک چین)، به صنعت اتحادیه مالی، ارزش می‌بخشد.

ارزش نهانی بلاک چین

طبق گزارش Gartner با تیتر: Forecast: Blockchain Business Value, Worldwide, 2017-2030 ارزش نهانی بلاک چین یا تکنولوژی دفتر کل توسعه‌یافته (DLT) برای کسب‌وکار، انتظار می‌رود که تا سال ٢٠٢۶ ارزش آن تا بیش از ٣۶٠ میلیارد دلار برسد، و تا سال ٢٠٣٠ به ٣.١ تریلیون دلار خواهد رسید.

با ادامه رشد صنعت خدمات مالی، تکنولوژی بلاک چین برای بررسی نیاز مشتریان به تراکنش امن‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر استفاده می‌شود.

Siim Ounap، مدیر عملیات در آژانس بلاک چین و بازاریابی کریپتو Savii Digital، درباره همکاری IBM و CULedger گفت:

با استفاده بیشتر پلتفرم‌ها از بلاک چین، که خدمات مالی آسان‌تر، شفاف‌تر و ارزان‌تر ارائه می‌دهند، این تکنولوژی برای خدمات مالی به سرعت جا افتاده است. قرارداد میان IBM و CULedger مثال بی‌نقص دیگری از خدمات مالی است که با بلاک چین، بهتر عمل می‌کند. و در آینده نه چندان دور، احتمالا استانداردی مثل ISO یا حتی بخشی از ۲۰۰۲۲ خواهد شد

Marie Wieck مدیر کل بلاک چین IBM اظهار کرد:

اتحادیه‌های مالی امکان همکاری و دریافت ارزش‌یابی‌های مشترک را با تبادل سریع اطلاعات حساس از راهی مجاز، کنترل‌شده و شفاف خواهند داشت.

این مسئول که بیش از ٣٠ در IBM کار کرده و اکنون بر رشد اکوسیستم بلاک چین متمرکز است، افزود که رویکرد غیرمتمرکز با استفاده از بلاک چین، به مشتری اختیار کامل برای هویتش را می‌دهد، گفت: کار در حال انجام میان CULedger و IBM زمینه را برای انواع جدید خدمات و همکاری‌ها میان اتحادیه‌های مالی، با مقیاس‌گذاری و گسترش شبکه، فراهم می‌کند.

با گذشت زمان، IBM که رهبری شناخته‌شده در بلاک چین، و CULedger در حال گسترش این حوزه برای استفاده از بلاک چین جهت حمایت از الزامات خدماتی مانند “مشتری‌ات را بشناس” (KYC) و قوانین کارپردازت را بشناس (KYS) هستند. خدمات اولیه CULedger روی شبکه بلاک چین آن با شروع سال ٢٠١٩ ، در دسترس اتحادیه‌های مالی در سراسر جهان قرار خواهد گرفت.

با توجه به تجربه IBM درباره بلاک چین در این حوزه، کسی بهتر از این شرکت که سهام آن در تاریخ امروز ١٩.۶% (٢٢.١٨ دلار) است، نمی تواند این روند را تقلیل کند. گفته می‌شود، طی یک سال گذشته از تاریخ ١٢ مارچ ٢٠١٨، سهام آن به ١۵.٧% (-٢۵.١٧ دلار) و کمتر از ١۶٠ دلار، رسیده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.