قانون‌‌گذاران مالی ژاپن به دنبال وضع قوانین مناسب برای شرکت‌‌های ثبت‌‌نشده در حوزه سرمایه گذاری کریپتو

ژاپن همواره مشغول کشمکش با صنعت کریپتو بوده است و تاکنون تلاش‌‌های زیادی را برای اعمال مقررات مناسب در این بخش انجام داده است. مقررات مالی مربوط به جمع‌‌آوری سرمایه در ژاپن شامل ارزهای مجازی نیستند و همین امر باعث شده که افراد سودجوی زیادی از این نقص استفاده کنند و دست به کلاهبرداری بزنند. ژاپن همچنین بیشترین آمار هک صرافی‌‌های رمز ارز در دنیا را به خود اختصاص داده است.

0 72

طبق گزارش Cointelegraph Japan در روز 8 ژانویه، آژانس خدمات مالی ژاپن (FSA) در نظر دارد قوانین مناسب را برای شرکت‌‌های ثبت‌‌نشده‌‌ای وضع کند که در حوزه رمز ارزها فعالیت می‌‌کنند.

این حرکت ظاهرا به منظور رفع نقص موجود در چارچوب مقرراتی این کشور صورت می‌‌گیرد، نقصی که بر اساس آن شرکت‌‌های ثبت‌‌نشده‌‌ای که به جای ارز فیات مشغول جمع‌‌آوری سرمایه در بخش رمز ارز‌‌ها هستند مشمول مقررات موجود نیستند و وضعیتی نامشخص خواهند داشت.

این مشکل به دلیل قرار نگرفتن شرکت‌‌های ثبت‌‌نشده در گستره قانونی لایحه بورس و خدمات مالی به وجود آمده است. این لایحه شرکت‌‌های ثبت‌‌نشده را از جمع‌‌آوری سرمایه به صورت پول نقد منع می‌‌کند، اما در آن هیچ اشاره به ارزهای مجازی نشده است.

همانطور که Cointelegraph Japan خاطرنشان می‌‌کند، انگیزه لازم برای اصلاح این قانون در فصل پاییز سال گذشته میلادی به وجود آمد، زمانی که پلیس توکیو 8 نفر را به دلیل اجرا کردن طرح هرمی بزرگی بازداشت کرد – بر اساس گزارشات، این افراد 7.8 میلیارد ین (68.4 میلیون دلار) را به صورت نقدی و رمز ارز‌‌ از حدود 6,000 سرمایه‌‌گذار در 44 استان جمع‌‌آوری کرده بودند.

در زمان دستگیری، این نکته آشکار شد که متهمین فعالیت‌‌های زیادی را بر اساس رمز ارز‌‌ها صورت می‌‌دادند تا از قوانین مربوط به ارز فیات اجتناب کنند.

CT Japan به نقل از منبع خبری Sankei بیان کرد که تمامی این عملیات بر اساس رمز ارزها انجام شده بود و “به همین دلیل احتمال لو رفتن آن بسیار پایین بود”.

بنابراین تلاش‌‌های FSA برای وضع قوانین جدید به منظور جلوگیری از چنین وقایعی صورت می‌‌گیرد.

همانطور که قبلا گزارش شد، ژاپن پیشینه پرماجرایی با رمز ارز‌‌ها دارد و تاکنون بیشترین آمار هک صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ی در این کشور صورت گرفته‌‌اند – شامل Mt. Gox در سال 2014 و کوین‌‌چک (Coincheck) در اوایل سال 2018. پس از هک کوین‌‌چک، سازمان FSA تلاش‌‌های خود برای برقراری امنیت در بازار کریپتو را تشدید کرده و نظارت‌‌های شدیدتری را بر روی عرضه پروانه کسب صرافی‌‌های رسمی اعمال کرده است.

اوایل این ماه، پنج صرافی رمز ارز‌‌ دیگر به انجمن صرافی‌‌های ارز دیجیتالی ژاپن (JVCEA) ملحق شدند، یکی از نهادهای خودنظارت‌‌گر که در آوریل 2018 با هدف وضع استانداردهای ایمنی در صنعت رمز ارز‌‌ها تشکیل شد. JVCEA از اکتبر سال گذشته توانست وضعیت خود‌‌نظارت‌‌گری را از FSA دریافت کند.

حرکت‌‌های اخیر از جانب FSA برای برطرف کردن ابهامات موجود در رابطه با مقررات رمز ارز‌‌ی شامل قراردهی رمز ارز‌‌ها در دسته‌‌بندی قانونی جدیدی با نام “دارایی‌‌های کریپتو” هستند و این امید وجود دارد “که معامله‌‌کنندگان دیگر این دسته از دارایی‌‌ها را با این تفکر خریداری نکنند که آن‌ها پول قانونی (Legal Tender) بوده و توسط دولت به رسمیت شناخته می‌‌شوند”.

FSA همچنین در نظر دارد مقرراتی را در رابطه با عرضه‌‌ اول کوین (ICO) معرفی کند تا بتواند از طریق ملزم کردن گردانندگان ICO به ثبت فعالیت‌‌های خود در نهادهای قانونی از سرمایه‌‌گذاران محافظت کند. این سازمان همچنین در نظر دارد طبقه‌‌بندی جدیدی را برای توکن‌‌ها به وجود آورد تا آن‌ها را در حوزه‌‌ مقررات رسمی دولت قرار دهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.