قراردادهای آتی اتریوم: بازخوردهای صنعت رمز ارز نسبت به پیشنهاد کمیسیون CFTC

کمیسیون CFTC قبلا از جامعه کریپتو و عموم مردم خواسته بود که نظرات خود را در مورد استفاده از اتریوم به عنوان یکی از ابزارهای پرداختی در کنار بیت ‌‌‌کوین بیان کنند. این نظرسنجی به پایان رسیده و CFTC اکنون لیستی از پاسخ‌‌‌ها را فراهم آورده است. به‎طور کلی، کمیسیون CFTC بازخوردهای مثبتی را از جانب شرکت‌‌‌کنندگان (که اغلب شرکت‎های کریپتو و صنایع آینده بودند‎های ‎هسصیبیشسزش) دریافت کرد.

0 188

روز ۱۷ فوریه، کمیسیون معاملات کالاهای آتی ایالات متحده (CFTC) فرآیند ثبت بازخوردهای عمومی در مورد مکانیزم اتریوم (ETH) را متوقف کرد. پیش از این و با اتمام سال ۲۰۱۸، این سازمان از عموم مردم خواست که دیدگاه‌‌‌های خود را در مورد اتریوم پیشنهاد دهند تا آشنایی بهتری با ماهیت آن در مقایسه با بیت‌‌‌ کوین داشته باشند.

کمیسیون CFTC، که بر قراردادهای آتی و بازارهای معاملاتی در ایالات متحده نظارت می‌‌‌کند، مدت‌‌‌هاست که بیت ‌‌‌کوین را به عنوان یک کالا معرفی کرده و به همین خاطر آن را تحت نظارت خود قرار داده است. در دسامبر سال ۲۰۱۷، این سازمان به دو بورس مقرراتی – بورس کالای شیکاگو (CME) و بورس معاملاتی شیکاگو (CBOE) – اجازه داد تا قراردادهای آتی بیت کوین را در پلتفرم خود قرار دهند.

اکنون، با توجه به اینکه اتریوم نیز همانند بیت‌‌‌ کوین دیگر در زمره‎ی اوراق بهادار دسته‎بندی نمی‎شود، این کمیسیون ممکن است مجوز‎ قراردادهای آتی اتریوم را نیز در اختیار صرافی‌‌‌ها قرار دهد.

حدود ۳۰ بازخورد عمومی برای درخواست CFTC ثبت شد: کوین‌‌‌ بیس (Coinbase)، سیرکل (Circle) و کریگ رایت نیز در میان پاسخ‌‌‌دهندگان بودند

روز ۱۱ دسامبر، CFTC اعلام کرد که به دنبال بازخورد عموم مردم در مورد شبکه اتریوم می‌‌‌باشد. به طور ویژه، این سازمان قصد داشت از بازخوردهای دریافت ‌‌‌شده برای فهمیدن ماهیت اتریوم و فناوری زیرساخت آن استفاده کند و در عین حال با تفاوت‌‌‌ها و شباهت‌‌‌های آن با بیت ‌‌‌کوین آشنا شود که در میان این موارد می‌‌‌توان به “فرصت‌‌‌ها، چالش‌‌‌ها و ریسک‌‌‌های” این آلتکوین اشاره کرد.

به علاوه، این کمیسیون در روز ۱۷ دسامبر نکات بیشتری را به اعلامیه خود اضافه و درخواست‌‌‌نامه اطلاعاتی (RFI) را به دفتر ثبت فدرال (Federal Register) ارسال کرد تا قادر باشد اطلاعات بیشتری را در این مورد به دست آورد. CFTC از عموم درخواست کرد که بازخوردهای خود را در مورد ۲۵ سوال مرتبط با اتریوم ارسال کنند (ویژگی‌‌‌های اوراق بهادار و بازار این رمز ارز و همچنین موارد کاربرد آن در شبکه). این سازمان همچنین خاطرنشان کرد که بر اساس لایحه مبادلات کالا (CEA)، بر بازار قراردادهای آتی نظارت خواهد کرد؛ بدین معنی که CFTC به احتمال زیاد از این بازخوردها برای بررسی احتمال تأیید قراردادهای آتی اتریوم استفاده خواهد کرد. این سازمان در اعلامیه خود نوشت:

