قراردادهای هوشمندِ بلاک چین‌‌ می‌‌توانند درنهایت اثر جهانی واقعی داشته باشند

یک استارتاپ می‌گوید بر مسئله دیرینی که قراردادهای هوشمند را از واکنش به رویدادهای جهان خارج بازداشته بود، فائق آمده است. احتمالا شنیده‌‌اید که تکنولوژی بلاک چین‌‌ و “قراردادهای هوشمند” در حال متحول کردن زندگی‌‌هایمان هستند. اما یک مسئله وجود دارد: قبل از اینکه قراردادهای هوشمند بتوانند واقعا کار مفیدی انجام دهند، نیازمند راهی مطمئن برای ارتباط با رویدادهای دنیای واقعی هستند – و این امر تاکنون غیرممکن بوده است. این به اصطلاح “مسئله اوراکل” (“Oracle problem”) است، یک چالش تکنولوژیکی که هنوز هر گونه فرصت را برای اینکه بلاک چین‌‌ بتواند از این زندان آزاد و بخشی از زندگی‌‌های روزمره‌‌مان شود، به تعویق انداخته است

0 85

یک استارتاپ بنام Chainlink در حال ترکیب نرم افزارش با یک سیستم سخت افزار مورد اعتماد بنام Town Crier است که این سخت افزار توسط یک گروه تحقیق رمز ارز دانشگاهی پیشتاز تولید شده است. در مجموع، این امکان وجود دارد که آن‌‌ها نزدیک‌‌تر از هر زمانی به حل مسئله باشند.

قراردادهای هوشمند عبارت از برنامه های کامپیوتری ذخیره شده در یک بلاک چین‌‌ هستند. آن‌‌ها می‌‌توانند برای خودکارسازی انتقال بی وقفه کریپتوتوکن‌‌ها میان کابران طبق شرایط توافقی بکار برده شوند. “اوراکل‌‌ها” (Oracles) عبارت از تغذیه‌های داده‌‌های (data feeds) بلافاصله هستند که مواردی نظیر داده‌‌های اب و هوا، نرخ‌های مبادله ارز، اطلاعات پرواز ایرلاین و اخبار ورزشی را به قراردادهای هوشمند انتقال می‌‌دهند.

ایده این است که این دو سیستم با همکاری می‌‌توانند این امکان را ایجاد کنند که خدمات مبنی بر بلاک چین‌‌ در سطح اعتماد بالاتر از خدمات امروزی اوراکل، با رویدادهای دنیای واقعی تعامل کنند. به عنوان مثال، اگر پروازتان کنسل شد، اما بیمه پرواز خریده باشید، یک قرارداد هوشمند می‌تواند به محض دریافت بروزرسانی از یک منبع مورد اعتماد زمان‌‌های پرواز، فورا بازپرداخت را برای شما انجام دهد.

بنابراین مسئله چیست؟ سرجی نازاروف (Sergey Nazarov) مدیرعامل Chainlink می گوید، خدمات اوراکل معرفی شده تا به امروز، در وهله اول، هدف استفاده از یک بلاک چین‌‌ را با شکست مواجه کرده است. به عنوان مثال، در اتریوم، تمام گره‌‌های دخیل در شبکه، هر قراردادهای هوشمندی را محاسبه می‌‌کنند، و برنامه‌ها را تقریبا غیرقابل شات داون می‌‌کنند. نازاروف می‌‌گوید، اما خدمات اوراکل امروزی بسیار مرکزی هستند. آن‌‌ها نقاط نقصی را نشان می‌‌دهند که اهدافی برای خرابکاری ایجاد می‌‌کند.

این بدین معناست که قراردادهای هوشمند، فاقد دسترسی معتبر به داده‌‌های دنیای واقعی هستند. اری جولز (Ari Juels) پروفسور علوم کامپیوتر در کورنل (Cornell) می‌گوید، بدون داده‌‌های دنیای واقعی، قراردادهای هوشمند “مانند یک شهر بدون برق” هستند. “شما نمی‌‌توانید کار چندان جالب توجهی انجام دهید”.

جولز (Juels) و همکاران در طرح “ابتکار برای ارز رمزها و قراردادها” در کورنل ، Town Crier را تولید کردند، که ان را به عنوان یک “پل مورد اعتماد” میان بلاک چین‌‌ اتریوم و منابع داده‌‌های انلاین فعال شده توسط HTTPS، توصیف می کنند (PDF). مولفه اصلی، یک برنامه است که درون یک قطعه مجزای سخت افزار بنام یک محاط امن (secure enclave) اجرا می‌‌شود.

نقش این محاط (enclave) محافظت برنامه از حملات مغرضانه و محرمانه نگهداشتن محاسبه است. قراردادهای هوشمند، این محاط را برای داده‌‌ها مورد پرس و جو قرار می‌‌دهند – به عنوان مثال، یک قرارداد بیمه پرواز می‌تواند پرس و جو کند که ایا پرواز کنسل شده است – و سپس پاسخ‌ها را از وبسایت‌ها بازیابی می‌کند و آن‌‌ها را دوباره به بلاک چین‌‌ رله می‌کند. استفاده از کریپتوگرافی (رمزنگاری)، و در نظر گرفتن اعتماد به سخت افزار، گواهی برای قرارداد بیمه پرواز ارائه می‌‌دهد که داده‌‌ها واقعا از Town Crier امده است و هیچ تغییری در ان صورت نگرفته است.

ممکن است Town Crier قابل اعتمادتر از سایر تغذیه‌های داده‌‌ها (data feeds) باشد، اما بخودی خود، قابلیت اعتمادی را که سیستم‌‌های غیر متمرکز ارائه می‌‌دهند، ارائه نمی دهد. در اینجا است که Chainlink به میدان می‌آید. نرم افزار Chainlink، شبکه‌‌های غیر متمرکز اوراکل‌‌ها را هماهنگ می‌‌کند تا از منابع متعدد داده‌‌ها برای خدمات مبنی بر قرارداد هوشمند استفاده کند به طوری که آن‌‌ها متکی بر فقط یک منبع داده‌‌ها نباشند.

با استفاده از کریپتوگرافی، خدمات Chainlink، گواهی برای بلاک چین‌‌ ارائه می‌دهد که داده‌‌ها در واقع همان اطلاعاتی هستند که متعهد به تحویل‌‌شان شده است. مشتریان می‌‌توانند برای سطوح مختلف غیر متمرکزت پرداخت را انجام دهند و گره ها می توانند در ازای ارائه داده‌‌ها، پول درآورند. نازاروف (Nazarov) می‌‌گوید، ترکیب نرم افزار Chainlink یا سیستم سخت افزار Town Crier، اولین “شبکه اوراکل غیر متمرکز به طور مستدل امن” است.

Chainlink برای نمایش شبکه اوراکلش، با چندین پروژه قرارداد هوشمند همکاری کرده است. به عنوان مثال، یک پروژه بنام OpenLaw، که در حال ایجاد موافقتنامه‌‌های حقوقی بر مبنای قرارداد هوشمند است، از یک اوراکل Chainlink برای تعیین نرخ‌‌های مبادله میان اتر و دلار امریکا در یک زمان معین، استفاده می‌‌کند. ارون رایت (Aaron wright) هم-بنیانگذار OpenLaw می‌‌گوید، “من نمی‌‌دانم که آیا کسی “مسئله اوراکل” را کاملا حل کرده است”. او ادامه می‌‌دهد، اما Chainlink و Town Crier یک “تلاش اولیه خوب” هستند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.