کمیسیون CFTC در مورد نظارت بر این بازارها و توسعه سیاست‌‌‌های مقرراتی، به بازخوردهای اجتماعی نیاز دارد. بازده این درخواست باعث پیشرفت مأموریت CFTC در حصول اطمینان از یکپارچگی بازارهای مشتق و همچنین نظارت و کاهش ریسک سیستمی خواهد شد که از طریق بهبود اطمینان در بازارها به دست خواهد آمد

علاوه بر این، CFTC خاطرنشان کرد که نتایج این RFI توسط بخش فینتک آن یعنی LabCFTC به کار گرفته خواهند شد. همانطور که کریستوفر جیانکارلو، سرپرست CFTC قبلاً توضیح داده بود، LabCFTC در ماه می ۲۰۱۷ و به منظور “فعالیت بر روی انجمن نوآوری فینتک”، با هدف بررسی “پیشرفت‎های مقرراتی جدید حوزه فین‌‌‌تک در بازار” تأسیس شد.

در نهایت، مهلتی ۶۰ روزه تعیین شد و CFTC عنوان کرد که هیچ بازخوردی را بعد از ۱۷ فوریه دریافت نمی‌‌‌کند.

طبق اعلام وب‌‌‌سایت CFTC، قبل از اتمام مهلت تعیین‌‌‌شده، ۴۳ بازخورد ثبت شدند. بعد از بررسی دقیق‌‌‌تر مشخص شد که ۱۴ عدد از ورودی‌‌‌ها تبلیغات، دیدگاه نامربوط یا مشابه بازخوردهای دیگر می‌‌‌باشند. بنابراین، تنها ۲۹ بازخورد از طرف عموم درباره اتریوم ثبت شد. در میان نویسندگان این دیدگاه‌‌‌ها می‌‌‌توان به کوین ‌‌‌بیس، سیرکل، ConsenSys و کریگ رایت اشاره کرد.

در ادامه لیستی از سوالات پرسیده‌‌‌شده توسط CFTC را به همراه پاسخ شرکت‌‌‌های کریپتو و انجمن‌‌‌های تجاری می‌‌‌بینیم.

 

کاربردها و قابلیت‌‌‌های فعلی اتریوم و شبکه آن به چه صورت با بیت ‌‌‌کوین مقایسه می‎شوند؟

 

Ethereum Foundations: سازمان غیرانتفاعی سوئیسی که دارای تیمی جهانی از توسعه‌‌‌دهند‌‌‌گان می‌‌‌باشد

بنیادEthereum  بر این باور است که در بلاک چین بیت‌‌‌ کوین، هر حساب صرفاً مقدار خاصی از بیت ‌‌‌کوین را به همراه اسکریپتی از زبان برنامه ‌‌‌نویسی ذخیره می‌‌‌کند که “نحوه‎ تأیید شخص مالک بیت‌‌‌ کوین‌‌‌ها را مشخص می‌‌‌کند”. از سوی دیگر، اتریوم دارای قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند می‌‌‌باشد. قراردادهای هوشمند به نوبه خود در مواردی به کار می‌‌‌روند “که ماهیتی مالی ندارند اما از بلاک چین به عنوان منبع رایانش قابل اعتماد و ذخیره داده استفاده می‌‌‌کنند”.

سیرکل: استارت‌‌‌آپ پشتیبانی‌‌‌شده توسط Goldman Sachs که قصد دارد انتقال پول را با سرعتی بالا انجام دهد

سیرکل، بیت‌‌‌ کوین و اتریوم را از لحاظ تراکنش‌‌‌های پرداختی مقایسه کرد و توضیح داد که شبکه اتریوم برخلاف بیت ‌‌‌کوین از توکن‌‌‌های اضافی پشتیبانی می‌‌‌کند که از ویژگی قراردادهای هوشمند بهره می‌‌‌برند:

همانند بیت‌‌‌ کوین، اتریوم را می‌‌‌توان برای انجام تراکنش‌‌‌ها و همچنین پرداخت‌‌‌ها مورد استفاده قرار داد. برخلاف بیت‌‌‌ کوین، توکن‌‌‌های موجود در شبکه اتریوم را می‌‌‌توان با استفاده از قراردادهای هوشمند به وجود آورد و همچنین می‌‌‌توان آنها را در قراردادهای هوشمند و انتقال پول به کار برد

The Future Industry Association: سازمان تجاری بین‌‌‌المللی برای صنایع آینده که دارای حدود ۱۸۰ عضو شرکتی می‌‌‌باشد

شرکت FIA نیز اظهار داشت که اتریوم به طور کلی نسبت به بیت ‌‌‌کوین، کاربردهای بیشتری دارد. اما به CFTC هشدار داد که باید ریسک‌‌‌های به وجود آمده ناشی از این تفاوت را مشخص کند. این سازمان عنوان کرد:

با توجه به معماری شبکه اتریوم، مدیریت ریسک معمولاً نسبت به بیت‌‌‌ کوین پیچیده‌‌‌تر است. اگرچه بیت‌‌‌ کوین یک واحد پرداختی در دفتر کل توزیع شده و مشترک برای تراکنش‌‌‌ها می‌‌‌باشد، اتریوم یک واحد کاری در ابزار کاربردی توزیع‌‌‌شده می‌‌‌باشد که در ازای ارزش، قدرت رایانش عظیمی را بر روی شبکه اتریوم فراهم می‎سازد

 

کریگ رایت: رهبر بیت‌‌‌کوین اس‌‌‌وی، مدیر ارشد علمی nChain و شخصی که خود ادعا می‌‌‌کند “ساتوشی ناکاموتو” است.

کریگ رایت نیز در نظرخواهی CFTC شرکت کرد. شایان ذکر است که وی در مقدمه خود، دوباره اذعان داشت که خالق اصلی بیت‌‌‌ کوین می‌‌‌باشد.

علاوه بر این، رایت به شدت از اتریوم انتقاد و عنوان کرد که بیت ‌‌‌کوین نیز به صورت تئوری قادر است از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند، اما این قابلیت توسط توسعه‌‌‌دهندگان اصلی آن دچار لطمه شد:

اتریوم نسخه‌‌‌ای ضعیف‌‌‌شده از بیت ‌‌‌کوین می‌‌‌باشد که به منظور برآورده کردن قراردادهای هوشمند و اسکریپت‌‌‌نویسی طراحی شده است. این قابلیت‌‌‌ها در بیت ‌‌‌کوین موجود بودند، اما توسط توسعه‌‌‌دهندگان اصلی آن دچار مشکل شد

آیا انتقال اتریوم به پروتکل اثبات سهام (PoS) آن را در مقابل حملات ضعیف‌‌‌تر می‌‌‌کند؟

 

The Futures Industry Association Principal Traders Group: گروه لابی FIA که معامله‌‌‌کنندگان اصلی را شامل می‌‌‌شود.

این سازمان اذعان داشت که از لحاظ نظری، اگر اتریوم کاملاً از مدل PoS استفاده کند، هر کاربری می‌‌‌تواند چندین حساب در بلاک چین اتریوم باز کند تا به نفع خود از آنها استفاده کند. با این وجود، این سازمان به نقل از ویتالیک بوترین مدعی‎ست که در مورد طراحی اثبات سهام، جامعه‎ی اتریوم هنوز هم ابزار کافی را برای مقابله با چنین وضعی در اختیار دارد:

اگر گروهی از افراد خرابکار مانع از ملحق شدن دیگران شده یا اینکه دست به حمله ۵۱% بزنند، جامعه به سادگی می‌‌‌تواند هاردفورک جدیدی را اجرا کرده و سپرده‌‌‌های اعتباردهنده به حملات آنان را از بین ببرد. در اینجا می‌‌‌توانید فلسفه طراحی اثبات سهام از جانب ویتالیک و دیدگاه وی در مورد آن را مشاهده کنید

 

ConsenSys: شرکت فناوری بلاکچینی که توسط جوزف لوبین، بنیانگذار مشترک اتریوم رهبری می‌‌‌شود

شرکت ConsenSys عنوان کرد که، “تحت برنامه‌‌‌های اثبات سهام فعلی برای شبکه اتریوم”، ریسک اینکه شخصی بتواند پروتکل اتریوم را دستکاری کند بسیار پایین است و حتی ریسک پایین‌‌‌تری نسبت به سیستم اثبات کار (PoW) فعلی دارد:

به طور ویژه، هر کاربری که سعی دارد بلاک‌‌‌های دلخواه را در شبکه اتریوم و به نسبت سهام واریزشده تایید کند، نسبت به استخراج‌‌‌کنندگان حاضر در پروتکل اثبات کار و به نسبت قدرت هش، دارای شانس کمتری برای تاثیر گذاشتن بر روی شبکه خواهد بود. در واقع، ... در پروتکل اثبات سهام اتریوم، حتی اگر یک تأییدکننده‎ی اعتبار، ۱/۳ کل اترهای موجود در پروتکل را در اختیار داشته باشد، احتمال به دست آوردن کنترل کافی برای وارد ساختن هر گونه آسیبی، یک در یک تریلیون است

 

سیرکل

سیرکل نیز بر این باور است که شبکه مبتنی بر اثبات سهام عموماً از پروتکل اثبات کار ایمن‌‌‌تر است و اذعان داشت که انجمن می‌‌‌تواند هر گونه افزایش مشکوک در ارزش توکن‌‌‌ها را مشاهده کند:

به علاوه، ممکن است ذخیره کافی از یک توکن مبتنی بر اثبات سهام در صرافی‌‌‌ها وجود نداشته باشد، بنابراین، این احتمال وجود دارد که تأمین نقدینگی کافی برای خرید اکثریت توکن‌‌‌ها حتی ممکن نباشد

کریگ رایت

رایت اذعان داشت که “هیچ مدل اثبات سهام کارآمدی وجود ندارد” و “تمامی مکانیزم‌‌‌های اثبات سهام، به جای آنکه یک سیستم غیرقابل تغییر ایجاد کنند، تحت کنترل یک کاربر قرار خواهند گرفت و اجازه تغییر و تحول را فراهم خواهند کرد “. وی از تجربه‌‌‌‌‌‌اش در مورد آزمایش کردن “مکانیزم‌‌‌های مشابه با اثبات سهام” در سال‌‌‌های ۲۰۰۳-۲۰۰۷ به عنوان مدرکی برای گفته‌‌‌های خود یاد کرد.

 

چه موانع یا ریسک‌‌‌هایی در مسیر تبدیل اتریوم به پول قانونی وجود دارد؟

ErisX: صرافی رمز ارز واقع در شیکاگو و پشتیبانی‌‌‌شده توسط وال استریت

ErisX خاطرنشان کرد ک مالکین اتریوم با مشکلات خاصی مانند نوسانات قیمت و ریسک نقدینگی مرتبط با پیدا کردن همتایان آماده روبرو هستند، مخصوصاً زمانی که قصد دارند توکن‌‌‌های خود را نقد کنند، “که شبیه به دارایی‎های دیگری‎ست که پول قانونی نیستند”.

به علاوه، ErisX اتریوم را از این لحاظ با طلا مقایسه کرد که تبدیل کردن هردوی این دارایی‌‌‌ها به پول قانونی فیزیکی بسیار مشکل می‌‌‌باشد، در حالی که قراردادهای آتی این مشکل را تا حد زیادی ساده می‌‌‌کنند:

کارآیی اضافه‌‌‌شده توسط قراردادهای هوشمند به بازار طلا، مالکین این فلز گرانبها را قادر می‌‌‌سازد که دارایی‌‌‌های خود را به شیوه‌‌‌ای کارآمدتر و با مبلغی بیشتر از زمان نبود قراردادهای هوشمند به پول قانونی تبدیل کنند. بازارهای مقرراتی قراردادهای آتی نیز می‌‌‌توانند به همین شیوه برای بازار اتریوم سودآوری کنند

 

کوین‌‌‌بیس: صرافی رمز ارز عمده آمریکایی

کوین‌‌‌بیس از این سوال استفاده کرد تا به کمیسیون CFTC یادآوری کند که بیشتر ریسک‌‌‌های مرتبط با تبدیل رمز ارزها به پول قانونی، به دلیل ماهیت مقرراتی‌‌‌نشده بازار کریپتو به وجود می‌‌‌آیند. این صرافی همچنین اضافه کرد که در حالت ایده‌‌‌آل تمامی پلتفرم‌‌‌های تجاری باید از قوانین مبارزه با پول‌‌‌شویی (AML)، تأیید هویت مشتری (KYC) و چندین سیاست دیگر پیروی کنند.

 

درست مانند تمامی دارایی‌‌‌های مبادله‌‌‌شده به صورت آزاد، قیمت اتریوم نیز ممکن است بر اساس چندین عامل تغییر یابد. هرچه درصد حجم معاملات در صرافی‌‌‌های دارای ویژگی‌‌‌های فوق بیشتر باشد، بازار نیز میزان واقعی عرضه و تقاضا را بهتر نمایش خواهد داد

سیرکل

شرکت سیرکل در مورد تبدیل اتریوم به پول قانونی، مطمئن‌‌‌تر از بقیه به نظر می‌‌‌رسید:

“موانع و ریسک‌‌‌های زیادی در مسیر تبدیل اتریوم به پول قانونی وجود ندارد. اتریوم یکی از نقدینه‌‌‌ترین دارایی‌‌‌های کریپتو در پلتفرم‌‌‌های تجاری می‌‌‌باشد و بسیاری از صرافی‌‌‌ها مانند کوین ‌‌‌بیس، جمینی (Gemini)، کراکن (Kraken)، بیت ‌‌‌استمپ (Bitstamp)، ایت ‌‌‌بیت (itBit)، هوبی (Huobi) و دیگران آن را با ارز فیات مبادله می‌‌‌کنند”.

 

لیست‌‌‌بندی یا مبادله‎‎ی قراردادهای مشتقه در اتر به چه شکل بر روی این رمزارز تاثیر خواهند گذاشت؟

ErisX

ErisX این نکته را گوشزد کرد که به کار بردن قراردادهای آتی مقرراتی در اتریوم “تاثیر مثبت بر رشد و توسعه بازار خواهد داشت” و اذعان داشت:

استفاده از قراردادهای آتی استانداردشده ممکن است تاثیر مثبتی بر دسترسی بیشتر بازار، ریسک کمتر و نوسانات پایین‌‌‌تر داشته باشد و همچنین بازیگران بیشتری را وارد معاملات کند. چنین اقدامی می‌‌‌تواند نقدینگی بیشتر، قیمت‌‌‌های موثرتر و سطح ریسک کمتری را فراهم آورد. بازار باکیفیت‌‌‌تر باعث مشارکت بیشتر شده و به نوبه خود به کیفیت بیشتر حلقه‎های بازخورد خواهد انجامید

 

سیرکل

شرکت سیرکل خاطرنشان کرد، “به صورت کلی بر این باوریم که لیست‌‌‌بندی و معامله قراردادهای مشتقه برای کارآیی شبکه اتریوم  ضروری می‌‌‌باشد، چرا که شبکه‌‌‌ها به گونه‌‌‌ای طراحی شده‌‌‌اند که مستقل از بازارهای تجاری و به نسبت توکن‌‌‌های خود مورد استفاده قرار گیرند”.

کوین‌‌‌ بیس

این صرافی آمریکایی عنوان کرد که محصولات مربوط به قراردادهای آتی “به احتمال زیاد تاثیر عمده‌‌‌ای بر شبکه اتریوم نخواهد داشت”. کوین‌‌‌بیس در ادامه افزود که چنین اقدامی می‌‌‌تواند دگرگونی قیمت‌‌‌ها را کاهش دهد که به نوبه خود باعث “استفاده‌‌‌های تجاری بیشتر” خواهد شد.

 

نتیجه‌‌‌گیری: بیشتر بازخوردهای دریافت‌‌‌شده توسط CFTC مثبت بوده‌‌‌ و بازیگران بزرگ کریپتو تقاضای قانون‌‌‌گذاری بیشتر برای این صنعت را مطرح کرده‌‌‌اند

به صورت کلی، کمیسیون CFTC بازخوردهای مثبتی را از جانب شرکت‌‌‌کنندگان (که اغلب شرکت‎های کریپتو و صنایع آینده بودند) دریافت کرد. دیدگاه‌‌‌های منفی بیشتر توسط کریگ رایت و یک شخص دیگر (کسی که در قسمت نام شرکت “کلاهبرداری اتریوم” را قرار داده و بر این باور است که قراردادهای آتی اتریوم باعث “اعتباربخشی به کلاهبرداری” خواهد شد)، مطرح شده بودند.

پیامی که از جانب بازیگران بزرگ آمریکایی کریپتو مانند سیرکل و کوین‌‌‌بیس دریافت شد بسیار واضح بود: این صنعت به معیارهای مقرراتی بیشتری از جانب قانون‌‌‌گذاران نیاز دارد. جالب توجه است که هفته گذشته عضو کمیسیون CFTC، برایان کوینتنز پیشنهاد داد که شرکت‌‌‌کنندگان در بازار رمزارزها باید یک ساختار خودنظارت‌‌‌گر را به وجود آورند و همچنین نبود توانایی قانونی CFTC را در مورد نظارت بر این فضا گوشزد کرد.

همانطور که کوین‌‌‌تلگراف قبلا گزارش داد، پیشرفت CFTC در بررسی اتریوم به دلیل تعطیلی دولت آمریکا در ماه ژانویه بسیار به تاخیر افتاد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.